Head oktoobrikuu algust kõigile! Eilsega sai läbi 2009. aasta 3. kvartal ning nüüd on jäänud esimeste majandustulemuste ootamiseni veel loetud päevad. Aktsiaturgudel oli 3. kvartal sarnaselt 2. kvartalile väga võimas - S&P500 indeksi liikumist jälgiv börsilkaubeldava fondi SPY tootlus koos dividendidega oli 15.4%. 2. kvartalis oli see 16.3% ja 1. kvartalis -11.3%. Viimase 14 aasta kvartaalne tootluste graafik on olnud selline:
Täna on tulemas hulgaliselt majandusraporteid. Tund aega enne USA turu avanemist teatatakse eraisikute augustikuu sissetulekute muutus (ootus +0.1%), kulutuste muutus (ootus +1.1%), esmaste töötu abiraha taotlejate arv (annualiseeritud ootus 535 000) ja kestvad töötu abiraha taotluste arv (ootus 6.17 miljonit). Pool tundi pärast turgude avanemist ehk Eesti aja järgi kell 17.00 teatatakse augustikuu ehitustegevuse kulutuste muutus (ootus -0.1%), septembrikuu ISM indeks (ootus 54.0 punkti) ning augustikuu pending home sales (ootus +1.0%).
saksa (retail sales) ja jaapani (capital investment) kehvemad tulemused kukutasid varahommikul jārsult EUR/USD-i ca 70 punkti, ka Nikkei -1,5 %. Turul tundub olevat suur nōudlus USD jārele, tōenāoliselt oodata mōningast selloffi aktiaturgudel. aga avaldatavad tulemused vōivad selle pea peale keerata...
Nii nagu Handelsblatt eile spekuleeris, on IMF-i arvates maailmamajanduse tervis paranemas ning järgmise aasta kasvuprognoos pole enam 2.5%, vaid 3.1%. Kui arenenud riikidel jääb tõus suhteliselt loiuks ( 1.3%) siis arenevate majanduste reaalne SKT kasv peaks 2010 aastal ületama 5%. Võidukaarikut veavad Hiina (+9%), india (+6.4%) ning mitmed muud Aasia regiooni riigid. 226 lk pikkust raportit on võimalik lugeda siit
Oh my... Merrill Lynch tõstab täna kõrgemate marginaalide ootuses oma Apple'ile (AAPL) tehtavaid aktsiapõhiseid kasumiprognoose ning hinnasihti - soovitab aktsiat osta ning liigutab hinnasihi $185 pealt $220 peale. Merrill tõstab äsja lõppenud 2009. fiskaalaasta 4. kvartali EPSi ootuse $1.33 pealt $1.47 peale (mis on oluliselt üle turu konsensusootuse $1.38).
Apple peaks oma tulemused teatama ca 3 nädala pärast.
Apple'il on erinevate analüüsimajade poolt kokku antud 35 ostusoovitust, 1 hoiu- ja 2 müügisoovitust. Müüa soovitavad üksnes väiksed analüüsimajad Gabelli & Co ning MF Global Securities, kes on väljas $86lise hinnasihiga.
Kes teab öelda kui mitu korda kujuneb Iraagi sõda arvatust kallimaks? Vastus 50x. Siin on üks tore lehekülg, mis paneb miljonid, miljardid ja triljonid perspektiivi.
Töötusemäär kerkis eurolalal augustis 0.1 prosendipunkti võrra taas kõrgemale võrreldes juuliga, ulatudes nüüdseks 9.6%-ni ning ühtides Bloombergi küsitletud analüütikute prognoosiga. Ent nagu mitmed Euroopa Keskpanga liikmed on oma kõnedes viimasel ajal toonitanud, jätkab töötus kasvamist veel järgmisel aastalgi ning võib hakata rõhuma regiooni majanduse taastumist. Lähtudes IMF-i tänasest raportist, siis eurotsoon seisab 2010. aastal silmitsi 11.7%-lise tööpuudusega.
Hmm - nagu ikka, kõigepealt lõuga ja siis uuri. Natuke uurimistööd ja asi selgem. "mõiste "protsendipunkt" on võetud kasutusele selleks, et eristada protsenti/mõõtühikut/ protsendist/suhtarvust. Kui ühel pangal on intressimäär 4%, siis sellest ühe protsendi võrra suurem intress on 4,04%. 5% intress on 4% intressist suurem ühe protsendipunki võrra."
Vabandan oma ebakompetentsuse pärast ja minu poolest võib minu eksitava posti ära kustutada. Olen lihtsalt juhtunud nägema palju postitusi kus protsendipunkti all mõistetakse 0,01% ja hämmastusega nentinud, et mis mood see siis nüüd on
Meili peale tuli küsimus Suurbritannia naela tänase tugevuse kohta, kui samal ajal tuli PMI oodatust väiksem. Vastus siis selline, et lõuna ajal oodatust nõrgem UK PMI küll korraks naela USA dollari vastu nõrgestas, kuid kuna IMF tõstis Suurbritannia majanduskasvu väljavaateid 2010. aastaks +0.2% pealt +0.9% peale, siis viimase positiivne mõju oli PMI negatiivsest mõjust suurem ja pidev ostuhuvi naelas ongi päeva edenesed viinud selle plussi.
9.5%-lt 9.6%-le ehk 0.1 protsendipunkti ehk 10 baaspunkti. Protsendipunktid lihtsustavad muutuste kajastamist: näiteks antud juhul oleks eksitav öelda, et töötus tõusis 0.1% protsenti (kui baasiks on protsendid), sest see tähedaks tegelikult lõpptulemust 9.5059%