Las ma arvan - sa pole ise ühegi sellise andmebaasi (ega teenuse) loomise juures olnud? Mina olen. Juba pea 30 aastat. Ka riiklikud registrid. Seal on asjad kohati küll üsna katki aga mitte keegi mitte kuskil ei hakka oma töötavat mudelit muutma mingi välise partneri päringusoovide tarvis. Selle jaoks tehakse teenus, mis pärib andmeid vajalikul määral/moel. Kui andmete hulk, päringute sagedus või -keerukus on operatiivbaasi jaoks liiast (või ka lihtsalt riskide maandamiseks), siis tehakse kõrvale teine baas kuhu tõstetakse ainult vajalikud andmed vajalikul kujul (sedagi saab teha nii event-based triggeriga kui ka “öösel korra pumpame” - sõltub muuhulgas ajakriitilisusest ). Pmst andmeladude metoodika.
Mulle on ainult korra tulnud väline partner rääkima “meil on vaja pmst DBA tasemel ligipääsu…”. KAPO. Loomulikult ei saanud. Ikka läbi konkreetselt defineeritud teenuse.
Ka pankadel polnud teenus “lahti” kõigele. Teenus vajas sisendiks isikuandmeid (ei hakka täpset loetelu arvama) ja panga teenus tagastas sisendi järgi filtreeritud andmed. Probleem oli selles, et jõuametkonnad saavad teha päringuid pannes põhjenduseks sisuliselt “mind huvitab”. Kuniks nende enda sisekontroll peale ei lenda on elu lill.
Täpselt sama probleem on terviseandmetega. Tegemist ülitundlike andmetega ja taas on ainukeseks valvuriks jõuametkonna enda sisekontroll. Jabur olukord.
Ah et kuidas paremini saaks? No näiteks lubaks panga ja terviseandmeid (mõlemad ülitundlikud) ainult kohtu loal pärida. Kohtule oma teenus. Kui registri pihta tuleb jõuametkonnalt päring, siis register saab loa olemasolu kontrollida kohtu teenuse kaudu ja vastab ainult juhul kui sealt kinnituse saab.
Jah, koguaeg on ju see jutt, et mis te muretsete. Politsei käitleb andmeid vastutusttundlikult ja karta pole midagi. Isegi kui andmebaasist jälge maha ei jää, siis keegi ei ole seda kuritarvitanud.
Kas sellep, et muidu tekib pööblil ülemääraseid küsimusi igasuguste hankeid võitvate ja rohetoetusi saavate (riiuli)firmade tegelike omanike-kasusaajate suhtes?
Et tulevikus keegi ei hakkaks selliste asjade vastu huvi tundma, mis se teie asi on kuhu ja kellele me maksumaksja raha kandime: “Riigikogus on 13 saadikut esitanud kaitseminister Hanno Pevkurile arupärimise, millistel asjaoludel sõlmis riigi kaitseinvesteeringute keskus kuni 400 miljoni euro suuruse raamlepingu ettevõttega, millel puuduvad töötajad, käive ja varasem kokkupuude kaitsevaldkonnaga.”
Alles käis läbi, et Politsei on terviseandmeid ebaseaduslikult pärinud (MILLEKS KURADIKS NEID PEAKS VAJA OLEMA???) ja nüüd siis… Ikka “parimate kavatsustega”
Politseiniku ametikohal töötav isik tahab järgi vaadata kas tema rikas vanaonu hakkab ära surema või elab veel kaua. Vastavalt, kas siis tuleb talle kohe pugema hakata või saab veel mõned aastad rahus elada.