Norra - täna rikas, aga homme...

stefan
NOK ja SEK suures languses EUR ja USD vastu. EUR/NOK: 9,23 (septembris veel 8,10)

EUR/NOK: 9,38

=>
30 000 NOK kuupalk oli septembris veel 3 700 EUR. Nüüd 3 200 EUR
30 000 NOK kuupalk oli septembris veel 3 700 EUR. Nüüd 3 200 EUR.
NOK/SEK: 1,0008
http://finance.yahoo.com/q?s=noksek=X
stefan
stefan
NOK ja SEK suures languses EUR ja USD vastu. EUR/NOK: 9,23 (septembris veel 8,10)

EUR/NOK: 9,38

=>
30 000 NOK kuupalk oli septembris veel 3 700 EUR. Nüüd 3 200 EUR

Nüüd juba 9,48
stefan
NOK/SEK: 1,0008
http://finance.yahoo.com/q?s=noksek=X

Nüüd 0,9935
stefan
stefan
NOK/SEK: 1,0008
http://finance.yahoo.com/q?s=noksek=X

Nüüd 0,9935

On selline spämmimine nüüd tõesti mõistlik? Igaüks võib ise vaadata, kui soovi on.
Kavandatud Norra naftaväljad, ja vahe nende breakeven-tootluse naftahind ja tänase naftahinna vahel (miinusmärk tähendab et breakeven on tänasest naftahinnast kõrgem)
http://e24.no/spesial/2014/feltutbygginger/
=> Välja arvatud Johan Sverdrup on sisuliselt kõik kahjumlik tänase naftahinna juures.
Norra riik ikka veel suht rasvane, siin peaminister

dn.no
22 122 naftasektori töökohta ära kaotatud kümne kuu jooksul:
http://www.dn.no/nyheter/energi/2015/06/17/1457/Norsk-Olje-og-Gass/22122-oljejobber-borte-disse-selskapene-har-kuttet

Üks naftasektori töötaja teenib suurusjärgus 5-10 Eesti keskmist palka.
Tööaeg (offshore) reeglina 2 nädalat tööl (12 tundi ööpäevas), 4 nädalat vaba.
http://mroffshore.se/rigglivet/
Norra juuni PMI: 44,0 (madalaim pärast 2009)

http://www.dn.no/nyheter/okonomi/2015/07/01/0910/oljesmellen/-nedturen-er-i-ferd-med--ta-av
Kas on mingeid uudiseid ka norra kinnisvara hindade muutuste osas?
Siin on toodud kinnisvarahinna indeks (valge joon, 2005=100) ja YoY muutus (kollane) esimese kvartali seisuga. Aprillis oli hinnatõus 7,9% ja mais 7,5%.


Erko Rebane
Siin on toodud kinnisvarahinna indeks (valge joon, 2005=100) ja YoY muutus (kollane) esimese kvartali seisuga. Aprillis oli hinnatõus 7,9% ja mais 7,5%.


Müstika!
Norra rahvaarv kasvas Q1 "vaid" 11 200 võrra, mis oli kõige väiksem kvartaalne kasv pärast 2007.


http://ssb.no/befolkning/statistikker/folkendrkv/kvartal



Korterite üürihinnad Norra "naftapealinnas" Stavanger -10% yoy.

http://www.dn.no/privat/2015/07/01/1309/leieprisene-i-stavanger-har-falt-med-nesten-ti-prosent
Norra tööstuse konjunktuurindikaator:

www.ssb.no
Müüdi 24 m2 suurune korter Oslos ilma oma duššita ega vannita hinnaga 1,7 MNOK. Ehk selliseid (reaalselt) "odavaid" elusid peavad elama (nominaalselt) "rikkad" norrakad.

http://www.dn.no/nyheter/2015/07/20/0957/17-mill-for-leilighet-uten-eget-bad

Stockholmis samamoodi.
...samal ajal pakutakse praegu rekordsuur arv üürikortereid enne kooli alustamist. Nagu näha makstakse Oslos mingi 8000-9000 NOK kuus 10-12 ruutmeetrilise toa eest.
http://www.finn.no/finn/realestate/lettings/browse1
http://www.klassekampen.no/article/20150801/NTBO/1408910943 (jah, selle vasakpoolne ajalehe nimi "klassivõitlus")

=>
Et siis naftahind on kukkunud ja töötus kasvab ei tundu mõjutavat veel kinnisvaraturgu. Eks selgub mis juhtub, kui need üürikorterid enam üürnikut ei leia.