NB! Kauplemine soodsam

972
Kas ma olen õigesti aru saanud, et Swedi see tehingutasude kaotamine on ainult eraisikute puhul? OÜga teine hinnakiri?

Swed'i hinnakirjas muide olemas see kõik: ütleb näiteks, et balti aktsiate tehingud väärtpaberikontol internetipangas on 30 000€ ulatuses tasuta ka jur. isikutele.
Kauplemiskontol on 0,1%, min. 3€. Mis neil vahet on, ei tea.
Varem oli kauplemiskonto alt tegutsedes tehingu hind soodsam, aga kauplemiskonto saamiseks pidi tegema piisavalt tehinguid igas kuus (või oli aastas, ei mäleta enam). Nüüd on vastupidi, kauplemiskonto muutub automaatselt tavakontoks alles 1. veebruaril, sinna maani tuleb ikka tehingutasu maksta.
Keegi soovis Swedbankis esimest korda elus Eesti aktsiaid osta ja palus õpetlikult protsessi kirjeldada.
Panen selle siis juba siia, sest alles tagantjärgi tean, kuidas ma ise alguses oleks seda vajanud.

Swedbank'i internetipangas "Investeerimine, säästmine" > "Minu portfell" > "Uus väärtpaberikonto" > "Ava väärtpaberikonto"
Seal mõned valikud, näiteks päevalimiit (valik kohustuslik), kuulimiit ja ülehelistamislimiit (ei pea panema, kui ei taha). Väärtpaberikonto on seotud arvelduskontoga, mitme puhul saad valida. NB! "Tühja konto kuutasu" on eraisikul 0,80€ ja jur.isikul 3,20€, rakendub, kui väärtpaberikontol pole eelmise kuu lõpu seisuga ühtegi väärtpaberit. Nii et tasuta tehingute valguses hoia alati vähemalt ühte aktsiat kontol.
Tallinna Börsi aktsiaid valides jäta halastamatult kõrvale aktsiad, mis regulaarselt dividendi maksnud ei ole.
Siin on mitmes "heas" aktsias pikalt institutsionaalseid investoreid oma mitmemiljonilisi pakke müümas - see ongi väikeinvestorile hea ostukoht. Osta odavalt ja oota, kunagi on iga müüdav kogus lõpuks otsas. Pikema ootuse korvab saadav dividend.

(Nüüd on tükk tühja maad, mis peaks sisaldama firma käekäigu, aktsia hinna, dividendide, börsikäivete jms ajalugu, aktsionäride nimekirja muutusi (kes ostmas-müümas) jpms)
Ja saadki alustada aktsiate ostu ja soovi korral kasvõi kohe seejärel ka müüki:
aktsiate hinnad ja Ostu-Müügiorderid on leitavad "Investeerimine, säästmine" > "Väärtpaberid" > "Aktsiad"
Nimetuse taga "O" avab Ostuorderi sisestamise ja "M" Müügiorderi oma.
Kui siiamaani oli kõik mänguline ja ohutu, siis nüüd on tähtis koht, kus on võimalik reaalselt kohe raha kaotada: orderi tüüp on eelmääratud "Turuhinnaga" (paras sigadus pankade poolt, olen isegi kunagi kiirustades päris kõvasti kõrbenud sellega), mis tähendab, et turul olevad orderid täidetakse sinu orderi koguse täitumiseni olenemata hinnast. Kui ordereid on "üleval" vähe (Eestis tavaline), siis võid osta palju kallimalt turuhinnast või müüa palju odavamalt. Seega seal orderi all tuleb valida "Limiithinnaga" ja märkida ka hind. Tänase õiglase Müügihinna saad valida, uurides tänaseid ja viimaste päevade tehinguid. Neid kuvab "Investeerimine, säästmine" > "Väärtpaberid" > "Aktsiad" lehel, klikkides aktsia sümbolil. Kohe toimub tehing, kui "Ostu" poolel on sinu müügiorderi jagu ostuordereid ootel sobiva hinnaga. Kui panid kõrgema hinna, jääb order ootele, kuni hind sinnamaani tõuseb. Olenevalt ambitsioonist ole valmis ootama aastaid:). Võib juhtuda ka, et huvitava hinna pealt toimuvad tehingud sinu orderi sisestamise ajal ära. Ostu jaoks on mõistlik ostuorder sisestada viimase "Ostu" hinna kanti või nats allapoole järjekorda. Kui on uudiseid ja aktsiahinnas kiiremaid liikumisi, siis teinekord on mõistlik kohe pakutavalt hinnang tehing ära teha, muidu liigub hind eest ära. Orderi kehtivusajaks võid iga kord panna maksimaalse 1 kuu, kui tahad, et see järjekorras paremat hinda ootaks. Vastasel juhul tühistub ta iga päeva lõpus. Hinna muutmiseks lihtsalt tühista "Minu portfell" alt nähtav order ja sisesta uuelt hinnalt uus.

Toimunud tehinguid Swed'i lehelt ei leidnud, neid näed näiteks aktsia nimel klikkides https://nasdaqbaltic.com/statistics/et/shares. Sealt on mõistlik ka börsiuudiseid ja majandusaruandeid lugeda. Aruannete avaldamise aeg on firmade kaupa börsiuudisena avaldatud.

Kõige mugavam aktsiakauplemise tööriist on muidugi LHV Powertrader (kuvab ülevaatlikult Ostu- ja Müügiordereid, hetkehindu ja toimunud tehinguid), mille kasutamiseks pidi vist olema konto avatud ja Investeerimisleping vms. sõlmitud. Ei mäleta, kuidas selle LHV-s käima sai, ju esimesel katsel pakub valikuid. Tasuta on see. NB! Juba aastaid ei tööta Powertraderi börsiuudiste osa, võtnud see koht siis maha sealt juba ammu.
LHV on ilmselt sunnitud Eesti aktsiate tehingutasusid lähiajal muutma või ka kaotama, nii et jälgi(me), kui tehinguid rohkem, siis LHV-s on toimetada palju mugavam. LHV on kahjuks kasvades jah puisemaks muutunud, üleval on vanad reklaamtekstid, et "ainukesena Eestis Balti aktsiate väärtpaberikonto avamine ja aktsiate hoidmine tasuta".
Hmm, selles valguses lõin kokku, et Balti aktsiatehingute teenustasudeks kulus eelmisel aastal €350, lausa ootamatult palju. Omast arust nagu ei teinudki praktiliselt tehinguid. Peaks seda Swedi värki proovima.
Hähh, suur kivi Swed'i aktsiaaeda: aktsiamüügist saadud raha saad kohe kasutada ainult uute aktsiate ostmiseks. Kontole reaalselt laekub kui väärtuspäev käes (tehingupäev +2 börsipäeva). Kusjuures kuskilt näha pole, kuipalju siis vaba raha on, helistasin Swed'i, tädi klõbistas kalkulaatoril mu tehingud läbi pluss-miinus ja ütles, et umbes nii-ja niipalju peaks olema.
Swedis peab tegema eraldi arvelduskonto mis tuleb siduda väärtpaberikontoga. See väldib üllatust, et Sul pole võimalik iga päev oma tava-arvelduskontolt kommunaale ja muid kulusid maksta ja näiteks deebetkaart ei ütleks rõõmsalt poekassas, et arvel pole üldse raha, kuigi kõik arvutused näitavad et raha peaks nagu arvel olema. Et ei peaks ootama millal T+2 läbi saab.
Probleemid tekivad siis kui oled oma väärtpaberid maha müünud ja enne T+2 päeva möödumist selle, tulevikus laekuva raha eest, uued väärtpaberid ostnud.
Ma siin vist üks väheseid SEBi kliente, aga ootan et ka nemad tehingutasudega midagi ette võtaksid.

Balti aktsiate puhul polegi tasude suurus nii hull, aga kui on soov osta mõnel muul börsil noteeritud aktsiaid või fonde, siis on tasud juba ebamõistlikult suured ja peab neid hoolega jälgima. Seda eriti teise samba kaotamise teemaga seoses, ise mujale kui Balti aktsiatesse investeerimine läheb väga kalliks.
Skel, kui II samba ja arvele palgalaekumise olemasolu mingis pangas seotakse Su laenu tingimustega, siis on arusaadav et pead seal pangas toimetama, aga väärpaberitehinguid ei pea Sa tegema selles pangas, kus Su põhikonto asub. Koli väärtpaberitega mingisse teise panka üle, näiteks LHV-sse.
ttrust
Skel, kui II samba ja arvele palgalaekumise olemasolu mingis pangas seotakse Su laenu tingimustega, siis on arusaadav et pead seal pangas toimetama, aga väärpaberitehinguid ei pea Sa tegema selles pangas, kus Su põhikonto asub. Koli väärtpaberitega mingisse teise panka üle, näiteks LHV-sse.


Olen sellele ka ise mõelnud, aga jäänud pidama sellele, et ei tea kuidas olemasolevad aktsiad saada oma pangast LHV kontole. Kuidas see käima peaks? Samuti, kuidas see mõjutab investeerimiskontot, mis maksuametile deklareeritud?
skel
ttrust
Skel, kui II samba ja arvele palgalaekumise olemasolu mingis pangas seotakse Su laenu tingimustega, siis on arusaadav et pead seal pangas toimetama, aga väärpaberitehinguid ei pea Sa tegema selles pangas, kus Su põhikonto asub. Koli väärtpaberitega mingisse teise panka üle, näiteks LHV-sse.


Olen sellele ka ise mõelnud, aga jäänud pidama sellele, et ei tea kuidas olemasolevad aktsiad saada oma pangast LHV kontole. Kuidas see käima peaks? Samuti, kuidas see mõjutab investeerimiskontot, mis maksuametile deklareeritud?


Siin on selgitatud väärtpaberite ületoomise protsessi: https://www.lhv.ee/et/vaartpaberikonto#vaartpaberite-uletoomine

Investeerimiskontosid võib olla ka mitu ning investeerimiskontode vahelised liigutamised mingeid maksukohustusi endaga kaasa ei too. Kuni investeerimiskontode peale kokku väljamaksed ei ületa sissemakseid, niikaua ka maksukohustust ei ole.
Maksuametile saab deklareerida mitu investeerimiskontot. Mul on neid max 3 olnud vist korraga. Deklaris kõik ilusti üksteise all koos tehingutega.
Rinja
972
Kas ma olen õigesti aru saanud, et Swedi see tehingutasude kaotamine on ainult eraisikute puhul? OÜga teine hinnakiri?

Swed'i hinnakirjas muide olemas see kõik: ütleb näiteks, et balti aktsiate tehingud väärtpaberikontol internetipangas on 30 000€ ulatuses tasuta ka jur. isikutele.
Kauplemiskontol on 0,1%, min. 3€. Mis neil vahet on, ei tea.


Mul see asjaajamine võtab aega :) Olen vahepeal lugenud teiste kommentaare ja mulle tundub ka exceli põhjal Swedis kasulikum toimetada (kuigi seda üldse ei tahaks teha). Avastasin Swedi hinnakirjast, et jur.isikule avatakse väärpaberikonto ainult kontoris(!) ja 25 eur eest. Tänapäeva Eesti digiajastul tundub see müstika. Kas keegi on viimasel ajal selle tralli läbi teinud ja kaua see kõik koos OÜ-le arvelduskonto avamisega aega võiks võtta?

Rinja
972
Kas ma olen õigesti aru saanud, et Swedi see tehingutasude kaotamine on ainult eraisikute puhul? OÜga teine hinnakiri?

Swed'i hinnakirjas muide olemas see kõik: ütleb näiteks, et balti aktsiate tehingud väärtpaberikontol internetipangas on 30 000€ ulatuses tasuta ka jur. isikutele.
Kauplemiskontol on 0,1%, min. 3€. Mis neil vahet on, ei tea.


Swedbankis seletati, et kauplemiskonto mõiste neil varsti kaob.
Üle pika aja üllatavalt hea suhtlemine ja kogemused Swedbankiga. Lisaks saab nende kaudu osta väiksemate välismaa börsiettevõtete aktsiad, mida LHV kaudu ei saa. Tegin teise investeerimiskonto sinna (eraisikuna) ja mõtlen, miks ma pole seda varem teinud.
Swedis tehtud jur isikule väärtpaberikonto. 25 eur makstud. Saab teha tasuta tehinguid Balti börsil niipalju kui soov on :)
Aga taga jään igatsema LHV selgemat platvormi
Seda väidet tahaks küll vaidlustad?. Kui Sulle tundub, et mingit aktsiat ei saa LHV kaudu osta, kontakteeru kasutajatoega ja probleem laheneb kiiresti.

missabsurd

Üle pika aja üllatavalt hea suhtlemine ja kogemused Swedbankiga. Lisaks saab nende kaudu osta väiksemate välismaa börsiettevõtete aktsiad, mida LHV kaudu ei saa.


Swed teenis jälle suure plussi: sisestatavad orderid on nüüd vaikimisi "Limiithinnaga", mitte enam "Turuhinnaga".
Paistab, et loevad siinset foorumit:)
LHV omad loevad ka, ma tean, ja isegi kirjutavad vastu, aga lubadustest kaugemale ei jõuta:(
Pisiasjadki, näiteks LHV aktsia kuvamine esimesel real Powertraderis, mitte tähestikulises järjekorras, nagu peaks olema ja igalpool mujal on.
missabsurd
Lisaks saab nende kaudu osta väiksemate välismaa börsiettevõtete aktsiad, mida LHV kaudu ei saa.

Alati võib aktsia lisamise soovist teada anda kirjutades maaklerid@lhv.ee
Kolisin ka oma vabad vahendid swedi ja esimesed kümmekond tasuta tehingut tehtud. Mõned veidrused tõesti seal on. Näiteks ei ilmu koheselt "Minu portfelli" väljavõttesse osaliselt täidetud orderid. Ei olegi aru saanud mis hetkel need lisatakse. Ja siis muidugi see iga kolme minuti tagant "Kas soovid jätkata" :) Aga kui seda foorumit loevad, siis äkki... :)
Üldisemalt võttes on kummaline, et teised pangad ei ole tasude alandamisele reageerinud. Ilmselt väikeinvestorid ikka mõtlevad tehingutasude peale ja vaikselt hakkab (vähemalt) vaba raha swedi liikuma ja olemasolev portfell võib vanas kohas edasi istuda.
Ootame pikisilmi, kuidas ja millal LHV reageerib. Hetkel vana ja traditsiooniline Swedbank olnud kiirem tegutseja kui noor ja värske LHV. Ise pean silmas just lapse kontot, kus koguneb iga kuu väärtpaberite ostuks väike summa, millest LHV tasud suure osa napsavad. Nii ma ei teegi seal tehinguid, vaid kogun raha kokku ja teen kord aastas. Aga see pole ideaalne.
Lapsele on meil LHV Kasvukonto, piisab vaid 1-st eurost, et kolmapäeviti ostud toimuks.