Rootsi aktsiad

USA ja Balti aktsiate kõrval on LHV teinud oma klientidele väga soodsaks kauplemise ka Skandinaavia aktsiatega. Alates 07. septembrist käesoleval aastal langetas LHV Rootsi ja Soome aktsiate tehingutasusid 100 kr + 0,2%-le. Tehingu miinimumsumma on 10 000 kr ja ostetavate aktsiate kogus peab jaguma 50-ga.

Ehk ostes Rootsi aktsiaid näiteks 20 000 kr eest tuleb tehingutasuks 140 kr ehk 0,7% tehingu summast ning 40 000 kr puhul 180 kr ehk 0,45% tehingu summast. Ja mida suuremaks investeeritav summa tõuseb, seda madalamaks loomulikult tehingutasu osakaal läheb. See teeb investeerimiskonto klientidele näiteks Ericsson'i aktsia ostmise Stockholmi börsilt odavamaks kui New Yorgist ostes. Paralleelselt nii Stockholmis kui New Yorgis on kaubeldavad veel näiteks Volvo, AstraZeneca ja ABB. Kuna oleme Rootsi turgu veidi juba tutvustanud, siis on õige aeg avada teemakohane foorum, kuhu on oodatud kõik kommentaarid ja küsimused Rootsi aktsiate kohta.

Esimeseks postituseks panen siia täna hommikul Carnegie investeerimispangast võetud aktsiate nimekirja, millel on "outperform" reiting ning 2005. aasta oodatava kasumi põhjal P/E suhe alla 15 ehk alla Rootsi turu keskmise.

Est. P/E 2005
Kungsleden 7,9
Biacore10,9
Nordea11
Scania11,4
Handelsbanken11,6
Nobia11,6
Skanska13
JM14,1
SAAB14,3
Assa Abloy14,5
Observer15

Kuigi P/E suhe pole kaugeltki ainus näitaja, mille põhjal ettevõtte suhtelist väärtust hinnata, siis mingisuguse indikatsiooni ta siiski annab. Ülaltoodud aktsiate puhul võib heaks küljeks lugeda seda, et lisaks madalale P/E tasemele on neile aktsiatele antud investeerimispanga poolt ostusoovitus.

Nimekirja esimesel kohal olev Kungsleden (KLED) on kinnisvarafirma, mis langes augustis aasta tipust 240 kroonilt 190 kroonile, kuid alates sealtmaalt on tagasi ülespoole ronima hakanud. Täna on aktsia 2,4% plussis 211 krooni peal. Aktsia jooksev P/E on 5,6.

Toon ära Rootsi online-maaklerfirma Avanza tehnilise analüüsi põhjal koostatud TOP 5 nimekirja täna hommikuse seisuga:

1) Oriflame, SDB (ORI-SDB);
2) Karolin Machine Tools (KMT);
3) Rörvik Timber B (RTIMB);
4) Powerwave Technologies (PWAV);
5) Wedins Skor & Accessoarer (WEDB).

Kõiki neid aktsiaid kaubeldakse O-nimekirjas, sh Oriflame'i O-nimekirja aktiivsemate aktsiate Attract 40 segmendis. Kuna tegemist on vähemkaubeldavate aktsiatega, siis nende riskitase on ka veidi kõrgem, kui A-nimekirja aktsiate puhul. Kõik ülaltoodud aktsiad peale Oriflame'i on täna plussis.

Üks võimalus Rootsi aktsiate jälgimiseks, peale OMX-i lehe, on näiteks Dagens Nyheter'i börsileheküljed. Link O-nimekirjale.

Eile õhtul tuli teade, et Handelsbanken alandas TeliaSonera (TLSN) käesoleva ja järgmise aasta kasumiprognoosi. 2005. aasta kasumiprognoosi vähendati 2,48 kroonilt 2,40 kroonile aktsia kohta ning 2006. aasta oma 2,69 kroonilt 2,63 kroonile aktsia kohta. Handelsbankeni analüütikud otsustasid prognoose alandada pärast seda, kui olid kohtunud Soomes sideoperaatorite Elisa, Saunalahti ja DNA juhatusega. Analüütikute arvates operaatorite vaheline kõva konkurents Soomes jätkub, mis põhjustab teenuste hinnataseme madalseisu.

Analüütikute kommentaarides ei olnud midagi uut, kuna tihe hinnakonkurents Põhjamaades on juba terve viimase aasta jooksul olnud selgelt näha. Põhjamaade telefonioperaatorite peamine võimalus kasumimarginaalide suurendamiseks on laienemine Ida- ja Kesk-Euroopaasse, mida on TeliaSonera ja Tele2 juba edukalt teinud.

TLSN on Stockholmis 0,3% miinuses 37,50 SEKil.

Handelsbanken tõstis eile Hennes & Mauritzi (HMB) aktsia õiglase väärtuse 325 kroonilt 330 kroonile, seoses 3. kv tulemuste ootustega, mis avaldatakse 28. septembril. Pank ootab 3. kvartaliks jätkuvat käibe 4%-5%-list kasvu, ärikasumi 32%-list kasvu ning brutokasumi 57,5%-list marginaali. Pank tõstab 04/05 fiskaalaasta kasumiprognoosi aktsia kohta 11,17 SEKilt 11,24 SEKile. Säilitab "osta" soovituse.

HMB on täna 1,5% plussis 263 kroonil. Aasta tipptase oli aktsial 11. juulil 283,50 kroonil. Samas on aktsia kerkinud 26. augusti 254,50 kroonilt. Jooksev PE on 26,5 ja oodatav PE pärast kvartalitulemusi 23,2.
Tööstusgrupi Sandvik (SAND) materjalitehnoloogia allüksus sai üle ühe miljardi SEKi väärtuses torude tellimusi Lähis-Ida nafta- ja gaasitööstustelt. Koostöös Tenaris'ega tehtav tellimus täidetakse kolme aasta jooksul.

SAND on 0,6% plussis 361 kroonil. Jooksev PE on 17,9 ja oodatav 14,7. Sandviki aktsia teeb atraktiivseks ka 3,33%-lline dividenditootluse prognoos.

Sandvik saab kasu viimase aja kaevandussektori jätkuvast investeeringute tõusust.
Üle pika aja, hetkel kaks IPOt Stockholmis: www.indutrade.se , www.hemtex.se

Hemtex lubab kasvada Baltimaades alates 2006.

Indutrade tööstuslik kaubandusfirma, mille suuromanikuks jääb ka pärast IPOt Industrivärden.

Mõlemad tuntud firmad, ent tundub et IPO-info eelkõige rootsi keeles.

Täna hommikul jätkub Rootsi turul langusmeeleolu, kuid ehitusfirma Skanska (SKAB) püsib eilsel tasemel. Eile ilmus Dagens Industris ka SKAB kohta tehnilise analüüsi kommentaar, kus märgiti, et aktsia murdis üleeile 104 krooni vastupanutaseme, mis tähistas ostusignaali. Ostusignaal indikeerib edasist tõusu kuni 112 - 113 krooni peale. Lähim vastupanutase asub 109 krooni peal ning pärast seda 114 krooni peal. Eile tõusis aktsia 0,9% 106,50 kroonil ning täna on hind püsinud muutumatuna. Käesoleval nädalal on aktsia tõusnud 3,4% ning augusti lõpu madalaimalt tasemelt 10,4%.

Lisaks tehnilise analüüsi ostusignaalile, on Skanska tugev ka fundamentaalselt. Skanska on üks maailma suurimaid ehituskontserne, mille eelmise aasta käive oli 121 miljardit krooni ning mis tegutseb üheksal suurel turul. Esimese poolaasta tellimustest tuli 31% USAst. Peale hoonete ehituse on Skanska väga aktiivne kõikvõimalike infrastruktuuriobjektide ehitamisel. Sellest annavad ka tunnistust käesoleva aasta teises pooles saadud ehitustellimused teede, tunnelite ja raudteeliinide ehitamiseks nii USAs, Poolas kui Tšehhis.

Huvitav aktsia Rootsis on nafta- ja keemiakaupade merevedusid teostav Broström (BROB), millel valmis täna Hiinas 60. tanker Euroopa laevastikku. Lisaks on tal 21 alust ülemaailmsete vedude tegemiseks ning 17 laeva on ehitamisel. Aktsia kauples suvel 110-130 krooni vahemikus, kuid augusti keskpaiga 125 krooni tasemelt tõusis septembri alguses kiiresti 150 kroonile (+20%). Hiljutine aktsiahinna tõus on seotud ülemaailmse tankerivedude hindade tõusuga seoses talvehooaja lähenemisega ja üldise vedelkütuse varumise suurenemisega. Kui ülemaailmne naftatankerite turusituatsioon on sellel aastal olnud madalseisus, seoses veohindade märgatava alanemisega võrreldes eelmise aasta kõrgtasemetega, siis eelolevaks talveks oodatakse taas veohindade kasvu.

Broström (BROB) on täna 3,3% plussis 155,50 kroonil.

Dokumendihaldustarkvara pakkuja ReadSoft (RSOFB) on täna 6,3% plussis 27,20 kroonil. Ettevõte teatas täna, et alustas ülemaailmses ravimifirmas, kes tahab jääda hetkel anonüümseks, dokumendihalduse automatiseerimissüsteemi rakenduse sisseviimist. Hetkel kasutab see ravimifirma ReadSofti SAP integreeritud arvetekäitlussüsteemi 15 riigis. 2004. aastal allakirjutatud lepingu kohaselt installeerib ReadSoft oma programme selle ravimifirma jaoks üle 100 riigis. Lepingu maksumus ületab 4 miljoni dollari paari aasta jooksul, mis teeb sellest seniajani ReadSofti ühe suurema lepingu.

Augustis sõlmis ReadSoft koostöös Ebydos AG-ga lepingu Saksa Commerzbankiga arvetekäitlusprogrammi tarnimiseks.

2005. aasta kuue kuu puhaskasum oli ReadSoftil 16,2 mln SEK (aastaga +286%) ning kasum aktsia kohta 0,52 SEK ( aastaga +271%). Aktsia PE on 21,2 ning käesoleva aasta lõpuks prognoositava kasumi põhjal 23,6. Kasvuaktsia kohta on P/E numbrid suhteliselt madalad, sest tellimuste arv arvetekäitlemissüsteemide ja dokumendihaldusprogrammide osas peaks kasvama.

RSOFB aktsia on käesoleval aastal muidugi päris hästi juba esinenud, tõustes aasta algusest kuni aasta tipuni 12. augustil 141%, kuid pärast poolaastatulemuste teatavakstegemist oli aktsia kuni eilseni langenud 25,4%. Hoolimata positiivsete väljavaadete kinnitamisest, investoritele poolaastatulemused rahulolu ei pakkunud. Tänane uudis tekitas aktsia vastu taas tugevama ostuhuvi. Tänase seisuga, kui kaubeldakse 27,20 kroonil, on aktsia käesoleva aasta tõus olnud 79,6%.

Tänane äriajakirja Veckans Affrär number soovitab osta Svenska Cellulosat (SCAB), kuna oodatakse majandusharu konjunktuuri paranemist. Aktsia on börsil 1,7% üleval 274 kroonil.

Rõivamüügikett Hennes & Mauritz (HMB) tuli välja 2005. a üheksa kuu tulemustega. Müügikäive kasvas käibemaksu maha arvestades eelmise aasta sama ajaga võrreldes 14% 43,25 miljardi kroonini. Puhaskasum kasvas 33,2% 6,02 miljardi kroonini ehk 7,27 kroonile aktsia kohta (eelm. aasta 9 kuud 5,46 SEK).

3. kv. käibeks ootasid analüütikud 14,93 mld SEK, tuli 15,16 mld SEK. Kolmanda kvartali käive kasvas 36% - so suurim kvartaalne kasv rohkem kui kahe aasta jooksul. 3. kv. kasumiks pärast finantskirjete mahaarvamist tuli 3,32 mld kr, analüütikud ootasid 3,08 mld SEK.

Eile õhtul teatas Amsterdami Ettevõtluskoja Apellatsioonikohus, et on tagasi lükanud kõik Versateli aktsionäride ning Hollandi Aktsionäride Assotsiatsiooni hagid Tele2 (TEL2B) ostupakkumise vastu Versateli aktsiate ja võlakirjade osas. Tele2 saab selle tulemusel pakkumisprotseduuriga plaanipäraselt jätkata. Versateli aktsionäride koosolek, kus tehakse otsus ostupakkumise suhtes, on homme 29 septembril.TEL2B on uudise mõjul 2,2% plussis, 79,75 kroonil.

Palju on räägitud nafta- ja gaasisektori aktsiate edukast esinemisest viimase aja energiakandjate hindade tõusu valguses. Selles osas on eriti tugevat tõusu teinud Vene energiahiidude (Lukoil, Gazprom, Surgutneftegaz) aktsiad. Kuna otse Vene aktsiaturule on Eestist hetkel raske investeerida - siis peab otsima alternatiivseid võimalusi. Üheks selliseks võimaluseks on Stockholmi börsil kaubeldav Vostok Nafta Investment Ltd. (VOST-SDB), mis on sisuliselt kinnine aktsiafond, mis investeerib Venemaa nafta- ja gaasisektorisse. Hetkel koosneb ettevõtte portfell u 90% ulatuses Gazpromi Venemaal noteeritud aktsiatest. Gazprom katab teatavasti enamuse endise NSV Liidu Euroopa osas asuvate riikide gaasivajadusest ning Euroopa Liidu riikide gaasivajadusest u 25%.

Ainus probleem Vostok Nafta puhul on see, et aktsia hind kaupleb börsil u 20-25%-lise preemiaga ettevõtte varade puhasväärtuse ehk NAVi suhtes. Samas on teada, et Gazpromi Venemaal kaubeldavatele aktsiatele on rakendatud piirang, mille kohaselt ei tohi välisinvestorid neid aktsiaid omandada üle 20% kogu noteeritud aktsiatest. See teeb Gazpromi Venemaal kaubeldavate aktsiate kättesaamise välismaa institutsionaalsetele investoritele raskeks. Samas plaanib Venemaa valitsus nn ringkaitse Gazpromi aktsiate suhtes kõrvaldada, ning seda juba lähiajal, sest juunis omandas Venemaa valitsus üle 50%lise osaluse Gazpromist, tänu riikliku naftafirma Rosneft liitmisega Gazpromi koosseisu. Kuid Vostok Nafta turupreemia võrreldes Gazpromi Venemaal kaubeldava aktsia turuväärtusega on umbes sama suur, nagu Gazpromi ADS-idel Londoni börsil (turupreemia u 22%).

Põhjus, miks ma siin Vostok Naftast otsustasin hetkel kirjutada, peitub hoopis tänases uudises, mille kohaselt ostab Gazprom Venemaa suuruselt viienda naftatootja Sibnefti. Chelsea jalgpalliklubi omanikule Roman Abramovitšile ja ta partneritele kuulunud 72,66%-line osalus müüakse Gazpromile 13,01 miljardi dollari eest. Tegemist oleks Venemaa kõige suurema ostutehinguga. Hiljuti oli Gazprom ostnud 3,02% Sibneftist Gazprombankilt ning pärast tänast tehingut läheb Gazpromi kontrolli alla 75,68% Sibneftist. Välispangad on valmis pakkuma Gazpromile ostu finantseerimiseks 12 miljardi dollarilist laenu.

Omandades sellises suurusjärgus naftatootja hakkab Gazprom'ist kujunema üks maailma suurimaid energiahiidusid.

Vostok Nafta on vana huvitav aktsia küll. Firma vist omab mõnd 1% (!!) terve Gazpromist. Minu hoiatus aga selles et peaomanik Adolf Lundin pole minu teada kunagi maksnud oma börsifirmadelt väikeaktsionäridele dividende. Ta on tänu oma naftafirmadele saanud üheks rikkamaiks meheks Rootsis.
Täna on Vostok Nafta (VOST-SDB) tõusnud 2,4% 301 kroonini ning käesoleval aastal on VOST-SDB kerkinud 155%.
Adolf Lundin on tõepoolest ka Stockholmi börsil noteeritud Lundin Petroleumi (LUPE), mis kaevandab naftat Põhjameres ja Indoneesias ning kaevandusfirma Lundin Mining (LUMI-SDB) üks põhiomanikke.
Ega keegi ei tea, miks AstraZeneca suhteliselt kõvasti kukkus täna?
TEVA - Iisraeli geneerik - üritab AstraZeneca skisofreeniaravimi patenti vaidlustada.
http://yahoo.reuters.com/financeQuoteCompanyNewsArticle.jhtml?duid=mtfh99012_2005-09-28_11-21-48_l28197098_newsml

AstraZeneca (AZN) teatas täna, et Iisraeli ravimitootja Teva soovib teha AZNi kõige müüduimast ravimist, skisofreeniaravimist Seroquel (2004. a müük 2,03 mld USD), geneerilise versiooni. Teva on esitanud USA toidu- ja ravimiametisse (FDA) taotluse, et teha Seroqelist 25 milligrammine tabletiversioon. Geneeriliste ravimite seaduse alusel on AstraZenecal aega 45 päeva, et esitada Teva vastu patendiõiguste rikkumise hagi või vastasel juhul FDA ravimipatenti kaitsma ei hakka. AstraZeneca teatas, et ta plaanib oma patenti kaitsta.

Kui patendiomanik kaebab geneerilise ravimi valmistaja peale, siis on FDA kohustatud geneerilise ravimivalmistaja taotluse 30 kuuks seisma panema, et võimaldada kohtuprotsessi läbiviimist. AstraZeneca Seroqueli patent aegub 2011. aastal.

Nii et kokkuvõttes võtsid turuosalised uudise suhtes ettevaatliku positsiooni (hind langes Stockholmis 1,75%), kuid tõenäoliselt õnnestub AstraZenecal oma patenti vähemalt paariks aastaks siiski kaitsta.