Eile teatas General Mills (GIS) oma tulemused, mis olid vastavuses eelnevate prognoosidega. Samuti kinnitati 2008. aasta prognoose.
Huvitav oli jälgida firma kommentaare sisendihindade tõusu osas ning nende edastamise kohta tarbijale. Esmalt näeb firma keerulist sisendihindade keskkonda aastal 2008, mil prognoosib kuludeinflatsiooni 5% ulatuses. Päris kõrge, kuid firma plaanib selle edastada tarbijale – peamiselt võtmetooteliinide puhul. Bakeries & Foodservice segmendi ja Yoplait jogurtiliini hinnatõusu prognoositakse kümne protsendi keskele, veidi vähemal määral plaanitakse tõsta Big G Cereal hinda.
Võimalik, et hindu kergitatakse veel rohkem, kuna sisendihindade tõus võib olla suurem põhjusel, et 100% sisendihindadest ei ole terveks aastaks lukustatud (65-70% vajalikest toorainetest on hedgetud ning 75-80% energiavajadusest on kaetud). Üldiselt on siin väga hästi näha ühe Buffettiliku printsiibi tähtsust, milleks on tugev kaubamärk. Viimane tagab võime hindu tõsta keerulises majandussituatsioonis ja sisendihindade kerkimise puhul. Samuti näitab see jätkuvalt, et sisendihindade tõus on ettevõtetele probleemiks ning neid üritatakse tarbijale suruda.
Mõned sõnad ka eilsete Morgan Stanley tulemuste kohta. Kui võrrelda firma Fixed Income Trading käivet, siis see langes 53% kvartali jooksul (Inclusive in the quarter were sizable mark-tomarket valuation adjustments from loan commitments, structured debtproducts, and losses from quantitative trading strategies), samal ajal oli Lehmani võrreldava segmendi käive 45% madalamal. Üldiselt oli MS juhtkonna toon konverentsikõnel tunduvalt hoiatavam kui Lehmani omal.
Teeme väikese kokkuvõtte esimestest investeerimispankade tulemustest. Teisipäeval, 18. septembri hommikul teatas Lehman Brothers, et augustiga lõppevas 3. kvartalis teeniti aktsiapõhist kasumit $1.54 vs oodatud $1.47. Krediidituru probleemid olid ootusi pidevalt allapoole vedanud, sest kuu aega tagasi usuti veel EPSi $1.77 ja 2 kuud tagasi $1.81. Seega löödi mitu korda langetatud EPSe… kuid aktsia rallis sellegipoolest. Eelkõige andis sellele jõudu konverentsikõnel öeldu ning mõned tunnid hiljem Föderaalreservi poolne intressialandamine. 17. juuli maksis LEH aktsia ca $73, eilseks sulgumishinnaks oli $64.1 peale – langust kokku ca 12%. Huvitav on see, et 2 kuu taguste EPSi ootuste ja reaalsete tulemuste osas oli vaheks 13% ehk enam-vähem sama. See-eest kui küsida, et millisel hetkel oli/on LEH tulevastel tegevustel parem väljavaade – kas täna või 2 kuud tagasi enne krediidituru probleeme, julgeksin öelda, et 2 kuud tagasi. Turg hindab olukorda hetkel niimoodi, et tulevaste kasumite teenimise võimalus on täna ja 2 kuud tagasi enam-vähem samasuguse tõenäosusega…
Aga vaatame edasi. Eile, 19. septembril teatas enne turu avanemist oma tulemused Morgan Stanley (MS). EPSi osas jäädi vastupidiselt LEH’le ootustele alla ning teatati 3. kvartali aktsiapõhisest kasumist $1.38 vs oodatud $1.54. Kuu aega tagasi oli konsensus kasumi osas $1.73 ning 2 kuud tagasi $1.78. MS aktsia maksis 17. juulil ca $71, eilne sulgumishind oli $67 – seega kukkumine aktsia hinna osas 5.5%. Reaalne EPS, nagu numbritest nähagi on ootustega võrreldes 2 kuuga kukkunud 22.5%…. Hirmutav on aga see, et eile jõuti päevasiseselt kõigest $1 kaugusele 2 kuu tagusest hinnast, hoolimata ootuste ja reaalsete kasumite niivõrd suurtest erisustest. Morgan Stanley konverentsikõne oli Lehmann Brothers’i (LEH) omaga aga tunduvalt skeptilisem, jahutades investorite ülevoolavaid meeleolusid ning aktsia lõpetas 2% miinuses. Hoiatas ju ettevõte, et 3. kvartalis nähtud keerulised turutingimused on kestnud ka septembris ning probleemidest ülesaamine võtab aega veel vähemalt kvartali või paar.
Olgu, mu näidetes ei ole välja toodud 08 ja 09 kasumiootuste muutusi (mis on hetkel veel langenud oluliselt vähem, kuid usun, et ka neid ollakse varsti kärpimas) ja nende võrdlusi aktsiahindadega, kuid eks need võib igaüks juba ise välja arvutada. Igaljuhul toetab mu siintoodud mõttekäik Oliveri poolt väljakäidud arvamust, et investeerimispankade näol on tegu pullilõksudega…
Morgan Stanley (MS) 2 päeva graafik:
Lehman Brothers (LEH) 2 päeva graafik:
Uusi tulemuste teatajaid investeerimispankade osas tuleb iga päevaga juurde ning täna teatab enne turgu oma tulemused Bear Sterns (BSC), kellelt oodatakse EPSi $1.78 ning Goldman Sachs (GS) ootustega $4.37.
Tuginedes Jaanus Rahumägi ÄP tänasele artiklile "Kardame toru nagu välku", siis torujuhtme uuringule tuleb poistiivne otsus. Poolt argument on selles, et ei-otsusega keeratakse kogu eurooplae selline käru, et Eesti kaotab oma usaldiskrediidi ning küll uued väljakutsed julgeolkualal anna tõuke vastavate ametkondade uuele tasemele jõudmisel.
Et torujuhe meile midagi head ei too, on kõigile ammu selge. Aga see, et me asja ise enda jaoks veel hullemaks ajame, pole ilmselt veel kõigile kohale jõudnud. Silmapiiril terendab olukord, kus valitsus ei jõua ses küsimuses konsensusele ja luba jääb andmata. Praegu pole aeg poliitiliseks nuriagitatsiooniks, vaid aruteluks, kuidas tulla toime uute ja keeruliste julgeolekuriskidega, mis ajalugu meile taas jalgu on visanud.
Kuna poliitilised otsused pole eales Eestis turgu mõjutanud (erandina periood 1940-1991), siis tegu on mitte olulise uudisega :-)
Järgmise kolme kuu jooksul tõusevad 450 000 subprime’ laenaja igakuised maksed. Bloomberg kirjutab, et vähemalt pooled neist võivad oma kodud kaotada, kuna nad ei suuda laene maksta, samuti ei saa nad elamut müüa, laene refinantseerida ega kvalifitseeru ka valitsuse poolt toetatavate abivajajate hulka. Keskmiselt tõuseb kuumakse 26% ehk tervelt $400 võrra.
Ajaloos on olnud ainult üks kvartal, kus järgmise kolme kuu jooksul suurenevate tagasimaksetega laenajate hulk on olnud kõrgem. Nendest 27% on juba praegu maksetega hilinenud.
Madise kommentaari peale soovitan vaadata veel 1-Year ARMi liikumist... Current ja 1 Month Prior. Olukord ei ole ARMi "omanikele" just oluliselt leebemaks muutunud.
See Bloombergi artikkel oli päris hea, kopeerin sealt suvalises järjekorras paar tõlkimata lõiku:
About 2.91 million subprime borrowers have adjustable-rate mortgages, about 90 percent of which will have reset at higher interest rates by the end of 2008.
Adjustable-rate mortgages of all kinds worth $139.2 billion, the most ever, are scheduled to reset at higher interest rates in the next three months.
About 57 percent of mortgage broker customers with adjustable-rate mortgages were unable to refinance into a new loan in August.
The number of adjustable-rate subprime mortgages rose to 72.5 percent, or $1.26 trillion, of all adjustable-rate loans outstanding in the first quarter, a 17-fold increase over 2001.
It would take 9.6 months to sell off all the existing homes on the market, the longest amount of time in at least eight years.
U.S. home prices fell by a record 3.2 percent in the second quarter, according to the S&P/Case-Shiller Index.
Täna on üks päris huvitav intervjuu Bloombergis tehtud Goldman Sachsi Jim O’iNeill’iga. Goldman Sachsi seisukoht on , et järgmise aasta alguseks on USA intressimäärad 4% peal ehk langetakse kokku veel 75 bipsli võrra.
Jimilt küsiti seal ka dollari ja euro suhte üle ning mees, kes on suure osa oma elust dollari osas karu olnud, arvab, et praegu dollari edasisele langusele panustada oleks üpriski nadi tehing. Euro/dollari kurssi näeb ta 1.40 kuni 1.42 juures ning usub, et see on piirkond, kus Euroopa riigijuhid võivad dollari languse vastu midagi ette võtmas, et oma riikide ettevõtteid ja nende toodangut kaitsta. Põhjus, miks Jim usub, et dollari langusele ei tasuks enam panustada, peitub tema sõnul selles, et Forex on juba mitmeid intressimäärade langetamisi Föderaalreservi poolt sisse diskonteerinud.
Lõpetuseks ütleb Jim, et tema nägemus on positiivne ning oleks pidanud aktsiaid paar nädalat tagasi ostma, kuid praegugi pole veel hilja. Samuti usub ta, et traditsiooniline aastalõpuralli, mis on viimasel ajal kahtluse alla seatud, on ikkagi tulemas..
FedEx (FDX) tuli oma tulemustega, mis olid oodatust natukene paremad, samas on prognoosid allapoole ootuseid. Firma kirjeldab ise prognooside alandamise põhjuseid järgmiselt:
"While the U.S. economy is growing at a moderate pace, recent financial market volatility and high energy costs have increased the uncertainty surrounding the near-term economic outlook, and weakness in the housing sector continues... As a result of this weaker than anticipated economic environment, particularly its impact on the LTL freight market, we have reduced our earnings forecast by four percent for the full year."
Tänane Madise pealugu läheb just sellesse kategooriasse.
Oleme rääkinud varemgi, et keeruline majanduskeskkond on firmajuhtidele paras peavalu ning investeerimisotsused sellises keskkonnas on rasked. Seda kinnitab ka FedEx, öeldes, et kapitalikulutuste ajastatus vaadatakse üle ning seetõttu võivad need jääda väiksemaks plaanitust aasta lõikes.
Deutsche Bank on alustamas Corningu katmist ja annab hinnasihiks $31. Viidatakse ettevõtte helgemale tulevikule ja fundamentaalsele olukorrale, mida investorid alahindavad. Soovitatakse aktsiat soetada nii pikaajalise kui ka lühema horisondiga investoritel, viimast toetavad mitmed väärtust loovad katalüsaatorid. Samuti kaupleb aktsia oma ajaloolise P/E vahemiku alumise ääre lähedal.
Corningu kasumist 80% tuleb LCD ärist ning hoolimata tarbija nõrkusest nähakse kasumikasvu järgmine aasta 18%. Ülejäänud tulu tuleb 50% suurusest osalusest Dow Corningust, telekommunikatsiooni segmendist ja "emerging tecnology" segmendist. Lühiajaliselt oodatakse konsensusest paremat kolmandat kvartalit ja Q4 guidance't.
Riskidena tuuakse välja LCD-de vähenev nõudlus, hinnasurve ja klaasitootjate tootmismahtude tõus.
Arvestades kui palju FedExi 669 lennukiline õhupark kütust sööb ja pealoo all mu väljatoodud kommentaari, et nafta hinnatõus on lisaks dollarile end ka euros avaldanud, on nendepoolsed selle valdkonna mured igati põhjendatud. Tundub, et hetkel on siis ettevõttel raskusi nende hindade tarbijale edasi delegeerimisega...
Circuit City oma tulemustega väljas ning kahjumit teeniti EPSi osas -$0.38 vs oodatud -$0.12, müügitulud jäid samuti alla, olles $2.64 miljardit vs oodatud $2.77 miljardit. Nõrkust ootab CC 3. kvartaliltki ning kasumit loodetakse näidata 4. kvartalis. Kui 2007. fiskaalaastalt ootasid analüütikud tervikuna EPSi $0.37, siis CC prognoosib, et positiivset EPSi näidata ei suudeta.
Goldman Sachs(GS) lööb aga väga tugevalt ootusi ning teatab EPSist suuruses $6.13 vs oodatud $4.37, müügitulud $12.33 miljardit vs oodatud $9.57 miljardit. GSi tulemused viskasid kiiresti ka futuure ülespoole, mis olid vahepeal juba poole protsendi jagu miinusesse kukkunud. Goldmani konverentsikõne toimub kell 11.00 ET.
Net revenues in mortgages were also significantly higher, despite continued deterioration in the market environment. Significant losses on non-prime loans and securities were more than offset by gains on short mortgage positions.
FICC benefited from strong customer-driven activity and favorable market opportunities in certain businesses during the quarter.