Naftakarud, andke alla!

"stefan"
Brentnafta alla 75 USD/barrel täna.
https://e24.no/bors/instrument/C%3APBROUSDBR%5CSP.IDCENE

Täna juba alla 72 USD/barrel.
"tonis"

KOLD230217C00011000 4.35 mõned lotod gaasi odavnemise suunas.


Väljusin muidugi varem juba.

Esimesed kaks on optsiooni hinnad, viimane KOLD hinnagraafik. Aegumise hetkel oli hind 63.70. Sisenemine oli 9,5.


Neste hind suurklientidele täna (koos KM-ga) ca 1,40 eur/l. Tanklas rikkamatele tavaklientidele 1,70 eur.
Ja pärast räägitakse, et kate minimaalne :)
"artur86"
Neste hind suurklientidele täna (koos KM-ga) ca 1,40 eur/l. Tanklas rikkamatele tavaklientidele 1,70 eur.
Ja pärast räägitakse, et kate minimaalne :)


See nädal on kukkumine olnud: 1.51-->1,44€/l (KM-ga) ja täiesti väike kunde (Sirkel). Postihinda peast ei tea, aga vahe arvatavasti 15-20+ senti.
Postihind on mitmeid kuid püsinud 1,729 peal. Brent Crude 2021 lõpu hinnaga praegu. Siis müüdi < 1,6, septembris 2021 oli ka tooraine samas naabruskonnas, tanklas < 1,5.
Tooraine ei ole mitte Brent Crude vaid bensiin. See maksis septembris 2021 ca 15-20% vähem kui täna.
Kartell on otsustanud, et vana hind on teile taskukohane :)
Olen seda vist juba korra jaganud, aga EU Komisjon koostab iganädalaselt kütuse hindade ülevaadet, millest selgub, et Eestis müüdava kütuse hind (kui maksud on maha arvatud) on absoluutses tipus.
https://energy.ec.europa.eu/data-and-analysis/weekly-oil-bulletin_en
Soomes ja Rootsis on kallim, äkki isegi on mingi tõde pika transporditeekonna jutus mida kütusekunnid räägivad. Või kas SWE ei saa Norrast oma kütuse? Tankuri juures samas on hinnad meil üsna täpselt EL kaalutud keskmise juures.
Maksudeta on diisel Soomes ja Rootsis kallim, ent need ongi Euroopa absolutselt kõrgeima hinnaga riigid, meie kütus on kalliduselt kolmas. 95 ilma maksudeta on meil ka Soomest ja Rootsist kallim, kokkuvõttes kalliduselt viies. Kuradi hästi elame. Või siis mitte.

Üldiselt see ülevaade peaks tekitama kütusefirmadele tõsiseid küsimusi.

Meie kütusefirmade PR leiutab järjest uusi põhjendusi, miks hind ronib teistest riikidest kõrgemale. Kord on probleemiks aktiis, siis dollari kurss, seejärel biokomponent, nüüd tohutu logistikakulu ja lõpuks mõjub meil ka tihe konkurents hinda tõstvalt... Kokkuvõttes on viimastel aastatel ometi kõige rohkem kasvanud kütusemüüja marginaal.

Seda juttu, et Soomest Nestest või Leedust Orlenist transport midagi oluliselt mõjutab ei suuda küll uskuda, need distantsid jäävad kõik 600 km piiresse. mis vähegi suuremas riigis on suvaline linnadevaheline vahemaa. Selle mõju kuludele peaks olema lõpphinnas tähtsusetu.

Samade nädalaste ülevaadete ajaloo leiab siit . Veel mõni aasta tagasi nt 2018-2019 oli maksudeta hind meil veel kalliduselt teises kümnes, veidi alla keskmise. Ja kohati ka Lätist-Leedust kröömike madalam, üllatus-üllatus, siis see transpordkulu hinda lakke ei tõstnud...

Oligopoolne jagatud turg, konkurentsi ei ole ja keegi ei olegi sellest huvitatud et oleks. Mida väiksem on käive seda suurem peab olema marginaal, et numbrid sama ilusaks jääks.
Ainult üks lahendus oleks, boikoteerida turuliidrit.
"tulu"
Oligopoolne jagatud turg, konkurentsi ei ole ja keegi ei olegi sellest huvitatud et oleks. Mida väiksem on käive seda suurem peab olema marginaal, et numbrid sama ilusaks jääks.
Ainult üks lahendus oleks, boikoteerida turuliidrit.


Mul on mitu korda silma jäänud mingi tankla Tallinna ringtee ääres (Lagedi kandis), kus hinnad on olnud posti otsas nii ~15 senti "turust" madalamad. Premium7 äkki oli kaubamärk. Satun sinna suht harva sõitma, aga äkki mõni sealkandis tihedamalt liikuv kodanik teab, kas selline hinnatase on mingi püsivam nähtus seal?

Kui see pood on mingi tururikkuja, siis tuleks teda selles ürituses toetada!
Viimati kui sealt mööda sõitsin oleks tankimine tulnud ikkagi 2 senti kallim kui Statoili 'äpiga -10 s/l' pakkumisega. Sama jama on üldiselt ka Krooningiga. 98't tasuks nende juures panna, aga ma toyotamees.
"lauriy"
Viimati kui sealt mööda sõitsin oleks tankimine tulnud ikkagi 2 senti kallim kui Statoili 'äpiga -10 s/l' pakkumisega. Sama jama on üldiselt ka Krooningiga. 98't tasuks nende juures panna, aga ma toyotamees.

Seal on nii Krooning kui teisi tanklaid, keskmisest madalamaid postihindu näitavad mõlemad.
Üllatunud Pikachu e



+ uudist konkurentsiameti kohta
OXY on viimased aastad kulda tootnud.
OPECilt üllatuslik mahtude vähendamine

UAE, other OPEC countries to voluntarily cut oil output from May until year-end
Brentnafta hind

3 mai 2022: 107,88 USD/barrel
3 mai 2023: 73,20 USD/barrel

Eurodes (vastava kursiga):

3 mai 2022: 102,2 EUR/barrel
3 mai 2023: 66,3 EUR/barrel


-35%

(Tallink rakendab "kütuslisa" oma piletihindade peale. Miks niimoodi nalja teha... Kütuselisa peaks muidugi olema ajutine asi, nüüd pole olnud ei ajutist, ega ka kooskõlas nafta hinnaga.)
Hetkel on brentnafta kukkunud alla 65 EUR/barrel.
Nafta hetkel -4,4% täna
https://e24.no/bors/instrument/C%3APBROUSDBR%5CSP.IDCENE