Norra - täna rikas, aga homme...

12345
Bloombergi järgi tohib aga Johan Sverdrupi nimelise naftaväli toota vaid 376 000 barrel/päev juunis (pärast Norra riigi otsust toetada naftahinda).

Kokku vähendab Norra naftatoodangut 250 000 barrel/päev juunis ja 134 000 barrel/päev teisel poolaastal.

https://e24.no/olje-og-energi/i/qL0j7e/norsk-oljekutt-rammer-indrefileten-sverdrup-produksjonen-ned-94000-fat-per-dag
(norra keeles)
Stefan, nafta teemadel kaevu asemel kasutatakse eesti keeles sõna puurauk, lihtsalt väike täpsustus.
naxitrall
Tänud! Huvitavalt võib siiski tõdeda et "naftaauk" on googeldades ka populaarne.

Ka sellises ametlikus dokumendis:
https://www.riigiteataja.ee/akt/68964

Aga sellega ma ei ürita vastu vaielda, lihtsalt huvitav.
naftaauk->naftakaev
stefan
naftaauk->naftakaev


Niimoodi võib paljusid sõnu tuletada, naftakaev lihtsalt pole üldises kasutuses
"naftaauk" oli kirjaviga.
naftaauk = kullaauk (:
SEK/NOK

aasta tagasi: 0,95
praegu: 1,07

Kogu see "skeem", mis Norra majandust toetab, ehk välistööjõud, eriti Rootsist, Poolast ja Baltimaadelt, hakkab tasapisi kokku varisema. Võtmeküsimuseks lähiaastatel on muidugi nafta hind.

Samal ajal, kogu see "skeem" mis Läänerootsit toetab, ehk piirikaubandus Norra rahaga, hakkab ka kokku varisema.
Norra keele oskajad võivad vaadata sokkeliaasta 2020 esitlust Naftadirektoraadi poolt:
https://www.npd.no/
Norra riiklik naftafond müümas jõuliselt TAL, aga ka LHV ja TKM.
Hoiab SFG ja EEG.
Norra korteriturg muutub aina hullemaks, ühe kuuga tõusid Oslos nn OBOS-korterite hinnad 5,9% võrra (aastal +15,7%), ja kogu Norras 5,2% võrra (aastal +13,4%).
https://e24.no/naeringsliv/i/41RzQg/obos-prisene-i-oslo-steg-59-prosent-i-februar

=>
Huvitav kuidas ehitamisega läheb, kui tööjõud on covid tõttu piiri taga. (Sissereisimine väga keeruliseks tehtud.)
12345
Esmaspäeval Stortinget'i (parlamendi) valimised.

Oodatakse peaministri vahetus Solberg -> Støre, ehk Parempoolsed->Vasakpoolsed. Ebaselge aga missuguse enamusega, ehk kui paljude erakondedega valistuses.
Norra hiiglasuur naftaväli Johan Sverdrup mis avastati 2010 ja mis hakkas tootma 2019 on juba kolmandiku ulatuses tühjendatud. Hetkel käib tootmine sel naftaväljal kiiruses 755 tuhat barrelit/päev, mis moodustab mingi 40-45% kogu Norra naftatootmisest. Eks juhtub tihti, et reservide suurus aegamööda korrigeeritakse üles, aga siiski. Arvatakse, et "peak production" toimub lähikuudel, ehk 2024 lõpul või 2025 algul.

Johan Sverdrup naftaväli
Alguses: 389 milj m3 nafta
31 dets 2023: Järelejäänud: 262 milj m3 nafta

https://factpages.sodir.no/nb-no/field/TableView/Resources
https://en.wikipedia.org/wiki/Johan_Sverdrup_oil_field