Energia salvestus - The Next Big Thing

Hinda ma ei tea, aga piikide silumise kontekstis on need Skeletoni superkondensaatorid kindlasti veel ägedamad asjad, kuna võimaldavad veel kiiremini piike siluda ja annavad veel rohkem ampreid välja kui mistahes akud seda eales suudaks. Aga kondekate häda on nende madal energiatihedus, see on suurusjärgu võrra kehvem kui akudel. Seega kui rackis ruumi on, saab panna. Kui racki kõrval on ruumi eraldi racki jaoks, kuhu salvestusseadmed panna, saab ka nii teha. Kõik sõltub kes kelle toiduahelasse sisse surub ennast. Madiberk kindlasti üritab AI datacentrite toiduahelasse sisse süüa ennast. Ja Quantumscape samuti, selle vahega et QS peab nüüd kiiresti kellegi akutootjaga diili tegema, et tema akusid hakataks ruttu tootma. Ei välista, et mingid diilid on juba olemas või kohe tekkimas. Emerald AI ja Fluence mõlemad on Nvidiaga koostöölepingu saanud, mõlemal on nüüd vaja sigahäid akusid, mis performiks eeskujulikult ja jumala eest ei süttiks. Emeraldi CEO on QS CEO poeg. Fluenci ja QS vahel sõlmiti koostööleping juba 4 a tagasi. Emb-kumb võiks varsti tulla mingi statementiga välja, et leiti akutootja AI datacentritele akude tootmiseks.

Aga Skeleton võiks avaliku IPO ära teha. Praegu käib veel raha kaasamine pre-IPO tasemel.

3 Likes

Skeletoni feedist on meelde jäänud, et kasutussektoriks olid nt kaevandumasinad, st inertsi ületamiseks/sh. pidurdusel suur töuke ja laadimisjöud ja gabariidid polnud takistuseks… kas feed on andnud vihjeid ka muu kasutussektori osas? St. Mitte üksnes idee tasandil vaid ka praktikas… ? Thx

[ Mks mulle jääb mulje, et skeleton mikrolahendustes on nagu kunagine SSD-HDD hübriid… ple üx ega teine :slight_smile: , vbla skaleeeritava laiatarbetoote puudumisest ka IPO viivitus… loodan et eksin…]

Valmis toode juba olemas neil datacentrite jaoks ja muide, neid ehitatakse Skeletoni Soome tehases:

https://www.skeletontech.com/datacenters-peak-shaving-power-backup

2 Likes

https://finance.yahoo.com/sectors/technology/articles/solidion-technology-unveils-patented-extreme-100000545.html

1 Like

See Solidion näikse olevat päris pisike ettevõte, 30 töötajat umbes. Nasdaq: STI. Eile kauples 4-5 dollari vahel, täna käis 37 kandis ära. Rajult paneb. Palju kõvemad elukunstnikud kui Donut Lab, kes ei ole isegi börsile jõudnud veel.

Edit: isegi kaubelda sellega enam ei lubata, ainult positsiooni sulgeda. Ma oleks lühikeseks läinud.

1 Like

Täna saab poest allahindlusega kaupa. Ladusin ka ostukorvi natuke.

9.-11. juuni 2026 Stuttgart: The Battery Show Europe.

23.-25. juuni 2026 München: Electrical Energy Storage Europe Conference.

Sellel esimesel osaleb Podium Advanced Technologies (Itaaliast), kes aitas eelmisel sügisel Ducati ja Audi meeskonnal Ducati tsiklile Quantumscape akudest akupaki kokku ehitada. Ja teisel osaleb PowerCo, kes on hakanud ka avalikult rääkima statsionaarsetest energialahendustest datacentrites. Kui palju kummalgi messil solid state akudest räägitakse ja kas midagi uut ka näidatakse, eriti Quantumscape akudega seoses, pole aimugi. Eks varsti saab kuulda.

3 Likes

Et sadu miljoneid eurosid kühveldatakse tootmisinfrasse omamata selleks toodet? Skeleton on piisavalt avatud infoga, et selliseid lauseid ei peaks tänasel päeval enam kirjutama. Las see vaade jääb heleki lahkuvatele aktsionäridele, kes ei viitsi end asjadega kurssi viia :wink:

Peaks vist ennast teiste nimel ohverdama ja QS positsiooni ära müüma. See on kindlamast kindlam viis aktsia kohesele tõusule pööramiseks.

Edit: No näe, proovisin RHM-i peal oma võimed ära ja müüsin ühe väikse portsu. Tüütu on see lõputu vindumine. Ja kohe! Paari tunniga +2%! Töötab. :slight_smile:

5 Likes

Oota järgmine kvantarvutite haibilaine QS müügiks ära :slight_smile:

1 Like

Oota vähemalt Ducati 100 aastapäeva pidustused ära, kui nii kangesti kibeleb. 2026H1 on väga uudistevaene olnud tõesti, näiliselt justkui pole põhjuseid, miks seda aktsiat hoida. Aga palju uudiseid on tulemas H2 ja näib, et tagatubades toimub palju asju, millest investoreid ei ole informeeritud, kuid mis samas võivad korralikud triggerid olla aktsiahinna tõusuks.

Lähim potentsiaalne uudisepomm võib tulla lähipäevilt. Eksisteerib teatud tõenäosus, et selle postituse taga on solid state tehnoloogia. QS või mõni muu tehnoloogia, pole õrna aimugi :slight_smile:

Racing battery. See peab olema kerge, pisike, andma palju särtsu välja ja laadima kiiresti pidurduse ajal regen energiat. Kõlab väga solid state moodi. Vormelid või tsiklid, embkumb.

P.S.
FAC lendab täna kenasti. Aga see pole ostusoovitus. :slight_smile:

1 Like
1 Like

Ei kibele midagi, lihtsalt viskasin nalja. Tegin viimastel päevadel oma portust mõned müügid (kasumlikuma otsa pealt) ja täitsa pull, just need mida müüsin, hakkasid kohemaid tõusma nagu pärmi peal. Mõtlesin, et teeks Kindsigole teene :slight_smile:

Eos Energy (Eose) on päris heas kohas praegu. Tundub, et mingi põhi on tehtud ja täna üsna head uudised. Olen veidi jälginud nii QS, Eose kui ENVX. Eose tundub sellest kolmikust kõige parketikõlbulikum. Oman veidi nii Eose kui ENVX. Mõlematesse suhtun kui loteriipiletitesse. QS peaks neist kolmest olema kõige toorem hetkel, muidugi on selle võrra risk reward ka parem. ENVX marineerib turgu juba pea pool aastat oma salapärase suurkliendiga ja üritab oma tehast korralikult käima saada. Kui kõik hullunult space ostavad, vbla tasub seda valdkonda jälgida. Tundub et akutehnoloogia on lennunduse järel kohe järgmine võimalus miljardärist miljonäriks saada:)

4 Likes

Quantumscape värbab Senior Director of Operations Strategy. Töökuulutuses kordub termin “Technology transfer” 7 korda.

https://careers.quantumscape.com/job/Senior-Director-of-Operations-Strategy-CA-95110/1357933300/

Ja vaatame Investor Presentation June 2026 lk 20:

Ehk siis tundub, et PowerCo on liikumas järgmisesse faasi, milleks on Technology Transfer. Selle käigus antakse neile üle kogu tootmistehnoloogia ja tootmisprotsessid ja see loob eelduse oma tootmisliini ehitamiseks. Ja see pole enam pilootliin vaid päris tootmise jaoks mõeldud liin.

Kuskil foorumis mingi vend rääkis paar nädalt tagasi, et ta käis Saksamaal ühes Porsche tehases ekskursioonil ja seal ehitati parasjagu ühte liini ümber ja pildistada ei lubatud. Öeldi, et see on uue Porsche 718 EV liin ja sisuliselt on see liin juba valmis, puudu on vaid teatud tarneahela jupid.

Äsja oli ühes podcastis intervjuu Martin Sanderiga, kes on Member of the Board of Management of the Volkswagen Brand responsible for “Sales, Marketing and After Sales”, kes ütles seal, et väikeses koguses väga valitud klientidele on nad väga varsti valmis müüma solid state akudega luksusautosid. Ega seal palju variante polegi, kas Porsche 718 EV või Audi Concept C. Sellel aastal müük tõenäoliselt ei alga, isegi hoolimata sellest, et Quantumscape Eagle Line juba toodab solid state akuelemente USA-s. Seal on see tootmismaht hetkel veel liiga väike, 10-20 auto jagu ehk suudaksid toota sel aastal, sest teistele klientidele on ka vaja akusid testimiseks toota. Aga millalgi 2027 on realistlikum. Ja siis juba Saksamaal toodetud akudega.

Need kõik on punktide ühendamine joonega ja hetkel alles spekulatsioon. Võib-olla panin täiega mööda ja mitte midagi sellist ei juhtu :slight_smile:

5 Likes

Hetkeseis ja lähema aasta väljavaade tahkisakuturul siis sihuke.
Tundub, et QS on küll pildil, aga konkurentidega võrreldes midagi erilist ette näidata pole.

https://youtu.be/TyMn7wknYTU?si=5NjhKuQeiR09lDjc&t=234

See on selline korralik helikopteri vaatega video ja keskendub peamiselt sellele, et veenda publikut, et Tesla 4680 aku tootmine kuivkatoodi meetodil on jätkuvalt turul elujõuline ja konkurentsivõimeline. Ja ega sellele ei tahakski oponeerida. Kuivkatoodi tootmismeetod on innovatsioon ja sellega maadlevad mitmed tootjad. Tesla võib ka tulevastel aastatel jätkuvalt edukas olla oma automüügiga ja ka statsionaarsete akude segmendiga.

Ainult üks asi jäi seal videos mind kriipima - ohutuse teemat ja uusi turge akude vallas ei käsitletud. Turg vajab pisemaid akusid. Ja need ei tohi süttida mitte mingil juhul. Ka Tesla vajab selliseid oma inimroboti jaoks. Ja nende 4680 akuelement ei ole selleks kõlbulik. Liiga väike energiatihedus per liiter ja süttimisoht pole kuhugi kadunud. Isegi kui Tesla alustab oma roboti tootmist 4680 akudega, siis Musk saab väga hästi aru, et see ei lenda. Isegi XPeng andis juba ammu teada, et nende roboti sees hakkab olema solid state aku. Ja Tesla ei ole teada andnud, et neil on selline aku kuskilt tulemas, kas siis oma laborist või mõne teise akutootja käest.

Tahkisakude segmendis on samas tõesti tihe rebimine ja täna pole võimalik ennustada, milliseks kujunevad nende omavahelised turuosad ja samuti turuosa võrreldes praeguste mainstream akudega ning uute naatriumipõhiste akudega. Peamisteks küsimusteks on see, kui hästi tootmine skaleeruma hakkab ja kui kalliks tootmine siis kujuneb algusaastatel ja milline tehnoloogia siis lõpuks võidab, sest tahkisakude vallas on mitmeid erinevaid tehnoloogiaid arenduses, millest siin varasemalt ka korduvalt juttu on olnud.

Küll aga on üsna selgesti nähtav see, et energiatiheduse kasvu ja tuleohutuse paranemise tõttu on avanemas uued turud akutootjatele - inimrobotid, lendavad masinad (nii tsiviil- kui militaarotstarbelised) ja AI datacentrid in-rack storage akusüsteemidega. Ja kasvab ka elektriautode segment, kuigi USA on selles osas peksupoiss, seal domineerib bensiin veel kaua.

Kõigi eelduste kohaselt kasvab masstootmine aeglaselt, seega kiirelt tahked akud turge ära ei valluta, sest need jäävad esialgu kallima otsa lahenduseks. Eriti kui AI andmekeskused on nõus üle maksma ja rehitsevad turu tühjaks neist akudest. Aga eks saame näha. Mitmed tootjad lubavad masstootmisega alustada 2027. Pilootprojekte väikeses koguses tootmisega on praegu mitmetel ja nüüd ollakse tegemas seda viimast sammu. Euroopas siis Volkswagen (Saksamaa ja Hispaania) ning Prologium (Prantsusmaa). Selle viimase akusid tahab ilmselt osta Mercedes-Benz, aga minuteada ametlikku diili pole avalikustatud.

Prologium andis mai lõpus teada, et sel aastal on plaan ka börsile tulla ja see hakkab kauplema Nasdaqil lühendiga PRLG. Millalgi 2026H2 siis.