Börsipäev 10. november

Pärast vaikset arenemist sai võlakriisi saaga eile uue hoo sisse. Itaalia võlakirjade tulusused tegid eile väga korraliku hüppe üles: 10-aastase võlakirja tulusus tõusis 7,483% peale ja 5-aastase tulusus 7,71% peale, mis on kummagi puhul uued euroaja rekordid. Lisaks Itaalia võlakriisi küsimusele on riik nüüd ka juba korralikus poliitilises kriisis.

Angela Merkel tunnistas keerulise olukorra tõsidust ja tõi välja, et vajatakse kiireid struktuurseid reforme, hoiatades veel omalt poolt, et ülejäänud maailm ei kavatse pikemalt oodata. Reformide all pidas Merkel silmas Euroopa suuremat poliitilist ja majanduslikku integreerumist. Tema enda sõnade kohaselt tähendavad need "rohkem Euroopat, mitte vähem". Lõpuks sattus ka euro ise tugeva müügisurve alla, langedes eile USA dollari vastu koguni 2,15%. Euro on täna hommikul langenud veelgi ja saavutanud uue enam kui nelja nädala põhja $1,3510 tasemel.

Tänastest sündmustest väärib tähelepanu Itaalia võlakirja oksjon, kus loodetakse müüa 5 miljardi euro väärtuses võlga. 7% võlakirja tulususe piir on teatavasti tase, mida peetakse jätkusuutmatuks ja kus riik võib kohustustega toimetulemiseks küsida välist abi.

Äsja avaldati Saksamaa oktoobrikuu lõplik tarbijahinnaindeks, mis näitas aastasel baasil vastavalt ootustele 2,5% tõusu. Tähelepanu väärib ka täna avaldatav Euroopa Keskpanga novembrikuu raport (kell 11) ja Euroopa Komisjoni majanduskasvu väljavaadete raport (kell 12). Kell 14 teeb oma intressimäära otsuse teatavaks Inglismaa keskpank, mis jätab intressimäära tõenäoliselt muutmata 0,5% peale ja stiimulprogrammi mahu 275 miljardi GBP peale. USA sessioonil avaldatakse kell 15.30 septembrikuu kaubandusbilanss ja töötuabiraha taotluste näidud. Kell 21 ilmub ka oktoobrikuu eelarveraport.

Aasia aktsiaturud olid täna väga tugeva surve all ja Euroopa indeksite futuurid kauplevad hetkel kuni 2,5% miinuspoolel. USA indeksite futuurid on kauplemas kuni 0,58% punases.

Risto, loe viimane rida uuesti läbi!
Turgudele on survet lisamas ka Kreeka olukord, kus ilmnes, et plaanitavale vahevalitsusele ei olegi uut juhti niivõrd kerge leida. Peamiseks kandidaadiks peetud endine Euroopa Keskpanga asepresident Papademos nõudis, et mõlemad suurparteid - sotsialistid ja konservatiivid - kirjutaksid alla ELi poolt nõutavatele tingimustele 130 miljardi euro suuruse abipaketi saamiseks. Pikemalt Kreeka hetkeolukorrast Reutersi artiklist.
Torso
Risto, loe viimane rida uuesti läbi!

Tegin väikese muudatuse. Tänud tähelepanu juhtimise eest!
Prantsusmaa suuruselt kolmanda panga Credit Agricole SA (ACA) kasum langes III kvartalis 65% tänu Kreeka võlakirjadele. Bloombergi vahendusel:
Net income fell to 258 million euros ($350 million) from 742 million euros a year earlier, the bank, based near Paris, said in a statement today. That missed the 552 million-euro average estimate of eight analysts surveyed by Bloomberg. The company booked a 905 million-euro pretax writedown on Greek sovereign debt in the period.

Credit Agricole, while absorbing losses from its Greek consumer-banking unit, faces more collateral damage in Italy, where austerity measures and spiraling refinancing costs threaten economic growth in the bank’s second-largest market after France. The company, along with BNP Paribas (BNP) SA, is among the biggest foreign holders of the country’s sovereign debt.

Concern about French banks’ debt holdings in Europe’s troubled countries -- Greece, Portugal, Ireland, Spain and Italy -- has weighed on their stocks. Credit Agricole has fallen 47 percent this year in Paris trading, reducing its market value to 12.5 billion euros. BNP Paribas, France’s largest bank, has dropped 36 percent in 2011, while Societe Generale SA, the second biggest, has slid 55 percent.
Ka Prantsusmaa riskipreemia on tegemas uusi tippe (10a Bund vs OAT)
Nagu Risto mainis, siis Itaalia üritab täna järjekordse oksjoniga investorite riskiisu testida. Allolevalt graafikult on näha, et 5mld on üsna köömes summa sellest, mida tuleb järgnevate kuude jooksul tagasi maksta/refinantseerida. Esimese kvartali lõpuks teeb summa kokku 171 miljardit eurot.....3x enam kui Kreeka, Portugali ja Iirimaa lunastamiskohustused kokku.
Itaalia 10-aastase võlakirja tulusus on viimase tunni jooksul kenasti alla tulnud:



Lisaks avaldati just Itaalia septembrikuu tööstustoodangu näidud: -4,8% vs oodatud -3,0% (M/M) ja aastasel baasil -2,7% vs oodatud +1,1%.
Itaalia 1a võlakirja intressiks kujunes tänasel oksjonil 6,087%, mis on kõrgeim tase alates 1997.a septembrist (3,57% 2011.a oktoobris). Bid to cover 1,99x vs 1,88x oktoobris.
Hiina oktoobri kaubandusbilanss kasvas kuuga 14,5 miljardi pealt 17 miljardile dollarile, mis oli vähem võrreldes konsensuse oodatud 25,7 miljardiga. Ühest küljest tingis selle oodatust nõrgem ekspordikasv ja teisalt kiirem impordikasv. Üks huvitav kommentaar Marketwatchi vahendusel...

Daiwa’s Lai said the real surprise in Thursday’s data was weaker shipments to countries considered little affected by Europe’s sovereign-debt crisis, including weaker demand from manufacturing powerhouses in Northeast Asia and commodity-focused economies such as Canada.
Hiina eksport jääb tabeli järgi ennustusvea piiridesse, küll aga on import oodatust suurem. Mitmete uudiste põhjal tundub, et Hiina tarbimine pole (veel) tuure maha võtnud.
Inglismaa keskpank üllatusi see kuu ei valmista, jättes nii intressimäära kui ka stiimulprogrammi mahu muutmata, vastavalt 0,5% ja 275 miljardi GBP peale. GBPUSD +0,15% ja kaupleb 1,5935 juures.
Eile avaldatud IAEA Iraani tuumaprogrammi raporti puhul on toimunud järgmised sündmused ja stsenaariumid.

-- Täna lekkis meediasse, et Israel kavandab anda sõjalise löögi Iraani tuumarajatistele jõulude paiku või hiljemalt uue aasta alguses.
-- kaks nädalat tagasi tegid Israeli õhujõudude lennukid kaugmaalendude treeninguid NATO Sardiinia baasi, mille kaugus on võrdne Israeli ka sihtmärkide vahemaaga.
-- kui Iisrael peaks andma õhulöögi, toimuks lend üle Iraagi territooriumi, kuna seal pole õhutõrjerelvastust.
-- Ameerika on selle aasta alguses müünud Israelile 55 punkripurustamiseks mõeldud pomme.
-- Israeli ametnikud räägivad Lääne liidritele, et sõjalise jõu kasutamine on "viimane mõjutusvahend", mis diplomaatide žargoonis on Israeli puhul muutunud sõjalise jõu kasutamise kinnituseks.
-- USA ja UK analoogsed plaanid ei ole seotud Israeli omadega ning praegu on juudiriigi liidrid (peaminister + kaitseminister) kõige triggerhäppi tegelasede maailmas.
-- Diplomaadid üritavad, IAEA raportit kasutades, veenda Venemaad ja Hiinat nõustuma Iraani sanktsioonide karmistamisega, mitte kasutada vetoõigust.
-- Väga reaalne on võimalus, et Israeli sõjalise rünnaku oht ja hirmutamine on Israeli gambiit muutma Venemaa ja Hiina suhtumist Iraani tuumaküsimuses.

Huvitavad jõulud tulemas.
Reuters.com reporting that former ECB Vice-President Papademos to head new Greek coalition government, according to President's office
Ma ei tea, mina ei suuda Iisrealile väga pahaks panna seda, et nad Iraani tuumaobjekte veidi laiali tahaks pillutada. Rahvuslikud huvid.
Iraak ei saanud nendega hakkama üle mitme aasta. Israel saab ja ühe õhurünnakuga? Elame näeme. Iraan on väga arvestatav sõjaline jõud regioonis.

Mõned päevad tagasi fondihaldurid soovisid silver bullets, võib need kavandatavad ka hõbedaseks värvida. :-)
winger, vaata, mida juudid kunagi Iraagi tuumaprogrammiga tegid...
jah, kui tuumaprogramm pole kosher siis peab ettevaatlik olema
Jälgige suurriikide mitmepalgelist moraali: minul tohib olla, aga sinul mitte! Ja kui sul õnnestub endale hankida, siis ma annan sulle tappa! Jutt on siis tuumarelvadest.

Ok, teiste riikide koha pealt on eesmärk mõistetav (ametlik põhjendus: maailma s(p)äästmine). Aga Iisrael? Ta pole ju ise siiamaani tunnistanud, et tal see väärt mängukann on (kuigi kõik seda teavad). Küll aga ähvardab teisi.
Initial Claims 390K vs 400K Briefing.com consensus; Prior revised to 400K from 397K
Continuing Claims falls to 3.615 mln from 3.683 mln
September Trade Balance -$43.1 bln vs -$45.9 bln Briefing.com consensus; Prior revised to -$44.9 bln from -$45.6 bln