Eesti statistika valu ja võlu

Sain ka ise selle meeldetuletuse.

Lisan ka mina siia oma arvamuse - koguse see e-stat it-lahendus on nii karupersekaudu arendatud, et ma ei suutnud uskuda sellise tehnilise suutlikkusega teenuste olemasolu riigisektoris. Ma siiralt loodan, et see on tehtud sisemiste ressurssidega. Vastasel juhul peaks see eraettevõte küll maailmast kaduma.

Näited - selleks, et saada peakasutajaks pead täitma ankeedi, mille andmed saadetakse ametnikule e-posti kaudu ülevaatamiseks, kinnitamiseks ning selle kasutaja loomiseks, kusjuures andmete saatmisel tekib ankeedi üles väike teade "andmed edastatud" ning täidetud ankeet andmetega jäetakse ekraanile. Ei mingit võimalust edasi minna, või muud viisi kasutusloo kaudu edeneda. Ise siis otsustad mida sa saadetud aga täidetud ankeedi ja andmetega peale hakkad. Kuna delegeerisin vastutavale isikule, siis tema konto tegemiseks ja juurdepääsu tegemiseks kulus pool päeva, selle asemel et protsessi automatiseerida ja tagada aruande ära saatmist 5 minutit peale esmast sisse logimist. Milleks seda statameti jorssi sinna vahelel on vaja piduriks, samas kui igas kohas on meeldetuletus vastutusest mida vastutava kasutaja loomine juriidilisele isikule kaasa toob.

Kusjuures kogu see e-stat on täiesti olematu automatiseeritavusega ning puudub igasugune kasutaja käitumise intuitiivne tajumine. Ma tõsiselt ei üllatu kui iga saadetud ankeedi andmestiku veel käsitsi kuhugi baasi sisse tipitakse.

Samas, parem juba selline lahendus, sest enne seda tuli neid ankeete paberil käsitsi täita. Selge märk ameti äärmuslikkust alarahastatusest.

Absoluutne inimkonna ja progressi võit looduse üle Eesti Vabariigis 2009.
E-stati võiks rahus põlema panna.

Peale seda, kui ma e-statis üritasin igakuist aruannet esitada ja seda esimese hooga isegi üles ei suutnud leida, esitan ma neile aruandeid meelega paberil. Trükkigu ümber, kui tahavad, varem laadisin neile Excelit üles. Ja seda igakuist aruannet ei leidnud ma sellepärast, et statistikud olid ettevõte sinna igaks juhuks topelt sisse pannud ja aruannete esitamiseks tuli rippmenüüst "õige" ettevõte valida.
Stat ametis pesitsevad Sirje-tädid ei ole lihtsalt valmis kõigeks selleks uueks mida kutsutakse kokkuvõtvalt "kasutusmugavus".
Mingi hetk tuli jah nende arvates uuendus mis on vana, samuti ülialgelise lahendusega võrreldes veel palju hullem katastroof.
9 aastat on läinud, aga muutunud ei ole mitte essugi. Täitsin sellist huvitavat küsimustikku, nagu Majandustegevus, esimene kvartal.
Tegevust oli ainult niipalju, et 1 veebiteenuse arve sai tasutud. Ja tööga seotud isikuteks tuleb panna 1 ja talle on ette nähtud töötatud tunde 500 tundi. Sisestamine käib tuhat tundi ühe kümnendkohaga ehk siis 1 töötaja teeb kvartalis 500 tundi tööd. Panin 0,1, 1 kümnendkohaga ju vähem ei saa. Tuli teade, pehme viga.
Ise olete pehmed. 5 minutit netipangas arve tasumist korra kvartalis ja 500 tundi tööd. Hallooo, kosmos!
Minu jaoks oli fantast see, kui eStat-i kontot luues pidin ma sisestama telefoninumbreid kolm korda. Kõigepealt ühingu, siis tegevjuhi ja siis peakasutaja. Okei, see ei olnudki see fantast. See oli, et mul oli sisestada üks mobiilinumber. Kohustuslikud on aga sisestada "Telefon" ja "Mobiiltelefon". No mul ei ole lauatelefoni. Nii ma siis tagusin ühte ja sama numbrit sisse kuus korda.

Loodan, et kunagi ei tule Tartu Maakohtult kurja teadet, et kuna ettevõttel puudub kohustuslik lauatelefon, siis otsustati, et ettevõtte kustutatakse registrist.
No selle kohta on meil ju värske temaatiline artikkel ilmunud:

http://kontoris.blogspot.com.ee/2018/04/kuidas-kogutakse-statistikat.html
MLindepuu
Minu jaoks oli fantast see, kui eStat-i kontot luues pidin ma sisestama telefoninumbreid kolm korda. Kõigepealt ühingu, siis tegevjuhi ja siis peakasutaja. Okei, see ei olnudki see fantast. See oli, et mul oli sisestada üks mobiilinumber. Kohustuslikud on aga sisestada "Telefon" ja "Mobiiltelefon". No mul ei ole lauatelefoni. Nii ma siis tagusin ühte ja sama numbrit sisse kuus korda.

Loodan, et kunagi ei tule Tartu Maakohtult kurja teadet, et kuna ettevõttel puudub kohustuslik lauatelefon, siis otsustati, et ettevõtte kustutatakse registrist.


Seda nuppu ei näinud, et kopeeri andmed? ;-)
hugeli
Seda nuppu ei näinud, et kopeeri andmed? ;-)


Ikka nägin. Klaviatuuril on ctr+c ja ctr+v olemas, tagusin neist siis esimest ühe ja teist ülejäänud korrad.

Või sa räägid päriselt mingist nupust? Kui nii, siis mul brauser seda ei näita. Tee mu uudishimu rahuldamiseks screenshot sealt sellest nupust: https://estat.stat.ee/avalik/taotlus?language=et.

Mul on kasutajaid tehes olnud "nupp", kopeeri andmed ja siis on väljad automaagiliselt täidetud olnud. Hoian meeles, et screenhot teha kui taas vaja uut ettevõtet regada.
ID kaardiga olen sisse logitud olnud, mitte parooliga. Kui see miskit mõjutab...
Kuidas pääseda mõtetust aruandlusest, mille ainus eesmärk on andmekogujate toitmine? "Tegevus osaliselt peatatud; tegevus peatatud aruandevormi mõistes või väljaspool eelnimetatud piirtingimust; aruande formaat ei võimalda andmete korrektset esitamist; küsitud andmeid ei koguta; küsitud andmed või osa neist ei kuulu avalikustamisele; küsitud andmed on kättesaadavad avalikest allikatest." 100% toimivuse garantii. Since 2014 :)