Kristen Michali valitsus - head ja vead

Reformierakonnaga tõuseb alati!

Veel sloganeid valimisteks : )

2 Likes

Meenuvad sm Stalin jts.

Miks nad eelmiste aastate eelarvedefitsiiti tulpades ei kujutanud ?
2022, 2023, 2024,2025 ?
Nemad ju tegid neid eelarveid .
Mul selline tunne, et 2028 ja edasi pole neil eelarve tegemisega rohkem asja kui opositsioonist plärtsumine, et miks niipalju sinna ja nii vähe tänna ja kõik on tehtud valesti ?

3 Likes

Reformierakonna kampaania kese saab olema Eesti rahva hirmutamine.

Peaminister kõneleb vabaduse eest seismisest ja ise otsustamisest.
Samal ajal on Riigikogu menetluses Euroopas unikaalne superandmebaasi eelnõu, mille on president juba jätnud välja kuulutamata ning mida on just vabaduse seisukohalt vaidlustanud paljud ettevõtlusorganisatsioonid ja juristid. LHV pank on lausa valitsuse kohtusse kaevanud seoses ebaseadusliku pangaarvetel sobramisega.

Valitsuses on ettevalmistamisel plaanimajanduslik kliimaseaduse eelnõu, mis loodetakse enne valimisi kiirkorras läbi suruda. Tööandjate keskliit on palunud tungivalt seda mitte teha.

Peaminister kõneles loosungina tulevikust, kuid just tulevikku vaatavat kindlustunnet ongi Reformierakond kõige rohkem oma tõmbleva poliitikaga lõhkunud.
Maksud, energeetika, perepoliitika, valetamine ja dialoogi eiramine ühiskonnaga. Reformierakond on muutunud Eesti arengu jaoks käsipiduriks. Seda iseloomustab juba aastaid kestnud majandusseisak.

8 Likes

“Eraldi pööras Michal tähelepanu tehisaru (AI) kasutamisele riigi arengu ja inimeste heaolu huvides.”

No aga milles küsimus siis? Tehisaru kasutuselevõtuga saaks ehk suure osa ametkondade “peaspetsialiste” tootvale tööle saata.

2 Likes

virisen ja nutan juba mitmes kord nagu eit, aga kuulates parteijuhtide verbaalpaska ja täiesti persest ideid, on nüüd tõesti käes hetk kui mitte kedagi ei ole valida. …ekre, sotsid - kohe välistatud, isamaa - sponsorite populismipartei, keskerakond - tiblalõhnalised võrdsustajad, e200 - ideevaba laip … külm pragmaatik minus peaks ilmselt valima reformi, kui enda väikestele varadele kõige ohutumat varianti, aga kui michali eluaegse ametniku õline ja valetav nägu silme ette kangastub, siis … ma kurat ei ole selleks vist piisavalt pohhuist … parempoolsed - ilmselt siis jälle neid, aga nemad valitsust ei tee, ega kurssi ei määra. maksuplaane vaadates ja favoriitide profiile arvestades … õudne )

3 Likes

Põhimõtteliselt nõus, et valida pole kedagi.
Samas pole ma kindel, et Michal on su varadele kõige ohutum variant. Nad on riigi kulud nii lappesse lasknud, et sedasi jätkates pole varamaksudest pääsu. KM ja tööjõumaksude tõstmine ei tundu reaalne ja oleks majandusele hullem.
Parempoolseid on raske valida Perlingu tõttu.

4 Likes

Mingi hetk muutub laenude ja intresside tagasi maksmine niivõrd suureks osakaaluks riigi kuludest, et see muutub poliitiliselt mitte-välditavaks ja siis olgu pukis mistahes valitsus, makse peavad nad kindlasti tõstma.
Sest riigi kulusid alandada on palju-palju pikaajalisem tee. Eriti nüüd, kus maailmas valitseb pikaajaline majandussurutis, mitte aga 2008-2010 MASU, kus langus oli kiire ja taastumine oli kiire. Praegu on aeglane langus (või vahelduseks vahel ka paigalseis) ning kas mingit taastumist tulebki, seda ei tea keegi öelda.
Tegelikult peaks riigi kulusid alandama juba praegu ja seda oleks tulnud aktiivselt teha juba 2 aastat tagasi.

1 Like
1 Like

Võlakirjade default. Kui eelarve PEAB nagunii tasakaalu saama, siis intresside mittemaksmine on selleks kõige odavam tee.

To: zuckerblaum
Vaata, meil on vaja saada laenu, et riigil oleks raha. Pidevat laenu. Kui me ei maksa intresse, ei saabu ka uut laenuraha, riigikassa on tühi, palku ei maksta, pensioneid ei maksta …

Kui Kreeka puhul suure osa jamadest ellimineeriti sellega, et lihtsalt lükati Euroopa poolt sinna poliitilise otsusega raha sisse, siis järgmise analoogse totaalse kollapsi puhul tõenäoliselt enam nii ei käituta.

Võiks muidugi vaadata, et millistel Euroopa riikidel on eelarve tasakaalus pikemat aega järjest. Mõni üksik ikka on, suurem osa elavad kõik võlgu tuleviku arvel.

See võlgu elamine on niisugune köietrikk, et kui see ükskord ära õpitakse, siis seda ära ei unustata enam kunagi…

2 Likes

Kui eelarve on tasakaalus, pole laenu vaja võtta.

Sihukest mõtet pole pähe tulnud, et kui pidevate maksutõusude ja uute maksudega majanduse muttatagumise asemel hoopis majandust ergutada võiks ka ehk rohkem makse laekuda? Maksudega tuleb mingihetk piir ette kustmaalt makse tõstes hakkab neid vähem laekuma. Hiljutised sotside vallatlemised aktsiisidega on heaks praktiliseks näiteks, või automaksu tulem. Ühestküljest küll automaksu laekus, aga kuipalju käibekat ja igasugu muid makse laekumata jäi, sellest ei taha keegi kõneleda.

1 Like

To: iffkillla
Loomulikult tuleks majandust ergutada, aga kuidas? Ja isegi kui ergutad, siis kas majandus ikka ergutub?
1990-datel oli ergutamine väga lihtne ning tõhus, sest siinne üliodav tööjõud, odavad hinnad ning lapsekingades olevad bürokraatia ning seadusandluse tingis välisinvesteeringtele õnnemaa. Siis polnud ka Ust-Luga ja Primorski sadamad valmis ja venemaa andis transiidiga oma osa siinsele rikkusele.
Nüüd on kõik see palju raskem. Soomlased on tõhusad, nende riik suurem, minevik tugevam, aga neil on samuti äärmisi raskusi viimaste mitmete aastate jooksul oma majandus tõusule lükata. Mis imesid suudame meie siin suuresti slaavimaal korda saata?

1 Like

See olekski see ime, kui makse ei tõstetaks majanduslanguse ajal. Siiamaani on olnud eesmärk ühiskonnast see maksuraha kätte saada, on mingi täitma isuga välja veninud kõhuga “riik” kes peab oma osa kätte saama.
Majanduslanguse ajal peab ka riigi kulubaas kahanema ja kasvama tõusu ajal.

Kui Reform uuesti valitakse, siis nad teevad Eesti rahanduse korda. Praegu lihtsalt ei saa, sest kõik kulud on seotud kaitsega. Pärast valimisi on sootuks teine olukord.
Ja tagatipuks on see ju tegelikult ekreike tekitatud jama, et Ref peab riigi püsikulusid kasvatama.

1 Like

reformierakond lubas juba 2023. aastal riigieelarve 4 aastaga korda teha. Selle asemel on rekordiliselt uut laenu peale võetud ja majandus ära tapetud.

" Hoiame Eesti riigivõla võimalikult madalal ja ei jäta tänaseid soove tulevaste põlvede kohustuseks"

“Seepärast viime tavapärasest tugevama majanduskasvu korral kroonilises puudujäägis oleva riigieelarve tasakaalu nelja aastaga. Eelarvetulusid tuleb kasvatada maksukoormust tõstmata”

Ei mingit juttu käibemaksu tõstmisest, tulumaksu tõstmisest, prügimaksust, autodele varamaksu kehtestamisest.

8 Likes

Mingi lapsesuu lobises välja, et ega saand lollakale valijale tõtt rääkida, muidu poleks valitud. Mäletagi kes see oli, äkki sama kelle huultelt lugeda sai, et maksud ei tõuse.

10 Likes

See reformi “armastamine” on nagu perevägivald, mees peksab, valus on aga ära ka ei taha/julge minna

6 Likes