Keegi soovis Swedbankis esimest korda elus Eesti aktsiaid osta ja palus õpetlikult protsessi kirjeldada.
Panen selle siis juba siia, sest alles tagantjärgi tean, kuidas ma ise alguses oleks seda vajanud.
Swedbank'i internetipangas "Investeerimine, säästmine" > "Minu portfell" > "Uus väärtpaberikonto" > "Ava väärtpaberikonto"
Seal mõned valikud, näiteks päevalimiit (valik kohustuslik), kuulimiit ja ülehelistamislimiit (ei pea panema, kui ei taha). Väärtpaberikonto on seotud arvelduskontoga, mitme puhul saad valida.
NB! "Tühja konto kuutasu" on eraisikul 0,80€ ja jur.isikul 3,20€, rakendub, kui väärtpaberikontol pole eelmise kuu lõpu seisuga ühtegi väärtpaberit. Nii et tasuta tehingute valguses hoia alati vähemalt ühte aktsiat kontol.
Tallinna Börsi aktsiaid valides jäta halastamatult kõrvale aktsiad, mis regulaarselt dividendi maksnud ei ole.
Siin on mitmes "heas" aktsias pikalt institutsionaalseid investoreid oma mitmemiljonilisi pakke müümas - see ongi väikeinvestorile hea ostukoht. Osta odavalt ja oota, kunagi on iga müüdav kogus lõpuks otsas. Pikema ootuse korvab saadav dividend.(Nüüd on tükk tühja maad, mis peaks sisaldama firma käekäigu, aktsia hinna, dividendide, börsikäivete jms ajalugu, aktsionäride nimekirja muutusi (kes ostmas-müümas) jpms)
Ja saadki alustada aktsiate ostu ja soovi korral kasvõi kohe seejärel ka müüki:
aktsiate hinnad ja Ostu-Müügiorderid on leitavad "Investeerimine, säästmine" > "Väärtpaberid" > "Aktsiad"
Nimetuse taga "O" avab Ostuorderi sisestamise ja "M" Müügiorderi oma.
Kui siiamaani oli kõik mänguline ja ohutu, siis nüüd on tähtis koht, kus on võimalik reaalselt kohe raha kaotada: orderi tüüp on eelmääratud "Turuhinnaga" (paras sigadus pankade poolt, olen isegi kunagi kiirustades päris kõvasti kõrbenud sellega), mis tähendab, et turul olevad orderid täidetakse sinu orderi koguse täitumiseni olenemata hinnast. Kui ordereid on "üleval" vähe (Eestis tavaline), siis võid osta palju kallimalt turuhinnast või müüa palju odavamalt. Seega seal orderi all
tuleb valida "Limiithinnaga" ja märkida ka hind. Tänase õiglase Müügihinna saad valida, uurides tänaseid ja viimaste päevade tehinguid. Neid kuvab "Investeerimine, säästmine" > "Väärtpaberid" > "Aktsiad" lehel, klikkides aktsia sümbolil. Kohe toimub tehing, kui "Ostu" poolel on sinu müügiorderi jagu ostuordereid ootel sobiva hinnaga. Kui panid kõrgema hinna, jääb order ootele, kuni hind sinnamaani tõuseb. Olenevalt ambitsioonist ole valmis ootama aastaid:). Võib juhtuda ka, et huvitava hinna pealt toimuvad tehingud sinu orderi sisestamise ajal ära. Ostu jaoks on mõistlik ostuorder sisestada viimase "Ostu" hinna kanti või nats allapoole järjekorda. Kui on uudiseid ja aktsiahinnas kiiremaid liikumisi, siis teinekord on mõistlik kohe pakutavalt hinnang tehing ära teha, muidu liigub hind eest ära. Orderi kehtivusajaks võid iga kord panna maksimaalse 1 kuu, kui tahad, et see järjekorras paremat hinda ootaks. Vastasel juhul tühistub ta iga päeva lõpus. Hinna muutmiseks lihtsalt tühista "Minu portfell" alt nähtav order ja sisesta uuelt hinnalt uus.
Toimunud tehinguid Swed'i lehelt ei leidnud, neid näed näiteks aktsia nimel klikkides
https://nasdaqbaltic.com/statistics/et/shares. Sealt on mõistlik ka börsiuudiseid ja majandusaruandeid lugeda. Aruannete avaldamise aeg on firmade kaupa börsiuudisena avaldatud.
Kõige mugavam aktsiakauplemise tööriist on muidugi LHV Powertrader (kuvab ülevaatlikult Ostu- ja Müügiordereid, hetkehindu ja toimunud tehinguid), mille kasutamiseks pidi vist olema konto avatud ja Investeerimisleping vms. sõlmitud. Ei mäleta, kuidas selle LHV-s käima sai, ju esimesel katsel pakub valikuid. Tasuta on see. NB! Juba aastaid ei tööta Powertraderi börsiuudiste osa, võtnud see koht siis maha sealt juba ammu.
LHV on ilmselt sunnitud Eesti aktsiate tehingutasusid lähiajal muutma või ka kaotama, nii et jälgi(me), kui tehinguid rohkem, siis LHV-s on toimetada palju mugavam. LHV on kahjuks kasvades jah puisemaks muutunud, üleval on vanad reklaamtekstid, et "ainukesena Eestis Balti aktsiate väärtpaberikonto avamine ja aktsiate hoidmine tasuta".