Tänud infi eest. Müstiline asi see juura ikka küll:
§111: "Eesti raha emissiooni ainuõigus on Eesti Pangal."
Õiguskantsler: "Leian et seda saab tõlgendada nii, et Eesti Pangal ei ole Eesti raha emiteerimise ainuõigust."
Eesti Pank võib ju emiteerida ka eurot kui Eesti raha.
Võib ka nii aru saada, et euro pole Eesti raha ...
Tallinna ekspressbusside piletid lähevad odavamaks
Tallinn langetab 1. juunist ekspressbusside sõidutalongide hindu 16,7 protsendi ja ekspresskaartide hindu keskmiselt 24,4 protsendi võrra.
Abilinnapea Jaanus Mutli sõnul on Tallinna autobussiliinide ekspress- ja tavaliinid praegu ebaühtlaselt koormatud, mis on osaliselt tingitud ekspresspiletite tunduvalt kallimast hinnast. «Kui praegu on ekspressbusside piletid tavapiletitest ligi 60 protsendi võrra kallimad, siis ekspresspiletite uued hinnad on tavapiletitest keskmiselt vaid 13 protsenti kõrgemad,» ütles Mutli Raepressi vahendusel.
Tallinn langetab 1. juunist ekspressbusside sõidutalongide hindu 16,7 protsendi ja ekspresskaartide hindu keskmiselt 24,4 protsendi võrra.
Abilinnapea Jaanus Mutli sõnul on Tallinna autobussiliinide ekspress- ja tavaliinid praegu ebaühtlaselt koormatud, mis on osaliselt tingitud ekspresspiletite tunduvalt kallimast hinnast. «Kui praegu on ekspressbusside piletid tavapiletitest ligi 60 protsendi võrra kallimad, siis ekspresspiletite uued hinnad on tavapiletitest keskmiselt vaid 13 protsenti kõrgemad,» ütles Mutli Raepressi vahendusel.
Esimene postituse graafikud uuendatud märtsi numbritega.
-Eelarvedefitsiit püsib täpselt lubatud 3%-normi peal (SKP-baas kindel Q2-Q4, oletatud (56,1 BEEK) Q1).
-Inflatsioon liigub konvergentsi poole ilusti.
-Eelarvedefitsiit püsib täpselt lubatud 3%-normi peal (SKP-baas kindel Q2-Q4, oletatud (56,1 BEEK) Q1).
-Inflatsioon liigub konvergentsi poole ilusti.
Et mitte muretseda liiga palju eelarvenumbri/SKP tõttu tuleb meeles pidada, et detsembrinumber 2008 oli uskumatult kõrge (4,5 mrd, terve aasta defitsiit oli 5,2 mrd). Ma ei tea kas Savisaare kriitika vastab tõele, et raisati tollal väga palju raha riigiasutustes, siiski number oli väga kõrge. Seega on oodata paranemist tänavu pärast detsembrit, eeldades et sellist detsembri-defitsiiti ei kordu.
Euro-tracker (esimeses postituses) uuendatud.
Hurraa! Defitsiidikriteerium "edukalt" "täidetud"!
Samas jällegi, kuigi viimase 12 kuu defitsiit on olnud 8,5 mrd EEK, siis 4,5 mrd EEK sellest summast tuli detsembris. Kui uskuda Savisaart, siis ministeeriumid tol kuul kulutasid nagu jaksasid. Millegipärast kaldun ma Savisaare teooriat uskuma. Seega, puudujääk võib järsult paraneda jaanuaris 2010 kui detsembri 09 numbrid avaldatakse.
Kui keskendume selle peale, mis 2009 on toimunud, siis Eesti SKP jaa-apr oli orienteeruvalt 70 mrd EEK, ja eelarve puudujääk 3,1 mrd ehk 4,4%. Märts/Aprill on olnud nõrgad Jaanuar/Veebruar oli isegi pluss.
Kui keskendume selle peale, mis 2009 on toimunud, siis Eesti SKP jaa-apr oli orienteeruvalt 70 mrd EEK, ja eelarve puudujääk 3,1 mrd ehk 4,4%. Märts/Aprill on olnud nõrgad Jaanuar/Veebruar oli isegi pluss.
märts/aprill toimub põhiline osa tulumaksutagastamisi
Mulle tundub ka, et eelmise aasta dets kulutati kõvasti. Ja see on ilge sigadus! (kui see tõele vastab)
Mulle tundub ka, et eelmise aasta dets kulutati kõvasti. Ja see on ilge sigadus! (kui see tõele vastab)
Tarbijahinnaindeks langes 2009. aasta mais võrreldes eelmise aasta maiga 0,3% ja oli võrreldes aprilliga 0,0%. Tarbijahinnaindeksi langus võrreldes eelmise aasta sama kuuga fikseeriti Eestis esmakordselt.
Euroga liitumise haigust võiks nimetada eurootikaks. Liitujat eurootikuks. Idee on siit http://eurootikko.blogit.kauppalehti.fi/
Inflatsioonkriteeriumi täitmine läheneb:
Maksutõusud kergitavad hindasid üle ühe protsendi
Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas ütles täna parlamendis, et valitsusliidu plaanitavad maksutõusud kergitavad tarbijahinnaindeksit (THI) sel ja järgmisel aastal veidi üle ühe protsendi.
Rõivas ütles, et veel tänavu peaks plaanitavate maksumuudatuste tulemusel THI kerkima 1,01 protsenti ning tuleval aastal 1,09 protsenti. Tema sõnul on siin arvestatud keskkonnatasude tõstmisega, kütuseaktsiisi ja maagaasi aktsiisi tõusuga ning ka käibemaksu kergitamisega 18 protsendilt 20 protsendile.
Rõivas märkis veel, et kütuseaktsiiside kümneprotsendilise tõstmisega kerkib bensiini hind 72 senti liitri kohta ning diisli hind 73 senti liitri kohta. Need arvutused on aga tehtud käibemaksu tõusu mitte arvestades, mistõttu kütuse tegelik hinnatõus saab olema suurem.
Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas ütles täna parlamendis, et valitsusliidu plaanitavad maksutõusud kergitavad tarbijahinnaindeksit (THI) sel ja järgmisel aastal veidi üle ühe protsendi.
Rõivas ütles, et veel tänavu peaks plaanitavate maksumuudatuste tulemusel THI kerkima 1,01 protsenti ning tuleval aastal 1,09 protsenti. Tema sõnul on siin arvestatud keskkonnatasude tõstmisega, kütuseaktsiisi ja maagaasi aktsiisi tõusuga ning ka käibemaksu kergitamisega 18 protsendilt 20 protsendile.
Rõivas märkis veel, et kütuseaktsiiside kümneprotsendilise tõstmisega kerkib bensiini hind 72 senti liitri kohta ning diisli hind 73 senti liitri kohta. Need arvutused on aga tehtud käibemaksu tõusu mitte arvestades, mistõttu kütuse tegelik hinnatõus saab olema suurem.
Riigieelarve defitsiit mai: 0,2 mrd
Riigieelarve defitsiit jaa-mai: 3,3 mrd
Riigieelarve defitsiit juu08-mai09: 8,7 mrd
Euro liitumise piirmäär perioodil jaa09-det09 tõenäoliselt umbes 7 mrd.
Raske hinnata kas eelarvedefitsiit on "hea" vï "halb" kuna alati on palju ühekordseid mõjureid - aga arvestades asjaolu et töötus on 10% tundubki ikka mai number päris tugev...
KES TAHAB AIDATA EESTI TÄITA EUROLIITUMISE KRITEERIUME:
- PIGEM TEHKE OMA SUUREMAID OSTE (AUTOD JNE) ENNE AASTAVAHETUST KUI PÄRAST !
- PIGEM MAKSKE TÖÖTAJATELE BOONUSEID JA SOTSIAALMAKSED JNE ENNE AASTAVAHETUST KUI PÄRAST !
;-)
KES TAHAB AIDATA EESTI TÄITA EUROLIITUMISE KRITEERIUME:
- PIGEM TEHKE OMA SUUREMAID OSTE (AUTOD JNE) ENNE AASTAVAHETUST KUI PÄRAST !
- PIGEM MAKSKE TÖÖTAJATELE BOONUSEID JA SOTSIAALMAKSED JNE ENNE AASTAVAHETUST KUI PÄRAST !
;-)
Mis puudutab Eesti inflatsioonikriteeriumi täitmist, siis on enam-vähem 100% kindel, et oktoobris/novembris avaneb aken kus Eesti inflatsioon on "lubatud tasemel". Iroonia on aga selles, et see aken võib jälle sulgeda lunagi 2010, kui Eesti arvutatud keskmine inflatsioon võiks jälle hakata ületama lubatud tasemet. Seega tuleb loota, et mõõdetakse "õigel ajal".
Iroonia on, et Eesti tundub olevat ainuke, kes "pingutame, et säilitada nägu" hoolimata millestki.
