Hariduspoliitika Eestis - head ja vead

Mitte, et ma Windowsi hinge-elust väga palju mäletaks, või TAHAKS mäletada, aga:

  1. Linuxit “vahele segamata” on ju veel variante OpenVMS, OpenSolaris, Kolibri, Qnx ja veel müriaad OSe, mis x64 riistvara peal töötavad.
  2. Alati on võimalus üle minna “long term embedded devices” litsentsi peale ja Win10 edasi kasutada. See nõuab küll teatavat “musta maagiat”, aga suvakas “keskkooliäkker” teeb selle 35 rutsi eest ära.
  3. Win11 vägistamiseks on olemas mingid tööriistad, mis sunnivad teda mitte “kontrollima” ja on võimalik paigaldada ka “downto” 3rd gen i-seeria masinatele.
  4. TPM plugable module, kui see on ainus takistus, maksab 15 rubla
  5. Ka “kohalik konto” on WIn11 peale VEEL vägistatav
  6. Alati töötab “osta mäkk”

Seega, vägistamisega on ilmselt võimalik veel nii Win10 kui Win11 maailmas (kui keegi VÄGA tahab seal olla) nii aastakest 5 veel edasi elada.

Hoopis põnevam tera on Win12 plaanid MS poolt:
Tsiteerin FBs liikuvat teksti:
" Nett on täis sahinaid, et 2026 veebruaris lekkis Microsoftist ~350 lehekülge sisemiseks kasutamiseks mõeldud dokumentatsiooni Windows 12 arendusplaanide, omaduste ja hinnastuspoliitikaga. Lekkinud dokud pärinevat ajavahemikust 2025 märts kuni 2026 jaanuar. Microsoft olevat kinnitanud leket, kuid nimetanud seda intellektuaalse omandi varguseks.
Pidepunktid:

  • Kohustuslik kernelitasemel Copilot AI integratsioon, mida ei saa välja lülitada. Copilot indekseerib kõike, mida sa teed ning soovitab sulle kontekstipõhiseid tegevusi, teeb kokkuvõtteid, genereerib sisu, katalogiseerib sinu andmeid ja teostab otsinguid.
  • Kohustuslik Microsofti kontoga sisselogimine kõikidele Windows 12 versioonidele (Home, Pro). Lokaalseid kasutajakontosid enam luua ei saa;
  • Vajab tööks pidevat netiühendust, selle puudumisel piiratud funktsionaalsus;
  • AI täisväärtuslikuks tööks vajab >40 TOPS võimekusega NPU-d (Neural Processing Unit);
  • Subscription-based ehk rendipõhine litsentseerimine. Win 12 Home $6,99 kuus või $69 aastas. Win 12 Pro $11,99 kuus või $119 aastas. Ühekordset väljaostmise võimalust ei ole;
  • Uuendatud disain ja hõljuv taskbar. Läbipaistvad UI elemendid. Ekraani ülaserva väljatoodud otsinguriba AI integratsiooniga;
  • Windows 11 jääb (esialgu!) paralleelselt alles ja saab uuendusi.
  • Võimalik väljatulek 2026 a sügisel, kui Win 10 on lõplikult pensionile saadetud."

SELLE jutu (kui see tõeks peaks osutuma) valguses jääb küll arusaamatuks, miks PEAKS keegi Win kasutama. 99% “lõppkasutajat” nii kui nii reaalselt EI kasutada “SEDA ÜHTE PRODUKTIIVSUS TARKVARA” mis “ainult WIndõusile on”.

Üldiselt peaks nii Microsoftile kui RITile andma Medali: “Alternatiivsete andmetöötlusvõimaluste populariseerimise eest”

1 Like