Palm vs teised pihuarvutid ja opsüsteemid

Oli veel ka kolmas probleem.

Louis Gasset, kes käis Silicon Valleys ringi nina püsti ning oli täiesti kindel, et asi on korras.
vt ka LHV uudiseid

http://lhv.delfi.ee/news/index.cfm?id=921173&show_body=0&show_comments=1
Bear Stearns said it cut handheld computer maker Palm Inc. . to "neutral" from "attractive", adding the downgrade was related to the new Palm i705 product.
Palm toob lubatust varem välja uue opsysteemi PalmOS5. Põhiline uuendus paistab olevat selles, et loobutakse Motorola DragonBall protsessorist ja minnakse üle ARM'ile. See on väga oluline samm, sest ARM on tugevalt sees IP-business'is. Omakorda tähendab see seda, et juba on olemas suur hulk igasugu integreeritavat riistvara: JAVA kiirendid, MPEG koodrid, Crypto kiirendid jne. Samas võib see tähendada ka seda, et konkureerivad riistvara tootjad (Compaq iPaq) võivad oma seadmetes PalmOS'i kasutada. Ka moblades on ARM tugevalt sees.
Samas, kui Palm oma uut OS'i Handspringile ei litsenseeri võib HAND'il väga raskeks minna.
to fjot:

kusagil? oli miski jutt?, et handil on oma op-systeem valmimas?

sry, ei olnud väga sisukas kommentaar.
Palmi uuest OS-ist on palju juttu olnud. Kuid ei kusagil ühtegi screeni ega pilti arhitektuurist. Kas tänapäeval tähendab sõna "unveils" seda, et paisatakse laiali miskine pressiteade, stiilis "Täna rääkisime asjast, mille me kunagi valmis kavatseme saada. Varsti"
Et siis tegelt tahtsin küsida, et kas keegi kusagil mingeid pilte kah näinud on?
No mida need pildid ikka nii väga ütlevad? Seadmed näevad ilmselt umbes samamoodi välja ja pilti näitavad ka samamoodi. Asja sisu on milleski muus. Ehk on värvisügavus ja ekraanilahutus suuremad. 32 bitine ja multithreaded on piisavalt ammendav kirjeldus. Nagu vindus ja ei ole ka. Kaugemale ei anna eriti minna. Ja ilmselt proprietary standarditega üleliia ei kiirustata. No kui keegi eriti nalja viitsiks teha võiks ette kujutada ka CE appid Palmile jooksma.

http://www.palmos.com/platform/os5/

Üsna ammendav lühikokkuvõte:

http://www.infosync.no/show.php?id=1407

Lühidalt - kõik mida PocketPC teeb ning natuke veel ja iga protsessoriga. iPaqi omanikud installeerivad PalmOS-i. Hihihiii!! Welcome back Mr Palm.

PalmOS-i ükse uue nimega wsait www.palmsource.com ei võta lihtsalt pilti ette. Palmsource konverents on just lõppenud (see mis eelmise aasta sügisest PalmOS5 näitamiseks praegusesse edasi lükati)
to: swatch

User intrface is the product. Seega määrava pildid palju. Olen neid kirjeldusi kaevanud ja lugenud oksendamiseni. Aga milliseid muudatusi tehakse UI-s, see ei kajasta.
ipilot,
ma news.comist nagin miskit demo, kus oli ka protomasin (mis oli suht suur).
interface tundus olevat sama, ainult et videot suutis ekraanil näidata :)
pidasid seda silmas või?

http://news.com.com/2100-1040-828446.html#

muidu ka seal ja zdnet.com'is huvitavat lugemist
Tagugem siis palmirauda edasi.

Käisin siis Handspring Treo-t ja Motorola Accompli 008-t live võrdlemas. Pole midagi öelda. Tundub, et lõpuks on jõutud kasutatava pda mobiili hübriidi vormistuse juurde. Oodake rohkelt sama loogika alusel ehitatud handsette turule. Ja HAND ka vist kosub vaid selle paistel. Taganeda pole aga kuhugi, selja taga on UMTS ja kõnetuva. PDA ilma mobiilita või vastupidi, muutub 1.5 aastaga nonsensiks.

Mõõtmed ja mass. Treo piku-laiu suurem aga õhem. Hea vaheldus aga pihus hoides sõrmega numbreid valida ebamugavam. Mass sarnane. Tehku 008 suurune ja Treo paksune, nii et display ulatuks servast serva.
Ekraan. 008-l oluliselt parem nii lahutusvõime kui kontrasti poolest. Puutetunne sarnane olgugi, et 008 on parem taktiilne tagasiside. 008 way to go, ootan värve.
Subjektiivne kiirus. Treo õige natuke aeglasem. Arenguruumi mõlemale.
Sidetehnoloogia. Treo GPRS on promise in July 2002. Accomplil juba 2001 oktoobris 3 kanali gprs olemas.
Kolmanda osapoole aplikatsioonid. Treo - truckload of everything. 008 - esimesed J2ME katsetused on jõudnud tekkida aga aegluse ja kompatiibluse tõttu täielik crap.PalmOS-ile peaks olema saadav ka eelkompileerimisega Java virtuaalmasin.
Sisendseadmed. Treo - vana hea graffiti. 008 - loomuliku tähekaupa käekirja tuva, millega ta hämmatavalt hästi hakkama saab aga graffiti on efektiivsem. Klaviatuuriga Treo on mõttetus. Ainult lapse või pisikäelise naisterahva jaoks mõeldud. Plondi BDA. Jog dial füüsiliselt sarnane aga 008-l paremini lahendatud (lippab ikoonilt ikoonile ja push = käivita, Treo-l = scroll screen - jama)
Hind. 008 - 9000 EEK v hea value for money. Treo 15 000+ - palju õnne.
Usability quirks. Treol paistab kate läbi (sissehelistaja number näha) 008-l ei lopsuta aga klappi. Mingis uues mudelis on ka kaanel display.

Mõtteid - Treo oleks killer device kui oleks Palmi MMC taoline laiendusvõimalus, et Bluetooth, lisamälu või mida iganes. Bluetooth, ja kohe. Diktofon peaks mahutama tundide viisi salvestisi, mitte mõned minutid nagu 008-l. Treo tublisti mahukam. Accompli on decent telefon ja seal on üsna palju PDA-d. Treo on ikkagi nuditud PDA kuhu keegi on üritanud telefoni sisse panna.

No vabandage, et asi väga gadget.ee-ks kipub aga aitab ehk aimata, mida tulevik toob.
Multimeediaks ei sobi kumbki . Kommertsrakendused? Pigem Palm aga ootab ära PalmOS 5-e, siis räägib. Miks küll Motorola PalmOS-i litsentseerimisest loobus?
kuskohas see treo hind 15K oli? hand ise annab hinnaks $400-$600 (mälu järgi), ehk vastavalt 7200-10800 krooni.
overall annab Treo 180 hinnaks 15800EEK
l6ikavad kamaluga vahelt
Noh, see 600$ on juba koos käibega üle 12 kEEK-i. Kolm tonni teenistust on nagu natu palju aga 20% katet polegi väga haruldane Eestis.
natuke teiselt poolt - kas keegi julgeb teha arvamisi, kui palju PDAsid Eestis on/palju müük on?
Tegemist on üsna suure spekulatsiooniga nii, et iriseja ärgu sõna võtku.
Kunagi tegime arvutihulgikaupmeestega väikest mõistatamisemängu:
Jätsime välja igasugused mittetõsised seadmed nagu Casio/Sharpi/Citizen'i libapda-d kalkulaatorid.
Newtonid, Vanad Pilotid, Vanad EPOCIpõhised ca 200
Palm III seeria - 800 kuni 1400
Palm V ja Handspring - 1000 kuni 1600
Lambist pakkumised kõikusid 3 ja 8 tuhande vahel.

Puhas spekulatsioon ja põhines mälu järgi numbritel

Kes väga viitsib võib järgi küsida ja kokku liita järgmised numbrid:

Aetec - kõige esimene tõsisem Palmimüüja
PC Kaubamaja - esimene retail
BCS - teine retail
Overall - Handspring

ja keegi hulgides, ei mäleta, kes selle au endale võttis Techdata/GNT vist, kelle kaudu enamus Palmi maale tuuakse. Siia pole sisse arvatud suurema kasutajaga kommertrakendusi. Tean ühte ca 40 Palmiga lahendust ja need on otse maale toodud.

Pocket PC-sid võib olla müüdud miski max 2000 ringis. Jällegi lihtne checkida Compaq Eesti + HP Eesti pluss mõned eksoodid (vanakesed ja nt Casio).

Kokkuvõtteks, et igaljuhul väga nõmedad numbrid olukorras, kus mobiile loetakse sadade tuhandetega. Põnev oleks kõrvale panna ka Nokia Communicator'i, Ericssoni wide-screeni ja nt Motorola Accompli numbrid.

Ja kes siis järgi uurib andku teistele ka teada!! Muidu head mõistatamist.
Numbrid on ikka rõve väikesed küll, kui võrrelda kasvõi tänases päevalehes toodud arvamust, et ainuüksi GPRS-i kasutajaid on eestis juba ligi 2500. Tunduvad küll siga ja kägu ühte patta pandud olevat, aga kui hästi järele mõelda, siis ei ole sugugi, pigem trendi indikaator, mida eestlane ostab ja mida mitte.
swatch >
Mõttekäigus on suur kala sees! Arvestades PDA-de Eesti jaehindu pakun, et VÄGA suur osa (>50%?) vidinaid ei ole Eestist ostetud. Kasvõi Helsinki või Stockholmi lennujaam on juba märgatav hinnavõit. Pluss kaugemad kandid. Pluss internetipoed.

Mõtlesin praegu kiirelt viie PDA-d kasutava sõbra peale ja neist ainult 1 on selle Eestist ostnud, kuna on seotud maaletoojaga. ;)

sC