Uus börsiettevõte?

Eesti räniorust niipalju, et tehnoloogiaettevõtteid ma niipea börsil ei näe. Kõige lähemal ehk nõute täitmisele oleks Microlink. Ülejäänud ei kvalifitseeru.

Skypest - kui Skypega kord börsile saabutakse siis mitte eestis ja eesti Skypes tunnevad vähesed selle üle rõõmu. Ka siis on jälle swensson see kes inteelektuaalse omandi omanikuna koore riisuks ja kohalike rõõmuks jääb usina allhanke tegemine.
Ma lahmin ka niisama :) ja vastan Sulle, süübimata nende ettevõtete ärilisse hingeellu, mida ma ei tunne (ja neid on mõistagi enamus :).

Vastus on lihtne - miks minna börsile lihtsalt niisama, börsilemineku enda pärast? Milleks tekitada peavalu karmistunud reeglistiku ja väikeaktsionäridega? Milleks jagada viimastega oma kasumit, mida niigi on alati liiga vähe? Milleks kaasata raha börsilt, kui pangad pakuvad seda niigi ja sigaodavalt? Ja kui raha on väga vaja mingi konkreetse projekti jaoks (ntx Victoria I), siis võib ju teha suunatud emissiooni kui oled tegija firma?!
Kuidas miks... kui aktsia turuväärtus suureneb ipo hinnast 10x siis algsed omanikud saavad ju veelgi jõukamaks ;) Ja siis tuleb swensson ja teeb kõik veelgi õnnelikumaks.
börsile mineku põhjus võib olla ka omanike taskute täitmine, TV IPO'st ei lähe mitte sentigi ettevõttesse, kõik ikka omaniku kukrusse.
börs on hea alternatiiv ettevõtete müügile, mõlemad tehingud suurendavad olemasolevate omanike varade likviitsus.
börsi arengust veel niipalju, et u. 2008 peaks skandinaavia + batikum kauplema ühisel tehniliselplatvormil, mis teoreetiliselt võiks tähendada ühtseid teenustasusid ja info kättesaadavust. sellega kaoksid rahvuslikud börsid (linnade nimelised) , mis asenduvad OMX keskkonnaga väärtpaberite kauplemiseks. Asukohamaa nagu eesti või rootsi muutub siis lihtsalt üheks ettevõtet iseloomustavaks näitajaks, tegevusvaldkonna ja muude riskide kõrval.
eesti ettevõtete alternatiivid listimiseks on siis Londonis, Saksas või OMX'il (skandinaavia + balti).
Miks näiteks Google börsile läks?

Huvitav lugemine, pikk küll...

B.
to: Velikij

Vaata lugu on praegu nii, et inimesed on valmis maksma täiesti totraid hindasid. Ja kuna selline optimism on üleüldine, siis võib ka julgelt totraid hindasid küsida IPO-t tehes.
to suffiks


sul täiesti õigus.
Arvan, et inimesed ostavad ükskõik mis hinnaga IPO-si.
Kuhugi vaja ju Hansast saadud raha panna.
Aga selleks ajaks kui TV IPO algab, on Hansast vabanenud raha ammuilma ära paigutatud. Kesse seda nii mitu kuud ikka kontol hoiab?!
TAHAN ....

ja kuhu jäävad siis Sangar, Ilves-Extra, mõned Merko Ehituse konkurendid, Krediidipank (ei kuulu ju vist veel mõnele välismaa pankgale),Tallink, Sebe, Tarbus vm transpordifirma jne .

Mu meelest on ju küllalt firmasid mis võiksid tulla börsile - eesmärk ei pea ju olema ainult lisaraha saamine- võiks ju olla ka see et avalik (börsi)turg annab ettevõttele nö. oma väärtuse, mis võib olla halvem, parem või ka selline mida praegused omanikud õigeks peavad. :)
kui praegused omanikud jätaksid endale 75% siis sellest ju piisab et juhtida ettevõttet endiselt oma äranägemise järgi, ilma et uued investorid peaksid kuuluma juhatusse või nõukogusse.
üldiselt : mida rohkem on valida seda parem peaks olema kõigil, ka ettevõtetel sest see snniks neid jätkuvalt arenema ja arvestama ka (tesite) investoritega mitte ainult konkurentidega.

(näiteks: kui ma kuskil külas müün oma kartulit siis võin küsida hinnaks mida tahan, kui aga lähen kaugemale turule siis pean juba arvestama ka seal turl olijatega- on ju tänuväärne;) )

....TAHAN NÄHA UUSI ETTEVÕTTEID BÖRSIL!
Ainus ja õige peale HP oleks LHV pole mingi börsi friik aga palju jääb puudu nõuetest või pole omanikel lihtsalt soovi, huvi või ei luba seadused.
Eesti Päevaleht Online. Ärileht Online. 30.märts.2005


Kopenhaageni börsil noteeritud BPT kohta on juba mõnda aega liikunud kuuldused, et firma aktsiad jõuavad ka Tallinna väärtpaberiturule. Ohnemus seda teemat pikemalt ei kommenteerinud, kuna vastav otsus kuulub homme toimuva aktsionäride koosoleku pädevusse.


Mingi imelik luul vist?
Eesti (ja laiemalt võttes kogu Euroopa) börside õnnetus on see, et liiga karmide tingimustega (peamiselt kapitalisatsioon) on börs oma igasuguse mõtte kaotanud. Börsi mõte on ju see, et hankida lisakapitali ettevõtte arenguks, mitte mingi "õiglase väärtuse hindamine".

Kuni pangad jagavad raha heldel käel vasakule ja paremale, pole ka börsil elulootust. Börsi pole lihtsalt vaja. Millest on väga kahju, aga kuni intressimäärad tõusma ei hakka, pole ka mingit muutust positiivsel suunal ette näha.
Kas see on 1 aprilli nali või? (new window) Tallinna Börs läheb kollektiivpuhkusele
aga "Kuna sellel aastal on loota MITME UUE ETTEVÕTTE TULEKUT BÖRSILE, siis saab praegu anda töötajatele võimaluse puhata." vihje mitme uue ettevõtte börsiletuleku kohta on küll huvitav.
See on küll aprillinali, aga igas naljas tera tõtt...
11:22 Liikvel on võltsitud Hansapanga aktsiad


Jah, ma ükskord käisin võltsitud hansapanga kontoris kah. Kõik oli nagu päris, isegi töötajate vormirõivad olid hallilt turult ostetud "tootmisjäägid". Muidu olekski peaaegu raha "arvele" maksnud, aga siis keegi helistas ja ütles, et sa oled võltsitud Kawe Plazas ja võltsitud kontoris, tegelik kontor on tegelikus majas hoopis teises kohas.
Kusjuures BPT listimine tallinnas polegi lihtne, ilma tagamõtteta luul. Näiteks 2004-02-24 ilmus selline uudis (uues aknas): Baltic Property Trust, a real estate asset manager based in Copenhagen, has proposed selling shares of a real estate investment fund on the Tallinn Stock Exchange. Tallinna kasuks rääkisid asjaolud et Tallinna börs on Balti riikides kõige paremini toimiv börs ning kuulub Läänemere piirkonna suurimasse noteerimissüsteemi OMHEX. Tol hetkel polnud Kopenhaagen ka veel OMX süsteemis + Tallinna börs oli odavam. 11.12.2003 ÄP uudis: Taani kinnisvarafirma teeb panuse meie börsile

Kuid 2004-03-30 toimunud aktsionäride üldkoosolekul otsustati, et Tallinna börsile ei tulda. href="http://www.aripaev.ee/mod/emb/online.html?disp=2&uud_id=508561">"Probleeme on siiski Eesti seadustega ning Tallinna börsile on raske tuua väliskapitalil põhinevat firmat," ütles Balti riikide kinnisvarasse investeeriva Baltic Property Trust Secura juhatuse esimees Lars Ohnemus. Ta lisas, et aktsionärid tahtsid olla kindlad, et kogu seaduslik raamistik oleks korrektne ja et Tallinna börs on just õige koht nende firmale.

Alates 2005-02-01 on PBT võlakirjad leidnud omale aga tee Vilniuse börsile, argumendiga et: As Vilnius Stock Exchange has now become part of OMX and the new trading system SAXESS is being implemented, Baltic Property Trust A/S believes that their recently issued bonds listed on the Vilnius Stock Exchange will be easily tradable on other Baltic and Nordic Stock Exchanges as well.. Bonds of Baltic Property Trust A/S will be admitted to the Current Trading List, VILSE Corporate Bonds, 2 in total

Tänases äp`s väike nupuke: "BPT Secura aktsionäride koosolekul arutati börsile minekut ning otsustati , et firma viimine Tlna börsile oleks tõenäoline 2006. a lõpus v 2007. a alguses. Hansen lisas, et BPT-l on olnud 2004. aastast pidev kontakt Tallinna börsi juhtkonnaga. Teistel Balti börsidel noteerimist ei ole BTP kaalunud. Praegu on firma piisavalt kapitaliseeritud ning raha juurde ei vaja. Me tahame oma vaba raha täielikult investeerida, enne kui firma börsile viime, kui minna börsile, peaks kinnisvaraga tegeleva firma vanhendid olema maksimaalselt investeeritud, et näidata aktsionäridele, mille alla nad raha panevad ning küsida neilt ka paremat hinda. Praegu on investeeritud 2/3 varadest."

Nii et kui üldse BPTd Tallinna börsile oodata, siis u 2 aasta pärast kui BPT on kõik oma vajalikud investeeringud teinud ja Tallinn on oma eelised võrreldes Riia ja Vilniusega säilitanud.
Raha laenatakse nii kergesti. Kinnisvara hinnad kasvavad jõudsalt. Kas mõnda kinnisvaraga tegelevat ettevõtet pole börsile oodata? Meil neid kinnisvaraga tegelevaid ettevõtteid väääga palju.
TSE: AS TALLINNA VESI AKTSIATE NOTEERIMISMENETLUSTallinna Börs BÖRSITEADE 05.04.2005

AS TALLINNA VESI AKTSIATE NOTEERIMISMENETLUS

Tallinna Börs alustas 05.04.2005 laekunud dokumentide põhjal menetlust
AS-i Tallinna Vesi 20 000 000 aktsia noteerimiseks Tallinna Börsi
põhinimekirjas.

Tallinna Börs teavitab menetluse käigus Börsi Noteerimis- ja
Järelevalvekomisjoni poolt vastu võetavatest otsustest eraldi.