"Heki Fond" Kurat, kus sellel pundil on alles skilli. Omakapital: Seisuga 31.12.2021: €393M Pressiteate avaldamise seisuga (umbes 14.03.2023): €569M Selle umbes 15 kuu jooksul on Tallinki aktsia kui nende suurim vara pmst flat või natuke langenud. Intressimäärad on oluliselt kerkinud ehk arvestades nende suurt laenukoormust on kogu nende portfelli netorahavood tugeva surve all, ceteris paribus langenud. Lisaks on mujal maailmas kõikide varade hinnad langenud. Aga nende tüüpide omakapital tegi +45%. Õppige!
See on ulme. Kinnisvaraga, kas ei ole üks suurimaid kliente "Tallink"? Tallinki kontor ja hotellid vist on Infortari omad ja kriisi ajal on nad ikka raha küsinud julgelt? Võib eeldada, et ega keegi kaubelnud pole börsiettevõtte poolt..
Tallinki aktsia oli 10 aastat tagasi üle 1 euro, täna natukene ole 50 sendi! Eks natukene on dividende ka makstud. Raske uskuda, et Infortar paremini liigub. Lõpuks sama seltskond ja sama kultuur!
Mina usun, et liigub teisiti, aga mul on hetkel veel lihtsalt liiga vähe infot.
Mina usun, et liigub teisiti, aga mul on hetkel veel lihtsalt liiga vähe infot.
kust see kasv võiks tulla? - Tallink võiks taastuda, aga see võtab kaua aega. Majanduse seis + kütusehinnad + kõrged intressimäärad ei toeta seda väga. - Kinnisvara sektoris ei hiilga keegi börsil hetkel - Eesti Gaas Keeruline valdkond, samas nõudlust on. Kus tuleb gaas, kas turg kasvab? Neil on ka palju päikesepaneele üle Eesti, mis on väga positiivne.
"pitsat2" Muhahaa, TNT, ega Sul ometi Ühispanga aktsiaid ei olnud ja kas teenisid hästi?... eee nende aktsiatega....
:) Ühispanga aktsiad olid väga püssid instrumendid. Eriti veel nende callid. Need olid nagu dünamiidipulgad, millega minusugune ahv seina loopis. Väga lahe suvi oli 97. Mingil hetkel oli poss mõne päevaga + 1000% ja siis mürinaga alla tagasi.
Nujah, mina neid ei näppind. Olen maalt pärit ja vaatasin vaid, kuidas üks teine pank tollal megakasumeid teenis ning aktsiahind aina tõusis. Samal ajal ei imestanud, et maapankade ühendusel see eriti välja ei tule.
"pitsat2" Muhahaa, TNT, ega Sul ometi Ühispanga aktsiaid ei olnud ja kas teenisid hästi?... eee nende aktsiatega....
:) Ühispanga aktsiad olid väga püssid instrumendid. Eriti veel nende callid. Need olid nagu dünamiidipulgad, millega minusugune ahv seina loopis. Väga lahe suvi oli 97. Mingil hetkel oli poss mõne päevaga + 1000% ja siis mürinaga alla tagasi.
Nujah, mina neid ei näppind. Olen maalt pärit ja vaatasin vaid, kuidas üks teine pank tollal megakasumeid teenis ning aktsiahind aina tõusis. Samal ajal ei imestanud, et maapankade ühendusel see eriti välja ei tule.
"pitsat2" Muhahaa, TNT, ega Sul ometi Ühispanga aktsiaid ei olnud ja kas teenisid hästi?... eee nende aktsiatega....
:) Ühispanga aktsiad olid väga püssid instrumendid. Eriti veel nende callid. Need olid nagu dünamiidipulgad, millega minusugune ahv seina loopis. Väga lahe suvi oli 97. Mingil hetkel oli poss mõne päevaga + 1000% ja siis mürinaga alla tagasi.
Annan ennetavalt analüütikutele paar mõtisklemispunkti:
1) Eesti Gaasi viimaste kvartalite äri, ja Eesti Gaasi pikaajaline äri on kaks eri asja. Rootsi sisuliselt ei kasuta gaasi. Soome gaasitarbimine krahhis pärast sõda. Kas Eesti kasutab gaasi tulevikus? 2) Tallinki Q1 2023 erineb muudest Q1-dest kuna väga suur osa laevadest on ära prahitud (teenivad raha), kuna tavaliselt on Q1 suur kahjumikvartal.
Jah, kõik IPO-d toimuvad siis, kui on emitteerijale soodne aeg, seda ei saa kritiseerida, see on vana tava. Aga oluline seda arvestada.
Infortari börsile minekut on spekuleeritud umbes 20 aastat. Esimene kord oli tegemist lihtsalt spinniga, et varjutada üht negatiivset uudist. Seetõttu võib alates viimase nädala pressiteadetest börsikella helistamiseni kuluda mitu, isegi väga mitu aastat. Muidugi võib, aga ei pruugi. Minu investeerimisotsus (kui peaks ikka see börsiotsus tulema) sõltub vastusest kahele küsimusele. Esimese neist küsisin juba ära, aga pole paha veelkord üle küsida:
Börsil noteerimise mõte on kaasata uut raha, investoritele lubatakse dividendiaktsiat, kuid ettevõttes, mis kasvab ka edaspidi. "Kõik tuleb uus raha, senised suurinvestorid oma osalust ei müü," ütles Ain Hanschmidt, kelle sõnul uute emiteeritavate aktsiate osakaalu ettevõttes on veel vara välja öelda. "Ootame nõustajate pakutud numbri ka ära."
Kogu selles pikas turunduspläras on üks lause, mis võtab asja kokku, aga mille selgitamine ja läbi mõtlemine nõuab pisut enam infot, kui majandusaasta aruannetes kirjas. See on: senised suurinvestorid oma osalust ei müü Esimene küsimus on tõlgenduses: kas ei müü üldse või ei müü nulli? Vahepealsed variandid on formaalselt sama, aga sisult väga erinevad.
Teine küsimus on sama oluline: Milleks seda börsileminekut päriselt vaja on? Kui omanikud soovivad exiti teha, on asi mõistetav. Kui aga on tegu täiendava raha kaasamisega, on laual hoopis konkreetsem küsimus: milleks seda plaanitakse kulutada? Praegu pole sellest bittigi konkreetset infot, ainult ümmargune mull.
Päriselt soovivad tulla turule selleks, et erinevatesse kinnisvara ja energeetikaprojektidesse raha suunata. Praegu on mitmed välistegelased väljumas olnud Baltikumi regioonist ja erinevaid varasid on saadaval. Aga eks see selgub prospektist, mida nad teha tahavad. Ega nad varem ei saagi infot öelda.
Ma loodan, et kinnisvarainvesteeringuna ei pakuta meile Tallinna Linnahalli rekonstrueerimist. Alexela peab lootma, et investeeringuna ei pakuta massiivset biogaasi tootmise laiendamist, sest tõenäoliselt soovivad nad ise samuti biogaasi investeeringuid laiendada ja kui Infortar nüüd neist ette jõuab, siis parem hakaku kiirustama.
"Velikij" Milleks seda börsileminekut päriselt vaja on? Kui omanikud soovivad exiti teha, on asi mõistetav. Kui aga on tegu täiendava raha kaasamisega, on laual hoopis konkreetsem küsimus: milleks seda plaanitakse kulutada? Praegu pole sellest bittigi konkreetset infot, ainult ümmargune mull.
On väga suur tõenäosus, et seda tehakse lihtsalt seetõttu, et laenukoormus on liiga suur uue ajastu kohta. Kogu aeg opereeriti 0% keskkonnas max võimendusega, nüüd järsku on rahal hind ja pangad situvad hinge. Võtame sõbralikult, rukilillepärg peas, ühiselt omaks selle, et neil in fact ei olnud viimase 15 kuu puhaskasum €170M vaid see on valdavalt ümberhindluse võlumaagia eesmärgiga näidata võimendust tegelikust väiksemana. Paber teatavasti kannatab kõike. Kui nüüd õnnestuks karvamütsidelt reaalsed €50M sisse võtta, siis oleks sellest kõvasti abi.
Arvestades neid tüüpe, on reaalne oht, et nad ei ole mitte midagi õppinud ja nad tulevad jälle kallilt müüma, lootes publiku ära tinistada. Aga aasta ei ole 2021 ega isegi mitte 2006. Aasta on MONEYCOSTSMONEYAGAIN! Mingi 40% on tõenäosus, et isegi kui nõustajad neile enam-vähem adekvaatset nõu annavad, ajavad nad pilli lõhki.
Tuleb tõenäoliselt full-on PR rünnak, tahetakse ilmselt emuleerida EGR debüüti ja sellega kaasnenud eufooriat jne, aga kamoon. Kamoon, enesekriitika - pliis, use it. Ühest weirdo'st, ühest Tai residendist ja ühest endaga way liiga rahul olevast tüübist koosnevat bandet, mille mineviku shenaniganid on üldteada, ei ole võimalik meikida ilusaks storyks. Ükskõik kui palju plakateid üles paned, kus linnupoega käes hoidev, lehviva valge salliga ebamäärases eas isik aasal päikeseloojangusse (metafoorilisse tulevikku) vaatab ja naeratab.
Hakkab looma. Lisaks ühes intekas (ei mäleta, missuguses, neid on palju olnud) keegi arvas, et haldus-valdusfirma aktsionär ei ole börsil tore olla, sest tegelikult ei saa sa mütsigi aru, mida rahaga tegelikult tehakse. Soe karvamüts muidugi välja arvatud, seda pakutakse lähenevaks külmaks talveks investorile ikka.
Jah, see omakapitali üleshindamine peaks korralik red flag olema.
Peale Eesti Gaasi ühekordset erakorralist kasumit peaks ju kõik muu neil kõvasti miinuses olema… kv + võimendus.
Tegelikult ei peaks seda üldse keegi analüüsimagi, sest kui vennad Tiit ja Teet teevad sulle tänavakivide paigaldamise pakkumise, siis ei hakka ju mõtlema, et kui head hinda pakuvad, siis laseks teha?
Kui keegi nagu PÄRISELT oma raha nende jopede kätte usaldab (väikese raha) siis jääb vaid nentida: “Never go full retard” …. suur raha leiab alati võimaluse.
Hanschmidt juhtis üheksakümnendatel toonast Ühispanka, mis tegi tihedat koostööd tänase Tallinki, toonase Hansateega. Ajakirjanduses on spekuleeritud, et toona keerulises olukorras olnud firmal oli raskusi teistest pankade raha leidmisega, kuid Ühispangaga leiti ühine keel, millest kasvas välja isiklik ettevõtmine. Ise ei ole ta toonaseid seoseid avalikult lahanud.
Iga siilgi teab, et valgendatud naeratus andis oma ametikohta kuritarvitades võõrast raha sõbrale laenuks, risk õigustas ennast ja tänutäheks sai ta peale halva õhu klaarumist tüki pirukast. Kui risk poleks õigustanud, oleks kahju kandnud pank, tema oleks halvemal juhul lihtsalt kinga saanud. No ei ole otseselt varas, aga suslikute suslikute suslik. Alfaelukunstnik, if you will
Öeldakse, et miljonäri käest ei ole ilus küsida, kuidas ta oma esimese miljoni teenis. Kui aga mees teenib ühe hoobiga 700 miljonit krooni, kas siis on ilus küsida, kuidas selline asi ikkagi võimalik on, arutleb raamatu toimetaja, Äripäeva uuriva toimetuse juht Raimo Ülavere. Tema arvates on ajakirjanduse jaoks lausa kohustuslik avada sellise nii rahaliselt kui ka vormiliselt erakordse tehingu tagamaad.