Skype - oht telekomidele

11.09 Ekspressis sellest uudistootest juttu õigemini selle tegijatest. Tegemist väga hiljuti turule tulnud programmiga, mis võimaldab ühest arvutist teise probleemideta helistada (rõhk sõnal probleemideta, sest ka msn ja aol võimaldavad seda teenust, peaaegu). Esimese päevaga sai see proge kuuldavasti 15000 kasutaja tänuliku heakskiidu. Kas asjal ka tulevikku on, on aja küsimus? Kazaa, mis on samade meeste tehtud on igaljuhul üle maailma kuulus.

No vaatame, et mis asi peale beetatestimist maksma hakkab. Siis arutame edasi.
Kas keegi on seda ka proovinud? Huvitav oleks teada mis mulje on. Kui asi tasuliseks käheb, siis ilmselt mingi kuumaks tuleb peale.
Infot SKYPE kohta leiate www.skype.com
Testitud ja töötab väga okilt. Nädal tagasi oli online miski 42 kasutajat, täna 5544. Nii et progress. Ja kas ta peabki tasuliseks minema, reklaamimüük ju ka üks võimalus.
Ma just mõtisklesin selle programmijupi üle, minule sellest lisaväärtust poleks ja ilmselt ka keskmisele kasutajale mitte (kui just pruut pole USAsse kolinud). Seega pole viitsinud seda veel testida.

Samas, suured rahvusvahelised korporatsioonid võivad sellega oluliselt kulusid kärpida, seega seal oleks potentsiaalne turg olemas.

Muidugi konkurents VOIP turul on ilmselt tugev tulemas, kuuldavasti on see üks Cisco (CSCO) märksõnasid lähemas tulevikus, seega kerge ei saa kindlasti olema.
nende vendade kodulehekülg aegadest, kui nad veel arvutimänge treisid: www.bluemoon.ee
skype võlu on selles, et ta jookseb maailma parima peer2peer platvormi peal ja on arendatud kazaa / joltidi know-howd rakendades. mis tõlkes tähendab, et ta läheb läbi igast tulemüürist.

mida ükski teine VoIP ei tee, olgu ta cisco või kelle iganes oma.

ja kuniks maailmas on riike, kus VoIP on rahvuslikes tulemüürides kinni keeratud (nt monopol-telkode kaitsmiseks) on skypel unikaalset turgu. ja kuniks nt hiina on nende riikide seas, on see turg ülimalt suur. isegi tasuliselt.

kazaa on kuuldavasti vägagi kasumlik ka tasuta olles, s.t reklaamist. jällegi know-how, mida saab skype tiim korduvkasutada.

telkotapja ei ole, aga vinge nishitoode kindlasti. varsti viskavad tiinekad MSNi prśgikasti ja hoopis lobisevad omavahel. ja järgmise sammuna maksavad raha, et enda skype kliendile uusi helinaid ja ekraanilogosid/skinne tõmmata. you never know.

sC,
ostis eile lausa headseti - don't type, skype! :)

PS: CNetis oli lugu, kus VoIP firmad ise hindavad skypet kohutavaks konkurendiks just tänu zennströmi ja friisi imemehe-imidzhile ning kazaale kui levikanalile. pakid skype järgmise kazaa versiooniga kaasa ja paarikümnemiljonipealine kasutajabaas laksti olemas...
Olen Skype alates 1. sept-st kasutanud ja vaga rahul - helikvaliteet on toesti stabiilne ja hea nii Eestiga suheldes kui korvallinna helistades.
Tervitused tegijatele, kelledest uhte on au ka minul tunda!
Hea asi on jah, selle nädala algusest downloadisin alla...
don't type, skype :)
Väga hea intervjuu Janus Friisiga, mis selgitab inimese keeles, mis värk on.
Skype töötab jah päris korralikult, kõne kvaliteet üle Atlandi helistades oli tunduvalt parem kui tavalise telefoniga. Puudus isegi paarisekundine viide, mis tavatelefoniga vahel pika maa taha helistades esineb (Ilmselt põhjustatud kusagil vahepeal kasutatavast VoIP'ist).
skype? nope

(minu 5 eurosenti)
... siis oht telkodele

(ja ise ka ei kasuta ega plaani)
Ilma mingisuguse füüsilise väljundita (spets telefon, whatever) jääb ta nishi (suure nishi, aga siiski nishi) tootex. Kui paljudel inimestel ikkagi on BB-ühendus? Pigem on tema tulevik selles, et nad hakataxe pakkuma mingi ühenduspaketiga seda koos. Või siis veel lihtsam - ISP-d tulevad kokku ja bürokraatide nõusolekul keeravad ventiilid kinni. Sest kaheldav, kas nii suurt äri ajavad inimesed laseks endale niisama kotti pähe tõmmata.
Panen kirja mõned mõtted.

Skype-ga liitumiseks vajaliku internetiühenduse traadi pakub ju seesama telekom. Paljas muutus tehnoloogias üht korralikku telekomi käpuli ei võta: parimad neist on üle elanud telegraafi ja telegrammi minemise ning mobiiltelefonide, interneti, raadio ja televisiooni tulemise.
Spets VoIP telefoni võib huviline juba täna poest oma lauale muretseda. Iseasi, kas nende softi annab uuendada nii, et nad ka skype protokolli räägiksid ja kas see kattub skype omanike eesmärkidega.
Otsus hakata internetis levivaid meediaid tsenseerima on demokraatlikus riigis väga raske tulema (ma muidugi ei imestaks, kui see EU-s näiteks sünniks). Kui palja rahaga midagi ära teha annaks, oleks KaZaa juba ammu kinni, õigemini, poleks kunagi levima hakanudki.

Ma arvan et Skype on pisikesele firmale liiga suur suutäis ja selleks, et asi ennast murraks "de facto standardiks" on asjale alla vaja just nimelt mõne telekomi õlga, eelkõige tavatelefonidega kommuteerimise võimaluse lisandumiseks (mis muideks on olemas näiteks Elioni Netifonil). Praegusel kujul jääks ta nishitooteks.
Tasapisi arenedes on tehnoloogiarisk hiigelsuur: kui MSN loobub napakast H323 protokollist (tulemas ongi midagi uut?) ja asendab selle mõne normaalsemaga, ei mäleta poole aasta pärast enam keegi Skypet. Sama lugu juhtub siis, kui keegi tuleb välja GPL softiga, mille omadused konkureerivad Skype omadega (ühendused p2p, puuduvad probleemid tulemüüridega, kasutatakse ssl-i).
Huvitav, miks Skype ei sisalda videoülekande võimalust? Skype eelduseks on nagunii monitori ja BB ühenduse olemasolu, sealt video edastamiseks oleks ainult üks samm.
Sest video edastamine tahab natuke rohkem arendustööd ning seda plaanitakse tulevikuversioonides? Ja tegelt, Skype üritab ju võimalikult lihtne asi olla ja kritiseerib just raskekaalulist messengere.

minu teada on uuematel telefonidel (p800 vist?) juba täna võimalus kasutada MNS-i, seega, mobiilside arenedes (3G) on jõuame ehk ühel hetkel absurdsesse olukorda, kus kasutame oma mobiili mitte rääkimiseks, aga rääkimiseks vajaliku netiühenduse loomiseks :) kõik oleneb muidugi ühenduse hinnast, telefonikõne hinnast jne.. ikkagi on tõenäoline, et skype-iga (või mõne analoogiga) rahvusvahelised kõned odavamaks jäävad kui tavatelkodel (incl. mobiiloperaatorid)

huvitav ikkagi.
Hmm, kas P800l on kah MSN, minuteada on sellel Opera, kas sinna saab laadida MSN full versioni?

Küll aga toetab MSNi nt. Orange müüdav SPV (MSFT soft), ca 300€.
Ja uus Motorola telef. MPx200, see peaks uuematel andmetel alla 400€ maksma hakkama, kuid aastaks seob kliendi Orangega.