Börsipäev 18. september - Fedi õhtu

Eile peale turu sulgemist langetas oma prognoose E*Trade (ETFC), nähes käesoleva aasta kasumiks keskmiselt $1.1 aktsia kohta versus varasem EPS prognoos $1.6. Firma teatas strateegilisest plaanist ning väljumisest wholesale hüpoteeklaenude ärist. Edaspidi keskendutakse rohkem oma jaeklientidele ja loodetakse sealt kasvu näha. Samas suunas üritatakse kohandada ka bilansilehte – retail assets and liabilities – et vähendada muid riske, mis ei tulene põhiärist. Firma suurendab reserve laenude kahjumite tarvis tänu probleemidele krediiditurul. Üldiselt väheneb uue strateegia tõttu ka intressitulu.

Põhjused kasumiprognoosi langetamiseks olid siis järgmised: 1) higher provision for loan losses; 2) potential securities impairments; 3) slower balance sheet growth and composition expectations; and 4) exit and other restructuring charges. For FY07, co expects EPS of $1.05-1.15 vs prior guidance of $1.53-1.67 and consensus of $1.63.

Deutsche Bank langetab ettevõtte hinnasihi $18 peale varasemalt $28 pealt ning soovitab aktsiat jätkuvalt osta tänu kiirele deposiitide kasvule (ca 30% annualiseeritult) ning kasvule väljastpoolt USAd. Kindlasti vähendab uus strateegia riske, kuid praegune kasumiprognooside langetamine oli päris võimas, millest osa oli kindlasti aktsiasse sisse arvestatud. Huvitav indikatsioon igal juhul ka teiste ettevõtete tulemuste ootuses.

Kaudselt samast vallast võib välja tuua veel kaks uudist. Esiteks kurtis eile oma 8-K filingus Bank of America (BAC), et tegemist on raskete aegadega finantsmaailmas ning firma ei mäletagi aegu, mil krediiditurud on olnud nii volatiilsed. Teiseks teatas NovaStar (NFI), et ei jaga välja dividende oma 2006. aasta kasumilt (see toob kaasa erakorralisi kulusid).

Täna kindlasti tulemas väga huvitav õhtu tänu Fedi otsusele, millest kirjutasin lähemalt ka siin. Kuid enne seda veel Lehman Brothersi (LEH) tulemused.

Oi,oi... ma teise teema all mainisin, et mina ei mäleta nii karme aegu, aga et ka Bank of America enda kohta nii öelda julgeb, see on küll huvitav. Kas nad loevad enda ajalooks ainult seda viimast 5 aastat vms., mis nende viimasest ühinemisest möödas on?

US, sellele filingule saab ligi siit.

Kõne on Bofa CEO Joe Price poolt, kes ütleb kohe alguses järgmist: I cannot remember when credit markets in particular have been as volatile and unpredictable as they have been for the last few months. Kuid filingus muudki huvitavat lugemist.

Joe Price liitus minu arust Bofaga 1992. aastal ning pigem räägib oma üldistest kogemustest. Tegemist ikka arvatavasti pikema ajaga kui viimsed 5 aastat.

Dagens Industri: rahaturgude probleemid on nakatanud Rootsi pangad

Eriti on pidanud higistama Swedbank, kirjutab DI

ÄP, http://www.ap3.ee/Default2.aspx?ArticleID=3932be4a-3bf9-4952-8681-03c3116867ae&ref=lastadd
Samas langetas/korrigeeris Morgan Stanley Swedbank-i targetit 308-lt 306-le lisaks 2 sek võrra ka SEBI ja 1 SEK võrra Nordea sihti (alla 1%) - sellest oskaks järeldada et MS ei näe olulist mõju Skandinaavia pangandusele... !?
wandahl, siiani on suhteliselt vähe minu arust räägitud mõjudest skandinaavia pangandusele, kuid sama oli ka üldiselt Euroopa pangandusega ning probleemid hakkasid tekkima hiljem (kui USAs). Analüütikud on üleüldse väga mööda pannud pangandussektori prognoosidega ning nagu viimasel ajal meedias ka väga palju kirjutatud on, siis näiteks Lehmani prognoosides on väga palju sees "quess" faktorit - ehk reaalseid prognoose on väga raske teha ning suhteliselt suur osakaal on lihtsalt arvamisel ja pakkumisel.
Lehmannist, millest on palju (õigusega) räägitud veel nii palju, et kõigi eelduste kohaselt peaks ettevõte oma kasuminumbrid teatama enne turu avanemist ning praegune ametlik konsensusootus on $1.47. Nädal aega tagasi oli see veel $1.57 ning 2 kuud tagasi $1.81. Seega ootusi on langetatud küll, kuid on seda palju või vähe, on tegelikult ka analüütikuil endil raske öelda, sest ebamäärasus finantssektori ümber on lihtsalt liiga suur, et efektiivsete kasumiootuste numbritega välja tulla. Kohe kindlasti kuulatakse Lehmanni ütlusi majanduskeskkonna kohta ja tulevikunägemusi. Müügitulu oodatakse ca $4.3 miljardit.

Kuna Lehman Brothers (LEH) tuleb investeerimispankadest oma tulemustega kõige esimesena, loodavad investorid vastust paljudele küsimustele. Esimese pääsukese näol on tegu suunanäitajaga, kelle tulemustest loodetakse vastust probleemide ulatusele finantssektoris.

Kuigi on teada, et just Lehman Brothers ja Bear Stearns on hüpoteeklaenude kurvale saatusele enim avatud, siis halbade investeeringute maht on jäänud teadmatuks. Pangad ei kannata mitte ainult halbade laenude ja valede kauplemisotsuste tõttu, vaid ka ülevõttude vähenemisest ja ettevõtete soovimatusest laenude järele, mis kõik tulu poolele mõju avaldavad. Varade hindamine on olnud subjektiivne ning järelturu puudulikkuse tõttu on seis sama ka LBOde laenude ja teiste investeeringutega, mis langevad uue raamatupidamisseaduse kohaselt Level 3 gruppi, kus investeeringutele antakse hinnang ettevõtte kõrgemate ametnike poolt. Kui Level 1 hinnad moodustavad turuhindade põhjal ehk “marking to market”, siis Level 3 kohta on Buffett tabavalt öelnud: “marking to myth”. Kõige suurem varade maht jääb siiski Level 2 hulka, kus investeeringuid hinnatakse võrreldavate varade hindadega.

Eelmisel kvartalil moodustas investeerimispankade investeeringutest Level 3 varad ainult 9%, kuid viimasel ajal on see kiiresti tõusnud. Põhjus lihtne, sest likviidsuskriisi tagajärjel ja riskiisu kadumise tõttu puudub paljudel väärtpaberitel järelturg, seega pole neil ka hinda. Kuigi tegemist ei ole ülikõrge numbriga, võib see kasumireale suurt mõju avaldada. Kuigi taoliste subjektiivsete hinnangutega võidakse vett edasi segada, ei ole see eriti tõenäoline, kuna ollakse kõrgendatud tähelepanu all.

Konsensuse ootuste kohaselt oodatakse Lehman Btohersi kolmanda kvartali tuluks $4.3 miljardit ja kasumiks aktsia kohta $1.47. Prognoose on kvartali jooksul kõvasti alla tõmmatud, enne oodati tuluks $4.85 miljardit ja kasumiks $1.72. Samuti on laienenud analüütikute ennustatud vahemik, mis näitab praeguses turusituatsioonis prognoosimise keerukust. Kasumiootusi on korduvalt kärbitud ka teiste investeerimispankade puhul.

Määramatust näitab ka optsiooniturg: kui reeglina on Lehmani aktsia peale tulemusi liikunud vähem kui 1%, siis praegu oodatakse optsiooniturul vähemalt 5% suurust liikumist tänase päeva jooksul.

Kuidas turg üldiselt ootab investeerimispankade tulude ja kasumite vähenemist, näitab ka praegusi ja veebruarikuu suhtarve võrdlev diagramm. Tegu on mõned päevad vanade andmetega, kõikde aktsiad on vahepeal natuke tõusnud, seega suureneb ka praegune P/E suhe, kuid maksimaalselt mõne kümnendiku võrra.

Suhtarvud

Tasub välja tuua ka aktsiate liikumine, alates turu pöördumisest veebruari keskel on investeerimispangad liikunud tugevalt punasesse, kõige rohkem on kannatanud Bear Stearns. INX-ga on tähistatud S&P 500.

Invest. pangad

Lehman Brothers peaks oma majandustulemused avaldama kell 15.00 ning konverentsikõne algab 17.00

* with rumour of emergency ECB meeting at 1800 GMT. Traders said the emergency ECB meet is apparently to discuss a "cooperative" ECB rate cut with FED today, and possibly involving a BOE rate cut too

* rumors of a joint press conference by the Bundesbank and Banque de France at 18:00 GMT. No one is sure what the subject is but most assume it will be on current financial market instability. As any budding crisis is likely to keep the ECB from hiking interest rates, EUR/USD is selling off.

18:00 GMT = 21:00 Tallinn. 15 min enne FOMCi.
Apple't hakkab Suurbritannias müüma O2, mis on tegelikult Hisapaania Telefonica allüksus. 8 gigast telefoni hakatakse müüma 9. novembril hinnaga £269, mis dollarites mõõdetuna on $536 ehk omajagu kallim võrreldes langetatud hindadega USAs. Tegemist on esimese partneriga Apple'le väljaspool USAd, mis on samm lähemale ettevõtte eesmärgile müüa 2009. aastal vähemalt pool telefonidest välisriikides.

Kliendi jaoks tähendab telefoni ost läbi O2 18-kuulist lepingut operaatoriga, kahe ettevõtte omavahelisi tingimusi ei avaldatud. Samuti ei avaldatud infot veel ka teiste võimalike levitajate kohta Euroopas. Kindel on aga see, et ülejäänud suurtes Euroopa riikides jõuab telefon müügile neljandas kvartalis.
momentum, päris huvitav. See oleks ikka üldise strateegiaga tänaseni võrreldes suur pööre. Mis allikast see muidu pärit on?
IFR ForexWatch. Valuutateemaline feed, päris asjalik. Õhtu läheb igaljuhul tuliseks. Keskpankadel oleks praeguses krediidipaanikas lihtsam intresse langetada kui inflatsioon va kurivaim igalt poolt oma märke ei näitaks. Eriti hull on toidu-infla.
FOMC otsustab kell 21.00, 15 minutit lastakse ajakirjanikel materjalidega tutvuda ning 21.15 antakse luba otsustest avalikkust informeerida.
Huvitav kas ajakirjanikelt võetakse moblad ära? Või saab avalikkus juba 21.01 teada?

Eks jah inflatsiooni teemale oleks Fedi polt update'i vaja. Viimastel sõnavõttudel on nad teemat ka puudutanud ning tänasel sõnavõtul on see eriti kriitiline.

Toiduainete inflatsioonist oleme lehel päris palju rääkinud, panen siia kõrvale hoopis $CRB indeksi.

White Nigga, avalikkus saab ikka 21:15 teada.
millisest kanalist FED'i otsused kõige operatiivsemalt päevavalgust näevad?
Mul on tunne, et pessimismi on liiga palju õhus igal pool.

Veri tänavatel? Lets buy some stocks:)
speedy, tõenäoliselt ilmub info kümne sekundi sees kõikidesse kanalitesse, kus seda vähegi operatiivselt kajastatakse. Kui tasulisi kanaleid ei ole, siis samas minutis peaks avaldama veel Marketwatch; CNN Money ja Bloomberg treivad nupu valmis vist paari minutiga, Reuters veidi kauem. Võib-olla on olukord hiljuti muutunud, aga selline subjektiivne kuvand on mällu jäänud.

Äkki keegi teab paremaid?
jyriado, räägitakse küll probleemidest, kuid indeksid seda pessimismi väga ei peegelda minu arust küll. Vaid paar protsenti tippudest ning samuti on turg juba arvestanud intressimäärade langetamisega (vähemalt neljandiku protsendipunkti võrra). Ma ei näe väga põhjuseid, mis võiksid hindu kergitada.