Eesti euroliitumise "tracker"

momentum, detsembri maksulaekumine oli väike, kuid kulud on aasta lõpus suuremad. seega võib detsembri kassajääk päris palju väheneda.
Kui te hoolega lugesite, siis käibemaksu osas oli põhiline langus detsembris !!! See oli novembrikuu müügi pealt. Detsembri müükide käibemaks selgub alles 20. jaanuaril.
Lisaks ostjate pessimismile veel:
Langevad bensiinihinnad ==> vähem KM
Langev import ==> vähem KM
Allahindlused kaubanduses ==> vähem KM
aga ka :
Langevad investeeringud ==> vähem KM tagastusi
Konkurentsiamet: soojuse hind peab langema

Konkurentsiamet on saatnud kõikidele soojusettevõtetele, kelle hinnad on kooskõlastatud valemi alusel, välja vastavad meeldetuletused, kus juhib tähelepanu, et kütuse hinna langusele peab järgnema ka soojuse hinna langus. Juhul kui ettevõtted ei täida nendele hinnavalemi alusel pandud kohustusi soojuse hinna langetamiseks, teeb amet ettevõtetele ettekirjutuse.

Soov hinda alandada on olemas, ettekirjutus nüüd väga märkimisväärselt karm sunnimeede aga ei tundu.
Ettekirjutuse korral on võimalik eraisikul mõelda sellele, et on saanud kahju soojatootja-müüja tõttu (põhjendamatud kulud). Seega teoreetiliselt võiks algatada kohtuasja ja nõuda kahjude hüvitamist.
Selge see, et Konkurentsiametil on Eestis praegu väääääga oluline roll täita.

Hinnalangused on äkki mõnedele ettevõtetele midagi uut, ja hea näha et Konkurentsiamet tegutseb. Loodetavasti vaadatakse väga kriitiliselt ettevõtete kulustruktuurid, et raha ei kao põhjemdamatult kasumiaruannete sees. Tallinna Vesis oligi (vähemalt vanasti) ilusti näha kuidas Suurbritannia suuromanikult osteti uskumatu raha eest konsultatsiooniteenuseid. Pakun, et vahel võivad ka riskid peituda selles, et seda mis nimetatakse "investeeringud" on pigem varjatud kulud. Liiga nõrgad hanged võiks olla teine risk.

Loodan, et riik on andnud Konkurentsiametile kõik vajalikud mandaadid komunaalteenuste firmade hindu kontrollima.
Konkurentsiamet saadab kirja praegu, jaanuari keskel. Ettevõtted reageerivad (kui üldse), heal juhul jaanuari lõpuks, kui saadavad konkurentsiametile palve esitada uus kuluanalüüs veebruari lõpuks. Heal juhul veebruari lõpuks need ka saabuvad. Heal juhul teeb KA otsused kahe nädalaga. Sealt heal juhul veel kuu (ehk aprilli keskpaik) ja võibki hakata kehtima uus ja odavam hind. Paraku on siis kütteperiood läbi ja võitu erilist polegi.
Great success!

Konkurentsiamet: küttehind võib langeda enam kui poole võrra
Tallinna Küte langetab hinda tagasiulatuvalt 1. jaanuarist
Kaugkütte hind hakkab üle Eesti langema
Möh?! Langetavad hinda? Tagasiulatuvalt?
Ma ajan selle luulu kõik pingelise töönädala süüks, küll esmaspäeval jälle "õiged" pealkirjad uudistel on :P
On neid uudiseid muidu keegi kinnitanud ka?
Artiklite sisust lähtudes, võib eeldada hinnalangust astmeliselt sedavõrra, kuidas keskmine kütuse sisseostuhind alaneb jooksval kuul. Sellepärast enne kuu lõppu ei tea täpset hinda välja öelda aga lohutuseks ju seegi, et igal juhul on see madalama tariifiga kui varem ;) hurraa raha rohkem tarbimiseks või laenumakseks.
Üks huvitav aspekt detsembri ebanormaalse riigieelarvedefitsiidi kohta on see, kas riik on kuidagi võinud arvestada 2009 aasta kulusid juba detsembris 2008. Sel juhul oleks 2009 number seda ilusam, mis on otsustav euro liitumise küsimuses.

Eest riigieelarve neto (mrd EEK)
2007
1.4 Jan
-0.5 Feb
-1.1 Mar
0.5 Apr
0.1 May
1.3 Jun
1.4 Jul
0.6 Aug
2.2 Sep
0.1 Oct
1.8 Nov
-0.8 Dec

2008
1.9 Jan
-1.9 Feb
0.6 Mar
-0.4 Apr
0 May
-0.2 Jun
0.6 Jul
0.1 Aug
-0.1 Sep
-0.5 Oct
-0.8 Nov
-4.5 Dec
Riigieelarve tulude kohta pole ma vist kunagi aru saanud miks eraisikute pangahoiuste intressid on tulumaksuvabad. Peaks olema päris lihtne seda muuta, ja mingisugused kapitali liikumised on raske ette näha.
See pole mitte alati nii olnud. Intresside maksustamine tundub olevat kestnud 1997ndani, näiteks ise olen 31.12.1997 saanud Hoiupanga yhelt kontolt 104,75 EEK intresse, millest on maha arvutatud 10% (=10 EEK) tulumaksu.
Aravatavasti olid selle maksu administreerimise kulud tollal põhjendamatult suured suhtes väikeste summadega ja ei tasunud ära?
huvitav mõte, stefan. Äkki tõesti, see oleks väga positiivne, aga ka seda raske uskuda. Äkki venitati kulude tegemisega viimase minutini ja tõmmati detsembris läbi?
Sutt: inflatsioon on surnud
Naine mul tuli Prismast: tikupakk 5 elt kroonilt 7ele tõusnud.
Vums
Jah, raskeks läheb eluke meil.
Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2009. aasta jaanuaris võrreldes eelmise aasta jaanuariga 4,1% ja võrreldes detsembriga -0,6%, teatab Statistikaamet
Graafik uuendatud jaanuari numbritega.

Eesti 12 kuu riigieelarvedefitsiit oli jaanuaris orienteeruvalt 2,8% SKPst. Pärast 4,5 mrd miinus detsembris oli eelarve 0,2 mrd plussis jaanuaris. 12kuu number siiski halvenes kuna jaanuar 2007 väitas 1,9 mrd plussi.

Eesti 12kuu keskmine inflatsioon langes detsembri ja jaanuari vahel 10,4->9,8 protsendini. Eurotsooni piirmäär langes 4,1->3,9 protsendini.
Panen remargi korras siia ka. Euro zone rejects relaxing euro membership rules

Aegajalt kerkib üles idee, et äkki saaks kuidagi lihtsamalt Euroliitu, nt meile tehakse erand, sest "me oleme ju niiiiii erilised" ja "me väärime seda"! Sellest ei ole mõtet unistada. Mingit tingimuste lihtsustumist ei tule.
Huvitav kui mitu olemasoelvat eurotsooni liiget täidab käesoleval aastal kõiki Maastrichti kriteeriume? Tundub, et erandiks oleks kui nende kriteeriumite täitmist nõutaks.