Vahest jaapanlased usuvad, et nii 3,5 aasta pärast on USA-s Suure Ornzhi asemel võimul jälle mõni normaalselt mõtlev ja tegutsev inimene. Ja et kui praegu lubad, et investeerid sinna “kunagi” sadu miljardeid, siis saad praegu madalamad tariifid, elad 3,5 aastat enam-vähem normaalselt üle ja siis lepid Suure Oranzhi järglasega kokku naasmise tagasi normaalsesse olukorda.
Vaatan ikka kahe kanali päeva kokkuvõtteid ja kuidagi jäi kumama, et eilsega ehk algas suvelõpu müük.
nasdaq eile -1,5%, täna -1,5% (vahepeal oli -1,8%)…
Traders said there was no one catalyst for the selloff but pointed to several possible culprits, including recent comments from Sam Altman suggesting the AI boom has some bubble-like characteristics.
Mis seal ikka, Citron avaldas Palantiri väärtuse kohta koleda loo (võrdlus OpenAIga) ning hirm, äng ja õudus võtsid maad.
Et USA intressimäärad peagi langemas ja stokkide pumbatud seis ei lase rahus magada istuks vahelduseks võlakirjades, mis selleks hea instrument? IDTL?
Kui oled 100% kindel, et intressid reaalselt kah lähiajal langevad siis IDTL või selle dividendideta ehk akumuleeruv variant DTLA väga hea instrument, aga… kui intressid peaksid vastu igasuguseid ootusi hoopiski edasi tõusma siis oleks ju pika maturiteediga suht pikaks ajaks, võibolla lausa elu lõpuni, hambad? Et äkitse ohutum hajutada maturiteetide peale laiali, et mingi riskialtim osa IDTL või DTLA (keskmine maturiteet üle 20 a.), teine vähemriskialtim osa IDBT või IBTA (keskmine maturiteet 2 a.) ja suhteliselt riskivaba osa IBTU või IB01 (keskmine maturiteet 4 kuud st. intressimäärarisk suht olematu)?
See Altman on muidugi õige mees mullist rääkima, ise on ta seda aastate kaupa puhunud, rääkides kohe-kohe saabuvast AGIst, aga GPT-5 esitlus nägi välja nagu mingi tudengi töötuba, mitte tõsine üritus. Ilmselt on kõik talendid OpenAIst jalga lasknud, sest juht on täielik kuivik, Jobsi, Muski, Zucki või Huangiga pole mõtet võrreldagi.
See meeletu ‘võidurelvastumine’ mis seal sektoris toimub, spetside üleostmine a la jardidega jne. ei jäta muljet, et kõik on mõistlik ja hästi seal. Nii, et Altman ei pruugi siin eksida, asjad võivad olla nati käest ära seal. Ta pole ainuke kah. MIT tuli lagedale paberiga, et 95% firmadest mis AI-sse investivad ei näe kasumeid.
Concerns that investment in AI is racing ahead of sustainable growth are not new. High-profile figures, including Alibaba cofounder Joe Tsai and Bridgewater Associates founder Ray Dalio, have cautioned against the pace of the boom.
Dalio has also likened today’s Wall Street cycle to the run-up to the dotcom crash of the late 1990s. “There’s a major new technology that certainly will change the world and be successful. But some people are confusing that with the investments being successful,” he told the Financial Times earlier this year.
Others see the risks as even greater. Apollo Global Management chief economist Torsten Slok argued last month that the AI surge could eclipse the internet bubble of the 1990s, pointing out that the 10 largest companies in the S&P 500 are now more overvalued relative to fundamentals than they were at the height of the dotcom era.
AI osas lugesin mõni aeg tagasi sellist arvamust, et tulevikus raha tehakse lahenduste tasandil, need kes suudavad pakkuda AI mudelite kaudu teenuseid ja integreerida need väärtustsüklisse kasutaja jaoks. Andmekeskused ja riistvara tootjad aga kaotavad pikas tsüklis. U sama nagu äpi loojad, mitte telefoni tootja.
Samas, kui tuua paraleel kullapalaviku ajal ainsana suurelt võitvate labidamüüjatega siis kiibimüüjad peaks ka nagu OK olema… kui poliitikud või keegi pidu ära rikkuma ei tule. Nüüd just viimane juhtuski, USA äriminister Lutnick ütles inteka käigus “hiina saab meilt 4. järgu kiipe” ja hiinlased solvusid ning hakkasid kohe Nvidia tellimusi vähendama.
FT: A group of Chinese regulators have mobilised in an effort to dissuade domestic tech companies from acquiring the H20 - a watered-down processor widely used for AI in China.
Cyberspace Administration of China (CAC), the National Development and Reform Commission (NDRC) and the Ministry of Industry and Information Technology (MIIT) moved in response to comments made by Lutnick last month.
“We don’t sell them our best stuff, not our second-best stuff, not even our third-best,” Lutnick told CNBC on July 15. “You want to sell the Chinese enough that their developers get addicted to the American technology stack, that’s the thinking,” he added.
Some of China’s senior leaders found the comments “insulting”, leading the policymakers to seek ways to restrict Chinese tech groups from buying the processors. As a result, Chinese tech groups held off or significantly downsized their H20 orders.
Müü vaenlasele täpselt nii häid relvi, et nendest piisab sõja jätkamiseks, kuid mitte sõja võitmiseks.
Kiibitootjad on OK täpselt selle hetkeni kui tellimuste kasv ja sellest tulenev kasumikasv hakkavad aeglustuma. Tuleb õigel ajal väljuda.
see on nagu elust enesest ja sobiks 100% Ukraina teemavaldkonda … ![]()
Millele siis turg panustab? Sõja lõpp- börsid rohelised? Veniv sõda Ukrainas- punane? Või siis heleroheline? ![]()
… ühelt poolt vöiks arvata et panustab turg ettearvatavusele… sellega vist eriti hästi ei ole ei ühel ega teisel variandil
… teisalt panustab turg tsüklilisusele ja väsimusele… isegi kui muutuseid ei ole, on need esilekutsutavad järjekindla FOMO kultiveerimise teel… kuniks trigerdumisele, saab kaubelda kanalis…
ma küsiks teistmoodi - kas selleks et võiks hullemaks minna, peaks pigem vahepeal paremaks minema… enamus murdumisi tehakse vast siis kui raha on laualt juba ära korjatud mis seal saada oli… kuis rahaga on? vara veel??
Täna õhtu NVDA tulemused
Tehkem siis panused, kas oranži skisotsemise tõttu tuleb nõrk guidance ja AI langus
Kas MSFT+GOOGL+AMZN CAPEX guidance toimiks NVDA guidance’i proksina? Millistest allikatest oleks kõige mõistlikum sellist “AI cloud CAPEX guido” pilti kokku panna?
Vastan ise: Grok kaevaks ilmselt päris hea summary kokku avalikest earnings call transcript’idest.
Grokkisin sellist prompti:
Determine forward CAPEX guidance for MSFT, GOOGL and AMZN by analyzing respective latest earnings call transcripts
Sain vastuseks järgmise CAPEX guido summary:
MSFT:
- Q1 FY2026 (July–September 2025): Over $30 billion.
- FY2026 overall: Growth to moderate compared to FY2025, with a greater mix of short-lived assets.
- H1 FY2026: Higher growth rates than H2 due to timing of capacity delivery.
GOOGL:
- Full-year 2025: Approximately $85 billion (increased from prior estimate of $75 billion).
- 2026: Further increase expected.
AMZN:
- H2 2025 (per quarter): Similar to Q2’s ~$31–32 billion, “reasonably representative” of spending levels.
- Full-year 2025: Committed to up to $100 billion (earlier guidance; no explicit update in Q2 call, but quarterly trends suggest potential for higher total).
Isegi suhteliselt heade tulemustega võib kukkuda nagu Amazon tegi. Mullis nagu AI asjad on, kõik käib emotsiooni pealt. Not good enough, panic sell fucking everything.
