Norra - täna rikas, aga homme...

Norra töötuse määr hüppas jaanuaris 0,2pp võrra 4,8% peale vs oodatud 4,5%
Norra HCPI (HICP) märtsis: +3,6% yoy
http://ssb.no/priser-og-prisindekser/statistikker/hkpi/maaned/2016-04-11

...ehk inflatsioon (k.a mitte harmoniseeritud) on nüüd kaugelt üle Norra keskpanga eesmärgi, keskpank ikka räägib intresside jätkuvast alandamisest.
Norra Norwegian´i lennukiteenindajad on haiged 15,8% tööajast. Thai töötajad on haiged vaid 1,5% tööajast. Norra lennukiteenindajad teenivad keskmiselt 5 000 EUR/kuu ja saab haigusekompensatsioon 100% alates esimesest haiguspäevast.
http://e24.no/jobb/norwegian-air-shuttle/norske-kabinansatte-i-norwegian-er-mest-syke/23656577
(norra keeles)
e24.no kirjutab sellest, et meditsiiniõde Oslos ei saa lubada endale 35m2 korteri. Nimelt on meditsiinõe aastapalk Norras "ainult" 570 000 NOK (ehk siis üle 5 000 EUR/kuu) ja sellise "madala" palgaga ei saa lubada endale 35 m2 elamispinda. Naine leiab, et tuleb hakkama saada kasvõi 20 m2-ga.

Selline siis elu "rikkas" ühiskonnas.

http://e24.no/privat/eiendom/boligmarkedet/singel-sykepleier-paa-boligjakt-i-oslo-en-umulighet/23696798
Norra inflatsioon mai kuus +3,4% yoy.

ssb.no

Reaalpalgad päris tublisti langemas Norras.


Töötus Norras
ssb.no
Et varsti on siis uut buumi oodata.
Augustis alanes töötuse määra ootuspärased -0,1pp 4,9%le
Töötuse määr alanes septembris -0,1pp võrra 4,8%le

Norra töötuse määr püsis oktoobris ootuspäraselt 4,8% peal
Norra kinnisvaraettevõte OBOS pani müüki 21 kahetoalist korterit Oslos. Kõik müüdi maha samal õhtul. Ostjate keskmine vanus oli 53 aastat. OBOS kasutatud korterid olid jaanuaris 27% kallimad kui aasta tagasi.
https://www.dn.no/nyheter/2017/02/01/1525/Eiendom/obos-la-ut-21-toroms-alle-ble-revet-bort-og-kjoperne-var-53-ar-i-snitt

Ehk nüüd ostetakse seal kortereid investeeringuteks ja lastele ja lapselastele jne. Sama vana teema, kui on liiga palju raha, ja inimesed ei jaksa enam näha oma 0% intressiga pangakontosid.
Norra riigieelarve saldo:

2016
Enne aasta naftatulusid/kulusid ning enne Naftafondi intressi-/dividenditulusid: - 209 GNOK
Pärast aasta naftatulusid/kulusid, ent enne Naftafondi intressi-/dividenditulusid: -5 GNOK
Pärast aasta naftatulusid/kulusid, ning pärast Naftafondi intressi-/dividenditulusid: +205 GNOK

2017
Enne aasta naftatulusid/kulusid ning enne Naftafondi intressi-/dividenditulusid: - 260 GNOK
Pärast aasta naftatulusid/kulusid, ent enne Naftafondi intressi-/dividenditulusid: -121 GNOK
Pärast aasta naftatulusid/kulusid, ning pärast Naftafondi intressi-/dividenditulusid: +86 GNOK

http://www.statsbudsjettet.no/Statsbudsjettet-2017/
(lk16)

Reaalsuses on muidugi niimoodi, et palju mis on naftasektorist väljas on tegelikult ka sõltuv sellest mis naftasektoris toimub.

Naftafondi jääk on orienteeruvalt 8 000 GNOK
Üheks Norra rikkuse ilminguks on olnud, et inimesed on saanud osta endale koju õhtusööke Interneti kaudu. Ehk siis mitte lihtsalt kojuveetud toiduained, vaid spetsiaalselt komponeeritud sööki koos retseptidega, et igal päeval on erinevad road. Hinnad on olnud tunduvalt kõrgemad kui ise poest osta.

Nüüd aga on see trend hääbumas, ehk kasv on stagneerunud. Väidetavalt on inimesed tüdinenud teenusest, aga arvata võib, et mingi 50% lisamaksmine toidu eest pole enam ka Norras nii meeldiv.

Bråbrems i markedet for matkasse
http://e24.no/privat/netthandel/braabrems-i-markedet-for-matkasser/23958701
Norra naftadirektoraadi kodulehe kaardil on hetkel null (!) aktiivset otsimiskaevu.
http://www.npd.no/

Midagi sellest pole ma viimasel aastakümnel/kunagi näinud. Mõned aastad tagasi oli reeglina 10-15 korraga aktiivsed.
Kõige nõrgem maikuu Norra eluasemeturul pärast aastat 2003. Hinnad langesid 1,1%.

www.e24.no
www.dn.no

Eelmisel aastal oli seevastu meeletu tõus. Mulli lõhkemine?
Oslo eluasemehinnad -3,1% juunis m-o-m (mai -1,4% m-o-m). Enne seda +40% kahe aastaga.
http://e24.no/privat/bolig/boligprisene-falt-med-1-6-prosent-i-juni-sesongjustert-ned-0-7-prosent/24089828
(Norra keeles)

Umbes niimoodi peaks üks korralik kinnisvarakrahh algama.

Esimest korda viimasel 20 aastal, oli Norra väliskaubandus juunis ühel kuul defitsiidis.
http://e24.no/makro-og-politikk/ssb/foerste-handelsunderskudd-paa-nesten-20-aar/24096672
(norra keeles)
Oslo eluasemehinnad on kolme kuuga kukkunud 7,1%. (mõne kuu varem oli yoy-kasv kuskil 20-25%)
https://www.dn.no/nyheter/2017/08/03/1110/Eiendom/boligprisene-i-oslo-har-falt-71-prosent

Uute eluasemete müük Q2, -25% yoy.
http://e24.no/privat/boligmarkedet/kraftig-salgsnedgang-for-nye-boliger/24113323
(norra keeles)
Lisaks kõigele muule peaks see tähendama ka sealse ehitusturu kokkutõmbumist ning seeläbi kaude Eestis ehitusmeeste tööjõu hinnalangust. Igati tore ju, saavad läbi isikliku kogemuse turutsüklid ära tunda.