Kuigi Cramer on ajaloos erinevaid asju ennustades korduvalt mööda pannud, siis housingu osas on tal siiani suuresti õigus olnud. Cramer prognoosib kinnisvaraturu põhja 2009. aasta teise kvartali lõpuks ning kuna aktsiaturud on ettevaatavad, siis on ehitajate aktsiad tema meelest oma põhja teinud.
Kui vaadata kinnisvarabuumi lõppu, tegid enamus suurtest ehitajatest (LEN, PHM, KBH, TOL, MDC, CTX, DHI) oma tipu aasta enne mulli lõhkemist. Lisaks sellele on Cramer ära toonud ka mõned põhjused, miks kinnisvaraturul võiks edaspidi paremaks minna. Midagi uut teesides pole ning viitasime ka XHB ideed avades samadele põhjustele, kuid kordamist väärt on need ometi.
Esiteks ehitatakse vähem maju, seega varud langevad. Teisalt meelitavad langevad hinnad (ca -25%) uusi ostjad, mis suurendab aeglaselt nõudlust. Riigi poolt süstitakse turule $300 miljardit lisakapitali, et vähendada muutuvate intressimääradega laenude mõju. Samuti usub Cramer, et FRE ja FNM võetakse valitsuse poolt üle, mis toob alla viimastel kuudel taas tõusnud laenumäärad. Kuna teaser-laenude väljastamise tipp oli 2006. aasta kolmas kvartal, siis aasta lõpu poole vähenab ka kõrgemaks muutuvate tagasimaksetega laenude hulk (enamusel kestis esialgne madala tagasimaksega periood kaks aastat), mis omakorda vähendab hapuks minevate laenude hulka.
Lisaks viitab Cramer veel immigratsioonile ning asjaolule, et kinnisvaraturu langusesse juhtinud regioonid on tavaliselt samad, mis esimesena taastuvad ning turu uude tõusutsüklisse juhivad.
Ja siin päris pikk ja hävitav vastus Cramerile. http://mrmortgage.ml-implode.com/2008/08/24/cramer-calls-another-housing-bottompuh-leeeze-enough-is-enough/ Mõned väljavõtted: Cramer, home builder supply is insignificant. Bank shadow inventory, coming foreclosure inventory already in the pipe, existing Ma and Pa Homeowner inventory and higher grade paper defaults beginning to surge now is where the real supply comes from. Home builder supply is a very small single digit percentage of the aforementioned supply, has always been ad will always be. The oversupply will take years if not a decades to burn off.
Why again would nationalizing Fannie and Freddie make mortgage rates cheaper? Remember, if they nationalize these two and put their $5.2 trillion in exposure onto the US Gov’t and tax payer’s balance sheets, there is a strong chance Treasury yields will soar making borrowing costs higher for everyone across the board. I see where you are going with this ‘reduce the price of money’ but I don’t think you have fully thought it through.
markt, esimese lõiguga päris nõus ei ole. Kuigi ehitajate supply ei ole peamine, tuleb sellega siiski arvestada. Defaultide suurenemist väga enam ei näe ning see suuresti läbinämmutatud ajalugu. Lisaks on varud absoluutnumbrites vähenenud juba pikemat aega, kuid langenud nõudluse tõttu on "varud kuudes" tõusnud. Nüüd on aga toimunud stabiliseerumine, suhtarv enam ei tõuse ning müügitehingute arv on pigem positiivne. Ja see väide - the oversupply will take years if not a decades to burn off - on juba üsna mööda. Tavaliselt kukub "pakkumine kuudes" tippudest (praegu ca 11 kuud) 4-6 kuu tasemele 0.5-1.5 aasta jooksul, seda taset peetakse turu normlaaseks seisundiks.
Teises lõigus on tõde rohkem, kuigi asja mõte oli arvatavasti selles, et ülevõtu järel väheneks hitrm ja teadmatus, mis määradel langeda ei lase. Samas on USA valitsuse exposure juba praegu sama suur, sest keegi FRE ja FNMi laene ju garanteerib...
Tavaline? See oli USA kõigi aegade suurim kinnisvara-mull. Igasuguste varaturgude ajalugu näitab, et mida suurem on olnud mull, seda rohkem on mullis õhku ja seda kauem tuleb mullist õhku välja lasta. Kui turg jõuab ühes suunas äärmusesse, siis reeglina järgneb sellele liikumine vastassuunas seni kuni jõutakse taas äärmuseni. Peale sarnase ulatusega kinnisvaramaaniat Jaapanis kukkusid seal keskmiselt kinnisvarahinnad 65 protsenti(!) ja majandus sattus kahe dekaadi pikkusesse taandarengusse. Alles 18 aastat hiljem ehk siis 2007. aastal registreeriti esimest korda maa hindade tõus. USA ei erine Jaapanist mitte millegi poolest, füüsika seadused toimivad igal pool. Suuremal osal inimestel lihtsalt on probleeme uskuda sündmusi, mida nende eluajal pole toimunud.
See esimene graafik on küll väga hea illustreerimaks ajaloolisi trende, kuid ei ole eriti up-to-date. S&P/Case-Shiller'i indeks saavutas tipu 2006. aasta juulis väärtusega 206.52. Eile avaldatud andmete kohaselt oli indeksi väärtus 2008. aasta juunis 167.79. Lähemalt saab tutvuda andmetega S&P koduleheküljel, kus on ajaloolised näitajad (sh ka eraldi piirkondade lõikes) välja toodud mugavas Exceli tabelis.
Bloomberg.com reports European Central Bank council member Axel Weber said there's no scope for interest-rate cuts and policy makers may need to raise borrowing costs once the economy emerges from its slump. "Monetary policy at the moment is roughly where it should be and I think the discussion about declining rates in Europe is premature,'' Weber said. "If the economic outlook brightens somewhat again towards the end of the year and next year, which I still expect, we'll have to see if action is necessary.'' Europe's economy contracted in the second quarter and may not recover in the third, raising the risk of the region's first recession since the euro was introduced in 1999. Weber said the ECB, which increased its benchmark rate by a quarter point to 4.25% in July, remains focused on fighting inflation. Bond yields and the euro jumped.
Kui eile keskendus statistika kinnisvara peale, siis täna on rõhk kestvuskaupadel ja naftal: 15:30 avalikustatakse kestvuskaupade tellimused (durable goods orders). Konsensus ootab tellimuste samaks jäämist, kuna ekspordi kasv on olnud tugev (21% yoy). 17:35 ilmub toornafta varude maht. Konsensus: +1.1M/barrelit.
Morgan Stanley vähendas Goldman Sachsi Q3 kasumiprognoosi aktsia kohta $1.65 dollari peale (konsensus EPS $2.80). Põhjuseks langevad aktsiaturud, mistõttu peab GS oma portfelle ümberhindama.
markt, ei rääkinud hindadest, vaid "pakkumisest kuudes", mis tõepoolest langevate hindade, suureneva nõudluse ning pakkumise vähenemise tõttu küllalt kiiresti langeb. Mis puudutab sinu tabelit, siis seal viimast perioodi ei ole ning kui tegemist on Case-Schiller 20 indeksiga, oleme tänaseks juba oluliselt madalamal:
Lisaks võid võrrelda kahe eelmise buumi intressimäärasid, 70-ndate lõpus ulatusid need 20%-ni ning jägmise buumi ajal dekaad hiljem 8-10%-ni. Praegu on ajalooliselt ülimadalad määrad, mis avaldavad oma mõju viitajaga. Teisisõnu on kukkuvate hindade ja madalate määrade tõttu afforability jälle tõusmas.
Me ei ole ka kusagil väitnud, et kinnisvarahinnad edasi ei lange. Küll aga hakkab langus aeglustuma, mõned indikaatorid muutuvad positiivseks ja sellest piisab, et XHB oluliselt kõrgemal kaupleks. Investorid hakkavad uut tsüklit ostma siis, kui on näha stabiliseerumist ning edasist paranemist. Selleks ajaks, kui kinnisvarahinnad enam ei kuku, on aktsiates 100% tõusu selja taga.
Lockhart on samuti turge toetamas, nõustudes Bernankega, kes väidab, et inflatsioon USA-s hakkab lähikuudel vähenema. The president of the Federal Reserve Bank of Atlanta Lockhart came down squarely Wednesday on the side of Fed chief Ben Bernanke, who has argued that inflationary pressures should ease in coming months.
Rev Shark on endiselt puhkusel ja tema kommentaare saab taas lugeda pärast Labor day'd. ------------------------------------- Ülespoole avanevad:
In reaction to strong earnings/guidance: APSG +9.6%, CHL +2.6%, PTR +1.4% (light volume)... M&A news: IKN +9.3% (agrees to be acquired by Ricoh for $17.25/share in cash)... Select mortgage/financial names showing modest strength: FRE +10.3% (S&P affirms Freddie Mac Sr. Debt Rating, others on creditwatch, lowered; also Bloomberg reports that Fannie, Freddie mortgage profit reaches 10-year high), FNM +8.2% (Bloomberg.com reports that Fannie, Freddie mortgage profit reaches 10-year high), MTG +3.5%, MER +1.5% (Bloomberg.com reports that Temasek has 'great confidence' in Merrill's CEO Thain and plans to raise its stake -- this follows positive comments from Temasek yesterday as well), LEH +1.4% (Private equity groups in running for Lehman unit - Financial Times), PMI +1.1% (light volume, claims-paying resources unaffected by S&P's actions)... Select oil/gas names showing strength with crude higher: ROYL +8.2%, PDO +4.1%, HK +3.5%, BP +1.6%, RDS.A +1.0%... Other news: ACH +4.6% and LFC +2.8% (trading higher following strength in overseas trading), ALU +4.2% (rises for second day on speculation Quigley to be CEO - Bloomberg.com), WEL +3.5% (CFO bought 50K shares at $2.87-2.91 on 8/26), MNRO +1.0% (Cramer makes positive comments on MadMoney).
Allapoole avanevad:
In reaction to disappointing earnings/guidance: JCG -9.2% (also downgraded to Hold at Brean Murray), SOLF -8.6% (also signs letter of intent for three year supply agreement with Q-Cells), SOLR -7.6% DDS -2.6% (light volume)... Select airlines trading lower with crude higher: LCC -7.4%, UAUA -6.7%, AMR -4.9% (also downgraded to Sell at Citigroup), CAL -3.6%, DAL -2.8%, JBLU -1.5%... Select solar names trading lower following disappointing earnings from SOLR and SOLF: SOL -2.2%, YGE -2.0%, STP -1.9%, CSUN -1.2%... Other news: CEGE -69.6% (halts VITAL-2 GVAX trial in advanced prostate cancer), NEXM -53.7% (announces decision not to submit a new drug application for NM100060), AMLN -11.2% (Amylin Pharmaceuticals and Eli Lilly provide context for FDA alert for BYETTA; also downgraded to Sell at Soleil), DNDN -7.1% (down in sympathy with CEGE who halted cancer drug trial; DNDN also has ongoing cancer drug trial), BMY -1.5% (Pfizer and Bristol-Myers Squibb reported that an early evaluation of results from a Phase III study of apixaban did not meet primary endpoints), GS -1.2% (third quarter ests cut by Morgan Stanley- Bloomberg), LLY -1.1% (Amylin Pharmaceuticals and Eli Lilly provide context for FDA alert for BYETTA)... Analyst comments: SQNM -2.8% (initiated with Below Average at Caris; tgt also raised at Lazard).
Homme avaldab oma teise kvartali majandustulemused meiegi soovitusena üleval olnud Venemaa suuruselt teine telekom Vimpelcom (VIP).
Turg ootab, et ettevõte teenib tulusid $2.6 miljardit, mis tähendaks 23%-list kvartalipõhist kasvu (+51% yoy). Kasumit loodetakse näha $491 miljonit, mis on küll 37% enam võrreldes mullusega, kuid 18% vähem eelmise kvartaliga võrreldes.
Analüütikud ootavad tugevaid tulemusi, kuna MTS suutis analüütikute ootusi ületada. Samas võivad numbrid varieeruda, kuna teise kvartali jooksul toimus Golden Telecomi integreerimine. Hinnangute kohaselt suudeti kvartali jooksul lisada 100000 lairibaühenduse klienti, mis kindlustaks Vimpelcomile 9%-lise turuosa Venemaal.
Vimpelcomi aktsia on aasta algusest saati kaotanud ligi poole oma väärtusest ning kaupleb hetkel 2009 EV/EBITDA suhtel 4.7, mis on võrdlusgrupist 10% madalam.
Viimase aja langusele on kaasa aidanud ka Vene turu probleemid ning aktsia on potentsiaali arvestades üsna odavaks muutunud. Seepärast hoiame arengutel silma peal ning sobival hetkel võib siit uuesti hea investeerimisidee leida.
Troopiline torm Gustav on peatunud Haiti juures, kuid jõuab USA meteoroloogide hinnangul esmaspäeval Louisianasse ja Texasesse. Kui torm peaks Mehhiko Lahes segunema sooja veega võib tekkida neljanda või viienda kategooria orkaan. Madala käibega börsidel võib see orkaanide suhtes tundlikele aktsiatele kaasa tuua suuri muutusi. Briefing toob välja 2005. aasta orkaanidega (k.a Katrina) kaasnenud suured liikujad (hurricane stocks):
Imperial Industries (IPII 3.19) is a Florida-based building material supplier. It jumped from $6 to $30. It's based in Florida, but does have exposure to the Southeast and it has a small float of 2.2 mln shares.
Abatix (ABIX 4.50) makes protective clothing and industrial cleanup supplies. It ran from $5 to as high as $18;
Global Industries (GLBL 9.56), a Louisiana-based oil pipeline construction company, was a big mover, running from $7 to $15;
Sterling Construction (STRL 18.36), a Texas-based construction co, ran from $7 to $27 in three months.
An interesting name is PGT, Inc. (PGTI 5.16) is about as a pure-play hurricane stock as you can get as it makes impact-resistant windows and doors and has large Florida exposure. This IPO has been a dud (priced at $14 in Jun 2006) based on the weak housing market in Florida but has made a strong move off over the past couple of months.
Conn's (CONN 17.35), an appliance and electronics retailer, has high exposure to TX and LA and it moved quite a bit last time. Following a disaster, consumers must buy replacement appliances. It also has a high short interest at 53% of the float which is fairly small at 12 mln shares.
Madis. Olukorras, kus laenud muutuvad iga kuuga järjest raskemini kättesaadavaks, sest pangad karmistavad laenutingimusi kõikides laenukategoorites on suhteliselt vähetähtis, milised on intressimäärad ja affordability. Kui pank hakkab inimestelt nõudma 20-protsendilist sissemakset, siis paraku enamus inimestel sellist summat käepärast ei ole. Antud majapidamiste bilansi juures ei teki tarbijatel sellist summat ka järgmise viie aasta jooksul. 20-protsendilise sissemakse nõue on ajalooliselt täiesti normaalne ja mõistlik, et kaitsta panka turu riskide eest. 20-protsendise sissemakse nõue tuleb ja jääb lisaks paljudele muudele lisatingimustele, mida pangad praegu sisse viivad.
The July 2008 Senior Loan Officer Opinion Survey on Bank Lending Practices. Igaüks võib ise veenduda, et tulevikus laenude maht jätkab drastilist langust. Kui inimesed ei saa olemasolevast kinnisvarast lahti, siis ei saa nad ka ehitajatelt uusi maju osta ning loomulikult omab ehitajate aktsiatele suurt ohtu bilansis olevate maade ümber hindamine. Need võivad muutuda pea väärtusetuks. http://www.federalreserve.gov/boarddocs/snloansurvey/200808/