Naftakarud, andke alla!

Sry, mitte siiski 'genotsiidi toetava', vaid 'armeenlaste hukkamist genotsiidiks tunnistava'
Minu viga:)
Mõeldud oli ikka Iraaki!
ma ei saa aru, miks naftafutuuride hinnatõus ei mõjuta bensiini ja diisli jaemüügihinda?
The benchmark West Texas contract rose to $87.97 in New York yesterday, close to the inflation-adjusted $90.46 reached in 1980 when high energy costs helped tip the world into recession.

Abdalla Salem El-Badri, OPEC's secretary general, said. "The rising oil prices which we are currently witnessing are largely driven by market speculators."
Pühapäeval hukkus kurdide käe läbi 17 türgi sõdurit, 16 sai vigastada ja 10 on teadmata kadunud. Türgi on koondanud 100000 sõdurit iraagi piirile, kes ootavad käsku rünnata kurde. USA palus Türgilt lisaaega leidmaks koos võimaluse tegeleda probleemiga ilma suuri sõjalisi operatsioone käiku laskmata. Bush ning Rice loodavad, et Iraagi valitsus ja Kurdide esindajad leiavad kiire lahenduse tekkinud olukorrale.

A statement issued by President Abdullah Gul's office said Turkey would pay whatever price was needed to defeat terrorism. Turkey's tougher stance has already helped propel oil prices to record highs over the past week. The PKK (Kurdish Worker Party) has said it might target pipelines carrying Iraqi and Caspian crude cross Turkey.


Keeruline olukord jah. Ma kuskilt lugesin et kurdid panid 100 000 meest välja et türklast tõrjuda. Vahet pole kumba pidi, aga see konflikt ei saa olema kiire ja valutu nagu näiteks Iisraeli rünnakud naabritele. Kurdid tahavad oma naftaväljadega autonoomsust ja see ei meeldi US and A-le. Nad tunnistasid Kurdi genotsiidi ja teenisid sellega Türgi pahameele ning see ei mõju hästi US Army logistikale kes läbi Türgi kraami veab.
Ühesõnaga 100$ barrelist ei tundugi enam nii kaugel...

PS. USA kaotas ka poliitilise toe Euroopas Poola näol. 2008 väed välja ja ei mingeid raketibaase.
Päris huvitav contrarian-jutt naftahinna võimaliku kollapsist. Mõte selles et "vabatahtlik" majanduslik langus Ameerikas võiks kukutada nafta hinda.

http://www.oftwominds.com/blogoct07/oil-collapse.html

"Recall that the U.S. alone consumes 25% of global oil. A deep, prolonged recession in the U.S. is enough in and of itself to drop global demand by more than enough to trigger a price decline. And as the fast-growing economies of China and Asia slow down behind the U.S., then demand falls further. As the dominoes fall, global demand weakens until a price collapse occurs."
Artikli autor aga väldib teemat, et OPEC võiks päeva-pealt oma tootmise vähendada, säilitades mis iganes naftahinda. Ma ise pigem vaataksin asja reaalmajanduslikult, maailmas on rohkem inimesi kes tahvad oma töö/toodete vahetades saada nafta, nafta jääb vähemaks, järelikult nafta reaalväärtus tõuseb. Samas kahtlemata tõsi, et kui näiteks mingil põhjusel näiteks ehitus (investeerimine) maailmas kõvasti seiskub, siis Ameerikal ja teistel võimalik kaua elada enam-vähem samaväärselt kui varem, aga tunduvalt vähema naftatarbimisega. Aga jällegi, OPEC võib alati oma kvootidega vastata.
Võib ka mõtiskleda nii: Juhul kui OPEC alandab homme oma naftatootmist 5%, siis äkki naftahind tõuseks 20%. Miks siis OPEC seda ei tee...? Ilmselt sellepärast, et leidub punkt kui reaal- ja monetaarmajandus lähevad niivõrd lahku, et pole OPEC-il mõtet taotleda enam hinnatõuse, kuna reaaltoodang muus maailmas kukub, ja seda mida OPEC reaalselt tagasi saab oma nafta vastu, jääb hoopis vähemaks, kuigi dollareid on rohkem.
Kui 5 aastat tagasi oli gallon bensiini USAs 0,9 dollarit, pudel õlut 1 dollar ja keskmine tunnipalk 10 dollarit, siis 5 aasta pärast on bensiinigallon 9 taala, pudel õlut 10 taala ja tunnipalk 100 taala (kusjuures, infatsioon on kogu aeg alla 3%!?). Ameeriklaste jaoks on kõik sama, lihtsalt numbrid teised. Kalliks muutub bensiin teiste riikide kodanike jaoks.
Siiani on küll vastupidi olnud. Nafta on kallinenud rohkem Ameerikas kui Euroopas. The Oil Drumis küsimustik
1. Nafta 86 enne kui 100
2. 100 enne kui 86
3. 86 ja 100 vahel
4. Geopoliitika, mida see hind ikka näitab?
5. See kõik on langev dollar. Pole midagi pistmist langeva tootmise ja suureneva tarbimisega.

Eelmine kord oli 45% et 93 enne kui 79 ja see läks täide.
Ma ise olen ka arvanud et USA kiilub kinni (dollar+subprime) ja 5-15% tootmismahust jagatakse teiste vahel ära. USA-s seal ajal Mad Max light võibolla. Võibolla on rahulik, 1929 ka suurt kodusõda polnud, ainult mahvia elas väga hästi.
Intrervjuu Julian Leega Ft's
Goldman said in a report yesterday it was closing its long position in New York oil futures

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20602099&sid=am064QsCa4p0&refer=energy
Hiina riikliku nafta- ja gaasifirma PetroChina turuväärtus ületas triljoni dollari piiri, kui ettevõte debüteeris täna Shanghai börsil.

http://www.postimees.ee/051107/esileht/majandus/293589.php
Brasiillased avastasid uue naftaleiukoha
http://live.hot.ee/aggregator//postimees/294405
Kas keegi on kohanud ka sellist nafta hinna graafikut, mis on kajastatud n2iteks EURis? Seda saab muidugi edukalt ise ka teha, kuid hetkel ei ole endal v6imalik.

Herr arkok, euros peaks pilt välja nägema selline...

See on tegelikult veelgi parem. Ehk siis aastaga on kerkinud naftahind eurodes ca 45%

Aga eelmise suve tipust praeguse tipuni ainult 5%.

Taalas näeb asi välja mõnevõrra hullem jah