Eesti või muu maailma turud? Plussid ja miinused

Sagedasti on Eesti investorid dilemma ees, kas investerida Eestisse või väljamaale. Siin on mõned punktid, mis meelde tulid.

Eesti

-: väikesed ettevõtted ja vähe ettevõtteid (sellega kaasnev hindade volatiilsus ja likviidsuspreemiad)

+:investeeringud asuvad käe-jala juures, tunned maksusüsteemi ja investeerimist reguleerivat seadusandlust.

Välismaa:

-: mastaabiefekt: investeering asub kaugel, sellest tulenevalt on oht erinevaid fakte kas üle- või alahinnata; ei tunne maksusüsteemi ega investeerimist reguleerivat seadusandlust (sellega kaasnev oht kanda liigseid investeerimiskulusid)

+: lai valik ettevõtteid, palju infot nende kohta

Iga lugeja võiks siia juurde lisada plusse ja miinuseid, mis kaasneb investeerimisega Eestisse/välismaale.

Ma ei tea, kuidas praegu olukord on, kuid minu mõtted on juba alates aastast 1997 käinud samas suunas. Eesti börss põhineb kahe panga aktsia - Hansapank ja EÜP käivetel. Suurimad börsikäibed on samade firmade omavahelistel tehingutel. Kapitalistlikus ühiskonnas peaksid mõlemd firmad ise iseenda aktsiate ostmise/müümise eelnevalt registreerima. Ma ei ole kindel, kas Eestis peab ja kui peab, siis alati on mõni seotud offshore firma varuks. Seega, Eesti börsil mängides oled seotud mõlema panga omavaheliste sisetehingutega. Kui räägime Eesti alustavatesse firmadesse investeerimisest, siis on idee teine ja toetan igati mõne Eesti kapitalisti raha andmist Eestlasele, kel on maailma mineku ideeid. Nii mõnigi Eesti ärimees suudaks Silicon Valley firma juhatuses paremini asja ajada, kui sealne jobust päevateenija.
Kuna kõik maailm tunneb huvi NASDAQ'i vastu, on NASDAQ väga emotsionaalne. Iga alustav firma tahab praegu NASDAQ'ile ja enamik neid võib teha kiire tõusu ja siis kukub. Arvan, et päevamängijana suudab momendil NASDAQ'il suurt raha teha. See aga tähendab seda, et suudad emotsioonidega kaasas käija. Kui ei, siis vali mõni kindlam aktsia ja ära muretse päevase 50% languse pärast. Kokkuvõtteks: Eestis peaksid olema nn. "Angel Investor", kus minimaalseks summaks oleks Sinu rahakottist $500K, NASDAQ'ile võid minna praegu $2K eest. Vastuseks oleks, et kuidas rahakott kannatab. Samas aga, väga palju USA firmasi lõpetab, kuna ei leia seda esimest $25K investeerijat, kuna iga VC ütleb neile, et tahab kunagi $20M anda. Turg esimesele $25K on üle maailma olemas.

Veiko
Kuule Graafik, mis sa teoretiseerid. Milleks rääkida volatiilsusest ja likviidsuspreemiatest.
Tallinna börs on ju konnatiik.

Küsimuse asetus on kah suta ebaselge. Kas räägime otse- või portfelliinvesteeringutest? Otseinvesteeringuid tasub muidugi teha vaid lähedale, kus "investeeringud asuvad käe-jala juures, tunned maksusüsteemi ja investeerimist reguleerivat seadusandlust".

Portfelliinvesteeringute puhul võiks esitada küsimuse, mitu protsenti portfellist tasub investeerida Eestisse. Vastus sõltub oluliselt sellest, kui palju sul on inside infot. Väikeinvestor võib suhteliselt rahulikult investeerida vast vaid hansasse, yhisesse ja telekommi. Muudest "aktsiatest" tasuks ennast küll eemal hoida. Nendega toimub tihti ugri-mugrilik sugri-mugri. Investeerides neisse peab sul kindlasti käsi sees olema. Väikeinvestoril, kel pole, saab reeglina peksa.
See koduaktivate ja välisaktivate suhe on alati omaette diskussiooniobjekt.

Ameerika erainvestoritele heidetakse näiteks ette, et nende portfellites on välisaktivate osakaal liig väike.

***

Tulebki nii välja, et Eestis on aktsiaid vähe aga välisinvesteeringute tegemiseks on jälle infi olnud vähe.
Varematel aegadel on välismaale investeerimisel kindlasti takistuseks olnud taskukohase konsultatsiooni puudumine.
Tänane Päevaleht ärgitas uuesti 10 päeva tagasi ülesvõetud teemast LHV-d kirjutama.

klõpsa,siia
Selles kirjutises toodud graafikul paistab silma üks asi, TALSE on pagana volatiilne olnud. Meelde on jäänud traderite ütlus: ükskõik kuhu turg liigub, peaasi olgu volatiilne. Mida volatiilsem, seda kasulikum meile.

Libisevate keskmistega backtestides vanu aegridu saab küll imposantseid resultaate. Ja kui veel reageerinuks optsioonidega!

TVBl on palju lihtsam raha teha kui mujal. Vähemalt väikesel, kuid targal tegijal. USA aktsia kõverat vaadates küll ei ütleks kuhu läheb, TVB aktsiatega on ikka lihtsam. Risk on väiksem madalama P/E poolest, ka või dividenditootluse poolest (NORMA).
Selles kirjutises toodud graafikul paistab silma üks asi, TALSE on pagana volatiilne olnud. Meelde on jäänud traderite ütlus: ükskõik kuhu turg liigub, peaasi olgu volatiilne. Mida volatiilsem, seda kasulikum meile.

Loe üks tarkusetera ja jäta hoolega meelde:

volatiilsus + likviidsus = hea
volatiilsus + ei mingit likviidsust = halb

Mis kasu on sul volatiilsusest tekkinud kasumist kui sa seda lihtsalt kätte ei saa? Või kui selle kätte saamine maksab sulle kogu selle teenitud kasumi?

Ja kuigi see võib üllatusena tulla, ka USA-s on firmasid kes dividende maksavad :).
Roberti artikkel oli päris õige suunaga. Kui väikeaktsionärid loevad oma eeliseks Eesti turul aktsiate põhjalikku tundmist, siis nad tõesti eksivad.

Westmees, kui Sa väidad et oskad ennustada kuhu TVB aktsiate kõverad lähevad, siis oled tõesti tegija. Samas räägid endale natuke vastu - kõigepealt väidad TVB aktsiate tugevat korrelatsiooni NASDAQi ja DIJA-ga, samas väidad et USA stock'ide liikumist ei oska ennustada, küll aga TVB omasid. Algallika liikumise ennustamine peaks olema ju suhteliselt kergem kui aktsia hinna ennustamine, mis sõltub veel teistest turgudest? Või mu loogika vigane???
Tegin kiire rehkenduse ning leidsin ühe korrelatsioonide tabeli. Panin selle siia. Nagu näha on Talse korrelatsioon S&P500-ga 0%.
mmm, arvan, et Eesti positsiooni tuleks vaadata pigem kui Põhja- Dakotat New Yorki suhtes, mitte kui ühe riigi teiste riikide suhtes. Miks peaks Põhja- Dakota väike sell ronima NYSE-le, kui kodukandis käib ka edukas sibimine?
Pigem tuleks mõelda seda kuidas eesti pabereid paremini välja müüa. TSE pole ses suhtes veenvat marketingitegevust näidanud. Eksportimine on peamine. Kellele sa Eestis müüd? Kaua Siff jne ikka osta jõuavad, viitsivad.

to robert: ma leiaks ilmselt suurepärase korrelatsiooni Alabama maisiviljakuse ja Singapuri rottide surevuse vahel.
to beast:

juba ammu toodi tabav võrdlus NYSE ja TSE seosest Golfi hoovuse ja Võrtsjärve seose näol. Ära pressi.
to mises: Esiteks, polnud teadlik juba toodud seosest Golfi hoovusega. Kui juba mitmed nii arvavad, siis peab ka õige olema :)

Kuid Eesti ettevõtteid paremini müüa??? See ei ole seebiturg. Et, teeme 1 mln.-se reklaamikampaania ja pushime Estiko 100 eeq peale??? Ja TALSE siblimine on edukas? C'mon.

Ja kui mises loodab, et on teinud suurepärase majandusteoreetilise avastuse, et korrelatsioon on ebaoluline, siis on tore. Kui väidad, et Alabama maisiviljakuse ja Singapuri rottide surevuse vahel on kõrge korrelatsioon, siis toeta oma arvamust arvudega. Ära lahmi.
Rasvaindeks, tiivapikkus ja kehamass.

Rasvaindeksi, ja kehamassi vahel valitseb põhjuslik seos, kehamass peaks varieeruma ka koos tiivapikkusega (mida peetakse üldise kehasuuruse peegeldajaks).
Statistiliselt oluline korrelatsioon esineb kõigil liikidel ka rasvavaru suuruse (ja kehamassi) ning vanuse vahel - vanalindude rasvavarud ja kehamass on suuremad.
Kõikide liikide rasvaindeks (ja kehamass) oli Häädemeestes suurem kui Vaiblas.
Märgatavalt avaldavad roolindude rasvaindeksile ja kehamassile mõju toitumistingimused.
Raskem on interpreteerida aastasiseseid muutusi lehetäide rohkuse ja kehamassi ning rasvaindeksi vahel erineva soodusega aastatel.

Vot nii...
Siinkohal soovitaks westmehel ja kõigil teistel huvilistel lugeda Piret Kiristaja lõputööd Zooloogia ja Hüdrobioloogia Instituudi
Loomaökoloogia õppetoolis, teemal

RASVATIHASE KUI SULUSPESITSEJA LINNULIIGI MUNAKOORE MUSTER: SELLE KURNASISENE JA KURNADEVAHELINE MUUTLIKKUS JA SEOS OLULISEMATE SIGIMISNÄITAJATEGA
Juhendaja : Raivo Mänd

klõpsa julgesti siia!
Selle all kui ütlesin, et USA aktsiaid on raskem ette näha kui Eesti aktsiaid, mõtlesin ma aktsiaid üksikult võttes - Eesti omad üksikult ja USA omad üksikult. See ei ole sama mis kogu turg. Eesti turul on aktsiatel üksikult võttes momentum tugevam, trend püsib paremini. TVB aktsiatest ei suuda ette näha kõiki ja alati, vaid mõnda liikumist ajuti. Viimase aasta jooksul olen ainult korra puusse pannud. Kui ei ole kindel, ära investeeri. Turg ja üksik aktsia võivad liikuda eri suundades. Loomulikult ei püüa hea trader turust targem olla, vaid kohandab ennast.

Korrelatsioonidest nii palju, et neid võib arvutada kõigele, tulemus oleneb täpsemalt arvutusviisist enam kui valitud nähtustest. Korrelatsiooni arvutamine on üks primitiivne katse empiirilist maailma matemaatiliselt tõlgendada. Küündimatu sealjuures, oma silm on ikka üle.

Kuskohast tuleb välja roberti töös korrelatsioon 0? Värvige punaseks, ei näe muidu.

Tõepoolest, parim saavutatud tulemus aktsiahindade prognoosimisel doktorikraadiga meeste Suni tööjaamade abil oli see, et suudeti ette näha 6 minutit 70% tõenäosusega.

Tarmo üritab selgeks teha, et Eestit iseloomustab olukord "ei mingit likviidsust". Kui suured need aktsiakogused siis pidid olema, et 97 augustis-septembris neile ostjaid ei olnud? Pigem oli soov näha TALSET 1666 punktil, nagu ÄP.
Siit üks pluss eesti turu kohta tõsistele tegijatele...

Tubli investor jälgib firma(de) arengut pidevalt, helistab firma(de) klientidele et teada saada mis need arvavad firma toodangust, teeb veel igasuguseid imetrikke et rohkem informatsiooni koguda firma kohta kuhu on investeeritud.

Tõenäoliselt on eesti investoril lihtsam koguda taolist infot eesti ettevõtete kohta.