Väärtpaberi tulumaksuseadus diskrimineerib investoreid

Väärtpaberi tulumaksuseadus diskrimineerib esmalt aktiivseid väikeinvestoreid, kes ei investeeri väga suuri summasid ja teevad nädalas mitu tehingut või isegi igapäev.

Seoses selle investoreid diskrimineeriva seadusega, et kahjumist ei saa teenustasusid maha arvata, tegin kaks lihtsat kalkulatsiooni. Esimene arvutus põhineb sellel, et oled hea investeerija ja suudad kasumit rohkem toota kui kahjumit, kuid lõpptulemus on see, et tulumaksuseadus võtab investorilt tulumaksu 52% !

Oletame, et kogu aasta tehingute arvuks on 200 tehingut, neist kasumisse on jõudnud 100 tehingut ja kahjumisse on jõudnud 100 tehingut ning tehingu tasuks on 20$(ost10$ja müük 10$).
Oletame, et kasumisse jõudnud tehingud annavad kogusumma 11000$ ja kahjumiga lõpetatud tehingute kogusumma on 5000$.

Kuna kasumiga tehingute arv on 100, siis korrutades selle teenustasuga saame 10020$=2000$. Vastus: kasumiga tehingute teenustasude kogusumma on 2000$. Seega puhas kasum on 11000$-2000$=9000$.

Kuna kahjumiga tehingute arv on 100, siis korrutades selle teenustasuga saame 100
20$=2000$. Vastus: kahjumiga tehingute teenustasude kogusumma on 2000$-seda summat ei saa kahjumisse kanda. Seega maksuameti silmis on sinu kogu kasum 9000$, kuigi sinu kontol tegelik kasum on 9000$-2000$=7000$. Ja tegelik kahjum 5000$.

Siit järeldub, kui maksuamet arvestaks ka kahjumisse minevaid tehingutasusid, siis oleks kasum 2000$, millest maksuamet võtab 26% ehk 520$ ja puhas kasumiks saaks 1480$.

Praegusel juhul aga tuleb välja, et maksuamet näeb seda kasumit nii, et 9000$-5000$=4000$.
Seega peab tulumaksu maksma hoopis 4000$ pealt ehk 4000*0.26=1040$

Ja see tähendab seda, et kuigi tulu saadi tegelikuses 2000$, tuleb sellest tulumaksu maksta 1040$ ehk 52% tulumaksu.

Lõppkokkuvõtteks on tulemus selle konkreetse arvutuse põhjal nii, et sa ei maksa tulumaksu mitte 26% vaid 52%. Siit järeldus tee vähem kahjumiga tehinguid maksad vähem tulumaksu!
Kas see ongi siis väikeinvestorite tegevuse soodustamine??? Ei. Kindlasti mitte!

See seadus on väikeinvestorite tegevuse pärssimine. Ma ei näe siin küll mingit loogikat, kui investor peab kahjumi pealt tulumaksu maksma.
Lõppude lõpuks kes või mis asi see riik siis on? Röövel? Orjapidaja?
Investor on samamoodi riigi kodanik nagu iga teinegi ja teda peab kohtlema võrdselt. Väärtpaberitesse investeerimisel on ju kõik läbinähtav, kas oled kasumit saanud või ei ole ja kui palju oled teenustasusid maksnud.
Miks peab investor riigile oma kahjumi pealt tulumaksu maksma???


Kas teile ei tundu see kuidagi räigena. Seda ei saa isegu mitte puudulikuks nimetada vaid see on lausa röövimine. Minu ja ka kõigi teiste investorite arvates tuleb see seadus ära muuta.

Siin teeks ettepaneku, nii LHV-le kui ka teistele investeerimispankadele, foorumis osalejatele ja ajakirjanikele(läbi meedia) tõsta see probleem päevakorrale, et viia see asi seaduse muudatuseni.

Toon siia ka teise analoogse näite: tegemist on olukorraga kus investor tegelikkuses jääb kahjumisse aga ikkagi peab ta tulumaksu maksma.

Oletame, et kogu aasta tehingute arvuks on 200 tehingut, neist kasumisse on jõudnud 100 tehingut ja kahjumisse on jõudnud 100 tehingut ning tehingu tasuks on 20$(ost10$ja müük 10$).
Oletame, et kasumisse jõudnud tehingud annavad kogusumma 8000$ ja kahjumiga lõpetatud tehingute kogusumma on 5000$.

Kuna kasumiga tehingute arv on 100, siis korrutades selle teenustasuga saame 100*20$=2000$. Vastus: kasumiga tehingute teenustasude kogusumma on 2000$. Seega puhas kasum on 8000$-2000$=6000$.

Kuna kahjumiga tehingute arv on 100, siis korrutades selle teenustasuga saame 100*20$=2000$. Vastus: kahjumiga tehingute teenustasude kogusumma on 2000$-seda summat ei saa kahjumisse kanda. Seega maksuameti silmis on sinu kogu kasum 6000$, kuigi sinu kontol tegelik kasum on 6000$-2000$=4000$. Ja tegelik kahjum 5000$.

Siit järeldub, kui maksuamet arvestaks ka kahjumisse minevaid tehingutasusid, siis oleks kahjum 4000$-5000$= -1000$, nii nagu ta tegelikult on.

Kuid kuna seadus ei arvesta kahjumisse jäänud tehingutasusid, siis maksuamet näeb sinu kasumit nii 6000$-5000$=1000$
Seega pead sa tulumaksu maksma 1000$*0,26=260$

Seega olenemata sellest, et investor sai 1000$ kahjumit tuleb tal ikkagi tulumaksu maksta 260$.
Kus on siin õiglus????

Kui kellelgi on ettepanekuid või ideid kuidas jõuda nii kaugele, et see seaduse muudatus läbi viia, siis on siin foorumis kõik ettepanekud teretulnud.
arvutasin et kui investeerin 10 000 krooni ja ühe tehinguga realiseerimata kasum on 60 dollarit. siis ise saan umbes 300 krooni. ja 50ne puhul saan natuke üle 100krooni. müüma on mõtet hakata ainult siis kui ületab 60 dollari piiri. konto hooldustasu pole mõtet arvestada. mõtet on siis osta ainult neid aktsiaid mis tõusevad vähemalt 1,5 või rohkem dollari võrra. rikkaks ei saa, aga kuna pank intressi ei maksa. siis parem ikka kui mitte midagi. ma arvan et umbes sellisest loogikast praegune seadus lähtub.
ma olen normitehnikat õppinud ja tean et sellise muutva eelnõu võiks teha, iseasi on see kas ma viitsin sellest mõelda. eelnõu tuleb teha ja siis riigikogus põhjendada. see jutt mis kirjutasid võiks isegi seletuskirja sobida. kui lasta kellegil teha, siis peab rahad kokku panema ja esindaja leidma. ja tulemus ei ole kindel kuigi praegu on valitsus muutunud.
üldiselt ma olen selle muudatuse poolt ainult sel tingimusel kui ei ahistata neid kes üheainsa tehinguga suuri kasumeid võtavad. ma mõtlen seda, et kui õnnestub ühe tehinguga tootlust saavutada mitu kuni paarkümmend korda.
ettevõtluse tulumaksuga on sama probleem. ei saa ka kulusid sisse arvestada. riik arvab et aktsiate tulu on täiendav tulusaamise viis. aktsiatega teenimine ei saa olla elukutse. see, et ei maksustata tegelikku kasumit ei ole kellegile uudis. igaljuhul seda seadusemuudatust ei saa põhjendada ainult sellega, et ei maksustata tegelikku kasumit. on vaja palju kaalukamat põhjendust.
to purus

Mis imelooogika see on, kui ma saan kahjumit ja pean oma palgast veel lisaks ~5...15% loovutama selleks ehk siis aasta kokkuvõttes ümmarguselt pead maksma terve palga, et kahjumiga tehingutelt tulumaksu maksta?

Ei, see ei ahista kindlasti, neid kes üheainsatehinguga suuri kasumeid võidavad! Kui näiteks keegi paneb 1000$ sisse ja võtab 5000$ siis kannab ta oma tehingutasud kuludesse ja selle pealt ta tulumaksu maksma ei pea.
See seaduse muudatus oleks kõigile kasulik, eriti aga aitaks see väikeinvestoreid kes näevad metsikut vaeva, et kasumit teenida. Ja ka riigile oleks see kasulik, sest siis investorid julgevad rohkem tehinguid teha ja toovad ka rohkem väljastpoolt raha sisse. Ka investeerimispankadele oleks see kasulik, sest mida rohkem tehinguid tehakse, seda rohkem raha tuleb ka neile sisse.

Aktsiatega kauplemine võib olla küll elatuse teenimiseks ilma, et sa kuskil tööl käiksid, kuid enamasti see nii ei ole. Ja kui sa tööl käid, siis pead sa loovutama suure osa oma palgast, et tegeliku kahjumi pealt veel lisaks tulumaksu maksta. See olekski piisavalt kaalukas põhjus, miks peaks seda seadust muutma.

Kui kellegil on veel ideid ja oskab õelda, kuidas, kelle või mille kaudu see muudatus ellu viia, siis andke teada.
See teenustasude kahjumist maha arvamise probleem, millele akzo apelleerib on vahepeal lahenduse saanud ... aga nüüd kuulutab rahandusminister Aivar Sõerd juba järgmist: teiste riikide eeskujul tuleks Eestis kaaluda, kas kehtestada pikaajaliste, vähemalt 12-24 kuud hoitud investeeringute müügist saadud kasule maksuvabastus.

investeeringute? kas Sõerd mõtleb vaid aktsiainvesteeringuid või läheks sinna alla ka kinnisvara?
Linki?
Endal just selline pikemaajaline investeering podisemas, mille väljavõtmisega kannataks näiteks jaanuarini ära, kui see pea veerandi saadud kasumist säästaks :)
Aivari avaldus peaks olema hoiatuseks kõigile Tallinki investoritele, ju tema sõbrad Pant, Hanschmidt & kompanii müümas oma osalust lähiajal ja ei taha tulumaksu maksta
väga terane tähelepanek :)
khm, Adamski, antud seadusesäte peaks eelkõige arutamisele minema ja siis veel jõustuma mingil X ajal, seega, kus on veel Sinu vandenõuteoorias seos nende kolme vahel v.a see, et nad koos viina võtavad.
Jah, meeldiv on see, et selline ajavabadus on vahepeal lahenduse saanud.
Eh see tulumaksust vabastamise ettepanek on eriti hea idee, tore oleks kui varsti hakataks investoritele toetusi maksma nagu põllumeestele, see oleks küll hea äri ;)))
Akzo, hakatakse doteerima spekullimist:)
Mina vist selle tehingutasude teema töstatasin siin LHV-s.
Huvitav, kes selle asja siis seadusesse suutis suruda? :-0
Igaljuhul palju kiitust talle(neile).
kuuldavasti tahetakse eraisikute väärtpaberitehingute maksustamises olulisi muutusi teha ja hakata soodustama pikaajalist säästmist
Reformierakonna hinnangul peaks säästmise soodustamiseks muutma tulumaksuseadust nii, et väärtpaberiinvesteeringutelt teenitud kasum jääks maksustamata juhul, kui see investeeritakse uuesti 90 päeva jooksul.

Isamaa ja Res Publica Liidu kaasesimehe Taavi Veskimägi sõnul pooldab ka nende erakond säästmise soodustamist. Partei valimisstrateegia täpsed seisukohad tötatakse tema kinnitusel välja kuu aja jooksul.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro sõnul võiks maksusoodustust rakendada juhul, kui ühtedest väärtpaberitest võetav kasum investeeritaks teistesse 30 päeva jooksul.

Samuti näeksid ametnikud hea meelega, et investeeringu miinimumaeg oleks üks aasta. «See on aga alles meie mõte ning vaevalt saab siin midagi enne valimisi konkreetsemaks minna,» rõhutas ta.

Eesti Investorite Liidu juhatuse liikme, ärimehe Heldur Meeritsa hinnangul võiks aga luua hoopis eraldi konto, kus olevat raha ja aktsiaid käsitletakse investeeringuna. Maksukohustus võiks sellele rakenduda alles sealt raha välja võttes.
ÄPOL: Reform võtab maksuvabastuse eraisikute investeeringutelt südameasjaks

Eilsel Eesti Investorite Liidu ja Eesti Fondihaldurite Liidu initsiatiivil kokku tulnud laiapõhjalisel ümarlaual jõuti ühtse seisukohani, et tuleb kiiresti kaotada eraisikute ja äriühingute investeeringutelt saadava tulu maksustamise vaheline ebavõrdsus ning ühtlustada erinevatele investeerimistoodetele rakendatavad maksud. Soodustamaks investeeringuid ning säästmist, peaks vastavad seadusemuudatused ellu viidama juba lähiperspektiivis.

“Pikas perspektiivis stabiilsema arengu Eestis suudavad tagada õiglased ja võrdsed investeerimisvõimalused ning optimaalne investeerimiskeskkond.
Lähtudes vajadusest soodustada säästmist ja kõrvaldada ebavõrdsust maksustamisel teeme ettepaneku vabastada kõik füüsilistele isikute investeerimisest saadud tulud (väärtpaberite müügist saadud tulu, dividendid ja intressid) tulumaksust, nii nagu see juba täna kehtib äriühingutele ning mõnedele investeerimistoodetele valikuliselt,” sõnas Suprema esindaja Veikko Maripuu ümarlauda avades.


----

Väga huvitav ja hea lahendus. Kahtlemata vajalik reform. Kui see ka kiiresti ellu suudetakse viia, siis oleks väikeinvestorite hääled Reformile järgmiste valimiste aegu kindlustatud.
Ometigi üks hea uudis, et ka riik meie peale mõtlema on hakanud.
Sõerd mainis 2008.a.,ehk teevad juba selleks aastaks?See otsus oleks juba ammu jõus,kui RL poleks vastu.