BÖRSIBUUM 2020

Võimalik, et ees on ootamas üks võimsamaid börsitõuse, mida oleme näinud.

Miks:
1. Koroonaviirus saab lõpu:

a) kõik panevad maski ette ja lähevad tööle
( max 1 usd maski kohta, Singapuris mask näiteks ca 0.26 eur/tk). Hiina tootis juba märtsi algul enam kui 110 miljonit maski päevas = tempos üle 3 miljardi maski kuus.

b) Vaktsiin saabub mais ehk 8 nädalat peale vaktsiini testimise algust nagu toimus seagripiga 2009. aastal. Tollal oli inimkatsete alguseks surnud 700 inimest, nüüd 7000. Seagrippi suri tollal 150-600 000 inimest, seega isegi kiire vaktsiini saabumisega on oht, et surra võib isegi 1.5-6 mln inimest. Seda ma ei usu, sest maskid pannakse ette. Ainuüksi Hiina suudab toota piisavalt maske.

Vaktsiiniga võib minna veidi kauem, sest esimene testimisse läinud vaktsiin on väljatöötatud tavapärastest vaktsiini väljatöötamise meetoditest erinevalt, mistõttu ilmselt ei lasta nende vaktsiini kasutusse 8 nädalat peale testimise algust nagu oli seagripi vaktsiiniga. Ka Inovio väidetav vaktsiin on väljatöötatud uudsel meetodil ja võib nõuda pikemat testimise aega. Lisaks neile ettevõtetele on veel vähemalt 2 Ameerika ja 2 muu maailma ettevõtete vaktsiinid lähedal valmimisele. Kokkuvõttes võib siiski oletada, et vaktsiin saabub suhteliselt kiiresti. Uudsed vaktsiini väljatöötamise meetodid võivad isegi takistada vaktsiini kiiret kasutuselevõttu, sest tekib küsimus, et miks lastakse traditsioonilisemaid meetodeid kasutavad ettevõtted oma vaktsiinidega kiiremini protsessist läbi kui need, kes vahefinišisse esimesena jõudsid.

c) Mõistetakse, et mõistlikum on majandustel lasta toimida kui üritada viiruse ohvreid minimeerida. Suletud majandus, spordisaalid jms on halva mõjuga ülejäänud ühiskonnale ja kõikidele tervisenäitajatele, sh vaimsetele tervisenäitajatele. Donald Trump väljendas 23. märtsil Valge Maja pressikonverentsil väga selgelt seisukohta, et ravi ei tohi olla hullem kui haigus ise, viidates valmisolekule hakata majandust ca 8 päeva pärast taas käivitama kui andmed seda lubavad.

Majandustegevuse jätkamine aga võib halval juhul anda tagasilöögi. Ilmselt tasub jälgida, kuidas Hiinal majandustegevuse käivitamine sujub. Aasia on samas erinev Euroopast ja Ameerikast. End haigena tundvad inimesed Aasias olid harjunud ka enne koroonaviirust panema endale maski ette. Aasialaste „meie“ on sellistes kriisides efektiivsem lähenemine kui läänemaailma „mina“. Kuna maailm praegusel hetkel toodab juba enam kui piisavas mahus maske, siis soovi korral võivad eduka majanduse käivitamisega saada hakkama ka kõik teised riigid. Mõistagi juhtub see vaid siis kui kaob ära suhtumine „mask ei aita“. Aasias on see aidanud, lisaks muudele meetmetele, küllap aitab ka mujal.

Üks suur oht on aga see, et Covid-19 viirus muteerub ohtlikumaks. Tavaliselt seda ei ole viirustega juhtunud, aga ilmselt seda ei saa välistada.

Majandus- ja liikumispiirangute hoidmine võib tähendada majanduse kahanemist suurusjärgus 20% ja suure tööpuuduse tekkimist. Võimalik, et mitmete riikide nö ravi saab olema haigusest kordi hullem, sest koroonaviirusele reageerimata jätmine oleks saanud ilmselt anda vähem kui 1% suurust mõju maailma majandusele. Samas inimesed nii või teisiti oleks viiruse hirmus majanduskriisi või raskused esile kutsunud.

d) Covid-19 osutub sarnaseks teistele koroona- ja gripiviirustele ning on hooajaline ehk kaob koos rohkema päikese (eriti UV kiirguse tõus, mitte temperatuuri tõus) ja inimeste immuunsüsteemi paranemisega. Inimeste kevadist immuunsüsteemi paranemist võib aga pärssida suur stress majanduse seiskumise, sissetulekute kaotamise ja liikumis- ja sportimisvabaduste piiramise tõttu.

e) Ravina kasutatav malaariaravim ja muud ravimid osutuvad väga efektiivseks ja inimestel kaob hirm koroonaviiruse ees. Praegu on näha, et suremus Saksamaal, Austrias ja Singapuris on väga madal. USA asub malaariaravimit koos mingi muu ravimiga kasutama tänasest.

f) Tekib grupiimmuunsus, sest tegelikult on viirus levinud palju laiemalt kui arvatakse. Võimalik on üsna varsti on olukord, kus viirusega on puutunud kokku enam kui 80% inimestest. Kõik ei haigestu ja kõigi sümptomid ei ole rasked. Suurbritannia senised numbrid hetkel näitavad seda, et majandustegevuse toimimine ei ole tinginud suuremat epideemiat kui teistes Euroopa riikides. See pilt võib kiiresti muutuda, aga ei pruugi.

Eile Suurbritannia küll muutis enda kurssi, seega jäävad saamata täielikud andmed kahe erineva meetodi tulemustest. Suurbritannia sulges 3 nädalaks mitte hädavajalikke teenuste ja poodide tegevuse.

2. Majandusse pumbatud dollarid hakkavad andma efekti koheselt kui hirm koroonaviiruse ees veidigi taandub.

USA ja Euroopa stimulatsioonipaketid ilmselt küündivad ühtekokku vähemalt üle 4 triljoni dollari. On vähe tõenäoline, et Euroopa saaks majanduse stimuleerimisega hakkama ligilähedaseltki nii hästi kui USA. Võimalik, et Euroopa majanduslanguseks 2020. aastal saab suurusjärk -10% olukorras, kus aasta kokkuvõttes USA majandus ikkagi kasvab.

Ameerika neljaliikmeline pere võib riigilt saada 3000 dollari suuruse toetuse. Ilmselt on aga siiski ettevõtteid ja sektoreid, mis kannatavad kriisis palju ja pikalt, kuid ilmselt saab olema sektoreid, mis suurenenud rahapakkumise tulemusena kriisist võidavad ja veelgi suuremasse kasvu lähevad. Sellisteks ärideks võivad olla näiteks erinevad online-ärid.

Euroopas võib aga kasvada protektsionism ja Euroopa Liit võib laguneda. Koroonaviirus näitas, et Euroopa ei tegutse ühtsena ja piisas ainult paanikast, et enamik riike hülgaks Euroopa Liidu üldpõhimõtted inimeste ja kaupade vabast liikumisest.

Mis edasi:

1. USA Senat kiidab heaks 2 triljoni dollari suuruse stimulatsioonipaketi. Võimalik on isegi see, et stimulatsioonipakett isegi suureneb, et täita rohkem ka demokraatide tingimusi.
2. Hiljem ilmselt võib tekkida inflatsioon. Kui asjad lähevad hästi, siis majandusaktiivsuse (praeguse seisakuga võrreldes) näitajad jäävad paranema vähemalt 5 kvartaliks ehk ilmselt börse võib ees oodata 9-kuuline kiire tõusu periood. Kas ja millest tuleb järgmine kriis, on veel vara hinnata. USA-s võib isegi tekkida mõneks ajaks uus komme lahendada majanduskriisiohtu ka edaspidi maksetega kõigile ameeriklastele.
3. Koroonaviirusesse nakatunute ja hukkunute hulk ilmselt tõuseb, kuid võimalik, et isegi kui viirus ei taandu, siis hirm viiruse ees mõnevõrra väheneb.

Viiruse puhul natuke murettekitav on aga asjaolu, et diagnoositud juhtumite hulk on ohtlikult kasvamas ka päikesepaistelistes lõuna-poolkera riikides nagu Brasiilia ja Austraalia ning numbrid kasvavad jõudsalt ka näiteks Malaisias. Rolli võib mängida see, et pandeemia tõttu on testimine märkimisväärselt suurenenud või asjaolu, et inimeste reaaltoimingud suuresti toimuvad ikkagi siseruumides ja parem kliima ei päästa viirusest.

USA börside hetkeseis: eilne S&P500 sulgemishind oli 2237.40, kõrgeimast sulgemishinnast 3386.15 (18. veebruar 2020) on see madalam 33.92% võrra. See kukkumine võttis aega 1 kuu ja 5 päeva. Kas sellele kukkumisele tuleb lisa? Võimalik muidugi. Kui aga ei tule, siis on tegu ühe kiireima börsikrahhiga. Halval juhul võime aga näha täiendavat kukkumist kui lootus tuleviku suhtes ei parane. Täna eelturul on USA futuurid 5% plussis seoses stimulatsioonipaketti heakskiitmise ootusega.

Küsimus:
Mis sektorid ja mis ettevõtete aktsiad tõusevad börsil sellel aastal praegusest hetkest kõige enam juhul kui algab taastumine?

Tõstan siia ümber juba mõned päevad tagasi loodud analoogse teema..
Jätkuvalt seda meelt, et buumist on käesoleval momendil siiski veel väga vara rääkida ;)
Esialgu tuleks siiski vast majanduse taastumisele pühenduda.

KaruturuRallid 2020
19.03.2020 18:16
meelis07
Investorite meeleolu tõstmiseks ning veel eesootavate börsi-languste üleelamiseks, saab loodud alljärgnev teema.

Ise kuulun nende sekka, kes usuvad, et kui meditsiiniliste põhjuste (viirushaiguste jms) äralangemine või ka vähenemine, toob börsidel kaasa mõningasi sööste ülespoole, siis reaalmajandusest tulevad uudised juba aprillis - mais toovad meid taaskord uutele põhjadele lähemale.
Nii, et siis midagi " W " - taolist, muidugi mitte nii kõrge tipuga keskel, nagu W- l. ;)

19.03.2020 18:22
ttrust
Palun see foorumiteema kustutada, sest muidu hajub kogu börsitemaatika liiga laiali.

19.03.2020 18:23
Madis89
Aprillis-Mais tulevad Q1 tulemused, milliste firmade tulemused võiksid seda sööstu tekitada?

19.03.2020 18:45
Jate
Rohkem, kui Q1 tulemusi, ootan Q2 tulemusi, see mis vahepeal toimub mingit põhjapanevat suunda ei anna, Q2 tulemuste järel võiks hakata terasid sõkaldest eraldama.
Aga mõni teema on, mis mulle hetkel sümpatiseerib küll ja mis karuturul võiks vähemalt oma positsioone tänasest säilitada on telekom. muidu nagu veniv tatt ei idane ega mädane, aga hetke paanikaga tõmmati ka nemad jõuliselt kaasa. Usun, et andmemahud, räägitud kõnetunnid on kasvanud märkimisväärselt ja jätkavad kasvu ka läbi Q2-e. Maailma haaranud e-koolindus ja kaugtöö harrastamine tekitab tarbijates vajadusi, mis aitaks oma tegemisi valutumalt toimetada. kõik need jutud, mis silmast silma varem aeti, tuleb nüüd seni kuni lennuliiklus piiratud kuidagi teistmoodi joonde ajada.

19.03.2020 21:19
kindsigo
E-koolindusest ja kaugtööst rääkides, õnnestus eile FFIV osta $80 pealt, täna on hind hetkel $99.31. Müstika kus ikka kõigub.

Tärkavast buumist võib taas ehk rääkida kui mõned tüübid teevad investeerimisfondi, mis panustab hullu võimendusega languse- või volatiilsuse instrumentidesse?
Miks ei võiks ka tõusu edasi kommenteerida börsikrahh2020 teemas? sisuliselt on see üks ja sama teema, miks hajutada? Vajadusel saab ju nime ära muuta: "börsikrahh2020 ja börsibuum2020"
meelis07
Tõstan siia ümber juba mõned päevad tagasi loodud analoogse teema..
Jätkuvalt seda meelt, et buumist on käesoleval momendil siiski veel väga vara rääkida ;)
Esialgu tuleks siiski vast majanduse taastumisele pühenduda.


Tänud. Nõustun, et enne tuleks majanduse taastumisele pühenduda.

Minu pakkumine on, et USA võib majanduse toetamisega saada oluliselt paremini hakkama kui Euroopa. On täiesti võimalik, et viirusest tulenev kriis viib suure majanduslanguseni. Nii Q1 kui Q2 majandustulemused saavad olema ilmselgelt kohutavad. Suur osa ettevõtteid opereerib toimetulemise piiril. Kõikideni stimulatsioonimeetmed ei jõua. Seetõttu USA helikopteriraha kõikidele inimestele lihaks muudele meetmetele, võib olla päris mõistlik.

Täna me oleme aga olukorras, kus lahendamist vajab meditsiiniline probleem ja seda probleemi võib loopida ükskõik kui suurte rahapakkidega, inimeste hirmu on raske ära võtta ja tarbimisele suunata. On veel teadmata, kas viirusel ja majanduse seiskamisel on püsivaid efekte inimeste tarbimiskäitumisele. Ilmselt mõju on, milline, eks see selgub.

Kui arvata, et Q1 ja Q2 teatamine on kõige mustem hetk, siis võib oletada, et börside madalaimasse punkti on veel pikk tee minna. Veel hullem on olukord, kus normaalne majandustegevus ei taastu niipea. Mida kauem majanduse seisak püsib, seda suuremad on ka pikaajalised mõjud ja ilmselt ka börside langus.

ttrust
Miks ei võiks ka tõusu edasi kommenteerida börsikrahh2020 teemas? sisuliselt on see üks ja sama teema, miks hajutada? Vajadusel saab ju nime ära muuta: "börsikrahh2020 ja börsibuum2020"


Börsikrahh või KaruturuRallid on oma nime olemuselt viitega olukorra täiendavale eskaleerumisele. Minu poolest ei pea siin arutlema. Võib-olla õige aeg tõusule viitava teema avamiseks on hoopis kauges tulevikus, eks näis.
ttrust
Miks ei võiks ka tõusu edasi kommenteerida börsikrahh2020 teemas? sisuliselt on see üks ja sama teema, miks hajutada? Vajadusel saab ju nime ära muuta: "börsikrahh2020 ja börsibuum2020"


Pullid ei saa seal unistada - karud hakkavad mõnitama. Nüüd on ilusti karud oma teemas ja pullid oma teemas - ega LHV foorum pole Noa laev, et sarvilised ja käpalised läbisegi. Kes valesse teemasse kirjutab, saab pänni.
Mikk, kas seletaksid natuke, kust tuleneb usk ja veendumus, et USA saab stimuleerimisega paremini hakkama? Nad on enda kahte triljonit juba mitu nädalat vaielnud ilma mitte kuhugi jõudmata. Samas Saksamaa osas käis eile läbi 365 miljardine pakett (ja räägitakse 500-miljardisest paketist; ei ole kindel, et kas see täies ulatuses senisele lisaks või osaliselt kattub), Prantsusmaa kuulutas juba nädal tagasi välja 45 miljardise paketi (summa väike aga see tuli kohe; ei jää ilmselgelt viimaseks), Itaalial seni välja kuulutatud 18 miljardit, Hispaanial 220 miljardit, UK-l 39 miljardit, EU tasandil 37 miljardit + võimalik ESMi 410 miljardit, Poola 52 miljardit jne jne. Ei jõua hetkel kõiki Euroopa riike läbi googeldada aga Euroopa Liidu eelarve on ca 1% Euroopa Liidu SKP-st, s.o. stimulus saabki tulla eelkõige riiklikul tasandil ja nagu näha, on ka tulnud. USAs pole seni tulnud mitte muhvigi.
Frustratsiooni tekitav tegevus(etus): istuda rahas + koroonakarantiinis olles ise terve!
Mingi lahendus peab tulema!
No kõige paremini taastuvad ilmselt need, keda Corona seose tõttu eriti alla peksti. Kruiisifirmad, sest Diamond Princess, BUD, sest Corona õlu, jne. Amazon ilmselt nii ihaldusväärne stokk, et taastumise lõhna peale läheb plaksti üle 2000 uuesti. Tesla järgib mulligraafikut ja teeb ilmselt jälle parabooli, aga mitte $1000 seekord. Äkki hakkab inflatsioon ka lõpuks kohale jõudma ja Bitcoinil hea põli? Õli ja gaas on sügavalt ebapopulaarsed, aga ma ei tea, et enamus maailma veoautosid, ronge, või laevu oleks akude peale ümber ehitatud või et seda isegi mõeldaks realistlikult teha. AMD pole õieti peksa saanudki, ilmselt jätkab Inteli tuulutamist.
Bitcoin ja inflatsioon? Ma ei saa aru, miks sellest bitcoinist räägitakse ikkagi nagu see oleks thing. Ei ole. Päris maailmas ei huvita BTC mitte kedagi pärast seda, kui oldi nii 19k kui 13k pealt vastu nina saadud.

Täna kusjuures lendavad nii kruiisikad, restoranid, hotellid kui isegi lennuliinid.
Karum6mm
Bitcoin ja inflatsioon? Ma ei saa aru, miks sellest bitcoinist räägitakse ikkagi nagu see oleks thing. Ei ole. Päris maailmas ei huvita BTC mitte kedagi pärast seda, kui oldi nii 19k kui 13k pealt vastu nina saadud.

Täna kusjuures lendavad nii kruiisikad, restoranid, hotellid kui isegi lennuliinid.


Ja naftafirmad.
havoc
Karum6mm
Bitcoin ja inflatsioon? Ma ei saa aru, miks sellest bitcoinist räägitakse ikkagi nagu see oleks thing. Ei ole. Päris maailmas ei huvita BTC mitte kedagi pärast seda, kui oldi nii 19k kui 13k pealt vastu nina saadud.

Täna kusjuures lendavad nii kruiisikad, restoranid, hotellid kui isegi lennuliinid.


Ja naftafirmad.


Havoc, sa ikka tajud võltsi rallit, mis tänases tõusus parandas nafta nõudlust?
Ajakirjandus. Väidetavalt USA räägib läbi OPEC'iga. Aga ausalt öeldes, ma ei kujuta ette mis seal kasuliku juhtuda võiks.
USAl on ainult kaks varianti probleemi lahendamiseks: Iraani sõda ja Venemaa nafta embargo.
Kui seal miskit tuleks, siis see on juba räägitud, tankeri teemas mainin 13 vlcc tühistatud, vihjasin, et tasuks nafta poole vaadata, aga ennem tahaksin mõnda lennukit õhus näha ja liikumise vabadust. API ladu õhtul, saab näha.
U.S õitseb nagu viirus kadunud ja kas Eesti on hulluks läinud oma piiramisega?
Keegi vanadest siin mainis karuturu rallisid, kuna eelmises krahhis aktsiates eemal, siis esmakordne, aga ei õli ega spy jaoks küll katalüsaatorit veel ei näe. Erko ka mainis, tehti vähem teste ja saadi positiivsem tulemus (meenub kooli aeg, kui mõni tegi keskkooli füüsikas päevikus 3 -st 5.).
Usas pidu alles algab. WC paberi paanika on läbi. Nüüd küsimus, kuidas sadakse kätte ilma kindlustuseta haigeid ja kes neid "tasuta" ravima hakkab.

Visahing
tankeri teemas mainin 13 vlcc tühistatud.


mida see tähendama peaks?
Karum6mm
Bitcoin ja inflatsioon? Ma ei saa aru, miks sellest bitcoinist räägitakse ikkagi nagu see oleks thing. Ei ole. Päris maailmas ei huvita BTC mitte kedagi pärast seda, kui oldi nii 19k kui 13k pealt vastu nina saadud.


ok, boomer

Visahing
Kui seal miskit tuleks, siis see on juba räägitud, tankeri teemas mainin 13 vlcc tühistatud, vihjasin, et tasuks nafta poole vaadata, aga ennem tahaksin mõnda lennukit õhus näha ja liikumise vabadust. API ladu õhtul, saab näha.
U.S õitseb nagu viirus kadunud ja kas Eesti on hulluks läinud oma piiramisega?
Keegi vanadest siin mainis karuturu rallisid, kuna eelmises krahhis aktsiates eemal, siis esmakordne, aga ei õli ega spy jaoks küll katalüsaatorit veel ei näe. Erko ka mainis, tehti vähem teste ja saadi positiivsem tulemus (meenub kooli aeg, kui mõni tegi keskkooli füüsikas päevikus 3 -st 5.).


Siin tundub olevat hea artikkel karuturu rallidest. Tundub, et hetkel midagi sellist käsil.

"Bear markets do not end in optimism; they end in despair."

https://seekingalpha.com/article/4333870-technically-speaking-one-thing-playing-bear-market-rally
Karum6mm
Bitcoin ja inflatsioon? Ma ei saa aru, miks sellest bitcoinist räägitakse ikkagi nagu see oleks thing. Ei ole. Päris maailmas ei huvita BTC mitte kedagi pärast seda, kui oldi nii 19k kui 13k pealt vastu nina saadud.

Täna kusjuures lendavad nii kruiisikad, restoranid, hotellid kui isegi lennuliinid.


"19k kui 13k pealt vastu nina " Selles BTC loogikas on mingi tehniline analüüs peidus või?:)
Tehniliselt kenasti korraldatud, täpselt õige koha pealt põrge. (ei tasu cmf unustada)
https://www.tradingview.com/x/ksSii51a/
Üks nüanss veel, kes mäletab, siis täna täitus 1 kuu, kui see korralik langus pihta hakkas, tänane rally nagu selle tähistamiseks.