Päevateemade all sai vahendatud Deutsche Banki nägemust volatiilsel turul tegutsemiseks. Soovitatakse investeerida kaitsvatesse sektoritesse, üheks selliseks kaupade tootmine, mida inimesed ostaksid hoolimata majanduslangusest. Välja tuuakse kolm ettevõtet: pakendatud toidu tootja Campell Soup (CPB), tubakaettevõte Altria (Mo) ja kõigile tuntud Procter & Gamble (PG). Alates turu pöördumisest juuli keskel on antud grupp võrreldes turuga ka paremini esinenud.
Põhjalikum ülevaade Madise mainitud firmadest siin.
Hommikune ülevaade maailma turgudel toimuvast on küll punane:
Saksamaa DAX -1.77%
Prantsusmaa CAC -0.68%
Inglismaa FTSE -1.36%
Hispaania IBEX -1.63%
Venemaa RTS -1.92%
Poola WIG -0.98%
Arenevaid turge esindavas Aasia piirkonnas on miinused päeva jooksul eriti suureks paisunud:
Jaapani Nikkei 225 -1.99%
Hong Kongi Hang Seng -3.93%
Hiina Shanghai A (kodumaine) -2.14%
Hiina Shanghai B (välismaine) -2.09%
Lõuna-Korea Kosdaq -10.15%
Tai Set -4.32%
India Sensex -3.63%
Likviiduskriisi ajal saavad arenevad turud alati tugevamalt pihta ning selle tõstamiseks lisan siia täna veelgi mõned Aasia turud:
Taiwan Taiex Index -4.56%
Indoneesia Jakarta Index -8.03%
Singapuri Straits Times -4.04%
Malaisia Kuala Lumpur Index -3.60%
Filipiinide PSEi -6.01%
Millegipärast need seal praegu ei kajastu...
Pikad ideed (DGX ja ROH) täitsid sisenemistingimused kohe päeva algul ära, kuid üsna kohe võeti suund koos turuga allapoole ning mõlemad ideed tuli sulgeda kahjumiga: ROH -2.23% ja DGX -2.42%
Lühike idee KMX on endiselt lahti ning hetkel kerges plussis
Uuendasin ka Pro all numbrid ära.
Treasury Secretary Paulson ja Fedi Poole on täna WSJ-s ja Bloombergis kommenteerimas majandusolukorda, olles enesekindlalt ja positiivselt meelestatud majanduskeskkonna fundamentaalide osas ning et sub-prime probleemid ei ohusta USA majanduskasvu.
Võimalik, et see ka nii on, kuid märgid räägivad pigem millestki muust. Seda juttu on ilmselt keerulisem rääkida miljonitele inimestele, kes on oma kodudest ilma jäänud või neile, kes enam laenu ei saa. Samuti Countriwide Financialile (CFC), Accredited Home Lendersile (LEND), Sentinelile, New Century Financialsile (NEWC) või American Home Mortgagile. Samuti on märke täheldanud kindlasti Bear Stearnsi (BSC) investorid, Citigroup (C), mis on hädas väljastatud laenudega või isegi Wal-Marti (WMT) kliendid. Nende mätta otsast pilt nii ilus ei tundu.
Oletatavasti on USA subprime jama isoleeritud ning tegemist on paratamatu ja “tervisliku” riski ümberhindamisega krediiditurgudel. Käesoleval nädalal tuli aga märke sellest, et ilmselt ei ole hädad piiratud ainult sub-prime’ga. Merrilli eilne kommentaar Countriwide kohta oli päris ehmatav – kehva likviidsuse tõttu võib firma pankrotti minna. Tegemist on ühe suurima laenajaga ning tõsi, ettevõtte edasise finantseeringu tingimused on tõsiselt kehvad. Seetõttu on keskpangad üle maailma süstinud pangandussüsteemi lisalikviidsust. Võimatu öelda, kas see viib kriisini, kuid reaalne on, et kui probleemid on piisavalt tõsised, võtab Fed ka ette vastavaid käike. See on tõstnud omakorda tõenäosust, et Fed kärbib intressimäärasid ning teeb 50 baasipunkti ulatuses seda isegi enne septembrikuist korralist istungit. Ajalooliselt ei ole selline asi uus – 2001. aastal kärbiti erakorraliselt 50 baasipunkti võrra intresse isegi 3 korda.
Suurim erakorraline määrade kärpimine oli 2001. aasta 3. jaanuaril, mil Fed ehmatas turgu 50-baasipunktise kärpimisega. Tavaliselt kärbiti 25 baasipunkti. Nõrgeneva majanduse, ettevõtete kasumite jms taustal tõmmati lühikeseksmüüjad liistule ning Dow kerkis 2.8%. Samal ajal kerkis tugevalt alla müüdud Nasdaq 14% ühe päevaga.
Kui tõesti peaks kokku kutsutama erakorraline istung ning kärbitakse määrasid, siis arvatavasti tähendaks see päris tõsist rallit turul – paljud sektorid on tugevalt alla müüdud ning valmis põrkama. Kuid kordan – PÕRKAMA. Usun, et probleemid on piisavalt tõsised ning põrkeks see kõik vaid jääbki – aasta lõpu osas olen jätkuvalt negatiivselt meelestatud. Paar viimast päeva on turul toimunud pigem paanikamüük, mida on näha ka suurest käibest. Suurimateks põrkajateks oleks arvatavasti majadeehitajad (XHB, BZH, LEN, TOL, DHI, KBH), finantssektor (CFC, BSC, KFN, kindlustajad PMI, RDN), REITid (IYR, VNO, ESS) ning kõrge võlakoormaga sektorid (näiteks kasvõi lennundus).
Ja need võimendusega tegelased tulebki väheks ajaks turult eemaldada ja aktsiatest õhk välja lasta!
Minu poolt täienduseks siis Oliveri must-read kommentaarile. Nii palju, kui jõudsin uurida, on erakorralistest määrade langetamisest teatatud 17. septembril ja 18. aprillil 1 tund enne turu avanemist. 17. septembril oli esimene kauplemispäev börsil pärast 11. septembri terrorirünnakuid ning määrade kärpimisest hoolimata avanes näiteks SPY –7.9% ja lõpetas päeva –5.1%ga. Põhi tehti alles 21. septembri hommikul, mil oli kaotatud 14% rünnaku eelsetest tasemetest, milleni jõuti kiire ralliga uuesti tagasi juba 4. oktoobriks.
2001. aasta 18. aprillil avenes SPY pärast määrade langetamist 1% ülevalpool, päeva tipp +5.5% ning joon tõmmati päevale alla +4% juures. 2001. aasta 3. jaanuari erakorraline määrade kärpimine tuli turule aga äärmiselt suure üllatusena – seda enam, et seda tehti päeva keskel. Näiteks QQQQ avanes –3%lise langusega, vahepeal oldi +22.5% plussis ning päev lõpetati +16.5%lise tõusuga. Kuid uskumatul kombel anti kogu tõus käest kõigest järgneva 3 kauplemispäevaga ning volatiilsust jätkus veel väga pikaks ajaks.
Väike illustreeriv graafik ka siia juurde 2001. aasta 3. jaanuarist, mil lühikeste positsioonidega kauplejad jäid sõna otseses mõttes rongi alla:
Aga 2001-2002 oli tegu tõelise karuturuga ning ka kõik määrade langetamise poolt tehtud põrked müüdi aja jooksul maha. Tasub säilitada ettevaatust - ega volatiilsus ole siis põhjuseta 5 aasta kõrgeimatel tasemetel.
Tänasega on alanud siis reitingualandamised pangandussektoris. Bank of America langetab Citigroupi (C) ja JPMorgan Chase (JPM) hinnasihte ja prognoose.
Samal ajal võetakse tõstetakse CMCSA ja TWX reitinguid, mis on huvitav kuna need ettevõtted võiksid pakkuda natukene kaitset turu tsüklilisuse eest.
BofA resumes Time Warner Cable (TWC 34.42) with a Buy and sets a $43 tgt, as they believe adding voice and improving management of acquired cable systems should provide a lift to both APRU and margins and expect a second leg of voice growth in the new markets, and see upside in legacy markets from deeper voice penetration, bundling, and the overall "halo" effect.
BofA resumes Comcast (CMCSA 25.09) with a Buy and sets a $32 tgt, based on valuation, upside from voice and data growth and better visibility than prior years due to voice, a competitive environment to remain relatively calm and potential upside from commercial voice services.
Initial Claims 322K vs 315K consensus
Building Permits 1373K vs 1400K consensus, prior revised to 1413K from 1406K
Housing Starts 1381K vs 1405K consensus, prior revised to 1470K from 1467K