Infortar (INF1T)

"Heki Fond"
Omakapital paberil €770M, aga selle sees on Tallinki osaluse väärtus paberil vs börsil (delta €100M) ja Gaso ostu järel ühekordne üleshindamine €160M. Ehk kui keegi on kontserni pearaamatupidaja viimase 6 kuu optimismipuhangu osas õrnalt skeptiline, siis omakapital on pigem €500M. See on veel sisse vaatamata sellesse, kuidas Eesti Gaas ise ja portfelli kinnisvara hinnatud on.

Sel juhul lõhnab P/B=0,5 järgi, vms, minu arvamusel. Eriti kui IPO tooks vaid kümneid (ja mitte sadu) MEURsid.

Tallinki omamine box-in-box ei saa olla eriti atraktiivne, ja siis on küsimus kuidas gaasivarasid hinnata. Oletades, et Eesti Gaas just ostis Gaso kaugelt(?) alla omakapitali (kuna hindasidki üles), siis see pigem näitab, et vara mis ka Eesti Gaasil enne oli, peaks ka olema alla omakapitali. Aga eks palju sõltub sellest, mis üldse gaasiga juhtub lähiaastatel. Riigid tahavadki vabaneda gaasisõltuvusest.

Ma ka ei saa päris aru kas Eesti Gaas müüb lõppklientidele kõigis riigis, või pigem "rendib välja" torusid (regulaatori hinna järgi). Lätis ongi endiselt ka Latvijas Gaze. Igal juhul Eesti Gaas kuidagi arvutavad turuosa, aga kas siis hulgi- või jaeturul. Eks selgub prospektis.
Minu jaoks on huvitav küsimus, mis on selle IPO maht, mitte hind? Sealt saab ka vastuse, miks ja kellele seda tehakse.
Turuväärtus peaks nkn alla booki olema, sest Tallinki diskonto + konglomeraadi diskonto + suure peetri diskonto. Seega rahatõstmiseks oleks mõistlikum ipotada Eesti Gaasi, mitte Infortari.

Hetke info pealt pakuks, et korraldajate valik ning poolaasta dividendide rõhutamine viitab küllaltki väiksele mahule ja kohalikule investorkonnale suunatusele. Aga eesmärk jääb ikka segaseks, sest float väike ning erilist likviidsust see IPO pakkuma ei hakka. Vbl mõni konkreetne Infortari omanik soovib osalist exitit?
IPO maht ei saa olla väga väike, kuna aktsiad tulevad põhinimekirja ( Vabalt kaubeldavate aktsiate osakaal vähemalt 25% (* või vähem, kui see on piisav turu toimimiseks)
Tallinki puuk börsile
kas Infortaril ei ole puuke küljes ? nüüd on kõik teistmoodi ?
teistmoodi, uus tase!
"carlos"
Tallinki puuk börsile
kas Infortaril ei ole puuke küljes ? nüüd on kõik teistmoodi ?


Või on mehed lihtsalt vanaks jäänud ja mõtlevad ”surilinal taskuid pole, võib lüpsilehma maha müüa, mulle pensioniks jätkub”.
Infortari prospektis tuleb teraselt jälgida mis saab Gaasivõrk AS'st. Teate küll miks ;)
Eesti Gaasil head graafikud mis näitavad gaasi tarbimise vähenemist Baltimaadel ja Soomes viimastel aastatel:

Gaasituru ülevaade 2023. a III kvartal
https://www.gaas.ee/gaasituru-ulevaade-2023-a-3-kvartal/

=>
Siit jällegi: Kuidas aru saada Gaso ost, ja sellest tulenevast ühekordsest kasumist. Kuidas hinnata Eesti Gaasi endiseid varasid.

Äkki on tegemist turuga, kus kõik "rauaväärtused" langevad (mida kiirendas gaasihinna tõus mullu).

Samas aga: Eesti Gaasil oli astronoomiline koondkasum 2022 aastal.
Kulda väärt kuulamine investor Toomase tunnist. Ain Hanschmidt: ".. ja teine probleem, mis ettevõtetel alati on, et ... mingil ajahetkel ettevõte[te] juhtkonnad arvavad, et see, mis on ettevõtte omakapital, on nende oma... ee...et ettevõtte oma. Ja siis nad panevad kogu rõhu kasvu peale, investeeringute peale.."

Sealt läheb veel edasi. Jutu mõte vist oli see, et dividendi hakatakse maksma põhimõttel, et kasvu pangalaenuga finantseerinud ettevõte peaks omanikke samamoodi silmas pidama nagu panku, millele intressi makstakse.
"stefan"
"stefan"
Uus link:
https://www.youtube.com/watch?v=kgiWtlqdBeE

Kell 32:00 näidatakse mõneid finantsnumbreid.

Puhaskasum [Infortar]
2021: 19 MEUR
2022: 96 MEUR
2023: 270 MEUR (9 kuu)

Eesti Gaasi koondkasum 2022 aastal oli 190 MEUR - sellest puhaskasum 95 MEUR.
https://www.gaas.ee/wp-content/uploads/aastaraamat-2022.pdf

Gaso ostu ühekordne mõju Infortari puhaskasumile oli 159 MEUR youtube-slaidi järgi.

Seega võib spekuleerida, et on toimunud:

2021
oli "tavaline" aasta - kasum 19 MEUR

2022
oli hull aasta kui Eesti Gaasi teenis 190 MEUR koondkasum. *

2023
- See osa 2022 aasta koondkasumist, mis ei läinud läbi kasumiaruandesse 2022 läks nüüd sinna, ehk mingi +95 MEUR pluss.
- Hinnati üles ostetud Gaso, 159 MEUR pluss
- Natuke Tallinkikasumeid

Seevastu on raske spekuleerida mis on juhtuud koondkasumiga 2023. Kas nagu puhaskasum, või kas seekord palju vähem. Selge peaks aga olema, et sisuliselt teeniti juba 2022 osa sellest, mis ilmub alles 2023 aasta kasuminumbrites. Aga kas jälle kaotati, kui gaasihind kukkus - pole teada.

2024
On oodata kasumi tagasiminek, kui mitte 2021 tasandile, siis hoopis teisele maailmale kui 2022 ja 2023.


* Riigid seevastu ostsid hirmkalli gaasi 2022/23 talve tagamiseks - ja toetasid tarbijaid. Küüniliselt öeldud: Võib-olla teenis Eesti Gaas/Infortar oma astronoomilise kasumiga küllaga tagasi neid kahjumeid mida riigid oma hullude covid-piirangutega tekitasid Tallinkile/Infortarile paar aastat varem.
"stefan"
- Natuke Tallinkikasumeid

Parandus: Tallink pole konsolideeritud.
Mälu värskendamiseks küsiks üle, et kas oli koroona ajal midagi sellist, et Infortar ei soovinud(küsiti üldse?) Tallinkile hotellide rendi suhtes hinnas alla tulla?
hanschmidt käis eile swissotelis privaatpanganduse foorumil infortari ipot turundamas ja tegi umbes nii pooletunnise esitluse .. kõige valjemini kõlas seal euro per aktsia dividendilubadus (millega võiks pigem ehk taksojuhte hullutada), aga minujaoks jäi eelkõige uduseks soomest poolani gaasimüümise tulevikuperspektiiv, samuti ei peatutud kuigivõrd selgelt läti gaso varade kiirel üleshindamisel ja bilansis istuval tallinki sajamillisel marginaalil. selge, et ipo hinda ning tingimusi ta veel lauale käia ei saanud ja eks lähiaeg annab arutust, aga .. esialgu on persetunne selline, et ei osale )
"TauriA"
Kulda väärt kuulamine investor Toomase tunnist. Ain Hanschmidt: ".. ja teine probleem, mis ettevõtetel alati on, et ... mingil ajahetkel ettevõte[te] juhtkonnad arvavad, et see, mis on ettevõtte omakapital, on nende oma... ee...et ettevõtte oma. Ja siis nad panevad kogu rõhu kasvu peale, investeeringute peale.."

Sealt läheb veel edasi. Jutu mõte vist oli see, et dividendi hakatakse maksma põhimõttel, et kasvu pangalaenuga finantseerinud ettevõte peaks omanikke samamoodi silmas pidama nagu panku, millele intressi makstakse.


kuulasin seda eile ja tõesti kuldaväärt kuulamine. hetkel, mil hanschmidt põhjendas börsile minekut nii, et ettevõte on nii suureks kasvanud, et tahavad hakata investoritega kasumit jagama, lõi mulle pildi selgeks - run forrest, run!
See kes peale Talliki IPOt kasumis on märgib nüüd Infotari? Juba aastaid tagasi pidi Tallink kõva dividendi aktsia olema ja kohe kohe hakatakse maksma. Kui ikka sama seltskond pukis, suund ei muutu.
... ettekandes kinnitati ju näite varal sönaselgelt, et juhul kui aktsia langema hakkab, siis dividend 1 eur astas on ikka kindlustatud... ja et soovitakse et Infortar just sellesarnaseks ettevötteks kujuneb..

toodi selgelt välja ka planeeritavate investeerimistehingute riskid, mis väga kergelt võivad ettevõttele olulist möju avaldada, kui turg peaks ümberhinnastuma.. seega köik ausalt laual - riskid sulle 1 eur vastutuskindlustus tasu eest aastas...
Võin siis pakkuda särnane äriplaan:
Müün 20eur aktsia, luban maksta 1 eur aastas.
Maksan 10 aasta järjest 1eur ja olen austatud mees.
Deklareerin pankrotti.
Tulud 20 euro, kulud 10 eurot. Profit!
"iTake"
Võin siis pakkuda särnane äriplaan:
Müün 20eur aktsia, luban maksta 1 eur aastas.
Maksan 10 aasta järjest 1eur aj olen austatud mees.
Feklareerin pankrotti.
Tulud 20 euro, kulud 10 eurod. Profit!


Väga hea, arendame mõtet edasi. Müügist saadud 20€ paned ju ise vahepeal kasvama. Võtame sellise harju keskmise 8% aastas? Kaua me sellega loogikaga sõuame ?
Praegu on olemas aktsia, mis maksab kindlalt 1€div ja on seda juba turule tõestanud.
Maksab 15€. Infortari hind peaks olema ca 10€, et mingit huvi tekiks. Või ma eksin?