Eesti euroliitumise "tracker"

Valitsus tahab minna eurole üle 1. juulist 2010
Peaminister Andrus Ansip ütles valitsuse pressikonverentsil, et Eesti võib paluda veel sel aastal Euroopa komisjonil hinnata riigi vastavust Maastrichti kriteeriumitele, et minna üle eurole 1. juulist 2010.

Ansip ütles, et arvutuste järgi täidab Eesti inflatsioonikriteeriumi oktoobris, juhul kui hinnad ei tõuse, aga tõenäosus on, et hinnad pigem langevad.

Ansip ütles ka, et usub, et riigieelarve defitsiidi kriteerium õnnestub koostöös riigikoguga täita.
Huvitav mõte, samas küsimus kas tekiks raamatupidamislikud probleemid kui vahetada keskaastal.
Huvitav kas euro kasutuselevõtt on nagu rongile pileti ostmine et tuleb tuju ja kohe tellid erakorralise hindamine endale sobival ajal? Mis kasu sellest on kui seisad teivasjaama perroonil, viiekas näpus aga kuna vedurimeest ei hoiatatud siis tema sõidab ikka mööda ning peatub alles kahe kilomeetri pärast, seal kus peatus on ette nähtud.
Pole mõtet ärrituda, tegemist on kõigest Unzipiga

:p
Minu arust hea idee juba sellepärast, et sunnib riigiaparaadi ja poliitikud korralikult joont mööda käima. Selge siht on igatahes parem, kui praegune tõmblemine.
Eelmine korraline hindamine oli mais 2008, seega järgmine korraline tuleb mais 2010. Ruumi mööda joont käia on ja jääb ülegi.
Stefan, kas saaksid infla juurde ka spread graafiku panna? Meie infla vs kriteerium, et kui suur spread on hetkel.
momentum
Jaanuar
Eesti: 9,8%
Piirmäär: 3,9%

Veebruar
Eesti: 9,2%
Piirmäär: Pole veel võimalik arvutada, arvatavasti 3,6-3,8

Minu graafiku kollane joon näitab stsenaarium kui Eestis hinnad ei muutu. Kui Eestis on deflatsioon kukub ta kiiremini. Samas on oodata piirmäära pidevat kukkumist. Kusjuures pole selge kas piirmäär saab kukkuda alla 1,5% või mitte, ehk kas EL arvestaks ka negatiivse inflatsiooniga riike piirmäära määramisel.
Kollase joone asjaolu on hea teada, aga spreadi seisukohalt mõtlesin et äkki paned selle üles jooksma ka graafikuna visuaalselt . Sul vist on data nagunii mingil digitaalsel kujul kusagil spreadsheetil lebamas.

ca 560...540 bps spread on praegu siis
Deflaga riigid ei lähe arvesse. Kolm kõige madalama inflatsiooniga lähevad.
Parandus 12/03/09 19:18

Jaanuar
Eesti: 10,0%
Referentsmäär: 3,9%

Statistkaameti ja Eurostati (HICP) numbrid erinevad päris oluliselt Eesti kohta. Näiteks jaanuariinflatsioon yoy oli Eestis Statistikaameti järgi 4,1%, Eurostati järgi aga 4,7%.
Hindade arvestamise alusaasta on erinev, nii palju kui mina asjast mõikan
Eesti Statistikal on hindade nullnivoo 2008 detsembri seisuga
Eurostatil 2005

Võta http://pub.stat.ee/px-web.2001/Database/Majandus/04Hinnad/04Hinnad.asp
tabel IA023 Tarbijahindade harmoneeritud indeks
võrdle 2008 ja 2009 jaanuari, tuleb 4,7% mu arust küll.
Lõplikud veebruarinumbrid, inflatsioon (12k keskm.):

Eesti 9,4%
Eurotsooni liitumise piirimäär: 3,9%
Graafikud uuendatud. Eelarvedefitsiit/SKP tegi positiivse hüpe veebruaris. Kuna mullu oli riigieelarvedefitsiit 1,9 mrd, siis tänavu 0. Samas olen korrigeerinud SKP-numbrid Q4 kus nominaalse SKP-langus oli umbes 5% yoy. Oletan umbes samasuurt nominaalset SKP-langust ka Q1.
March 18 (Bloomberg) -- The European Union will probably argue that Estonia’s plan to join the euro by July 2010 is too soon and the Baltic nation needs more time to prepare, according to an EU document prepared for a meeting on the issue tomorrow.
Tallinlasi ootab ees kütte hinna langus


AS Tallinna Küte hindu langetatakse tagasiulatuvalt 1. märtsist umbes 10 protsenti.

Täpne number tehakse teatavaks tänase päeva jooksul ja uus hind sõltub USA dollari kursist, kuid hinnalanguseks on plaanitud umbes 10 protsenti öeldi KUKU raadiole Konkurentsiametist.

Tallinna Kütte esindaja sõnul teevad nad uued hinnad teatavaks täna või homme. Veebruaris langes Tallinna Küte soojahind 7,2 protsenti ning jaanuaris üheksa protsenti. Samal ajal oli mullu pealinnas hinnatõus peaaegu sajaprotsendiline.
Ahh, õige hind juba väljas ka: Tallinna Küte alandas soojahinda 11 %

Ettevõte alandas tagasiulatuvalt 1. märtsist kütte müügihinda 767,87 kr/MWh. Hinnale lisandub käibemaks 18%.

Tallinna Kütte klientidele on käesoleval aastal soojuse müügihind langenud pisut üle 27 protsendi, kinnitati ettevõttest Kuku Raadiole.

Jaanuaris langes hind üheksa protsenti , veebruaris 7,2 protsenti.

Tallinna Kütte poolt müüdud soojuse kogus oli 2008. aastal 1613 GWh ning ettevõtte müügikäive moodustas 1,27 miljardit krooni.

Tallinna Küte varustab soojusega kahte kolmandikku pealinnast. Ettevõte haldab linna 400-kilomeetrist kaugküttevõrku ja kolme suurt ning kaheksat lokaalset katlamaja. Tallinna Küte kuulub rahvusvahelisse energiakontserni Dalkia International.
Mul selline küssa - Eurole üleminekuks tuleb muuta Põhiseaduse §111 (Eesti raha emissiooni ainuõigus on Eesti Pangal). Põhiseadust saab muuta rahvahääletusega, riigikogu kahe järjestikuse koosseisu poolt ja riigikogu poolt kiireloomulisena, mis eeldab 4/5 riigikogu häältest. Millist varianti plaanitakse rakendada?
Riigikohtu arvamus Euro ja PS §111 suhtes
Postimees: Riigikohtu hinnangul ei saa põhiseadus eurole takistuseks
www.oiguskantsler.ee/.files/63.doc