Rohepesu

Järjekordne bluff.

Eelmise aasta alguses rõõmustati Eestit uudisega, et Sillamäele ehitatakse 100 miljoni euro eest tekstiilijäätmete ümbertöötlemise tehas. Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EISA) lubas projektile 39 miljonit eurot. Suurtehas pidi valmis saama selle aasta lõpus. Tallinna linn hakkas tehase jaoks tekstiilijäätmeid koguma.

Nüüd on selge, et tehast aasta lõpuks valmis ei saa. Tehnoloogia, millega EISA-lt raha küsiti (ja millele EISA rohelise tule andis) osutus blufiks ja projektivedaja bluffijaks – polnud toodet, polnud sertifikaate, polnud sisulist äriplaani, ainult ilus jutt ringmajandusest, rohepöördest ning efektne Power Pointi fail.

Kas keegi mäletab veel Pärnu metanoolitehast? Täpselt kaks aastat tagasi teatas Madalmaade taustaga ettevõte Power2X, et ehitab Pärnusse miljardi euro eest 500 000-tonnise tootmisvõimsusega metanoolitehase. «Tootmine põhineb kohapealt hangitud kestliku metsandustoodangu jääkidel ja paindlikul rohelisel vesinikul,» rääkis ettevõte tollal pressile. «Jõukaks saamiseks vajame puhast ja rohelist tööstust,» kiitis majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo (RE). Samamoodi entusiastlik oli tollane kliimaminister Yoko Alender (RE): «Puhas energia tähendab puhast tööstust.» (ML, 18.09.2024).

Aeg veeres, vahepeal teatati, et Euroopa Liit on eraldanud 2,9 miljardit eurot 61-le nulltehnoloogiaprojektile, mille hulka võiks kuuluda ka Pärnu metanoolitehas. Eriti ilus. Kuid siis hakkas kõik kuidagi vaikseks jääma. Ministrid enam nii kõvasti ei kõnelenud ja juba tollal vihjati siinikirjutajale, et minister Keldole anti nõu: ära ennast nii tugevalt miljardilise metanoolitehase külge seo, sest see võib osutuda blufiks.

Bluff see oligi. Miljardieurost puhta vesiniku ja metanoolitehast Pärnumaale ei tule. Nüüd räägitakse samas kandis juba teisest projektist. 500 000-tonnise tootmismahu asemel käib jutt 10 000 tonnist ning miljardieurose investeeringu asemel 72 miljonit, millest Euroopa Liit annab 8,6 miljonit. Elame-näeme. Kui oleks nii lihtne, oleks kõik kohad selliseid tehaseid täis, võiks vist jälle öelda.

Või mis sai Viru Keemia Grupi kavandatud 100 miljoni eurosest plasti ümbertöötlemise tehasest? Või Jõhvi plaanitud tehasest, kus taheti hakata põllumajandusjääkidest keskkonnasõbralikke õlisid tootma? Või samasse Jõhvi 30 miljoni euro eest tulema pidanud proteiinitehasest?

https://www.postimees.ee/8430870/analuus-rohepoorde-probleem-pole-rohelisus-vaid-plaanimajandus

8 Likes