Ma saan aru, et teil on mõisted erinevalt defineeritud, seepärast vaidlus kerge tulema. Parandage mind, kui sõnu väänan, sedasi lihtsalt jõudis see minuni.
suffiks:
Investeerimine: raha paigutamine tegevusse, mis loob väärtusi.
Spekuleerimine: raha paigutamine ootusesse, et mingi olemasolev väärtus ümber hinnatakse.
madis43:
Investeerimine: raha panustamine alusvara tõusule (sealjuures pole tähtis, kas kaudselt panustatakse tegevusele või "asjale").
Spekuleerimine: (ebaeetiline?) raha panustamine alusvara tõusule (sealjuures pole tähtis, kas kaudselt panustatakse tegevusele või "asjale").
Kindlasti on isegi küllaltki suure eksimisruumiga commodity hindade ennustamine next to impossible, aga mulle tundub, et näiteks panganduse või tehnoloogia sektori hindamine ka kergem ei ole. Seda, et praeguses situatsioonis peaks pikkade positsioone soovitajat teatava huumoriga jälgima pidasin niivõrd loomulikuks, et ma võib-olla tõesti ei pidanud vajalikuks riske järjekordselt rõhutada. Kindlasti on kerge raha laualt võetud, aga, niipalju kui ma jälginud olen, tundub see teema jätkuvalt üks perspektiivikamaid.
Nafta puhul oleme situatsioonis, kus vanade väljade tootmine väheneb aastas umbes kolme miljoni barreli võrra päevas, merre uputatakse aastas kümneid kui mitte sadu miljardeid ja saadakse vastu parimal juhul keskpäraseid välju, OPECi reservides ja tootmisvõimsuse tõstmise võimalustes on kahelda põhjust enam kui küll, mõned perspektiivikamad maardlad asuvad kohtades, kust masuudi transpordi võimalused, vabandage minu prantsuse keelt, puuduvad. Kui eeldada, et järgmise kümnendi keskpaiku peaks olema nõudlus mõnevõrra suurem kui praegu, siis on kindlasti vaja Kanada oil sands teema käima saada. Praegu vist peetakse järgmiseks ajalooliseks hinnatasemeks, millele nafta hind lähenema peaks, 30-50 dollarit (kui keegi teab täpsemat arvu, võiks täiendada). Selle hinnavahemikuga võib nende projektide DCF analüüse kirjutada paremalt vasakule ja alt üles, kuidagi ei vea õigeid arve kokku. Kui nüüd uskuda, et maailma majandus on järgmise kümnendi esimeseks pooleks võrreldes praegusega ikkagi kasvanud ja olla mitte liiga optimistlik puurijate eduvõimaluste suhtes, siis on vägagi kõrgete hindade püsimine suhtkoht garanteeritud.
Ja sarnast situatsiooni näen ma ka metallide puhul. Lähima paari-kolme aasta jooksul seal madalal rippuvaid õunu pigem noppida küll ei saa, aga kogu pull võib väga vabalt järgmisel kümnendil uue hooga ja seekord veelgi võimsamalt pihta hakata. Muude sektorite kohta ma ei tea rohkem ku keegi teine siin, aga nad kõik kipuvad ligikaudu samu radu pidi käima ja teised tunduvad hilinevat. Kindlasti ei maksa lähima viie kuni kümne aasta võib-olla ainust ja kindlasti suurimat pulliturgu ignoreerida.
Siin üks link commodity futuuride ajaloolise käitumise kohta, ma usun, et see üllataks paljusid. "Facts and Fantasies about Commodities Futures": http://fic.wharton.upenn.edu/fic/papers/06/0607.pdf
Nafta puhul oleme situatsioonis, kus vanade väljade tootmine väheneb aastas umbes kolme miljoni barreli võrra päevas, merre uputatakse aastas kümneid kui mitte sadu miljardeid ja saadakse vastu parimal juhul keskpäraseid välju, OPECi reservides ja tootmisvõimsuse tõstmise võimalustes on kahelda põhjust enam kui küll, mõned perspektiivikamad maardlad asuvad kohtades, kust masuudi transpordi võimalused, vabandage minu prantsuse keelt, puuduvad. Kui eeldada, et järgmise kümnendi keskpaiku peaks olema nõudlus mõnevõrra suurem kui praegu, siis on kindlasti vaja Kanada oil sands teema käima saada. Praegu vist peetakse järgmiseks ajalooliseks hinnatasemeks, millele nafta hind lähenema peaks, 30-50 dollarit (kui keegi teab täpsemat arvu, võiks täiendada). Selle hinnavahemikuga võib nende projektide DCF analüüse kirjutada paremalt vasakule ja alt üles, kuidagi ei vea õigeid arve kokku. Kui nüüd uskuda, et maailma majandus on järgmise kümnendi esimeseks pooleks võrreldes praegusega ikkagi kasvanud ja olla mitte liiga optimistlik puurijate eduvõimaluste suhtes, siis on vägagi kõrgete hindade püsimine suhtkoht garanteeritud.
Ja sarnast situatsiooni näen ma ka metallide puhul. Lähima paari-kolme aasta jooksul seal madalal rippuvaid õunu pigem noppida küll ei saa, aga kogu pull võib väga vabalt järgmisel kümnendil uue hooga ja seekord veelgi võimsamalt pihta hakata. Muude sektorite kohta ma ei tea rohkem ku keegi teine siin, aga nad kõik kipuvad ligikaudu samu radu pidi käima ja teised tunduvad hilinevat. Kindlasti ei maksa lähima viie kuni kümne aasta võib-olla ainust ja kindlasti suurimat pulliturgu ignoreerida.
Siin üks link commodity futuuride ajaloolise käitumise kohta, ma usun, et see üllataks paljusid. "Facts and Fantasies about Commodities Futures": http://fic.wharton.upenn.edu/fic/papers/06/0607.pdf
Are commodities a bubble ready to burst?
http://www.telegraph.co.uk/money/main.jhtml?view=DETAILS&grid=&xml=/money/2007/12/16/ccmines216.xml
Contango may hurt commod indexes in 2008
http://www.guardian.co.uk/feedarticle?id=7153753
http://www.telegraph.co.uk/money/main.jhtml?view=DETAILS&grid=&xml=/money/2007/12/16/ccmines216.xml
Contango may hurt commod indexes in 2008
http://www.guardian.co.uk/feedarticle?id=7153753
madis43
millesse sa soovitaksid hetkel raha suunata?
ja mis instrumentidega?
millesse sa soovitaksid hetkel raha suunata?
ja mis instrumentidega?
NEW YORK, Jan 7 (Reuters) - Investors disillusioned by sluggish U.S. stocks and bonds look set this year to boost their exposure to commodities even more than they did in 2007, when money in the sector swelled by about 20 percent.
"Broker projections for 2008 are that we will see a growth of about 30 percent in commodity-linked investments," said David Buckart, senior portfolio manager in New York for Barclays Global Investors.
But with energy, metals and grains markets hunting newer highs after trouncing stocks and bonds in 2007, this year's ride could get rocky.
"People forget that when these markets don't perform, the volatility is a monster," said Brad Cole at Cole Partners, a Chicago hedge fund with $120 million in commodities.
"Broker projections for 2008 are that we will see a growth of about 30 percent in commodity-linked investments," said David Buckart, senior portfolio manager in New York for Barclays Global Investors.
But with energy, metals and grains markets hunting newer highs after trouncing stocks and bonds in 2007, this year's ride could get rocky.
"People forget that when these markets don't perform, the volatility is a monster," said Brad Cole at Cole Partners, a Chicago hedge fund with $120 million in commodities.
mavep, ma otsin hetkel väärtust väärismetallidest, millest eelistan hõbedat, vasest, pliist, uraanist, molübdeenist, koobaltist. Eriti meeldivad mulle värvilisi metalle kaevandavad ettevõtted, millel on korralik väärismetallist kõrvalprodukt. Ja ainult kaevandajate aktsiate kaudu.
Mind ei ole kindlasti mõtet autoriteediks pidada, siiamaani on mul enda lühikese investeerimiskarjääri jooksul olnud edukamate otsuste taga vähemalt sama palju õnn kui oskused. Kordaks isegi üle Henno toodud uudisjupi viimase lõigu: isegi kui sul on õigus oma valikutes sellel turul on siin volatiilsust peaaegu sama palju kui Kaidokese portfellis. Kui 30-40% langust segab sinu und, siis ei ole kaevandused sinu jaoks. Samas vaatamata volatiilsusele on olnud selles sektoris võimalik teenida kõige rohkem käesoleval kümnendil (kui vaadata näiteks FM.TO või TCM.TO pikemaid graafikuid) ja selliseid võimalusi pakub turg jätkuvalt. Ma ei nõustu küll nendega, kes ütlevad, et commodity pullituru viimane rong on juba liikuma hakanud, aga võimalusi on oluliselt vähem kui näiteks kaks aastat tagasi.
Mind ei ole kindlasti mõtet autoriteediks pidada, siiamaani on mul enda lühikese investeerimiskarjääri jooksul olnud edukamate otsuste taga vähemalt sama palju õnn kui oskused. Kordaks isegi üle Henno toodud uudisjupi viimase lõigu: isegi kui sul on õigus oma valikutes sellel turul on siin volatiilsust peaaegu sama palju kui Kaidokese portfellis. Kui 30-40% langust segab sinu und, siis ei ole kaevandused sinu jaoks. Samas vaatamata volatiilsusele on olnud selles sektoris võimalik teenida kõige rohkem käesoleval kümnendil (kui vaadata näiteks FM.TO või TCM.TO pikemaid graafikuid) ja selliseid võimalusi pakub turg jätkuvalt. Ma ei nõustu küll nendega, kes ütlevad, et commodity pullituru viimane rong on juba liikuma hakanud, aga võimalusi on oluliselt vähem kui näiteks kaks aastat tagasi.
Speedy, sellise argumentatsiooniga artikleid olen ma juba mitu aastat lugenud;)
tänud info eest ja hoiatamast
julgustuseks võin öelda, et olen investeerimismaailmas juba piisavalt kaua toimetanud, et ühegi autoriteedi pimesi järgijat minust kindlasti ei leia. Lihtsalt tahtsin selle valdkonna uurimist alustades mingeid vihjeid saada.
julgustuseks võin öelda, et olen investeerimismaailmas juba piisavalt kaua toimetanud, et ühegi autoriteedi pimesi järgijat minust kindlasti ei leia. Lihtsalt tahtsin selle valdkonna uurimist alustades mingeid vihjeid saada.
madis,
sama argumentatsiooniga ("sellise argumentatsiooniga artikleid olen ma juba mitu aastat lugenud;)") oli Eestis mitu aastat ka kogu kinnisvarasektor
varem või hiljem trendid muutuvad
mina ei tea millal, kuid võimalikud majanduste globaalsed jahtumised võiks ju ettevaatlikkumaks teha
sama argumentatsiooniga ("sellise argumentatsiooniga artikleid olen ma juba mitu aastat lugenud;)") oli Eestis mitu aastat ka kogu kinnisvarasektor
varem või hiljem trendid muutuvad
mina ei tea millal, kuid võimalikud majanduste globaalsed jahtumised võiks ju ettevaatlikkumaks teha
Speedy, su märkus on kindlasti õige, aga USA majanduslangus, kui ta Lääne-Euroopast liiga suurt tükki kaasa ei tõmba ja Hiina kasv alla 6-7% ei lange (nii madalat ennustust ei ole ma veel näinud hiina kohta, kui keegi midagi rohkemat teab, võiks kusagile lisada), on ainus tooraine, mis võiks peksa saada, nafta. Aga ka selle puhul on pakkumise poole pealt küllalt palju probleeme alustades järjest tõusvatest vee kogustest vanemates maardlates, mis varem või hiljem panevad tootmise neist vähenema isegi üle 10% aastas (just selline saatus võib ees oodata teiste seas ka Ghawari) tõusnud tootmis- ja kapitalikuludeni ja ebastabiilse poliitilise olukorrani paljudes tootvates piirkondades. OPECi puhul on veel üks probleem: E hakkab sealt sõnaühendist kustuma.
Enivei, kindlasti on põhjust muretsemiseks, aga samapalju on ka põhjust muretsemiseks, et kõrged ja võimalik et veelgi tõusvad toorainehinnad avaldavad veel kuni paarikümneks aastaks tugevat survet pea kõikidele teistele sektoritele.
Enivei, kindlasti on põhjust muretsemiseks, aga samapalju on ka põhjust muretsemiseks, et kõrged ja võimalik et veelgi tõusvad toorainehinnad avaldavad veel kuni paarikümneks aastaks tugevat survet pea kõikidele teistele sektoritele.
ja mis mind eriti närvi ajas selle konkreetse artikli puhul, et kirjutajal ei ole mingit arusaamist commoditytitest ja kasutab lahmivaid väiteid ala kohe-kohe kõik toorained kräshivad
ma kopeerisin selle uudise küll sellepärast, et seal on selge sõnaga öeldud ... raha tuleb aktsiatest ja võlakirjadest toorainetesse mitte nõudluse pärast füüsilise tooraine järele, vaid sooviga raha teenida
mida rohkem sellist raha turule jookseb seda vähem peegeldab tooraine hind reaalset nõudlust alusvaraks oleva kauba järele
mida rohkem sellist raha turule jookseb seda vähem peegeldab tooraine hind reaalset nõudlust alusvaraks oleva kauba järele
tean, tõin sealt ühe teise aspekti välja lihtsalt et enda sõnadele kaalu anda. Viimaste päevade metallide hinnatõus tõestab spekulatiivsema raha mõju vägagi ilmekalt. Ometi ei tahaks ma eriti uskuda, et spekulatiivne raha mägesid päris lambist kangutama läheks ja selle rolli ma ka niiväga üle ei tähtsustaks. See lisab keskmises perspektiivis volatiilsust, kuid pikaajaliselt mõjutab midagi ikkagi üpris harva (vendade Hunt'ide katsetused hõbedaga 70. aastate lõpus on mulle ainus meelde tulev juhtum, kus spekulandid tõesti midagi tõsisemalt p...e keerasid)
Rääkides kaevandajatest. Üks väljavõte foorumi teemast Metallid:
"19.06.2007 pakkusin võimaliku ostusoovitusena Coeur d'Alene Mines Corp. (CDE). Tegu on ühe maailma suurima hõbedat (ning ka kulda) kaevandava ettevõttega. Ostusoovituse hetkel oli aktsia hind 3,74 USD (madalaim tase oli veidi peale seda, 3,46 USD); hetkel on hind tõusnud vähem kui kuu ajaga 4,16 USD-ni. "
Veidi peale seda tegi aktsia veel mõned kukkumised, isegi 3 USD ringi, kuid täna +10% ning hind 4,73 USD. Seega 6 ja poole kuuga tõusu ca 20% ümber (oleneb soetamistasemest).
Endiselt CDE-s pikk. Usun jätkuvalt uute projektide elujõulisust ning 7-8 USD jõudmist hiljemalt 2009.a. lõpuks.
Ei ole soovitus, kuna ise oman juba alates eelmisest sissekandest eelmise aasta juunis ning seega plussis; lihtsalt üks võimalikke variante...:)
"19.06.2007 pakkusin võimaliku ostusoovitusena Coeur d'Alene Mines Corp. (CDE). Tegu on ühe maailma suurima hõbedat (ning ka kulda) kaevandava ettevõttega. Ostusoovituse hetkel oli aktsia hind 3,74 USD (madalaim tase oli veidi peale seda, 3,46 USD); hetkel on hind tõusnud vähem kui kuu ajaga 4,16 USD-ni. "
Veidi peale seda tegi aktsia veel mõned kukkumised, isegi 3 USD ringi, kuid täna +10% ning hind 4,73 USD. Seega 6 ja poole kuuga tõusu ca 20% ümber (oleneb soetamistasemest).
Endiselt CDE-s pikk. Usun jätkuvalt uute projektide elujõulisust ning 7-8 USD jõudmist hiljemalt 2009.a. lõpuks.
Ei ole soovitus, kuna ise oman juba alates eelmisest sissekandest eelmise aasta juunis ning seega plussis; lihtsalt üks võimalikke variante...:)
A quantitative assessment of future net oil exports by the top five net oil exporters
http://www.energybulletin.net/38948.html
http://www.energybulletin.net/38948.html
Bull run on metals and oil gathers pace
http://www.ft.com/cms/s/0/0d76f0fc-b9f1-11dc-abcb-0000779fd2ac.html
“We believe that $100 oil is sustainable,” said Giovanni Serio of Goldman Sachs.
“The price rally has been fundamentally driven. Inventories have been declining quite dramatically and are now very close to critically low levels. Strong support continues from escalating industry costs which are putting upward pressure on long-dated oil prices.
“Five-year forward oil prices, which are strongly correlated with marginal production costs, are now over $87 a barrel and almost $20 a barrel above last year’s average.”
http://www.ft.com/cms/s/0/0d76f0fc-b9f1-11dc-abcb-0000779fd2ac.html
“We believe that $100 oil is sustainable,” said Giovanni Serio of Goldman Sachs.
“The price rally has been fundamentally driven. Inventories have been declining quite dramatically and are now very close to critically low levels. Strong support continues from escalating industry costs which are putting upward pressure on long-dated oil prices.
“Five-year forward oil prices, which are strongly correlated with marginal production costs, are now over $87 a barrel and almost $20 a barrel above last year’s average.”
Daily Telegraph avaldab siin väga karuse loo usa ja maailmamajanduse väljavaadetest.
Muuhulgas tuuakse välja fakt, et Baltic Dry Index on juba 7 nädalat järsult langenud.
Kuna BDI põhjaks on just suuresti commodity veod siis justkui peaks järeldama, et mingi rahunemine hakkab toimuma. Vajadus vedude järele väheneb ja veohinnad langevad. Ulmelised hinnad ongi juba äkki pulliturule lõppu tegemas.....
Muuhulgas tuuakse välja fakt, et Baltic Dry Index on juba 7 nädalat järsult langenud.
Kuna BDI põhjaks on just suuresti commodity veod siis justkui peaks järeldama, et mingi rahunemine hakkab toimuma. Vajadus vedude järele väheneb ja veohinnad langevad. Ulmelised hinnad ongi juba äkki pulliturule lõppu tegemas.....
"Metals prices have "already absorbed the bulk of the slowdown" in the US, where a housing recession curbed demand for construction materials, Goldman said in today`s report.
Reduced demand for Chinese imports may also "ease the need for domestic credit tightening measures" in China, "bolstering commodity-intensive domestic demand growth," the report said."
http://www.mining-journal.com/Breaking_News.aspx?breaking_news_article_id=4355
Reduced demand for Chinese imports may also "ease the need for domestic credit tightening measures" in China, "bolstering commodity-intensive domestic demand growth," the report said."
http://www.mining-journal.com/Breaking_News.aspx?breaking_news_article_id=4355
China insulates metals from meltdown
http://www.theaustralian.news.com.au/story/0,25197,23073626-5005200,00.html
http://www.theaustralian.news.com.au/story/0,25197,23073626-5005200,00.html