Motivatsiooni osas pakuks, et neil on vaja Eesti Gaasi tõttu aktsionäridekilpi, mitte niivõrd võimenduse või investeerimisplaanide tõttu grammike lisaequityt. Palju nad reaalselt siinsel börsil tõsta suudaksid? Juttu, et Infortar on investorile atraktiivne tänu "erinevatele ärisuundade" ehk laevandus-gaasindus-kinnisvarandus kombole, võib rääkida ainult Redgate. Reaalsuses kauplevad konglomeraadid alla nende osade summa turuväärtuse.
Paneb imestama, et kuidas SEB omal ajal nendele Aini miljonitele käega lõi.
Kas eestlasel pole mitte selline vanasöna, et väike varas ripub võllas, suured vargad sõitvad tõllas...
Ja üks ajaloo ürikuid hästi tundev mees sõnas ebasobivana kerkinud küsimuse osas, et "kes lasi töde jälle sedapidi paista"..
ning siis öeldakse ka, et paber kannatab köike..
elu on lill, onju..
Ja üks ajaloo ürikuid hästi tundev mees sõnas ebasobivana kerkinud küsimuse osas, et "kes lasi töde jälle sedapidi paista"..
ning siis öeldakse ka, et paber kannatab köike..
elu on lill, onju..
See küll Tallinki fookusega, aga Infortariga võib olukord väga sarnane olla:
"Tema arvutuste järgi võtaks kõige suurema löögi vastu Tallink Grupp, mis kukuks nii kõrge intressi juures kahjumisse. Tallinki järel oleks umbes 1,5 protsendi suurust kaotust kandnud Tallinna Vesi ja EfTEN Real Estate Fund.
Loe pikemalt Äripäeva veebist: https://www.aripaev.ee/borsiuudised/2023/03/22/hoop-kasumile-tallinna-borsifirmad-kannatavad-kasvava-euribori-kuusis"
"Tema arvutuste järgi võtaks kõige suurema löögi vastu Tallink Grupp, mis kukuks nii kõrge intressi juures kahjumisse. Tallinki järel oleks umbes 1,5 protsendi suurust kaotust kandnud Tallinna Vesi ja EfTEN Real Estate Fund.
Loe pikemalt Äripäeva veebist: https://www.aripaev.ee/borsiuudised/2023/03/22/hoop-kasumile-tallinna-borsifirmad-kannatavad-kasvava-euribori-kuusis"
mida iganes infortar ka ei ütleks, mina lähtun ajaloost. näiteks sellest, kuidas on läinud tallinkil. tänane hind on vaat et 3x madalam kui 2005 aastal oli ipo hind. kui palju on tootnud tallink 18 aastaga omanikutulu aktsionärile? arvestame siia juurde inflatsiooni - no praktiliselt KÕIK on saanud kahju. kes ütleb mulle, miks peaks infortariga teisiti minema?
Tallinki IPO karvamüts siiani riiulis. Aga seekord läheb kõiki teisiti - kindlasti läheb.
Eesti Gaasilt võimalik uue suurema välislaienemise teade: Eesti Gaas laieneb Läti kodugaasiturule
Balti-Soome piirkonna suurim erakapitalil energiafirma Eesti Gaas plaanib alustada mais avaneval Läti maagaasi jaeturul tegutsemist ning võtta Eestiga võrreldes neli korda suuremal turul arvestatava turuosa.
„Kui Eestis kasutab maagaasi 100 000 leibkonda, siis Lätis umbes 400 000. Ettevõtetele oleme Lätis gaasi müünud viimased viis aastat, nüüd tahame osa saada vabanevast koduturust. Saame kliendile pakkuda paremat hinda ja kindlamat tarnet, kuna ostame gaasi ise suurtes kogustes otse lääne tootjatelt,“ märkis Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik.
„Eesti Gaas jätkab laienemist – täna tuleb 70% meie müügist välisturgudelt, sisuliselt iga päevaga see number kasvab. Edukas laienemine on meil võimaldanud kasvada Balti-Soome piirkonna suurimaks erakapitalil energiafirmaks. Jätkame gaasi kõrval ka teiste energiatoodete arendamist ja pakkumist – „Eesti Gaas“ pole enam ammu ainult „Eesti“ ja vaid „gaas“,“ tähendas Kaasik.
Eesti Gaas on sõlminud LNG terminalidega kokkulepped käesoleva aasta sügiseni kokku kümne gaasilaeva toomiseks – kolm tarnet Ameerika Ühendriikidest ja Norrast on juba jõudnud jaanuaris ja märtsis Leedu Klaipeda sadamasse ning kevadsuvel tuleb veel seitse Soome Inkoo sadamasse. Eelmisel aastal hankis Eesti Gaas oma klientidele viis suurt laevatäit gaasi Klaipeda sadama kaudu.
Märtsi alguses teatas Eesti Gaas laienemisest Poola, kus ettevõte müüb gaasi nii otse lõpptarbijale kui hulgi edasimüüjale ning kaupleb kohalikul gaasibörsil.
Eesti Gaas pakub klientidele maagaasi nii torugaasi, surumaagaasi (CNG) kui veeldatud maagaasi (LNG) kujul ning haldab riigi suurimat gaasivõrku. Ettevõte tegeleb aktiivselt rahvusvahelise energiakaubandusega ning arendab taastuvenergiaportfelli päikeseenergia ja rohegaasi (biometaani) tootmise ja müügi näol.
Eesti Gaas tegutseb Soomes, Lätis, Leedus ja Poolas Elengeri kaubamärgi all. Kontsernil on kokku 50 000 klienti. Alates 2016. aastast kui ettevõtte omandas Eesti üks suurim investeerimisettevõte Infortar on Eesti Gaas kasvanud Soome-Balti piirkonna suurimaks erakapitalil energiafirmaks, ettevõtte müügist üle 70 protsendi moodustab müük välisturgudel.
Gaasihindade langus on vahepeal jõudnud ka tarbijateni.
PR: Eesti Gaas on langetanud gaasihinda 76 protsenti
Lisaks saabus Inkoo terminali esimene gaasitarne: Eesti Gaas tõi Inkoo terminali esimese gaasitarne
Ka varustajana on Venemaa mõju suudetud minimeerida.
PR: Eesti Gaas on langetanud gaasihinda 76 protsenti
Eesti Gaas langetab sarnaselt möödunud kuudega ka mais kodukliendi paindliku paketi hinda – uus hind on 0,69 eurot/ m3. Sügisese tipuhinna tasemelt 2,85 eurot/ m3 on Eesti Gaasi koduklientide hind langenud poolaastaga 76 protsenti.
„Gaasi hind on tagasi sõjaeelsel tasemel, 2021. aasta sügises. Kuna Euroopa mahutitesse on täna võrreldes möödunud aastaga kaks korda rohkem gaasi kogutud, eeldame et sarnane hinnatase jääb püsima, mõnede prognooside kohaselt järgmise kütteperioodi lõpuni,“ märkis Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik.
Suuremad gaasi hinnalangetused toimusid möödunud aasta detsembris ja käesoleva aasta veebruaris, mil Eesti Gaas langetas maagaasi hinda eelnenud kuuga võrreldes vastavalt 39 ja 52 protsenti.
Eesti Gaas on sõlminud LNG terminalidega kokkulepped käesoleva aasta sügiseni kokku kümne gaasilaeva toomiseks – kolm tarnet Ameerika Ühendriikidest ja Norrast on juba jõudnud jaanuaris ja märtsis Leedu Klaipeda sadamasse ning kevadsuvel tuleb veel seitse Soome Inkoo sadamasse.
Eesti Gaas pakub klientidele maagaasi nii torugaasi, surumaagaasi (CNG) kui veeldatud maagaasi (LNG) kujul ning haldab riigi suurimat gaasivõrku. Ettevõte tegeleb aktiivselt rahvusvahelise energiakaubandusega ning arendab taastuvenergiaportfelli päikeseenergia ja rohegaasi (biometaani) tootmise ja müügi näol.
Lisaks saabus Inkoo terminali esimene gaasitarne: Eesti Gaas tõi Inkoo terminali esimese gaasitarne
Soome-Balti piirkonna suurima erakapitalil energiafirma Eesti Gaasi tellimusel jõudis sel nädalavahetusel Ameerika Ühendriikidest Soome Inkoo sadamasse esimene gaasitarne tankeril Vivit Americas LNG.
„Hangime ühena vähestest piirkonnas tegutsevatest energiafirmadest gaasi ise otse läänes asuvatelt tootjatelt, see võimaldab meil pakkuda klientidele suuremat kindlust ja paremaid hindu ning on kasvatanud viimase aasta jooksul oluliselt meie turuosa Soomes ning Balti riikides,“ märkis Soome ettevõtte tegevjuht tegevjuht Pasi Näkki.
„Kui varem kasutasime Ameerika Ühendriikide ja Norra päritolu gaasi toomiseks Leedu Klaipeda sadamat, siis alates tänasest alustame koostööd Soome Inkoo terminaliga ning tarnijatest Norra Equinorile lisaks rahvusvahelise energiafirmaga Vitol,“ lausus Näkki.
Eesti Gaas on sõlminud LNG terminalidega kokkulepped käesoleva aasta sügiseni kokku kümne gaasilaeva toomiseks – kolm tarnet Ameerika Ühendriikidest ja Norrast on juba jõudnud jaanuaris ja märtsis Leedu Klaipeda sadamasse ning kevadsuvel tuleb veel seitse Soome Inkoo sadamasse. Eelmisel aastal hankis ettevõte oma klientidele viis suurt laevatäit gaasi Klaipeda sadama kaudu.
„Vitolil on väga hea meel toimetada esimene LNG tarne Eesti Gaasile Soome Inkoo terminali kaudu. Terminali avamine suurendab Soome ja Läänemere piirkonna energiajulgeolekut ning lihtsustab LNG ligipääsu kogu maailmast Euroopa tööstustele ja eratarbijatele,” märkis Vitoli LNG ja Euroopa gaasi- ja elektrienergia valdkonna juht Pablo Galante Escobar.
Inkoosse jõudnud tarne pärineb Vitoli Ameerika Ühendriikide LNG varudest, Venture Global Calcasieu Pass’i hoidlast. Vitoli laevastikku kuuluv Malta lipu all sõitev, 2020. aastal ehitatud gaasitanker Vivit Americas LNG on 299 meetrit pikk ja 46 meetrit lai mahutades 174 062 m3 veeldatud maagaasi.
1966. aastal Rotterdamis asutatud Vitol tegutseb mitmes eri valdkonnas: alates naftast kuni energia, taastuvate energiaallikate ja süsiniku tootmiseni. Vitolil on pikaajalised hankelepingud USA, Lähis-Ida, Aafrika ja Aasia tootjatega. 2022. aastal vahendas Vitol üle 17,5 miljoni tonni veeldatud maagaasi, millest 67% tarniti Euroopasse.
Ka varustajana on Venemaa mõju suudetud minimeerida.
Investeerimisettevõttele Infortar kuuluv Eesti Gaas teatas, et sõlmis 120 miljoni euro suuruse lepingu, et osta Läti maagaasi jaotusvõrgu omanik Gaso. Ettevõte kuulub gaasifirmale Latvijas Gāze.
https://www.aripaev.ee/uudised/2023/04/14/eesti-gaas-ostab-lati-gaasivorgu
https://www.aripaev.ee/uudised/2023/04/14/eesti-gaas-ostab-lati-gaasivorgu
PR: Eesti Gaas sõlmis lepingu Läti gaasivõrgu ostuks
Võibolla taolised uudised selgitavad seda anomaaliat, et kuidas omakapital sai aastaga palju kasvada - tegelikult me ei tea, millised tehingud või varad on nö "torus". Võibolla mõned eksootilistes maades ja riiulifirmades registreeritud laevad tuuakse Infortari bilanssi. Võibolla mingid kinnisvaraprojektid tõstetakse Infortari bilanssi. Võibolla mõned suuremad ülevõtmised tõstetakse enne IPO-t Infortari bilanssi.
Anomaalia selles mõttes puudub. Enne prospekti avaldamist on mõttetu spekuleerida.
Balti-Soome piirkonna suurim erakapitalil energiafirma Eesti Gaas sõlmis täna 120 miljoni euro suuruse lepingu Latvijas Gaze tütarfirma Gaso omandamiseks, kellele kuulub Läti maagaasi jaotusvõrk.
Tehingu lõpuleviimiseks on vajalik Läti Konkurentsiameti nõusolek ning Läti valitsuse poolne luba Gaso kui strateegilise ettevõtja omandamiseks.
„Näeme gaasil tulevikku ning teame kuidas seda äri teha ja kasvatada. Loodame, et saame oma kogemusi gaasivõrgu haldajana jagada ning et omanikuvahetus aitab ettevõttel edasi areneda ja Läti gaasitarbijatele parimat teenust pakkuda,“ märkis Eesti Gaasi nõukogu esimees Ain Hanschmidt.
„Infortari toel on Eesti Gaas arenenud kohalikust gaasimüüjast piirkonna suurimaks erakapitalil energiafirmaks, umbes 70 protsenti meie müügimahtudest tuleb välisturgudelt. Läti gaasivõrgu omandamine on järjekordne pikk samm Eesti Gaasi kui Läänemere piirkonna energiafirma laienemisel – Läti gaasivõrk on Eesti omast ligi neli korda suurem, kokku ligi 400 000 tarbijaga,“ ütles Hanschmidt.
„Sarnaselt muu Euroopaga näeme gaasil olulist rolli üleminekukütusena ja taastuvenergia toetajana. Gaasi kasutuse väljavaade julgustab meid ka gaasivõrku investeerima – oleme tänaseks lepingu sõlminud ja ootame Läti riigi poolset otsust,“ ütles Hanschmidt.
Eesti Gaas tegutseb Soomes, Lätis, Leedus ja Poolas Elengeri kaubamärgi all. Eesti Gaas pakub klientidele maagaasi nii torugaasi, surumaagaasi (CNG) kui veeldatud maagaasi (LNG) kujul ning haldab Eesti suurimat gaasivõrku. Ettevõte tegeleb aktiivselt rahvusvahelise energiakaubandusega ning arendab taastuvenergiaportfelli päikeseenergia ja rohegaasi (biometaani) tootmise ja müügi näol.
Eesti Gaasi omaniku Infortari bilansimaht ulatub 1,1 miljardi ja omakapital 569 miljoni euroni. Infortar tegutseb viies riigis, ettevõtte peamised tegevusvaldkonnad on energeetika, laevandus ja kinnisvara. Kokku kuulub Infortari kontserni 47 tütarettevõtet. Infortar omab ligi 41 protsendi suurust osalust AS-is Tallink Grupp, 100% osalust AS-is Eesti Gaas ning mitmekülgset ja kaasaegset kinnisvaraportfelli.
Võibolla taolised uudised selgitavad seda anomaaliat, et kuidas omakapital sai aastaga palju kasvada - tegelikult me ei tea, millised tehingud või varad on nö "torus". Võibolla mõned eksootilistes maades ja riiulifirmades registreeritud laevad tuuakse Infortari bilanssi. Võibolla mingid kinnisvaraprojektid tõstetakse Infortari bilanssi. Võibolla mõned suuremad ülevõtmised tõstetakse enne IPO-t Infortari bilanssi.
Anomaalia selles mõttes puudub. Enne prospekti avaldamist on mõttetu spekuleerida.
Ärileht: Lätis tekitab Eesti Gaasi suurtehing küsimusi. Valitsus ootab dokumente
Küsimusele, kas riik kaalus ise ettevõtte ostmist, ei vasta ei majandusministeeriumi ega kliima- ja energiaministeeriumi esindajad otse. Mõlemad osutavad, et Gaso müüki korraldab selle omanik Latvijas Gāze ja riigil ei ole õigust sellesse sekkuda.
„Julgeolekuseaduse järgi peab uus omanik enne AS Gaso omandamist saama valitsuskabineti heakskiidu. Kui selline omanikuvahetus võib ohustada riigi julgeolekut, võib valitsus keelduda AS Gaso omandamiseks loa andmisest,“ vastasid mõlemad ministeeriumid lakooniliselt.
Peaminister Krišjānis Kariņš märkis, et valitsus arutab müügiplaani pärast eri institutsioonide arvamuse kätte saamist. Neist arvamustest peaks selguma, kas see tehing ohustab või ei ohusta riigi julgeolekuhuve.
Majandusministeerium andis teada, et ei ole selge, millal teemat arutama hakatakse, ja ei osanud seda ka prognoosida. Latvijas Gāze käest ei ole nad veel dokumente saanud.
„Kui me need dokumendid saame, taotleme turvaküsimuste hindamist ja valmistame valitsuse jaoks dokumendid ette. Seda tehakse haldusmenetluse käigus. Meil tuleks dokumendid esitada kuu jooksul, kuid meil on õigus seda tähtaega nelja kuu võrra pikendada, kui me ise vajalikke materjale kuu ajaga ei saa,“ selgitas ministeeriumi esindaja.
AS Gaso on igas mõttes suur tegija
Registeeritud: 2017. aastal
Käive 2021: 57 914 000 eurot
Kasum 2021: 11 545 000 eurot
Töötajate arv 2021: 888
Praegune omanik: JSC Latvijas Gāze
Infortar on jätkuvalt börsikursil ja kui kõik läheb hästi, siis jõuab lähiajal ka IPO-ni. Hetkel seisab asi Läti regulaatorite otsuse taga aktsepteerida või blokeerida Gaso müük.
Ma isiklikult loodan, et Läti suudab "rahvuslikest huvidest" üle vaadata ja aktsepteerivad seda mõtet, et kui liituvad Balitkuimi regionaalsed ettevõtted Eesti Gaas ja Gaso, siis pole need mitte kaks eri riigi ettevõtet, mis on ühinenud, vaid tegemist on koduturul tegutseva ühe ettevõttega ja seega ei konkureeri nad omavahel vaid mõne teise gaasimüüjaga Euroopa tasandil ja et kui Infortaril on plaan hakata gaasiturul investeerima ja laienema, et siis tegelikult üks suurem ettevõte saab paremini nendele teistele gaasifirmadele vastu. Loodetavasti Infortari noteerimine aitab ka vähendada muret, et strateegiline ettevõte müüakse välismaalastele, sest tegelikult saavad ju ka lätlased IPO-s osaleda ja järelturult aktsiaid osta.
Enne IPO-t IEA-lt lugemiseks ka mõned temaatilised ülevaated:
* DEVELOPMENT OF COMPETITIVE GAS TRADING IN CONTINENTAL EUROPE, 2008;
* Lithuania Natural Gas Security Policy, 18 August 2022;
* Gas Market Report, Q4-2022, October 2022
* Gas Market Report, Q1-2023, February 2023;
* Gas Market Report, Q2-2023, May 2023;
* How to Avoid Gas Shortages in the European Union in 2023, December 2022:
* Background note on the natural gas supply-demand balance of the European Union in 2023, February 2023;
* Outlooks for gas markets and investment, April 2023;
2008 paberist lk. 82:

Äripäev: Ain Hanschmidt: Infortari IPO seisab Läti võimude taga
Ma isiklikult loodan, et Läti suudab "rahvuslikest huvidest" üle vaadata ja aktsepteerivad seda mõtet, et kui liituvad Balitkuimi regionaalsed ettevõtted Eesti Gaas ja Gaso, siis pole need mitte kaks eri riigi ettevõtet, mis on ühinenud, vaid tegemist on koduturul tegutseva ühe ettevõttega ja seega ei konkureeri nad omavahel vaid mõne teise gaasimüüjaga Euroopa tasandil ja et kui Infortaril on plaan hakata gaasiturul investeerima ja laienema, et siis tegelikult üks suurem ettevõte saab paremini nendele teistele gaasifirmadele vastu. Loodetavasti Infortari noteerimine aitab ka vähendada muret, et strateegiline ettevõte müüakse välismaalastele, sest tegelikult saavad ju ka lätlased IPO-s osaleda ja järelturult aktsiaid osta.
Enne IPO-t IEA-lt lugemiseks ka mõned temaatilised ülevaated:
* DEVELOPMENT OF COMPETITIVE GAS TRADING IN CONTINENTAL EUROPE, 2008;
* Lithuania Natural Gas Security Policy, 18 August 2022;
* Gas Market Report, Q4-2022, October 2022
* Gas Market Report, Q1-2023, February 2023;
* Gas Market Report, Q2-2023, May 2023;
* How to Avoid Gas Shortages in the European Union in 2023, December 2022:
* Background note on the natural gas supply-demand balance of the European Union in 2023, February 2023;
* Outlooks for gas markets and investment, April 2023;
2008 paberist lk. 82:

Äripäev: Ain Hanschmidt: Infortari IPO seisab Läti võimude taga
Eesti Gaasi ja Tallinki suuromanik Infortar pole märtsis välja käidud börsiplaani muutnud, ettevõtte suuromanik Ain Hanschmidt kinnitas Äripäevale, et täpsem ajakava ja prospekt seisavad hetkel Läti võimude taga, kes peavad kõigepealt heaks kiitma Läti maagaasi jaotusvõrgu Gaso liikumise Eesti Gaasi omandusse.
Heakskiit tuleb saada nii Läti konkurentsiametilt kui valitsuselt. Seejärel saab koostada ka prospekti.
„Ilma selleta, et Gaso oleks liikunud Eesti Gaasi alla, pole mõtet Infortari prospekti kirjutada,“ viitas Hanschmidt sellele, et tehing on niivõrd suur, et muudab prospekti kirjutatavaid numbreid ja ettevõtte väärtust ning prognoose oluliselt.
Seetõttu lükkub Infortari aktsiate avalik pakkumine algselt planeerituga võrreldes mõnevõrra edasi, kuni Lätist on ühinemisele heakskiit saadud. Seejärel saab koostada pro forma bilansid ja kasumiaruanded ning prospekti. Need aitavad investoritel aru saada, milliseks kujuneb Infortari majandustulemus koos Gasoga. Täpsemalt aitavad pro forma dokumendid mõista ettevõtte finantsseisundit nii, et sellesse on sisse arvutatud ka Gasoga seotud näitajad – näiteks tulevikku suunatud kasuminumbrite ennustamiseks on vaja ettevõtte kõikide osade prognoose.
Millal aga Läti konkurentsiameti heakskiit võiks saabuda, Hanschmidt ei täpsustanud. Läti konkurentsiamet kinnitas kohalikule uudisteagentuurile LETA, et taotlus ühinemiseks on neile esitatud 28. aprillil. „Taotluste hindamisprotsessiga on alustatud,“ kinnitati Lätist, kuid ei märkinud, kui kaua see aega võiks võtta.
Kas keegi oskab pakkuda hea metoodika Governance Discounti arvutamiseks?
Turu benchmarki kasutades, Tallinki aktsia kauples enne kriisi 30% ja kriisi ajal 50% madalamal raamatupidamise väärtusest.
Turu benchmarki kasutades, Tallinki aktsia kauples enne kriisi 30% ja kriisi ajal 50% madalamal raamatupidamise väärtusest.
Saabus kinnitus sellele, mis oli niigi ilmselge - seoses Gaso ostmisega lükkub IPO sügisesse.
ERR: Infortari börsileminek nihkub Gaso ostmise tõttu sügisesse
ERR: Выход компании Infortar на биржу произойдет не раньше осени
ERR: Infortar postpones IPO until fall due to Gaso purchase
Samal ajal: Eesti Gaasi turuosa jõudis Soomes ligi 40 protsendini
ERR: Infortari börsileminek nihkub Gaso ostmise tõttu sügisesse
ERR: Выход компании Infortar на биржу произойдет не раньше осени
ERR: Infortar postpones IPO until fall due to Gaso purchase
"Plaanid on endised, tahame avaliku emissiooni teha ja börsile minna. Oli võimalus juba kevadel minna, aga kevadel tekis järsku investeerimisvõimalus, et saame ära osta Läti gaasijaotusvõrgu ettevõtte Gaso. Kuna see oli nii suur investeering, mida me peame ilmtingimata prospektis kajastama, siis emissioon lükkus edasi sügisesse," lausus Hanschmidt.
Aprilli keskpaigas teatas Infortar, et ostab Latvijas Gāze tütarfirma Gaso, millele kuulub Läti maagaasi jaotusvõrk. Kuna Gaso on Läti riigi jaoks strateegilise tähtsusega ettevõte, peab selle müümiseks Eesti firmale andma loa ka Läti valitsus ja konkurentsiamet. Seda otsust vajab Infortar enne börsile minemist.
Hanschmidti sõnul loodetakse vajalikud load suvel kätte saada.
"Läbirääkimised, tundub, et on okei, ei tohiks mingit probleemi olla. Me loodame, et saame ikkagi suvel (load) kätte. Igaühel on omad kindlad protseduurireeglid, konkurentsiametil on oma kuu aega vastata ja nii edasi. Me loodame, et saame need (load) ikka lähitulevikus kätte," ütles ta.
Gaso ostmise tõttu kirjutatakse ümber ka aktsiapakkumise prospekt.
"Prospekt oli meil valmis. Prospekt puudutas enne ainult meie olemasolevaid ärisid ja sinna tuleb nüüd Gaso sisse kirjutada. Just selle protsessi käigus oli meil valik, kas me investeerime Gasosse või ei investeeri ja läheme börsileminekuga edasi. Aga me näeme, et Gaso on meie tulevastele investoritele ka kasulik investeering ja seetõttu me otsustasime (osta). Kuna meil on analoogne jaotusvõrk ka Eestis, aga Lätis on see kolm korda suurem, siis me vaatasime, et see on väga põnev investeering, et see annab positiivset sünergiat," lausus Hanschmidt.
Hanschmidt lisas, et see, kui palju plaanitakse emissiooniga raha kaasata, on suurusjärguna enam-vähem teada, aga seda pole korrektne praegu välja öelda.
Hanschmidti sõnul jätkuvad praegu kohtumised investoritega, et emissioon oleks edukas. "Emissioon on suunatud põhiliselt ikkagi Eesti investoritele, et eelista eestimaist," ütles ta.
Samal ajal: Eesti Gaasi turuosa jõudis Soomes ligi 40 protsendini
Balti ja Soome piirkonna suurim erakapitalil energiafirma Eesti Gaas on kasvatanud oma turuosa Soome gaasiturul ligi 40 protsendini, ettevõte alustas Soomes tegevust neli aastat tagasi.
„LNG otsetarned Ameerika Ühendriikidest ja Norrast ning tihe koostöö Klaipeda ja Inkoo terminalidega on toonud meile usaldust ja kliente – saame ise tarneid kontrollida ja hinda kliendile soodsamaks,“ märkis Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik.
„Soome tööstus on gaasi peal, võrreldes Eestiga on neil tööstust rohkem ning viimane poolaasta, mil gaasihinnad on alla läinud, näitab ka Soomes gaasi kasutuse kasvu – vanad kliendid tulevad tagasi ja lisanduvad meie jaoks uued,“ märkis Kaasik.
Käesoleva aasta veebruaris teatas Eesti Gaas laienemisest Poola turule ning märtsis Läti kodugaasiturule. Aprillis sõlmis ettevõte 120 miljoni euro suuruse lepingu Läti maagaasi jaotusvõrgu omandamiseks.
Eesti Gaas tegutseb Soomes, Lätis, Leedus ja Poolas Elengeri kaubamärgi all. Eesti Gaas pakub klientidele maagaasi nii torugaasi, surumaagaasi (CNG) kui veeldatud maagaasi (LNG) kujul ning haldab Eesti suurimat gaasivõrku. Ettevõte tegeleb aktiivselt rahvusvahelise energiakaubandusega ning arendab taastuvenergiaportfelli päikeseenergia ja rohegaasi (biometaani) tootmise ja müügi näol.
Eesti Gaasi omanik Infortar on teatanud kavatsusest börsile minna. Infortari bilansimaht ulatub 1,1 miljardi ja omakapital 569 miljoni euroni. Ettevõte tegutseb viies riigis, peamised tegevusvaldkonnad on energeetika, laevandus ja kinnisvara. Kokku kuulub Infortari kontserni 47 tütarettevõtet. Infortar omab ligi 41 protsendi suurust osalust AS-is Tallink Grupp, 100% osalust AS-is Eesti Gaas ning mitmekülgset ja kaasaegset kinnisvaraportfelli.
Jeee! Infortari IPO tuleb "Eelista Eestimaist" stiilis, ehk välismaist institutsionaalset kapitali eelistada ei soovita.

ÄP vahendab muljeid Tallinki üldkoosolekult: Enn Pant: müün Infortari eestlastele, välisinvestor tahab vaid pista raha tasku

ÄP vahendab muljeid Tallinki üldkoosolekult: Enn Pant: müün Infortari eestlastele, välisinvestor tahab vaid pista raha tasku
Q: Tallinki aktsionäride üldkoosolekul võeti vastu otsus, et Tallinki nõukogu saab börsifirma aktsiakapitali vajadusel suurendada 35 miljoni euro jagu. Kas on oodata täiendavat aktsiaemissiooni?
A: Seda otsust on võetud vastu viimased 20 aastat. See on tavapärane asi, mitte midagi erilist.
Q: Peagi on võimalik saada osa Tallinkist ka läbi Infortari – millal on oodata viimase börsiletuleku kohta uudiseid?
A: Infortar on öelnud, et käsil on Läti Gaso tehing ning enne, kui see ei ole jõudnud teatud faasi, ei saa avaldada uusi uudiseid. Eks kõik sõltub Läti valitsusest, konkurentsiametist ja natuke ka audiitoritest.
Q: Teil Infortari suuromanikuna on praegu huvitav seis: gaasi hinna kukkumisest võidab LNG-laevadesse investeerinud Tallink, kuid samas mitte Eesti Gaas. Seega kokkuvõttes: kas on hea pigem gaasi hinna tõus või langus?
A: Eesti Gaas on muutunud nii palju võrreldes sellega, kui Infortar ostis selle. Praeguseks oleme Soomes saanud 40–50protsendilise turuosa, end sisse seadnud ka Lätis ja Leedus ning avanud kontori Poolas. Me ei saa enam rääkida Eestis gaasi müüvast ettevõttest, Eesti gaasi osa on jäänud suhteliselt väikeseks. Aga gaasi hinna langus on Tallinkile hea ja ega Eesti Gaas ei pannud ajal, kui gaas oli kallis, juurde mingeid suuri marginaale.
Q: Infortari IPO tuleb Tallinna börsi suursündmus – kas sellest tuleb rahvaaktsia või müüte pigem enamuse pakutavast osalusest ära välismaistele institutsionaalsetele investoritele?
A: Mina olen mõelnud sellele, et Infortar on Eesti investeerimisfirma ja minul oleks hea meel, kui Eesti inimesed tuleksid ja investeeriksid Infortari. Ma hea meelega ei müüks rahvusvahelistele institutsionaalsetele investoritele, nende huvi on tulla kiiresti sisse, minna kiiresti välja ning vahepeal pista kasum tasku.
Meil on kavas olla dividendi maksev aktsia, nii et loodan, et eestlased tulevad Infortariga kaasa.
Nii tore, et Eestimaist investorit eelistatakse. Väliskapital võtab kasumi ja paneb putku...
Tallinki IPO kohta räägiti kunagi sarnast juttu...
Buffett ütleks siin, et kui ostate, ostke juhtkonda aga kui juhtkonda kutsutakse rahvakeeli hellitavalt Setu maffiaks, siis on raske näha põhjusi ostmiseks...
Panti ees tuleb müts maha võtta. Vähemalt ausalt ütleb, et jaeinvestorid ei peaks Infortariga kasumit teenima. Saab kohe õiged ootused paika sättida!