
Varasemalt Osloga piirdunud hinnalangus Norra kinnisvaraturul on hakanud levima teistesse linnadesse. Via Nordea


Viimane (?) hüpe norrakate cash-teenimisest algab peagi, kui hiiglasuur naftaväli Johan Sverdrup hakkab naftat tootma oktoobri kuus. Pärast 8-9 aastat ettevalmistusi ja 8-9 BEUR investeeringuid peaks tootmine nõusma 0-> 440 000 barrelit päevas vaid mõne kuu jooksul. Muidugi see mõjutab kogu maailmaturu kus hinnad on juba surve all. Pärast Johan Sverdrup teise faasi valmimine 2022 aastal peaks mahud kerkima veel, ehk 660 000 barrel/päev-ni.
Siiski, kohene mõju Norra majandusele on natuke teistsugune. Nimelt investeerimisfaasis tekib suur hulk töid igasuguste allhankijate kaudu, ehk majanduslik buum. Kui aga tootmine algab, siis on arendajatel (Equinor (endine Statoil) ning Lundin (rootslased), Total, Petoro, Aker BP) õigus maha arvata oma investeerimiskulud nafta müügituludest. Ehk kuni need 8-9 BEUR on müüdud, ei teeni Norra riik seal makse. Seejärel aga umbes 80% maks. Kokku arvatakse, et väli sisaldab 2,7 miljardit barrelit.
Johan Sverdrupi break-even hind on 20 USD/barrel.
Siiski, kohene mõju Norra majandusele on natuke teistsugune. Nimelt investeerimisfaasis tekib suur hulk töid igasuguste allhankijate kaudu, ehk majanduslik buum. Kui aga tootmine algab, siis on arendajatel (Equinor (endine Statoil) ning Lundin (rootslased), Total, Petoro, Aker BP) õigus maha arvata oma investeerimiskulud nafta müügituludest. Ehk kuni need 8-9 BEUR on müüdud, ei teeni Norra riik seal makse. Seejärel aga umbes 80% maks. Kokku arvatakse, et väli sisaldab 2,7 miljardit barrelit.
Johan Sverdrupi break-even hind on 20 USD/barrel.
Saab keegi aru mis norrakate peas toimub?
https://www.bloomberg.com/amp/news/articles/2019-09-10/norway-oil-taunted-by-environmentalists-after-election-gains
https://www.bloomberg.com/amp/news/articles/2019-09-10/norway-oil-taunted-by-environmentalists-after-election-gains
Johan Sverdrup on stream: The project from A to Z
https://www.youtube.com/watch?v=5AkyKx-rmRc
https://www.youtube.com/watch?v=5AkyKx-rmRc
Johan Sverdrupi on tõesti huvitav projekt:
Sai heakskiidu 2015a ja juba 4a hiljem tootmine käib. Naftavälja ehitamise plaani etapis (PUD) oli eeldatav tootmise algusaeg detsembri lõpp 2019 ehk alustati rohkem kui 2 kuud plaanitust varem. Esimese faasi investeeringu suurus oli 40miljardit krooni väiksem kui 2015a kavandati (PUD).
Tootmisvõimsus 1/3 Norra tootmismahust st 660.000 barrelit päevas. Esimeses faasis toodetakse kuni 440.000barrelit päevas. Teise faasi tootmise alustamine on plaanitud 3kv. 2022 ja sellega lisandub 220.000 barrelit päevas. Hetkel hinnatakse välja suuruseks 2,7miljardit barrelit.
Allikas on norra keeles:
https://e24.no/energi/i/VbL643/gigantfeltet-johan-sverdrup-er-naa-i-produksjon
Sai heakskiidu 2015a ja juba 4a hiljem tootmine käib. Naftavälja ehitamise plaani etapis (PUD) oli eeldatav tootmise algusaeg detsembri lõpp 2019 ehk alustati rohkem kui 2 kuud plaanitust varem. Esimese faasi investeeringu suurus oli 40miljardit krooni väiksem kui 2015a kavandati (PUD).
Tootmisvõimsus 1/3 Norra tootmismahust st 660.000 barrelit päevas. Esimeses faasis toodetakse kuni 440.000barrelit päevas. Teise faasi tootmise alustamine on plaanitud 3kv. 2022 ja sellega lisandub 220.000 barrelit päevas. Hetkel hinnatakse välja suuruseks 2,7miljardit barrelit.
Allikas on norra keeles:
https://e24.no/energi/i/VbL643/gigantfeltet-johan-sverdrup-er-naa-i-produksjon
Suurenenud import koos nafta ja maagaasi vähenenud ekspordiga viisid Norra väliskaubanduse septembris puudujäägini 1,2miljardit NOK.
Import suurenes septembris 66,9 miljardi kroonini ehk peaaegu 13% võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Samal ajal vähenes eksporditud maagaasi koguväärtus 68,4% võrreldes sama kuuga eelmisel aastal. Langes nii eksporditud kogus kui ka gaasi hind. Vastav koguväärtuse langus nafta puhul oli 18,8%.
Väliskaubanduse tasakaal/Handelsbalansen

Allikas (norra keeles): SSB, avaldatud 15.10.2019
https://www.ssb.no/utenriksokonomi/artikler-og-publikasjoner/underskudd-i-varehandelen
Import suurenes septembris 66,9 miljardi kroonini ehk peaaegu 13% võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Samal ajal vähenes eksporditud maagaasi koguväärtus 68,4% võrreldes sama kuuga eelmisel aastal. Langes nii eksporditud kogus kui ka gaasi hind. Vastav koguväärtuse langus nafta puhul oli 18,8%.
Väliskaubanduse tasakaal/Handelsbalansen

Allikas (norra keeles): SSB, avaldatud 15.10.2019
https://www.ssb.no/utenriksokonomi/artikler-og-publikasjoner/underskudd-i-varehandelen
Norra keskmine palk kasvas läinud aastal 3,7% võrra 47 300 NOK/kuu-ni (umbes 4 700 EUR/kuu).
Naftatöötajate palk kasvas 74 600 NOK/kuu-ni. (ma ei tea kuivõrd lisatasusid on numbri sees)
Riigiametnikud said keskmiselt 51 300 NOK/kuu.
https://e24.no/privatoekonomi/i/1n32Rl/sterk-loennsvekst-i-fjor
Aga:
Tähelepanuväärne, et NOK (ja SEK) on korralikult nõrgenenud võrreldes EUR-ga viimasel 1-2 aastal.
Naftatöötajate palk kasvas 74 600 NOK/kuu-ni. (ma ei tea kuivõrd lisatasusid on numbri sees)
Riigiametnikud said keskmiselt 51 300 NOK/kuu.
https://e24.no/privatoekonomi/i/1n32Rl/sterk-loennsvekst-i-fjor
Aga:
Tähelepanuväärne, et NOK (ja SEK) on korralikult nõrgenenud võrreldes EUR-ga viimasel 1-2 aastal.
EUR/NOK
6 märts (või lähedal)
2013: 7,43
2014: 8,23
2015: 8,54
2016: 9,36
2017: 8,97
2018: 9,61
2019: 9.80
2020: 10,47
https://www.norges-bank.no/tema/Statistikk/Valutakurser/?tab=currency&id=EUR
(2020 - praeguse hetke kurss)
6 märts (või lähedal)
2013: 7,43
2014: 8,23
2015: 8,54
2016: 9,36
2017: 8,97
2018: 9,61
2019: 9.80
2020: 10,47
https://www.norges-bank.no/tema/Statistikk/Valutakurser/?tab=currency&id=EUR
(2020 - praeguse hetke kurss)
EUR/NOK: 10,84 praegu
Norra kroon seega täna odavam kui Rootsi kroon
EUR/SEK: 10,67
Norra kroon seega täna odavam kui Rootsi kroon
EUR/SEK: 10,67
EUR/NOK: 10,95
Viimastel aastakümnetel on vahel juhtunud, et NOK on olnud nõrgem kui SEK, aga vaid väga lühiajaliselt. Saab olema huvitav vaadata, kas lõpuks on tulnud moment kui SEK püsivalt hakkab maksma rohkem. Teatud probleemid ilmselt kohe tekivad multimiljardiväärtuses piirikaubanduses kus ollakse harjunud, et Norra inimene võib maksta rootsi hinda oma NOK-idega (kuivõrd nüüd sularaha ikka kasutatakse). Üldse võib ka piirikaubandus hääbuda aegamööda, mis olekski normaalne.
Oodatakse Norra keskpangalt nüüd ka intressilangetamist.
Oodatakse Norra keskpangalt nüüd ka intressilangetamist.
Norra naftafondi investeeringud Baltimaadel 2019 lõpul:
Eesti: 84 MNOK
Läti: 844 MNOK
Leedu: 2 240 MNOK
https://www.nbim.no/contentassets/3d447c795db84a18b54df8dd87d3b60e/spu_arsrapport_2019_no_web.pdf
(lk 33)
Eesti: 84 MNOK
Läti: 844 MNOK
Leedu: 2 240 MNOK
https://www.nbim.no/contentassets/3d447c795db84a18b54df8dd87d3b60e/spu_arsrapport_2019_no_web.pdf
(lk 33)
...võrdluseks ka:
Rootsi aktsiad: 115 277 MNOK
Taani aktsiad: 70 954 MNOK
Soome aktsiad: 46 236 MNOK
=>
Nad on seega investeerinud 10 korda rohkem Lätis kui Eestis
Nad on seega investeerinud 1 372 korda rohkem Rootsi aktsiates kui Eestis
=>
arusaamatu, aga selles ongi meie võimalus osta head varad odavalt.
Rootsi aktsiad: 115 277 MNOK
Taani aktsiad: 70 954 MNOK
Soome aktsiad: 46 236 MNOK
=>
Nad on seega investeerinud 10 korda rohkem Lätis kui Eestis
Nad on seega investeerinud 1 372 korda rohkem Rootsi aktsiates kui Eestis
=>
arusaamatu, aga selles ongi meie võimalus osta head varad odavalt.
stefan
EUR/NOK
6 märts (või lähedal)
2013: 7,43
2014: 8,23
2015: 8,54
2016: 9,36
2017: 8,97
2018: 9,61
2019: 9.80
2020: 10,47
https://www.norges-bank.no/tema/Statistikk/Valutakurser/?tab=currency&id=EUR
(2020 - praeguse hetke kurss)
EUR/NOK: 11,38 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Norra keskpank alandab intressi 50 bp võrra.
EUR/NOK: 11,22
EUR/NOK: 11,22
EUR/NOK: 11,48
SEK/NOK: 1,06
=>
Suured kaubanduskeskused Rootsi piiri taga peaks olema ohus kui sellised valuutakursid püsivad. Äkki hakatakse jälle oma riigis vorsti ostma...
Ja naftafond ilmselt müüb oma varasid maailma börsidel ja võlakirjaturgudel praegu. Sama käib araablaste fondide kohta.
SEK/NOK: 1,06
=>
Suured kaubanduskeskused Rootsi piiri taga peaks olema ohus kui sellised valuutakursid püsivad. Äkki hakatakse jälle oma riigis vorsti ostma...
Ja naftafond ilmselt müüb oma varasid maailma börsidel ja võlakirjaturgudel praegu. Sama käib araablaste fondide kohta.
12345
stefan
Suured kaubanduskeskused Rootsi piiri taga peaks olema ohus kui sellised valuutakursid püsivad. Äkki hakatakse jälle oma riigis vorsti ostma....
Kusjuures, pärast Norra kehtestatud piirikontroll, ei pääse Norra ostlejad niikuinii enam Rootsi.
Arvan, et piirikaubanduse käive on olnud suurusjärgus 2 mrd EUR aastas.
EUR/NOK: 11,58
Tänu sellele pole Norra naftafondi eriti palju langenud viimasel ajal, ehk siis NOKides.
Fondi hetkeväärtus: https://www.nbim.no/
Tänu sellele pole Norra naftafondi eriti palju langenud viimasel ajal, ehk siis NOKides.
Fondi hetkeväärtus: https://www.nbim.no/
Umbes nagu Venemaa eelarve.