"Lenzer" Buffett ütleks siin, et kui ostate, ostke juhtkonda aga kui juhtkonda kutsutakse rahvakeeli hellitavalt Setu maffiaks, siis on raske näha põhjusi ostmiseks...
just. laevad, gaas võib ju uhke olla, aga kas kogu see kultuur/juhtimine on ikka aastas 2023 omadega või ikka 90ndate lõpus?
Kuna ma olen vahepeal vist infoväljast kõrvale jäänud, aga samas on lisandunud olulist teavet börsilemineku kohta, siis kordan oma küsimust: miks ja kellele on see vajalik? Kas Gaso ostmine on ainus põhjus, milleks on vaja raha tõsta ning miks selleks ei kasutata pangalaenu või ei tõsteta raha institutsionaalsetelt investoritelt? Või soovivad omanikud väljuda kuldmune muneva hane pesast? Väikeinvestori lihtsad küsimused, millele oleks hea enne emissiooni vastused saada.
Panti ausat ütelust müüa infotar eestlastele peaks möistma, et institutsioonid kes pöhiselt ju välismaised, ei ole sellest huvitatud, kuna tootlust, kui üldse, pole niipea oodata
Infortarile kuuluv Eesti Gaas sai Lätist viimase vajaliku loa lõunanaabrite maagaasi jaotusvõrgu ostmiseks.
Infortari suuromanik ja juhatuse esimees Ain Hanschmidt kinnitas, et Läti valitsuse luba 120 miljoni euroseks tehinguks saadi juba maikuus, nüüd andis oma heakskiidu ka lõunanaabrite konkurentsinõukogu.
„Läbisime [valitsuse] julgeolekukontrolli ja taustauuringud. 22. juuni saime konkurentsiametilt ka loa, mingeid pretensioone polnud ja igati toetavad seda ülevõtmist. Saame väga suure tehingu lõpule viia. Ma arvan, et kogu piirkonna mõttes. Vist ikkagi ajaloo kõige suurem Eesti investeering Lätti,” rääkis Hanschmidt.
Praegu tegelebki Infortar ülevõtmisega, Hanschmidti sõnul on vaja bilansid ruttu kokku saada ja siis juba jätkata Infortari börsile viimist.
Ettevalmistused IPO-ks olid juba peaaegu valmis, aga katkesid sel hetkel, kui avanes võimalus Latvijas Gazelt maagaasi jaotusvõrk Gaso ära osta.
„Meil oli valida, kas lähme börsile ega tee seda investeeringut, või teeme investeeringu ja lähme hiljem börsile. Investeerimise võimalusi reeglina väga palju ei tule.”
Gaso konsolideeritakse nüüd Infortari gruppi ja siis minnakse prospekti tegemisega edasi. „Valmistume sügisel börsiletulekuks,” ütles Hanschmidt.
22.06.2023 The Competition Council (KP) made a decision (PDF, LAT) to allow JSC "Eesti Gaas" to gain decisive influence over JSC "Gaso". KP did not find significant damage to competition, so it decided to allow the transaction.
AS "Eesti Gaas" group companies sell pipeline natural gas, compressed natural gas (CNG), compressed biomethane (CBM) and liquefied natural gas (LNG) to customers, as well as manage the largest gas distribution network in Estonia. AS "Eesti Gaas" group is actively engaged in international gas wholesale. The aforementioned group of companies is also engaged in the production and sale of solar energy, as well as in the retail trade of electricity.
AS "Eesti Gaas" subsidiary company "Elenger" SIA sells natural gas and electricity to households and corporate customers in Latvia. In addition, SIA "Elenger" and OÜ "Elenger Marine" also offer off-grid LNG solutions to corporate customers. In addition, other groups of JSC "Eesti Gaas" operate in Latvia, namely its parent company JSC "Infortar", companies whose activities are related to electricity generation, etc.
On the other hand, Latvijas AS Gaso is the only natural gas distribution system operator in Latvia, providing natural gas supply from the transmission system to end consumers. JSC Gaso ensures the development of the distribution infrastructure, construction of natural gas connections, system operation and natural gas accounting, as well as the operation of the emergency service.
Considering that the subsidiary company SIA "Elenger Latvija" of JSC "Gaso" and JSC "Eesti Gaas" operates in two consecutive stages of the natural gas supply and distribution process, the markets in which the merger participants operate are vertically connected.
When evaluating the vertical integration of JSC "Eesti Gaas" and JSC "Gaso", it is necessary to take into account the regulatory acts affecting the operation of the companies, for example, the Energy Law and the resulting legal acts do not provide for the right of natural gas traders to participate in the actual provision of natural gas distribution system services or natural gas delivery. Also, Article 45, Part 1.1 of the Energy Law provides for only certain cases when the distribution system operator is entitled to participate in natural gas trade - natural gas purchases from suppliers or natural gas trade to users. Thus, according to the current regulatory framework, the scope and functions of the natural gas trader and the natural gas distribution system operator are strictly separated. At the same time, the Energy Law stipulates that the operator of the natural gas distribution system must take appropriate measures to ensure,
As a result, the vertical integration of the companies involved in the merger of JSC "Eesti Gaas" and JSC "Gaso" cannot actually be implemented, ie the participants of the merger will not be able to benefit from the vertical integration.
Evaluating the information provided by the companies and available to the KP, the KP concludes that the market structure will not change significantly as a result of the merger, competition will not decrease and a dominant position will not be created or strengthened in the affected markets in Latvia, therefore the merger transaction is permissible.
Kokkuvõttes leidis konkurentsiamet, et Gaso ostmine suurendab ostja vertikaalset integratsiooni, aga kuna jaotusvõrk ja müük on lahutatud nagunii ja kaetud ka muude seaduste ja regulatsioonidega, siis konkurentsisituatsiooni rikkumist ei teki, või tehakse järelevalvet tulevikus muud moodi. Samuti sai regulaator aru, et gaasitaristu on regioonis välja ehitatud pidades silmas asjaolu, et taristu on ühtne ja opereeritud ühe omaniku poolt, seega oleks taristu erinevate omanike käes hoidmise nõudmine kunstlik ja turg ei toimuks loomulikuna. Konkurents ei asetse ole mitte regiooni sees, vaid toimub regioonide vaheliste ettevõtete vahel ja suuremal, regionaalsel, tasandil.
Kokkuvõttes langeb regioonis gaasitaristu toimimine nomaalsesse ja loogilisse ökonoomsesse vormi ja Infortar saab sisse võtta regionaalse taristu superarendaja rolli.
Investeerimisfirma Infortar, millele kuulub muuhulgas suur osa Tallinkist ja Eesti Gaas, käive kasvas 1,05 miljardi euroni, kasum 96 miljoni euroni ning varade maht jõudis 1,1 miljardi euroni.
"Suutsime keerulisel aastal kiiresti ja paindlikult kohaneda, turumuutustest tulenenud nõudlikud väljakutsed eduks pöörata ning kokkuvõttes tugeva tulemuse saavutada, nii aasta kui edasise positsiooni vaates," märkis Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt pressiteate vahendusel. "Tegemist oli erakordse aasta, aga mitte ühekordsete tulemustega."
Viiel turul tegutsev Eesti Gaas kasvas möödunud aastal Soome ja Balti piirkonna suurimaks erakapitalil energiafirmaks – ettevõtte turuosa on viimase kolme aastaga tänaseks kolmekordistunud 17,5 protsendini. Eesti Gaasi käive ulatus mullu viiel turul kokku 1,01 miljardi ja kasum 95 miljoni euroni. Eesti Gaasi portfellist 94 protsenti moodustavad ärikliendid ja 70 protsenti müügist tuleb eksportturgudelt.
Tallink opereerib kuuel liinil 15 laevaga. Tallinki möödunud aasta käive ulatus 771 miljoni ja kasum 14 miljoni euroni, ettevõtte kulumieelne kasum (EBITDA) jõudis pandeemiaeelsele tasemele.
Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt ütles, et Läti maagaasi jaotusvõrgu ettevõtte ostmine avab võimaluse jätkata juba tänavu kevadel plaanitud Infortari IPO-ga ning ettevõte loodab börsile jõuda aasta lõpuks.
Hanschmidti sõnul läks Lätilt ettevõtte ostmiseks loa saamise protsess positiivselt kiiresti, aega otsustamiseks oleks olnud oktoobri lõpuni. Taotluse ettevõtte ostmiseks andis Infortar sisse aprillis, Läti valitsus langetas otsuse mais ning konkurentsiamet 22. juunil.
"Me konsolideerime ta AS Infortari gruppi. Praegusel momendil töö käib, juulis tuleb kõik arveldused ära teha, maksta selle eest, grupp üle võtta ja sügisel on juba uus grupi aruandlus, kus on kaasatud ka Gaso," ütles Hanschmidt.
Hanschmidt märkis, et Infortaril oli börsile minemiseks juba prospekt valmis, kuid kuna tekkis võimalus osta Gaso oli valik, kas investeerida või börsile minna. "Vaatasime, et meie tulevastele aktsionäridele, investoritele on kasulik, kui me Gaso ostame. Tänu sellele läks börsileminek ka edasi. Aga loodame, et suve jooksul konsolideerime ära ja saame sügisel oma IPO protsessi jätkata," sõnas ta. ... "IPO uudistega, ma arvan, et tuleme sügisel välja," sõnas Hanschmidt. Infortar on IPO läbiviimiseks valinud nõustajad ning sihid on seatud, kuid neid on vara välja öelda, märkis ta.
Hanschmidt sõnas, et kõik sõltub Gaso Infortari gruppi integreerimisest, mis on mahukas töö, kuna Gaso on suur ettevõte, milles töötab 900 inimest, Infortari kontsernis on samal ajal 450 töötajat.
"Paralleelselt teeme investoritega eelkohtumisi. Praegusel momendil on väga positiivne tagasiside, kõik ootavad, et me tuleksime börsile. Loodan, et see sügisel juhtub," rääkis Hanschmidt.
"octopus" Tallinki IPO kohta räägiti kunagi sarnast juttu...
=> Selles huvitavas graafikus võib siiski näha, et läks päris ok sel ajal kui Tallinkil oli hea dividendipoliitika, ja enne pandeemiat. Kurs tõusis NING dividendid maktsi välja, ehk tootlus väikeaktsionäridele oli normaalne.
AGA
Kui vaadata kogu perioodi, siis tuleb tõdeda ümardatult: - Algas sellega, et 1 õlu Tallinki baarides maksis nagu 1 Tallinki aktsia. - Praegu, 1 õlu Tallinki baarides maksab nagu 10 Tallinki aktsiat.
Olgu öeldud, et vähe aktsiaid on pidanud sammu Eesti õllehindadega viimasel 17-18 aastal.
Välja arvatud pandeemiat, ma arvan, et olukord on olnud sama kogu aeg. Neil (Tallinkil) on olnud suurepärane turg ja äri, operatiivsed rahavood on olnud tugevad. AGA valikus kas osta veel uhkema, ja veel suurema laeva, või maksta dividendid, on nad tihti valinud esimest. Ühesõnaga potentsiaali raha teenimiseks on alati olnud, aga ettevõtte on eelistanud kasvamist dividendidele. Tagajärjeks on olnud, et Tallink on teeninud meeletut rahavoogu (mitte aktsionäridele, vaid) pankadele.
Vahel on olnud signaale, et nüüd hakatakse muutuma dividendiettevõtteks, aga siis on jällegi tulnud suured laevaoste, või muud investeerimisideid. Ühesõnaga, nad investeerivad ja investeerivad kuni lõpuks paratamatult tootlus langeb (väheneva tootlikkuse seadus).
AGA
Kindlasti tasub vaadata mis edaspidi toimub, kuna võimsus raha teenida neil on. Ilmselt ka Infortaris.
Infortaril on otsene huvi osta enne Ipo-t Tallink kõrgemale. (ja seda on nad ka teinud) PR kampaania alles tulemas (Paavot pean silmas) Siis nad saavad endale rasvasema hinnasildi külge kleepida.
=> Hea küll, aga taustainfoks artiklis oleks väga huvitav teada saada ka 2020 ja 2021 kasuminumbreid. 2022 oligi täitsa pöörane aasta gaasiturul, kui jälgida uudiseid ja hinnagraafikuid, ehk selline aasta üksi peaks olema väga piiratud infoga.
Soome ja Balti suurim erakapitalil energiafirma Eesti Gaas kolmekordistab sel aastal oma LNG tarneid – möödunud aasta viie laeva asemel toob ettevõte käesoleval aastal piirkonda 16 laevatäit LNG-d.
„Soome ja Balti piirkonna impordist kolmandik liigub Eesti Gaasi kaudu – suured mahud ning otselepingud maailma juhtivate tarnijatega võimaldavad meil klientidele pakkuda kindlaid ja soodsaid tarneid ning kasvatada turuosa,“ märkis Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik.
„Oleme vähem kui aastaga teinud täispöörde lääne päritolu LNG-le, uued tarneteed Norrast ja Ameerika Ühendriikidest on tänaseks end õigustanud ja sisse töötanud, see on andnud piirkonna gaasiturule juurde kindlust ning aidanud ka hinda alla tuua – võrreldes möödunud aasta sügisega on gaasi hind praeguseks kuus korda madalamal tasemel,“ lausus Kaasik.
„Eesti gaasitarbijad võivad olla mureta – Euroopa gaasimahutid on täis ning gaasi jätkub nii praegu kui ka tuleval kütteperioodil. Talve poole tõotab gaasi hind mõnevõrra kerkida, kuid eelolev küttehooaeg saab kõigi eelduste kohaselt olema oluliselt kergem kui eelmine,“ ütles Kaasik.
Eesti Gaasi poolt käesoleval aastal tellitud LNG tarnetest neli on tulnud Leedu Klaipeda ja kaheksa Soome Inkoo terminali. Aasta lõpuni on praegu kokku lepitud veel üks laev Klaipedasse ja kolm Inkoosse. Ettevõtte suuremad tarnepartnerid on rahvusvahelised energiakontsernid Vitol ja Total ning Norra päritolu Equinor. Eesti Gaas oli esimene, kes hakkas kasutama Soome Inkoo terminali.
Läinud sügise tipuhinna tasemelt 2,85 eurot/ m3 on Eesti Gaasi koduklientide hind langenud poolaastaga üle 84 protsendi 0,46 eurole/m3. Suuremad gaasi hinnalangetused toimusid möödunud aasta detsembris ja käesoleva aasta veebruaris, mil Eesti Gaas alandas maagaasi hinda vastavalt 35 ja 50 protsenti.
Viiel turul – Soomes, Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas – tegutsev Eesti Gaas kasvas möödunud aastal Soome ja Balti piirkonna suurimaks erakapitalil energiafirmaks. Eesti Gaas pakub klientidele maagaasi nii torugaasi, surumaagaasi (CNG) kui veeldatud maagaasi (LNG) kujul ning haldab Eesti ja Läti suurimat gaasivõrku. Ettevõte tegeleb aktiivselt rahvusvahelise energiakaubandusega ning arendab taastuvenergiaportfelli päikeseenergia ja rohegaasi (biometaani) tootmise ja müügi näol. Välisturgudel kannab Eesti Gaas nime Elenger.
Kohe kui paberid korras minnakse börsile, ütles Infortari juht ning kaasomanik Ain Hanschmidt.
„Tegeleme sellega ja läheme esimesel võimalusel börsile,“ märkis Hanschmidt, kelle sõnul lõpusirge paistab. Kuigi mõndagi on veel teha, on mäest üle saadud. ... Kevadel viivitas börsiletulekut Hanschmidti sõnul ideaalne äriprojekt: osteti Läti Gaasi tütarfirma Gaso, kellele kuulub Läti maagaasi jaotusvõrk. Läti Gaasi teate kohaselt oli tehingu maksumus 122 miljonit eurot. Hanschmidti sõnul läks Prospekt seetõttu paigast ja kohe ei saadud börsile minna. „Meil oli valida, kas börsile minna või äri teha, valisime äritegemise.“
Tulevik on Hanschmidti sõnul samasugune ja seetõttu minnakse börsile esimesel võimalusel. Ehk kui jääda paremat aega ootama, võib majanduskeskkond ka palju paraneda ja uusi ärivõimalusi tekkida, mis ei luba jälle börsile minna, märkis Hanschmidt.
„Kui oleme piisavalt atraktiivne ettevõte, siis ma arvan, et investorid tulevad meiega kaasa,“ ütles Hanschmidt.
Kas IPO toimub 2023. aastal? „Esimesel võimalusel, ei hakkaks kuupäevi ütlema,“ vastas ta.
Investoritega on Infortar pidanud eelkohtumisi, kus Hanschmidti sõnul näidatakse, kuidas firmal läheb ja mida tehakse. Ta märkis, et aktsia hinnast ja Infortari turuväärtusest veel ei räägita. Jaeinvestoritele korraldatakse eraldi üritused.
... "Ehk kui jääda paremat aega ootama, võib majanduskeskkond ka palju paraneda ja uusi ärivõimalusi tekkida, mis ei luba jälle börsile minna, märkis Hanschmidt."
... vöi siis nähakse ohtu, et ollakse hiljaks jäämas börsile tulekuga ning majandusolukord halveneb oluliselt kiiremini ja vaba raha kaob turult... kuid, oskuslik kommunikatsioon lubab selle ju ka ülalöeldud viisil sönastada... valik on raske.. TAL hinna pushimine vajaks lisaaega, kuid seda enam pole ..
Loomulikult on kõigil võimalik valida soodsamat hetke, millal noteerida. LHV võlakirjade märkimise prognoos on tugev, ARM ja CART tulid normaalselt börsile. Loomulikult on turu tipus hea aeg tulla börsile.
Ega need, kes praegu maha on maganud investeerimisvõimaluse, need peavad ennast ise süüdistama. Majanduskriisi eel bilansi tugevdamine ja investeerimisvõimekuse tekitamine on hea mõte, mitte halb mõte.
Kui Infortari emissioon on vähegi suur ja ületab paarisaja miljoni Euro, siis tähenbab see seda, et nad saavad väga palju kapitali oma konglomeraadi arendamiseks. Regioonis ei ole veel täielikult lõpuni viidud Vene kapitali lahkumine ja lääne kapitali sisenemine. Infortaril võib tekkida huvitavaid võimalusi erinevate strateegiliste varade ostmiseks (sadamad jmt) ja Gaso ostmine läheb samasse teemasse, et Vene kapital lahkub ja uus kapital tuleb peale.
Need, kellel oli soovi strateegilisse ja hea laienemisperspektiiviga energiaturgudele siseneda, need peavad leidma kapitali kas pankadelt (pigem ebatõenäoline) või kapitaliturgudelt, aga kui nad soovivad alles praegu hakata kapitaliturgudele liikuma, siis on Infortar saanud korraliku edumaa.
Muud sektorid, nagu kinisvara, neis on majanduslanguse ajal samuti häid võimalusi leidumas. Aga kinnisvara ettevõtted ei suuda kapitali kaasata ja atraktiivseid võimalusi investoritele maha müüa. Infortaril on võimalus konglomeraadina mitmest eri sektorist kokku kombineerida majandustsüklitele vastupidav äritegevus, mis suudab kapitali kaasata ja investeerida.
Kui ülejäänud tööstusgrupid jäävad maha ja peavad vaatama, kuidas keegi võimsalt investeerib, siis see on nende endi süü. Ma arvan, et Infortari aktiivne sebimine majanduses ei jää teistel tööstusgrupeeringutel märkamata ja tekitab ka nendes soovi börsi kaudu oma bilanssi tugevdada ja investeerimiseks kapitali kaasata. Infortar saab olema teiste turule meelitajaks, kui vähegi peaks neil korraliku mahuga IPO olema ja saavad kaasatud kapitaliga turul laienema asuda.