dollar

Lugesin eile Laffer Associatesi paberit pealkirjaga "Mad Euro Disease".

Paberit läbiv sõnum oli, et nõrgenev valuuta on paha. Tõestuseks ajaloolised näited.

95 aasta juulist on euro dollari vastu nõrgenenud 37%. Hinnad eurotsoonis on tõusnud aga 11% vs. USA 16%. Hiljuti aga on inflatsioon Euroopas pead tõstmas.

Nende järeldus on radikaalne: kas euro tugevneb USD vastu kiiresti või on Euroopas oodata USA-st 5% kõrgemat inflatsiooni ja kõrgeid intresse.

kallis dollar iseenesest on Eurotsooni jaoks inflatsiooniline. Eesti on mõnes mõttes selle võimendatud näide. Aga kas see just nüüd 5% kõrgemat inflatsiooni tähendab?
ECB jättis kesksed intressimäärad muutmata

Kahe möödnud päeva jooksul on dollar euro vastu nõrgenenud ligi 2,5%-ti. Seda on väga palju. Nende kahe päeva jooksul oleme korduvalt pidanud vastama küsimustele a´la “mis dollariga juhtus”; “mille peale dollar kukkuma hakkas?”, jne.

Et kõik ausalt ära rääkida peaksime alustama sellest, et Inglismaal on toimumas konservatiivide partei liidri ehk siis opositsiooniliidri valimised. Kui möödunud kohalikel valimistel oli opositsiooniliidriks suur euroskeptik, siis peale hävitavat kaotust tööparteile, astus ta vabatahtlikult tagasi. Enamus inimesi on teadlikud praeguse peaministri ja tööpartei liidri Tony Blairi ühisraha vaimustusest ning arvestatakse, et juhul kui järgmised parlamendivalimised võidab tööpartei, siis ühineb Inglismaa päris kindlasti mõne aja jooksul Euroopa ühisrahaga. Analüütikute ja majandusteadlaste hinnangute järgi (seda on tunnistanud ka poliitikud ise) on praegune inglise naela tase 15-20% tugevam, kui ühisrahaga ühinemisel olema peaks. Seega on tööpartei valimisvõit ühtlasi ka stardipauguks naela müümisele. Opositsiooniliidri valimised olid turuosalistele kui naela väärtuse baromeetriks. Esimese ringi valimiste tulemusena lahkus mängust kõige euro-vaenulikum Portillo ning järgmise valmisringi suursoosikuks peetakse kõige euro-sõbralikumat Ken Clarke´i. Seega on esimesed märgid olemas, et naela tuleb müüma hakata ning seda ka turud tegid. Tänu naela nõrgenemisele euro vastu leidis euro jõudu ka dollari rünnakutele vastu panna.

Teiseks väga tugevaks põhjuseks dollari nõrgenemisel on paaril viimasel nädalal taas aktiviseerunud Ameerika eksportööride loby “tugeva dollari” poliitika muutmiseks. Lisaks töösturitele on häält hakanud tõstma ka põllumehed. Eile räägiti juba, et Ameerika eksportijad on tugeva dollari tõttu kaotanud viimaste aastatega ligi 58 miljardit dollarit. Eilse kauplemipäeva alguses ilmus Jaapani ajakirjanduses artikkel, kus väideti, et nädalavahetusel toimuval G-8 tippkohtumisel võib Ameerika ametlikult teatada “tugeva dollari” poliitka muutmisest. Aasia turgudel antud uudisele olulist tähelepanu ei pööratud, kuid euroopa turgude avamisega dollarite müügihuvi intensiivistus. Peale Prantsuse oodatust paremaid tööstustoodangu näitajaid hakati dollareid müüma ka eurode vastu. Kuulduste kohaselt olid päris mitmed Hedge fondid (riskikapital) turul eurot ostmas, tõenäoliselt oli tegu dollari tugevnemisele võetud positsioonide piiramisega enne G-8 kohtumist, kuid pidev ostuhuvi viis euro Ameerika turgude avamiseks 18,109ni. Ameerika turgude avamisel avaldasid uudisteagentuurid artikli president Bush´i intervjuust Itaalia ajalehele La Stampa. Artiklis mainis hr president muu hulgas, et tugev dollar on eksportijatele suureks probleemiks. Samas mainis ta kohe, et teisalt aitab tugev dollar Ameerikasse kapitali meelitada, kuid turuosalised kuulsid ainult seda, mida nemad tahtsid.

Eilse päeva tippsündmuseks oli Ameerika Keskpanga presidendi kõne Ameerika majanduse olukorra kohta. Lause, et “majandus ei ole veel aeglustumisest üle saanud ning tõenäoliselt tuleb veelkord intresse langetada” andis uue tõuke dollari müümisele ning päeva lõpuks oli dollari madalamaks noteeringuks jäänud 17,892. Tänane tehiniline pilt eeldab, et dollari müümine jätkub ning üheks eesmärgiks oleks 17,73. Samas oleme varsti jõudmas tasemetele, mis on karude ja pullide lahingus otsustava tähtsusega. Esimene tõsisem lahing tõotab tulla 17,61 läheduses.

Dollari nõrgenemise põhjust võib otsida ka naftahinna jätkuvast langusest(käes on 14.kuu madalaim tase)
...aitab tugev dollar Ameerikasse kapitali meelitada

päh, kapitali aitab meelitada ikkagi tugev majanduskasv. praegu ameerikal sellega küll kiidelda ei ole. tugev taal on selle tagajärg, mitte eeldus.

dollar võiks ikka langeda praegustes tingimustes.
tugev taal on selle tagajärg, mitte eeldus...

sõnastus segane.

pidasin silmas, et dollari tugevus on esiteks kasvu ja teiseks sellest tingitud kapitalivoogude tagajärg mitte eeldus.
matrox - kas sa vaidled mr Bushi väitele vastu või väidad sa, et mina panen puusse?

praegusel juhul oli asja mõte see, et eurooplased on miljardeid taalasid Ameerikasse pannud (Equities ja bondid) ning juhul, kui valuutakurss kukuks igal aastal 10%-ssa nagu euro seda praegu teeb, siis tõenäoliselt oleks oluliselt vähem investoreid huvitatud Ameerikasse paigutamisest.

Eilses Deutsche Bank´a hommikuses newsletter´s oli juttu sellest samast asjast.
Mainiti, et Global Fund manageridel on hallata ligi 30 triljonit taala (fixed income ja equity assets). Ja kui vennad suvatseksid ainult 1% kogu mahust Usast ära viia oleks see summa 300 miljardit taala!!!!!
Eelmisel aastal importis USA kapitali 487 miljardit taala.

Tasub vist ikka mõelda valuutakursile, kui selline defitsiit on...
The U.S. dollar is spiking lower versus the yen and the euro, after the International Monetary Fund said in a report about the U.S. that the dollar "may be at risk for a sharp depreciation," due to the longer-term unsustainability of the U.S. external current account deficit and if productivity performance proved disappointing.

EUR 0.902USD(USD 17.35EEK)
USA aktsiad on EUR-ides arvestatuna 52 nädala madalaimate tasemete juurde jõudmas. S&P 500 on oma aasta madalaimast tasemest 10% kõrgemal, aga USD nõrgeneb kiiresti. Varsti on USA aktsiad ostjate jaoks viimase aja soodsaimad.
US - kui samamoodi jätkub, siis varsti ei eurooplastel USA aktsiaturule enam üldse asja. Pean silmas siin euro tugevnemist. natuke veel ja mega super hyper downtrend on murtud ja siis läheb asi kurjaks.

lõik hommikusest kommentaarist. take it for what it worth.Oma eilses ülevaates avaldasime kartust, et euro tugevnemislaine võib olla lõppemas. Läks siiski natuke teisiti. Peale mõningast korrektsiooni sai euro uuesti hoogu juurde ning päev lõpetati taas kõrgemal kui eelnevatel päevadel.

Eilne kauplemine Aasias oli tagasihoidlik.

Euroopa turgude avamisega algas eurode müümine. Euroopa oli dollarit ostmas kuni lõunani. Kuuldavasti oli euro nõrgenemine seotud Sheitsist pärineva 1 miljardi euro suuruse müügikorraldusega. Kaks, kolm tundi tugevat tööd ja turg oli antud tehingukorralduse endasse imenud ehk siis nõrgenemisel leidus piisavalt ostjaid ja juba üsna pea olid turuosalised taas eurot ostmas.

Ameerika turgude avamisel avaldati Ameerika jaekaubanduse näitajad, mis jäid võrreldes eelmise kuuga samale tasemele, kuid olid oodatust (–0,2%) paremad. See andis veelkord tõuke eurode müümiseks, kuid igal väiksemalgi nõrgenemisel oli piisavalt eurode ostjaid ning üsna pea leiti, et lihtsam on “raha teha” eurot ostes. Meeleolu muutusele aitas kaasa ka IMF raport, kus mainiti, et dollar on tugevalt ülehinnatud ning praeguse jooksevkonto defitsiidiga on avatud suurtele korrektsioonidele. Tavaliselt oleks sellised IMF´i avaldused jäetud märkamata, kuid praeguses olukorras on lugu natukene teine.

Tänases Deutsche Bank-i hommikuses ülevaates on pikemalt põhjendatud, miks turuosalised reageerisid IMF avaldusele nii nagu nad reageerisid. Kokkuvõtvalt võiks öelda, et peale jõudude tasakaalu muutust senatis (mäletatavasti läks üks vabariiklane demokraatide poolele üle) on president Bush hoopis rohkem avatud erinevatele seisukohtadele ehk peab rohkem arvestama erinevate huvigruppide arvamustega. Nagu me kõik oleme viimasel ajal kuulnud on paljud Ameerika tootjad, põllumehed eksportijad, jne, jne avaldanud muret “tugeva dollari” poliitika pärast ning on nõudnud, et Washington võtaks midagi radikaalset ette. Eilne IMF avaldus annab erinevatele huvigruppidele moraalse kindluse ja põhjuse nõuda nõrgemat dollarit. Lisaks sellele pole Bush´i administratsioon viimasel ajal valuutadest juttu teinud. Turuosalised võtavad seda, kui vaikset JAH sõna dollari nõrgenemisele. Selline oli siis Deutsche põhjendus eilsele reageeringule. Seega andis Ameerika kauplemisperioodil tooni IMF´i avaldus.

Päeva madalmatest tasemetest läbi murdes tuli turgudele uusi dollarite müügikorraldusi ning päeva lõpuks nõrgenes dollar 17,308-ni.

Tänane kauplemispäev Aasias oli taas vaikne, kuid jätkuvalt oldi eurot ostmas. Euroopa turgude avamisel algas taas suurem eurode ostmine ning praeguseks on dollari nõrgemaks tasemeks jäänud 17,232. Tänases majanduskalendris on jällegi olulisel kohal Ameerika majandusnäitajad, kuigi viimasel ajal pole turuosalistel olnud aega majandusnäitajaid jälgida, sest turul on piisavalt ordereid eurode ostmiseks. Praegusel hetkel ei oskagi öelda, mis võiks saada põhjuseks, mis lõpetab turuosaliste paanilise eurode ostmise. Tänane tehniline pilt on jätkuvalt euro jaoks positiivne. Järgmiseks tasemeks kuhu dollari müüjad on oma pilgu seadnud on 17,156. Praeguste märkide järgi võiks korrektsiooni euro tugevnemisele oodata alles reedel.

Euro praegu 0,922 dollarile, mis teeb dollari kursiks 16,96 krooni. Euro tugevnes järsult peale Saksamaa ärikliima(IFO numbrite) avaldamist, mis tõusid esmakordselt pärast jaanuari kuud.

Need, kes usuvad dollari nõrgenemisse on järgmine lugu:

Nõrgenev dollar pakub uusi investeerimisvõimalusi

USB Warburg's Ed Kerschner lowered his dollar forecast vs. the euro, indicating that he expects the European currency to trade in a range of 85 to 95 cents this year, with a bias toward the upper end of the range. The strategist had previously expected the euro to close out 2001 at 80 cents. And he looks for the euro to reach parity vs. the dollar by the end of 2002 as the European economy recovers and the currency market pays more attention to the U.S. current account deficit. "A weaker dollar is bullish for global growth because it will help U.S. exports while giving the European Central Bank more latitude to ease monetary policy," Kerschner wrote in a research note. The Warburg strategist conceded that while favorable currency trends are almost never a good reason to buy a stock, they can make a good stock even better. The companies he sees as benefiting the most from a softer greenback include Baxter International (BAX), IBM (IBM), Pfizer (PFE), Procter & Gamble (PG), Tiffany (TIF) and TXU Corp. (TXU).
Dollar nõrgenes pärast ECB intressikärbet euro vastu
Dollar annab jälle positsioone käest. Praegu on hea moment suuremaks kukkumiseks.

Kauplemisaktiivsusest

Lõpuks on siis suvi läbi. Tõenäoliselt sellest või siis järgmisest nädalast võiks ka valuutaturgude likviidsus taas paranema hakata. Suuremad käibed ja väiksem volatiilsus peaks aitama paljastada suuremate turuosaliste pikamaajalisi nägemusi valuutakursside arengutest. Kui euro jätkub tugevnemist ka kaks või kolm korda suuremate käivete korral, siis võib sellest järeldada, et asjaga on tõsi taga (euro tugevnemisega nimelt). Kui aga euro hakkab paranenud likviidsuse olukorras taas vaikselt “step-by-step” langema on põhjust karta, et tegemist on taas kord eriliselt tugeva korrektsiooniga nagu neid euro tutvustamisest saadik on olnud korduvalt. Viimati nägime sellist korrektsiooni eelmise aasta lõpus, käesoleva alguses.

USA

Tundub, et seekord on asjalood teisti (nagu on korduvalt tundunud). Dollari jätkuva nõrgenemise poolt räägivad mitmed olulised argumendid. Üheks peamiseks põhjuseks, miks dollar võiks nõrgeneda, on Ameerika praegune majanduslik olukord. Kui varasemate euro järskude tugevnemislainete korral on Ameerika majandus olnud tugevas kasvus, siis praegusel juhul püüavad ameeriklased ära hoida majanduslangusesse sattumist. Lisaks majanduse tugevusele aitas dollarit toetada kapitali sissevool Ameerikasse ning toorainehindade tõusutrendid. Veel põhjendati dollari tugevnemist euro vastu, Ameerika oluliselt kõrgema produktiivsusega ning kõrgemate intressidega kui Euroopas. Kõik need argumendid on praeguseks kadunud või kohe-kohe kadumas.

Euroopa, OPEC ja "rahva hääl"

Kapitali väljavool Euroopast on peatunud ning viimastel kuudel on märgata juba kapitali sissevoolu. Toorainete hinnad on juba pikemat aega langustrendis, väljaarvatud nafta, mida OPEC püüab hoida kindlas kauplemisvahemikus. Ameerika oluliselt kõrgema produktiivsuse mull on samuti lõhkemas ning intressid on allpool Euroopa intressimäärasid. Kui varem teenisid dollarit ostnud investorit iga hoitud päeva eest intressi, siis praegusel hetkel tuleb neil dollari hoidmise eest peale maksta. Oluliseks teguriks tugevnemise või nõrgenemise puhul on ka Ameerika ametlik poliitika. Varasemalt väitsid Ameerika rahandustegelased kaljukindlalt, et “tugev dollar” on Ameerika majanduse ja rahvuse huvides. Praeguseks on viimasest taolisest kinnitusest dollar ligi 10% nõrgenenud. Ameerika majanduse nõrkus on kohalikele poliitikutele tulnud mõnigase üllatusena ning paar kuud tagasi toimunud võimu ümberjagamine senatis on pannud Ameerika poliitikud hoopis karmima reaalsuse ette. Enam ei saa “rahva häält” niivõrd kindlalt ignoreerida. Rahvas – tööstussektor, põllumehed ja paljud teised nõuavad, et valitsus võtaks tugeva dollariga midagi ette. Ja praeguseks tundub, et Ameerika poliitikud on viimase aja dollari nõrgenemisega üpris rahul. Kuigi euro tugevnemise poolt dollari vastu on kaalukaid argumente on siiski ka mõningad faktoreid, mis teevad euro edasise tugevnemisväljavaadete suhtes ettevaatlikuks.

Turg

Üheks suuremaks argumendiks, miks edasine euro tugevnemine on keeruline, on valuutaturgude praegused positsioonid. Nimelt näitasid eelmise nädala Chicago futuuribörsi andmed, et spekulatiivsed pikad euro positsioonid ehk spekulatiivsetel eesmärkidel arvetel hoitavad eurode positsioonid on euro tutvustamisest saadik kõige kõrgematel tasemetel (3,36 miljardit). Kuigi on tegemist ainult väikse osa spekulatiivse kogukonnaga järeldatakse antud näitajatest, et ka muu spekulatiivne seltskond (futuure mitte kasutav seltskond) on sarnastes positsioonides. Seega on üpris raske leida eurodele ostjaid, kui “kõigil” on eurod juba ostetud.

Prognoos

Antud informatsioon lubab uskuda, et ükskõik milline euro jaoks negatiivne uudis võib anda tõuke spekulatiivsetel eesmärkidel ostetud eurode müümiseks. Lisaks positsioonidest tulenevatele riskidele on euro jaoks negatiivne ka praegune Euroopa majanduse konjuktuur. Kõike eespool mainitud arvestades tundub, et vähemalt lühiajaline dollari tugevnemine on paratamatu. Viimaste nädalate arengud näitavad, et dollari nõrgenemislaine oluliseks punktiks on 16,936. Vähem, kui kahe kuuga nõrgenes dollar üle 10%-di ning seda on ka ekstreemsete turusituatsioonide korral (sõjad, devalveerimised, jms.) üpris palju. Antud tase on praeguseks kujunenud dollari viimase aja põhjaks. Praeguseks hetkeks on dollar suutnud antud nõrgenemisest 2%-ti tagasi võidelda. On tõenäoline, et sellele tuleb veel lisa. Dollari tugevnemist kuni 17,62-ni võiks vaadelda, kui korrektsiooni antud 10%-sele kukkumisele. Dollari tugevnemine 17,90-st kõrgemale on tugevaks signaaliks, et järjekordne euro tugevnemislaine võib osutuda taas ainult miraaziks. Liikumine 18,089-st kõrgemale paneb ka kõige vähem dollarit armastavad turuosalised dollarit ostma ning liikumist 18,429-ni on praktiliselt võimatu ära hoida. Viimasest tasemest kõrgemale ronides on turuosaliste ekraanidel koheselt järgmiseks eesmärgiks 18,739 ja 19,035. Eelistatud stsenaariumiks on siiski euro jätkuv tugevnemine peale mõningast korrektsiooni/stabiliseerumist. Ei tahaks uskuda, et dollar võiks tugevneda 17,62-st kõrgemale. Parima stsenaariumi korral lõppeb dollari jõud 17,424 juures ning sealt edasi algab dollari uus nõrgenemine esmalt 16,936-ni ja edasi 16,70-ni. On üpris tõenäoline, et dollar nõrgeneb veel käesoleval aastal 16,50-ni ja usutavasti ka 16,32-ni. Optimistlikumad eurot “armastavad” turuosalised usuvad, et dollar nõrgeneb veel käesoleval aastal 15,34-ni. Sellised arengud tunduvad siiski liiga utopistlikud. Tehniliselt oleks dollari nõrgenemine kuni 16,47-ni täiesti piisav ning juba sellinegi liikumine oleks praegustest tasemetest ligi 5%-ti madalamal.

Ma sain oma forwardi 0,9070 tasemelt kinni. Kahe kuuga 603 bps ehk 7,12%. Elu esimene valuutatehing :))
HOIATUS!

lähimatel päevadel on dollar väga haavatav. Võib juhtuda, et juba järgmise nädala sees nõrgeneb dollar 16,50-ni.
Kas keegi oskab öelda, kus (Eestis) saaks teha intressiswapi, kus alusväärtus oleks 2m EEK ringis?
Tagatisdeposiit võiks jääda 2-3% piiresse.