ei suutnud kiusatusele vastu panna
speedy conzales Re: Börsipäev 31. juuli 01/08/08 10:15
nii, asi läheb huvitavaks: LHV Pro oponeerib Tark Investor’le
vastavalt K lühike ja K pikk
sihid 45 ja 59
kristjan.lepik Re: Börsipäev 31. juuli 01/08/08 10:29
Speedy, seda on ka varem juhtunud - 2007 kirjutati LHV Pro all, et Motorola on üks hea ettevõte ning parem investeering kui Nokia. Meie tees oli, et Nokia on hea rahapaigutus ning Motorolast tasub eemale hoida, kuna ettevõte executioniga raskustes (marginaalid nõrgemad) ning kaotamas turuosa.
Meie Nokia idee läks +46% kasumiga lukku
LHV Pro Motorola idee praegu -52%
karvakera Re: Börsipäev 31. juuli 01/08/08 10:31
Nüüd siis vastupidi näited LHV-lt? Või ei ole te komprat kogunud?
kristjan.lepik Re: Börsipäev 31. juuli 01/08/08 10:39
Aga Kelloggi puhul on ka ajahorisondid erinevad, meil investeerimisidee ja paar aastat, LHV puhul “maksimaalselt paar kvartalit”. Tuleb tunnistada, et mul pole väga tugevat veendumust, mis Kelloggiga lähikuudel juhtuda võiks, aga LHV-l tundub, et siis on. Kuid peamine tees ei saa olla “tarbija hakkab vaatama mitte-bränditud toodete poole”, sest see protsess ei muutu nii lühiajaliselt oluliselt.
hetkel siis 1:0 Targale investorile ? (Nokia ja Motorola eest)
Aga jah, sellega tuleb nõustuda, et vastasseisud ja väitlused teevad kõiki tugevamaks - kokkuvõttes võidab klient.
kui keegi ka minu pikkadele bear case'id üles ehitaks, siis oskaks asju ka teise nurga alt vaadata
Meie arvates on erinevad arvamused aktsiate osas Eesti investeerimismaastikul üksnes tervitatav nähtus. Kelloggi (K) puhul häirib meid ettevõtte juures siiski eelkõige aktsia kõrge valuatsioon.
Mis Motorolasse ja Nokiasse nüüd puutub, siis võrdlus pisut asjakohatu. Nagu WhiteNigga ütles, on timeframe'id suhteliselt võrreldamatud. Nimelt üks idee on jätkuvalt lahti ja teine kinni pandud. Mobiiltelefonide tootjatesse pikaajaliselt investeerimine tervikuna pole olnud hea mõte ning Motorola sattus meie radarile üksnes kui võimalik turnaround story, mitte kui tees sektori atraktiivsusest - kes TI soovituse peale pikaajalist Nokia investeeringut tänaseni hoiab, on oma positsiooniga kahe aasta järel koos dividendidega veel vaid ca 15%lises plussis. Meie 8. veebruari kommentaar, mil Nokia maksis €25, oli järgmine: “Kui ühel hetkel selgub, et ka turuliider (Nokia) on vastuvõtlik maailma majanduse jonnitujudele ja tarbimise piiramistele, võib reaktsioon selles Motorola konkurendis olla juba aga väga verine.” Täna on Nokia aktsiahind sellest tasemest 30% madalamal.
Samas, tervitame ka TI meeskonna Nokia edukat investeeringut ja õigeaegset idee sulgemist ning loodame, et arvamuste paljusus loob Eesti investoritele veelgi paremad alused kvaliteetsete investeerimisotsuste tegemiseks.
olenemata ajahrisondist on mõlema idee alused fundamentaalsed ning välja käidud ka samadelt hinnatasemetelt
kui näiteks mõni stock on lühiajaliselt sell, siis järelikult ei ole ka pikemaajaliselt praegu ostukoht
puhkjapojad
kui sinu jaoks on mõttetu lugeda argumente, miks mõnda stock'i peaks ostma või shortima, siis oled vales kohas
* Sisendihindade tõus- Tulevikutrendide määramine väga raske, aga igaljuhul on tänaseks päevaks mais robinal tipust alla veerenud, marginaalidele ohtralt hingamisruumi. USA ei astu tõonäoliselt teist korda etanooli subsiidiumite ämbrisse. Suhkruroost toodetav Brasiilia etanool on end tõestanud ja maisist ei hakka saama odavamat etanooli kui suhkrust.
* Tarbija nõrkenemine- Muidugi ta nõrkeb, aga Kelloggil on tohutu tooteportfell, kus on nii low-end kui high-end tooted, lisaks mastaabiefekt jaemüügikettidega kauplemisel. Kui oled 10 aastat hommikul harjunu Kelloggi helbeid sööma, kas tõesti on hommikusöök esimene asi, mille pealt kokku hoiad? Inimene leiab tohutult kokkuhoiu variante enne kui ta hakkab hommikuti no-name nätsket maitsetut stuffi endale sisse ajama.
* Analüüsis mainiti, et Kelloggi ehk toiduainetööstuse valuatsioonid on Häbiväärselt kõrged. Julge väide arvestades, et W. Buffet investeeris ca 6 kuud tagasi sarnase valuatsiooniga Krafti (KFT)
Laiemalt vaadates - olen ka sellega nõus, et arvamuste paljusus on positiivne, eks iga investor saab ise oma peaga kogu info põhjal otsused teha. Ja eks globaalselt aktsiaid nii palju, et tõenäosuslikult on päris harvad juhtumid, kus sama aktsia kohta erinevad nägemused.
Ja üks nüanss veel - kui keegi räägib sinu ideele või positsionile vastu, siis kiputakse tihti seda isiklikult võtma ja ka vaidlustes isiklikuks minema. Ma ise olen proovinud seda ikka vältida, sest erinevad arvamused on tegelikult pigem kasulikud - algajad kipuvad positsiooni soetamise järel otsima vaid neid uudiseid, mis teesi toetavad, ma tihti proovin käituda vastupidi - otsida oma positsioonile vastuväiteid - kui neid on palju, siis tuleb positsioon üle kaaluda, kui neid on vähe, siis väga tore.
:)
Ivari,
Just needsamad väited, mis sa siin välja oled toonud, on tänastel optimistlikel turuosalistel meeles mõlkumas. Ja need on ka paljude analüüsimajade hinnasihtide põhjenduseks – ettevõtet katab 19 analüüsimaja, neist ükski pole ettevaatliku soovitusega väljas :) Kui keegi tõstaks soovitust ‘neutral’i pealt ‘buy’le, siis pole sel enam mingit efekti. Kui nüüd ühel päeval näeksime aga ‘reduce’ või ‘sell’ reitingut, on pidu karude laual.
Loomulikult oleme teadlikud energia-, teravilja ja muude sisendihindade liikumisest. Samas, mis maisi puutub, siis alla on tulnud üksnes lühema aja futuurid. Kaugemale ulatuvad futuurid on jätkuvalt tippude lähedal. Väike näide:
Detsember 2008 futuurid:
Detsember 2009 futuurid:
Tarbija eelistuste kohta siis veel väike kommentaar – Kelloggi tooteportfell on ikkagi pigem high-end tarbija jaoks. Nende low-end ei saa kaugeltki vastu turu low-end’ile. Ja kasumlikkuse vähenemiseks ei pea tarbijad isegi loobuma Kelloggi toodetest vaid ümber orienteeruma Kelloggi high-end toodetelt madalama marginaaliga low-end toodetele. Muideks – hommikuhelbed eestlastele ei ole ka ameeriklastele ainult hommikuhelbed. Ka üks analüütik konverentsikõnel ütles, et “ärge muretsege, ma ostan jätkuvalt neid helbeid ja söön õhtul kodus piimaga” ; )
Ja mis Buffettisse puutub, siis see mees investeerib 10 aastaste horisontidega. Aga üldiselt Kelloggi ees seisvaid riske ja ‘geneeriliste toiduainetega’ lahingu pidamine võib meie arvates lihtsalt minna pisut verisemalt, kui turg seda tänase valuatsiooni juures sisse hindab.
inimesed kirjutavad asjast ja see on hea lugemine
nagu ka Madis ütles, väga lahe foorum ;)
Nõus, aga ma ei arva, et tegemist on 'priced to perfection' stooriga.
Mina isiklikult shordin pikaajalisemalt peaasjalikult ainult reaalselt kehvasid nõrga execution, cash-flow ja bilansipositsiooniga ettevõtteid. Tõeliselt ebamugav on minu jaoks mängida 2 kvartalit maailma toiduainetööstuse ühe tipu vastu, kus on tööstuse teravaimad kriidid. Iga hetk kui aktsia näitab nõrkust võib K ootamatult tulla välja massiivse aktsiate tagasiostuprogrammiga, lisaks mkt. cap 20B näitab, et langust võidakse kasutada ka ülevõtuks. Risk/Reward ei ole hetkel minu jaoks lihtsalt piisav.
Ja eks kõik sõltub inimesest - idee ei olegi kõigile paraku atraktiivne : ) Me oleme sellest täiesti teadlikud. Erinevad argumendid kõrvalt on alati teretulnud.
Kunagi LHV võttis ju ühe, mis ta nimi nüüd oligi, foorumi teemad üle.
Valuatsioon - Kellog's kaupleb P/E järgi mõõdetuna üsna sektori keskmise juures, ei saa seda kuidagi "häbiväärselt kalliks" lugeda. Kui ma midagi sektorist kaaluks shortida, siis ehk HSY või CAG, kus viimasel ajal olnud executioniga probleeme ning Hershey tooteportfell mu meelest ka kergemini asendatav.
Sisendhindade tõus - siiani on suutnud Kellogg's oma tugeva turupositsiooni tõttu toorme hinnatõusu ka tarbijale edasi anda. Loomulikult on sellel võimel piir, kuid samamoodi on piir ees ka maisi hinnatõusul. Kui peaks olema veendumus, et mais siiski rallib lähiaastatel edasi, siis on mõistlikum maisi hinnatõusule panustada.
Tarbija nõrkus - see ilmselt jätkub ja ma saan ka aru, et tarbija loobub nii mõnegi elektroonikavidina ostust ja võib-olla ostab Gucci asemel Levist. Aga kui sa oled harjunud Kellogg'i tooteid iga hommik sööma, siis kas tõesti on see 4 USD paki hind nii oluline, et hakkad selle asemel ostma 2,50 USD maksvaid Shangai Lice Noodle Snack'e? Ma olulises mahus seda küll ei näe.
Aga see poleks esimene kord, kus niimoodi odavamate toodete poole pöördutaks. Starbucks(SBUX) ?
Muide, Kaubamajas on hommikusöögihelveste hinnad järgnevad:
-) Kellogg’si šokolaadiga riisikrõbinad Choco Krispies maksavad 118 EEK/kg.
-) Leedus toodetud analoogne toode – Oho! šokolaadiga riis – maksab 72.65 EEK/kg.
Seega on järgi tehtud toode 38.4% võrra soodsam, mis on osade tarbijate jaoks täiesti arvestatav vahe.