Mis on lahti EYP-ga?

Taoline mäng jätkub juba ammusest ajast, et EYP ei suuda oma tegevust käima saada.

Ajal mil, eesti ettevõtted näitavad kasvavaid kasuminumbreid, tuleb EYP välja avaldusega kus teatatakse jätkuvalt provisioneerimistest. Neil peab seda rämpsu seal varades ikka lõpmatult olema.

Isiklikult mina ei saa aru, miks laseb SEB võimetutel inimestel EYP-d juhtida. Oma tulemuste poolest on SEB-i tütred Unibanka ja Vilnjaus Bankas ROA ja ROE poolest ammu Ühispangast ette läinud. Tundub igal juhul, et kui HP mõnuleb rahakate klientide käes, kellel läheb hästi (varade maht kogu aeg kasvab) siis EYP-l on klientideks eesti keskmised või isegi alla selle ettevõtted, kelle tegevus ei ole piisav tootmaks kasvavaid rahavooge ja kellest väga paljudel on probleeme oma kohustuste täitmisega panga ees.

Ärga arvake nüüd, et räägin seda siin selleks, et olen EYP aktsionar ja ei suuda enam seda EYP hingitsemist näha. Ei ma ei ole aktsionär. Ma olen juba viimased paar aastat tahtnud aktsionäriks saada, aga ma ei suuda enam oodata aega millal EYP ükskord paigalseismise asemel käima hakkab.

Kui ma siin nüüd millegagi mööda panin siis ootan kommentaare, igal juhul praegu ei näe ma põhjust mis tõukaks mind investeerima raha aasta või pooleteise perpektiivis. Vastupidiselt EYP-le olen ja jään endiselt HP, Norma ja Farma aktsionäriks, sest seal ma näen vähemalt mingisugustki arengu perspektiivi.

Kuigi mulle meelgib EYP pilvelõhkuja (omapärane ju teine) ei sunni see siiski mind EYP aktsiaid ostma.

Mind pani umbes kuu või kaks tagasi imestama kommentaatorite jutud, et EYP on allahinnatud. Miks? Enam seda ei räägita.
tegevuskasum kasvas eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 41 %. Arvestades suht-koht kalli passiva (tähtajalised hoiused ca 50 % koguhoiustest, HP 1/3, lisaks kallid võlakirjad) restruktureerimisele loodetavalt odavama raha vastu võiks oodata kasuminumbri suurenemist.
Samas viitab Optiva aktsiate allahindamine enne müüki sellele, et varasid hinnatakse alla alles siis kui on selge, et mitte kuidagi teisiti enam ei saa. Järelikult võib seal bilansis olla veel igasuguseid ``optivaid``(need ei pruugi olla just 30 mio), mis ootavad allahindamist ja mille mõju tulevaste perioodide kasumile on võimatu määratleda. Seega ootaks fundamentaalset muutust EÜP hindamises alles siis kui seal on implementeeritud uus arvestusdoktriin, mis näitab asjasid korrektsemalt.
Nõustun Marko1-ga täiesti. Minu arust peaks ühispank kogu oma aruandluse veidi läbipaistvamaks muutma. Ühel päeval ütlevad nad et Liviko ostmiseks antud laen on tagasi saadud, samas NB Investeeringtutele andsid nad ju sama asja ostmiseks peaaegu, et sama suure laenu. So, what's the difference? EYP presidend Hanscmidt on aga nii kõva mees, et vaatamata sellele, kui EYP aktsia teist päeva järjest päris korralikult langeb, otsustab tema kommenteerida panga IIq tulemusi alles järgmisel nädalal, ehk põhimõtteliselt siis kui ta ise heaks arvab. Ma ei saa veel ikka aru miks SEB seda kampa seal eesotsas veel hoiab?

Teen foorumile ettepaneku hakata lähematel nädalatel koos EYP-d kokku ostma ja siis ühel hetkel kui piisav osalus käes võiks pool sellest "team"-ist seal sack-ida!
Good, illimar! Vana koolkonna mehena mäletan väga hästi kuidas 1997 eksisteeris selline asi nagu ühispanga fan-club. Need teadupärast ostsid ka yhist kokku, sest yhis pidi lihtsalt hea olema. Mis aastavahetuseks sai, sellest ajaloo annaalid ja pankrotihaldurid vaikivad...
Ei ütleks, et ma fan olen aga puht uudishimust huvitab mind, miks EYP ei suuda oma tegevust käima saada?
Bad, illimar! Arvuta 50,1 % EYP aktsiate väärtus ja mõtle kui palju selle omandamine maksma läheks, enne kui kedagi vallandama hakkad.

Pealegi on EYP juhtkond suutnud tunduvalt vähendada tegevuskulusid ja ju ikka SEB teab paremini kui neid mehi seal ees hoiab.
to: beast

Huvi mõttes küsin, kas Sina mäletad Ühispanga fan-klubi? Kas keegi üldse mäletab? Jube armas nostalgiahoog tuli peale seda lugedes :-)))
to beast: nõustun Marko1 arvamusega, et EYP-s võib olla veel piisavalt optivaid ära peidetud. Loomulikult on see positiivne kui põhitegevusmarginaalid on saavutamas positiivset trendikõverat. Kas beast sina ostaksid EYP-d, teades, et sa ei tea nende varjatavate võimalike kalade kohta mitte midagi.

Beast: 50.1% on muidugi võimatu arvestade praegusi suuraktsionäre. Pigem oli see lihtsalt remargi korras välja toodud.
Aga kui praegused suuraktsionärid kõrvale jätta, kas siis ostaks 50.1% ära ja vahetaks Aini välja, ah? :)
to velikij: ausalt öeldes Ühispanga fan-clubiga pole kokku puutunud.

to illimar: EYP natuke liiga hägune küll, kuid ilmselt tõususuunal. Ja lihtsalt "remargi korras" ei saa ka kõike öelda mis sülg suhu toob.
To tarmo:

oleks nii palju cashi teeks tõesti. Ma ei näe mitte ühtki põhjust, miks EYP ei võiks olla sama kasumlik kui seda on HP. Loomulikult tuleb HP-l mängu nn economies of scale aga ma usun, et ei ole väga palju vahet kas sul on varasid 40mlrd või 16mlrd, väiksed on nad mõlemad.
Ma arvan, et Yhist ja hansat ei saa võrrelda. Hansa selge prioriteet on praegu Baltikumi turgude hõivamine ja see tootlus on samaväärne mis on yhise olemasolevate resursside saneerimine. Neivelti nägemuse kohaselt peaks Hansabanka olema 5a. pärast 2X suurem HP-st!
No jah, aga EYP-l on ju olemas Saules. Palju lätis praegu üldse pankade arv on, kindlasti on seal midagi korralikku veel müügis. EYP probleem on selles, et nendel oli kunagi ja vist ka praegu saada HP-st varade mahult mööda, ehk saavutada suurima panga tiitel. Selleks osteti PEP ja TP, ainult et need kliendid mis sealt tulid ei ole võrreldavad HP omadega. Kuigi EYP tegi siin ühel päeval avalduse, et nad on 2600 uut klienti see aasta juurde saanud ei ole nende varade maht eriti kasvanud. Seega variant on see, et vanad kliendid lahkuvad või ei tooda nad piisavalt pos cash flowd mida EYP kaudu teenima panna!
Lugesin täna, et EYP pluss on see, et ta võib ennast rohkem parendada kui HP s.t. HP on juba hea niigi, dalshe njekuda. Võib-olla päseb EYP tõesti ükskord paisu tagant valla, kukub maju müüma. :-)
Minu teada on need majad mitte otseselt EYP omad vaid tütarfirmade omad. Arvestades näiteks peahoone ehituslikku maksumust ja selle praegust alatäituvust on siiski raske uskuda, et nende müügist mingeid megakasumeid tuleb. Isegi kui tuleb on see siiski ühekordne.
Leidsin sellise ammuse foorumi. Nüüd siis probleemiks 2000. a. tulemused.

EYP kahjum oli ligemale 100 mln. kr., samal ajal kui peakonkurent Baltikumis Hansapank (varadelt ca. 3x suurem) tootis kasumit 1,300 mln kr.

Kas Hanschmidt lendab?
Hanschmidt ÄPO-le:

Oleme hirmul, sest Eestis on olnud juba kaks kriisi – 1992. aasta pangakriis ja 1998. aasta börsikriis, tulemas võib olla kinnisvarakriis,” ütles Hanschmidt. Ohumärgiks pidas ta seda, et “vanalinnas maksab korter praegu 30 000 krooni ruutmeeter, mis on 3-4 korda üle ehitushinna

Põhimõtteliselt on Narva ja Tallinna vanalinna eramu ehitamise kulud samad. Miks siis ikkagi üks maksab teisest kümneid kordi rohkem? Jah - tõepoolest on kriis tulemas...

Asukoht, asukoht, asukoht oli vist see kinnisvarameeste slogan...
Aga väike paradoks:

EYP väikeinvestorid häpimad(said oma aktsiatest 38 EEK juures juba vastu sügist lahti), kui HP väikeinvestorid(kasum on hea - aktsiahind ei tõuse)