SCA

SCA omab 2,6 miljonit ha metsa põhjarootsis, ehk 6% Rootsi pindalast (vstv 60% Eesti pindlaast). Mets on nende bilansis väärtusega 18 mdr SEK. P/B ja P/E mõlemad väga madalad. Olen natuke ostnud.

Nafta läheb, mets tuleb.

Tehakse koos norra Statkraftiga tuulepargi projekti. Statkraft finantseerib 16-17 mrd SEK, SCA pakub maad ja saab tuulepargist 40% omanikuks. Hakatakse seal tootma 2,8 TWh aastas.
soomes suletakse jätkuvalt paberi- ja kartongimasinaid ja aeg ajalt mõni väiksem tselluloosivabrik, paberiturul pole vist asjad eriti hästi, ületootmine.
Samas põhjalas on tänu venelaste tollidele puidust puudus niiet päris hea idee tegelikult.
Lõunarootsis on metsahinnad juba kerkinud 100 000 SEK/ha-ni. Paberimetsiga on hakkanud konkureerima energiamets, hinnad tõusuteel. Venemaalt import väheneb tollide tõttu, probleemid eelkõige Soomes/ (Eestis). SCA mets nende bilansis vaid 7000 SEK/ha. Aktsia peaks olema üks väheseid võimalusi jäänud odavalt metsa osta. SCA on Euroopa suurim era-metsaomanik. Venemaal tohutud mahud, aga päris kiiresti rajutud viimastel aastatel. Hiinlased juba Euroopast otsivad paberitooraineid.
stefan, kas sa selle 100,000 sek/ha juures komadega midagi valesti ei pannud, kes nii kallilt ostab?
inve stoor
Lõunarootsis sellised hinnad on olnud (äkki kõrgemad ka). Muidugi on seal teistsugused tingimused kuna enamasti ostetakse päris väiksed metsaalad. Põhjarootsis on ka metsade kasvukiirus madalam (aga kes teab kuidas maailma soojenemise aegadel).

Ma arvan, et tulevikus hakatakse üha rohkem metsavarusid kasutama (koos naftahinna tõusuga). Eks sinna satuvad kõik need süsivesinikud, mis naftast tuleb. Ehk metsades on tuleviku energia ja toorained. Kuigi perspektiiviv on pikaajalised võivad turud tunduvalt kiiremini hakata seda diskonteerima. Alles hiljuti saadigi aru näiteks Norra naftavarude väärtustest. Arvan et arusaamine metsade väärtusest võib ka päris kiiresti ilmuda.
Stefan,
et sa siis tahad väita, et SCA bilansis oleva 2,4 mln. ha tegelik turuväärtus on 18mlrd asemel hoopis 223 200 000 000 (232 mlrd SEK)??? Natuke hulludeks lähevad numbrid ju või mis?
White Nigga
See oleks muidugi filosoofiline number, aga kui keegi tahaks osta 60% Eestimaast ära - eks ta peaks maksma rohkem kui 18 mrd SEK. Aga Q4 kavatsetakse selle 2,6 mln ha metsamaa tõepoolest ümber hinnata, eks mõned miljardid siis lisatakse.

SCA main business on aga pehmed paberitooted, ja pakendid (esmased lähevad teatavasti hästi ka madakonjunktuuris). Tegelikult kasv on päris suur maailmas pehme paberiturul. Ameeriklased vist kasutavad 23 kg aastas, lääneeuroopalased 16 kg, idaeuroopalased tunduvalt vähem (mistõttu on aastakasv Euroopas juba 10 aastat olnud umbes 3% aastas). Aasias teatavasti mitmel pool pehmed paberitooted ikka veel ei kasutata.

Aga selge see, et SCA äri on pigem konjunktuurstabilisaator aktsiaportfellis kui mingisugune kasvuteema.
Stockholmi börsil ka teine suur metsaomanik, Holmen. Nende tööstus pigem aga suunatud ajalehepaberi turule.
SCA aastatulemused kolmapäeval. Puhaskasum/aktsia tuleb analüütikute keskmise järgi 9,74 SEK, dividend tõenäoliselt 4,25 SEK. Aktsia on viimasel ajal päris korralikult kukkunud ja maksab praegu ainult 90 SEK.
Poleks paha kaitsva iseloomuga dividendi-play kui uskuda SCA kasumi stabiilsesse kasvu.
Q4 ja aastakasum täna avaldatud. Puhaskasum/aktsia 10,16 SEK, dividend 4,40 SEK. Aktsia hind on tõusnud 98 SEKni.

Natuke on mängitud numbritega, kuna metsavarud on 5 mrd üles hinnatud, ja muud põhivara 5 mrd alla hinnatud. Ehk, uuel CEO-l läheb kergemaks häid numbreid näidata lähiaastatel, kuna arvatavasti põhivara allahindamine on ülikonservatiivne. SCA puhul on äkki dividend usaldusväärseim number. Tõus 4,00->4,40 oli päris hea, ja alates 1950ndate aastatest polegi kunagi dividendi vähendatud.
Q4 tulemus ka arvestatavalt üle konsensuslike ootuste (1,82 mrd SEK vs 2,14 mrd SEK)
stefan, kas oskad SCA puhul ka mingeid negatiivseid aspekte või ohte välja tuua? Peale selle, et kui Venemaa siiski ümarpuutollide osas oodatust lõdvemat poliitikat rakendab, võivad lähiriikide kohalikud puiduhinnad langeda, mis SCA-le küll ühelt poolt puidu tarbijana, kuid teisalt siiski metsamaa omanikuna võib olla kõige paremini ei mõju.
TaivoS
Venemaa tolliküsimus pole probleemi SCAle, ma arvan, pigem vastupidi. SCA-l ongi oma pehmepaberitootmine Venemaal ja müüb hea marginaaliga seal välisbrände ka.

Negatiivne on eelkõige see, et SCA on vana jäik firma kes ei pea just midagi kartma. Läinud aasta kirjutatigi maha 5 mrd SEK aga seda eriti isegi ei kommenteerinud. Tegelikult peakski selle taga olema olnud suuri vigaseid ajaloolisi investeeringuid, aga firma rasvane, ja probleemi pole. Niimoodi võib olla päris kindel et SCA ei suuda ka ülespoole väga palju üllatada. Minu jaoks on SCA eelkõige inflatsioonikaitseaktsia.

Aga kõik ongi hinna küsimus. SCA dividend pole 50 aasta jooksul mitte kunagi langenud, ja dividenditootlus on peaaegu 5%.
Konkreetsemaöt võib oodata saeveskitelt halvenenud kasumlikkus 2008 aastal.

Huvitav uudis hiljuti et suurendati Hiina pehmepaberitootja Vinda aktsiaosaluse.
Ilmselt on Skandinaavias asuvate saeveskite puhul jah kasumlikkus langemas, Venemaal võib olla vastupidi.
stefan , kas oskad kommenteerida ka jaanuari 20% aktsiahinna kukkumise põhjuseid ? Kes seal ka omanikud on , kas ka mõned metsaliidud ja kas on nagu umbes sama sõltuvus nagu siin teises lõimes kajastatud lihatootjate ja lihatöötlejate vahel , ehk siis selle tõttu võivad kasumid vastavalt vajadusele liikuda ühele või teisele poole ?
arvon
Aktsia kukkus minu arust koos Stockholmi börsi üldise kukkumisega - äkki natuke kiirem. Selline paradoks vahel ilmubki "konservatiivsete aktsiatega" et nad kukuvad turust kiiremini, kuigi nende tegevus viitaks vastupidisele olukorrale. Miks - ma arvan, kuna selliste aktsiate aktsionärid on aktsiast suhteliselt veel konservatiivsemad (kartlikumad).
SCA to expand consumer products in Russia
The Russian market for personal care products is undergoing rapid growth. Since 1995 SCA’s sales of baby diapers (Libero) and feminine care products (Libresse) have grown continuously, increasing the need for local production. Against this background, SCA has made a decision to open its own production facility in the Tula region south of Moscow to meet rising consumer demand.

Rapid and strong growth is awaited for personal care products in Russia, particularly in the Moscow region where consumer buying power is on the rise. More and more families with children are using disposable diapers and the emergence of hypermarkets and superstores is increasing the availability of these products and changing consumer behaviour.

”The Russian market is extremely exciting and this venture is fully in line with SCA’s expressed ambition to expand in Eastern Europe, one of our designated growth markets,” says Jan Johansson, President and CEO of SCA.

The investment is estimated at approximately EUR 48m. The venture is long-term and will gradually include all product groups in SCA’s consumer portfolio for personal care – feminine care, baby diapers and incontinence care.

www.sca.com