Tänane Äripäev väidab, et kinnisvara ja aktsiad on tugevalt alahinnatud võrreldes EL-ga. Ise arvaks vastupidist. Kinnisvara hinnad Tallinna kesklinnas aga ka näiteks Viimsis ja Haabneemes kipuvad hetkel jääma samasse suurusjärku, mis EL-ga liitunud naabermaades, samas kui EL-is olevates naabermaades on keskmine palk ja heaolu mitu pügalat kõrgemal tasemel. Praeguste röögatute hindade taga on aga ilmselt odavate laenude buum, mis väga lihtsalt võib lõppeda väga paljude lõhkilaenamisega, tuues kahjuks hoopis kaasa kinnisvarasturul hindade korrektsioonile allapoole. Eelseisvast kinnisvarahindade tõusu pidurdumisest annab tunnistust ka fakt, et näiteks Hansapank on juba teatanud, et nõuab vanade korterite laenule suuremat omafinantseeringut. Seega, arvan, et hetkel võiks olla EL tase saavutatud tänu esimesele eufooriale, mis on põhjustatud odavate laenude turuletulemisest ja enam tõusu ei tule.
Mis aga puutub börsi, siis tekib küsimus, et mis takistaks ka praegu, kui tegemist on HEX süsteemiga, seega sisuliselt EL-is toimiva börsiga, EL investoritel teostada kauplemist. Küsimus on aga ilmselt hoopis selles, et investor, kelle eesmärgiks on võimalikult vähese riskiga saada korralikku kasumit, saab oma vajadused rahuldatud kergema vaevaga ameerika turgudel kui kusagil väiksel ääremaal, kus börsi põhinimekirjas on 6 firmat, millest vaid 1 tegeleb reaalse tootmisega (ülejäänud kas vahendustegevuse, pangandusega või Merko puhul alltöövõttude koondamisega) ja puudub ka arvestatav dividendipoliitika. Ei usu, et Euroliit tooks kaasa kohe sellises situatsioonis tõusu ning vaadates ettevõtete finantsnäitajaid, ei usu,et aktsiad oleks alahinnatud.
Mis see arvestatav dividendipoliitika on? Mulle tundub küll, et USAst ei leia ligilähedaseltki sarnast dividenditootlust kui siit (pigem on ikka sealne eelis kiiremini kasvavate ettevõtete leidumine). Samuti ei ole oluline kas ettevõte klopsib reaalselt mingit kolu kokku või osutab teenust- peamine et ta omanikele väärtust looks.
Siinse aktsiaturu likviidsus on nii nigel, et mingisuguste Euroopa tegijate massilist kohalejooksmist pole oodata. Vaadelge eri perioodide käibe ja kapitalisatsiooni suhtarvu dünaamikat ja saate aru, mis ma mõtlen...
Selles suhtes on Heleniusel õigus, et Eesti rendihindade suhe kinnisvarahindadesse soosib siia investeerimist. Kuid isiklikult arvan, et surve alla jäävad tulevikus pigem rendihinnad. Juba praegu on kinnisvara hinnad suhteliselt kõrgel tasemel, arvestades millises seisus enamus hooneid on. Kasulikum on ehitada uus hoone kui osta vana renoveerimist vajav, samas on tegemist siiski Euroopa äärealaga...