BÖRSIKRAHH 2017

allan223
K
Aga mingi seltskond on koguaeg suurt langust oodanud.
Samas minul on just nüüd tulnud tagasi usk edasisse tõusu. Tinglikult võib ju öelda, et senini toimus taastumine ja vaid mõned üksikud aktsiad on ületanud oma tippe.
Üle päris mitme aasta võtsin natuke aega, et LHV foorumit lugeda ja siia midagi ka postitada. Võib-olla see on subjektiivne, aga 2007 aasta teemas oli üldine meeleolu pigem langust naeruvääristav, 2017 teemas aga tõusu naeruvääristav. Ning sellele tuginedes olen Kristjaniga sama meelt, et kõik ootavad langust ja seetõttu ei ole langust tulemas.
)

Jah, seekord läheb kõik teistmoodi :D
Võiks aru saada, et see, mida arvavad siin meie foorumlased või kohalikud taksojuhid ei loe kokkuvõttes mitte midagi, loeb see mis toimub ülejäänud maailmas, st nii lihtne see ongi.

Hiina kauplemisrobotid testisid täna turu tugevust ja inimeste närve, mõlemad pidasid korralikult vastu.
pahurik
Võiks aru saada, et see, mida arvavad siin meie foorumlased või kohalikud taksojuhid ei loe kokkuvõttes mitte midagi, loeb see mis toimub ülejäänud maailmas, st nii lihtne see ongi.

Peaks hakkama Börsihoroskoopi välja andma. Turgu sellele paistab olevat.
allan223,
arad pidid börsil alati ellu jääma. Kõige suurem argpüks on Viisemann :-)
skint
pahurik
Võiks aru saada, et see, mida arvavad siin meie foorumlased või kohalikud taksojuhid ei loe kokkuvõttes mitte midagi, loeb see mis toimub ülejäänud maailmas, st nii lihtne see ongi.

Peaks hakkama Börsihoroskoopi välja andma. Turgu sellele paistab olevat.

Ma ei imesta, kui see Börsihoroskoop omandabki mõne aja tiksumise järel kõige täpsema tuleviku ennustaja staatuse. :-)
USA näitel

raha ringlemiskiirus on langenud 1971. a. tasemele (erinevalt aastast 2007, kus oli ajalooline tipp). Mis on erinevus 1971. aastaga? Arvutid on tulnud ja raha ülekanded on kiirenenud, ometigi praegu "raha seisab". Küllap see on kinni psühholoogias.
https://fred.stlouisfed.org/series/M1V

raha hulk on ajaloolises tipus, aga hinnatõusu pole järgnenud - kas raha ringlemiskiiruse languse tõttu?
http://theeconomiccollapseblog.com/wp-content/uploads/2013/03/M1-Money-Supply.png

börsiindeksite graafikut võib igaüks ise vaadata - aga praegu seal puudub mullidele iseloomulik eksponentsiaale tõus, viimane selline jäi aastasse 2014. Pigem on börsilangus 2015-2016. aastal juba ära olnud (nii nagu oleks olnud loogiline) ja ees on nüüd hoopis inflatsioonipööris, mis tavaliselt saab alguse insaideritest (börsidelt?) ja liigub hiljem edasi mujale. Kui see saabuv üldine hinnatõus hakkab oluliselt tõstma intresse, alles võiks oodata laenuraha lahkumist börsidelt ja klassikalist börsilangust.

Aga see on vaid üks arengustsenaarium, et tasakaalustada siin börsikrahhi jutte. Mina igastahes müüsin osa aktsiaid maha ja ostsin uue auto, seega läks see tarbimisse, osalt oma vanuse tõttu (võibolla jääks muidu minu poolt tarbimata), osalt kartes saabuvaid hinnatõuse, mis aktsiaturult saadud võidud ära nullivad. Osalt määramatuse tõttu - ei oska praegu börsi lugeda.

Võib olla, et praegu on just parim aeg laenamiseks koos intresside fikseerimiseega, hilisem hinnatõus teeb need laenud kergesti tagasi makstavaks. ???

NYSE Short Interest Plunges To Lowest In Three Years
http://www.zerohedge.com/news/2017-01-16/nyse-short-interest-plunges-lowest-2014
Kui enam ei oodata.
Lisan siis oma ennustuse ka börsihoroskoopi :D

Ühisrahale (€) ja Euroopa Liidule tuleb raske aasta. Näis kuidas ettevõtjad sellesse suhtuvad. Püssirohtu paugutamiseks (raha investeerimiseks) on kõvasti kogunenud ja ootab paisu taga, aga poliitilised riskid hoiavad tagasi. Vanat moodi ei saa ja uut moodi ei oska.. nokk kinni ja saba lahti. Kahtlustan, et päris kaalukad muutused tulevad euroopas 2017 aasta sees, mis vähemalt viivad mingi laiema arusaamani nii rahva kui poliitikute seas kuidas seda pundart 2018 arutama hakata. Praegu on täielik patiseis ja kõik ootavad "midagi" hinge kinni pidades.
Erko Rebane
UBSi tehnikud usuvad, et S&P 500 lühiajaline tipp võib jääda sellesse nädalasse, hindavad oluliseks toetuse tasemeks 2234 punkti

* UBS technical analysts Michael Riesner and Marc Muller expect the S&P 500 to reach a trading top this week, which will become the basis for a tactical pull-back into early February and ultimately into later March, according to note.
* Longer-term, S&P 500 trades in wave 5 bull cycle, should last minimum into summer 2017 and best case into 1H 2018, however bull market will not be one-way

Enam-vähem sama meelt, et klassikaline pullituru viienda laine formatsioon on meil käsil ja see viib S&P 500 sinna 2500 punkti kanti.
"Dow Jones 20 000" esikülje lood on toimetustel juba valmis treitud ja ootavad avaldamist - ja see annab jaeinvestori näol kütust juurde. Korralik ostupaanika, mis inimese tänavalt ka kaasa haaraks oleks nagu veel puudu.
Karuturg ei alga kunagi ootamatult ja üleöö. Enne kui turg tervikuna otsa ringi keerab on selleks ajaks mingisugustes turu osades/sektorites toimunud märkimisväärne langus ja närvilisuse suurenemine. Täna on maailma börsidel ja erinevates instrumentides suhteliselt rahulik.
Lühiajaline korrektsioon võib siit ju tulla...
Korralik ostupaanika, mis inimese tänavalt ka kaasa haaraks oleks nagu veel puudu.

Meil käib juba inimeste tänavalt kaasa haaramine: Investor Maali, investorite ühing, reklaamid raadios, Naisinvestorite Liit, ja mis kõik veel.

MSM, tegu on juba kaheksa aastat kestnud pullituruga, mille iga etapi peale on kulunud aastaid.
Viies laine (kui tohib sellist seletust kasutada) algas täpselt aasta tagasi 2016. aasta jaanuari põhjadest (võtsin aluseks laiapõhjalise NYSE indeksi).

2009 kuni 2011 - esimene laine (algab uus pulliturg) - kestab kaks aastat
2011 - teine laine ehk korrektsioon - tipust põhjani ca kuus kuud
2011 kuni 2015 - kolmas laine - neli aastat
2015 kuni 2016 - neljas laine ehk korrigeeriv laine - tipust põhjani ca kuus kuud
2016-... - viies laine, mis veenab kõiki, et tõus kestab igavesti.


Suhteliselt tulutu on kulutada oma aega selle peale, et oodata korrektsiooni, mis kunagi saabub või ei saabu.

Erinevalt 2007/2008. aastast on täna maailmas saada väga (isegi ekstreemselt) odavaid turge, sektoreid ja üksikaktsiaid. Ei ole nii, et kasvu või väärtust otsiva investori jaoks oleks kõik eemaletõukavalt kõrge P/E tasemega. Või, et kõrge P/E tase tähendaks automaatselt väärtuslõksu.
Ning need täna turuosaliste poolt tähelepanuta jäetud aktsiad/turud tõenäoliselt kauplevad isegi võimalik korrektsiooni saabumise järel kõrgemal tasemel kui praegu.

http://www.starcapital.de/research/stockmarketvaluation

http://www.starcapital.de/research/CAPE_Stock_Market_Expectations

http://www.starcapital.de/files/publikationen/Research_2016-01_Predicting_Stock_Market_Returns_Shiller_CAPE_Keimling.pdf

Academic research has shown that undervalued equity markets have achieved higher future returns in the long run than their overvalued counterparts...

Näiteks võiks panna kõrvuti USA ja Portugali turu ning võrrelda nende CAPE väärtust, tänast dividenditootlust ja käitumist viimase 15 aasta jooksul.
Krahhi poolt räägib palju fundamentaali. Võlakirjaturu lõpp mis pmst tähendab vähem raha riikidele vähem QE. Tehnoloogiasektori startupide t*amiidsüsteem. See, et eelmise aasta suurimaks investeeringuks olid ettevõtete oma aktsiate tagasiost. See, et võlga on maailmas paaaalju rohkem kui 2007 aastal. Luksuskaupade tarbimise vähenemine. Hiina USA kaubandusliku vastuseisu tõenäosus, euroopa segasued ning palju muudki. Kaasa arvatud ka loomulikult erinevate börsigurude hoiatused krahhi suhtes.

Poolt räägib vaid optimistlikud ootused Trumpi suhtes. Põlise karuna tunnen ma ennast praegu emotsinaalselt seisus: "hmm, aga äkki tõepoolest ei tulegi krahhi ?" mis on juba märk ohule iseenesest.



Vaadates seda pilti, tundub 87 aasta krahh selline nunnu pisike ja isegi naljakas. Aga inimesed hüppasid akendest alla. Selleine mõnus püstloodis sirge mis meil praegu trumpi ralli tulemusena on on ka äge.

Need platood on ka ägedad. mingi sündmus kergitab akaatsiad ülesse ja siis istutakse platool, ja nagu peale platood paneb asi mõnuga allamäge, kiirusega 7 parsekit lõunapausis.


Need samused kaks recoveryt on suutnud turu tuua kõigest tagasi eelnevasse staadiumisse. Ja ülla ülla palju selles QE rolli mängib ? Ehk siis mis on see tõusu alus, mille pärast turud peaksid üldse edasi tõusma ? mis põhjusel ? kas maailmas on midagi muutunud ? kas maailmas läheb midagi konstantselt paremaks ? on meil helge optimism ?

Ei tea, seda fundamentaalset põhjust kahjuks miks peaksid turud tõusma eriti peale india ja hiina väga ei näe. Ehk siis pmst ootame, et elu hiinas ja indias läheb ägedamaks ja paremaks, ning USA firmad suudavad hakata ka sinna kaupa müüma ? Et aafrikas tekiks kõrgem elustandard ja ka sinna saaks midagi müüa ? Mehhikos ? Ladina ameerikas ? Hmm, Euroopa ja Ameerika turgudega on jälle see, et need on kõik igasugu tooteid paksult täis. Enamust neist ka siiski keegi ei vaja. Tech ? äkki tehakse mingeid ägedaid tehnoloogilisi lahendusi it sektorist ? mnajaa, Lugedes venture capitali threadi tundub see sektori siiski üpriski müstilisi conmane täis olevat.

Mis on see faktor mis tekitab fundamentaalse tõusu ? mis on see koht kus inimeste elukvaliteet suudab drastiliselt tõusta ?

Mnjaa, kõikidele nendele küsimustele on kahjuks siiski üpriski segased vastused, või pigem isegi nende puudumine. Aga siiski, mingi veider emotsioon on, et aga äkki praegu veel ei tule krahhi, ma eksin ja jään rongist maha kui ei osta mingeid asju.
Enamuse börsigraafikute viga on selles, et nad ei ole logaritmskaalas. 87.a. krahhis varakaotus 100 => 60 on sama dramaatiline "jõnks" kui tänases päevas on 10000 => 6000.
Seda ei tohi kunagi unustada ka languse pealt ostes, kus "jõnksud" omandavad suurema tähenduse kui turu tipus olles.
Tin-i graafik logaritmiskaalas. Punane joon on tõmmatud algusest lõppu. Kus on siin probleem, börs liigub ju ilusti plaanipäraselt? :P (aga mind ka hirmutab, et mina kui vana tipukaru olen ka optimistlikum kui pool aastat tagasi)
Olen isegi mõelnud, et mis märk on nii kitsas kauplemisvahemik USA börsil.
Kui enamus meist viitab, et seekord ei saa teisiti olla (no, et millalgi ikka ju langus tuleb), siis tahaks öelda: mitte veel, mitte veel ("Gladiator").
Sest kui ajalugu kordub (riimub), siis peale nii tasast liikumist ei ole kunagi suurt langust tulnud.
Polnud muud midagi teha, kui joonistasin. 100-125punni võib vabalt alla tulla 1-2 kuu perspektiivis. Kuidagi väga sarnane aug-sept 2016 perioodile.


vana hea klassikaline pildike
Mikk Talpsepp: "Ma arvan, et muusika on juba kaks tundi tagasi lõppenud, aga ülejoonud börsirahvas jätkab tantsimist."

Föderaalreserv alustas oma esimese võlakirja ostuprogrammiga kaheksa aastat tagasi. Sellega loodeti päästa USA majandus hullemast. Nüüd on keskpanga bilansis neid võlakirju juba 4,5 triljoni dollari eest ning niinimetatud väljumisstrateegiast pole midagi räägitud.
„Nad peaksid turgude jaoks kava koostama,“ ütles Barclaysi panga USA peaökonomist Michael Gapen
Trump oma vanast ettevõtluskogemusest võib kogu USA võla ühe executive orderiga ära tühistada ja mitte keegi ei kobise.