Aktsiate tootlus tulevikus?

Äripäev kirjutab… äkki on tõesti mingi muutusprotsess?
09:24 - Aktsiate tootlus ei ületa tõenäoliselt võlakirjade oma järgmisel 20 aastal

Romet Kreek

Järgneval 20 aastal on vaid 37% tõenäosus, et USA aktsiate tootlus ületab võlakirjade tootlust selgub Deutsche Bank uurimuses vahendas Reuters.

Olukord on praktiliselt pretsedenditu. Viimasel 160 aastal pole panga sõnul olnud ühtegi 20 aastast perioodi, kus aktsiaturgude tootlus oleks jäänud alla võlakirjade tootlustele. Sellist asja pole näinud viimased kaheksa generatsiooni.

“Üleüldine konsensus on olnud, et 20-aastase ajahorisondiga ületab aktsiate tootlus kindlasti võlakirjade oma,” kirjutas panga globaalse võlakirjaanalüüsi juht Jamil Baz. “Meie analüütikud näitavad, et tõenäosus, et aktsiaturu tootlus ületab võlakirjade oma on oluliselt langenud viimase nelja aastaga.”

reklaam lisainfo ja tellimused : 6670045

Viimase 160 aastaga on Ühendriigid näinud teiste asjade seas California kullapalavikku, kodusõda, tööstusrevolutsiooni, 1893 aasta paanikat, kahte maailmasõda, suurt depressiooni, palju majandusseisakuid, kahte kütusekriisi, kahte aktsiaturu kokkukukkumist ja 34 presidenti.

Deutsche Bank kasutas järelduste tegemiseks mitmeid matemaatilisi mudeleid, mille tulemust on võimalik lugeda esmaspäeval avaldatud analüüsis “The Bond Is Back: Stocks and the Price of Risk”.

Reuters kirjutas ka natuke analüüsi tagamaadest. S&P 500 indeksi dividenditootlus on kukkunud 1,3 protsendile, olles allpool 50 aasta keskmist 3,5 protsenti, millest järeldatakse, et madala aktsiate kogutootlus jätkub terve aastakümne.

Deutsche Bank analüüsi tulemusena võivad investorid oodata aktsiaturult järgneva 20 aasta jooksul 7,3 protsendilist tootlust, mis on summa 1,3 protsendisest dividenditootlusest, 3,4 protsendisest USA majanduskasvust ja 2,6 protsendisest inflatsioonimäärast.

Teiseks on aktsiate tootlus olnud väga kõrge alates 1982. aastast, mis olevat inflatsiooni ja pikaajaliste intresside languse tulemus, milledest kahelt viimaselt enam suurt langust ei oodata.

Kolmandaks põhjuseks on külma sõja lõpp, pärastsõjaaegse (baby boomers) põlvkonna tugev aktsiatesse investeerimine ning USA aktsiaturusõbralik fiskaal- ja rahanduspoliitika, mis tõenäoliselt ei kordu. Aktsiaturgude tootlus oli vahemikus 1981 kuni 2000 12,57%.

“Need kõrged tootlused vastavad… üks-ühele ootustega ebatavaliselt jõukast ja suhteliselt kiirest kasvust eelmise sajandi teisel poolel võrreldes esimese poole sõdadeaegsetele pingetele, finantsdepressioonidele ja kaubandusbarjääridele, mis hoidsid tagasi majanduse arengut,” ütles Baz.

“Praeguste hindade juures,” jätkas ta, “on aktsiad ülehinnatud. Järgneval 10 aastal usume me, et aktsiad võivad olla madala tootlusega ja kõrge riskiga investeeringud, mis peaks viima varade ümberjaotamisele aktsiaturgudelt võlakirjaturgudele.”

Päris loogiline või mis? Vana hea tõde. Asja hinna määrab ikka sealt tulev rahavoog (antud juhul siis makstavad dividendid).
jah tnt.
ma ise ka avastasin selle t6e enda jaoks kui pyydsin lahti seletada misasi on börs tavalisele inimesele kel puudub majandusharidus -> endalegi said asjad selgemaks.

minuarust enamus inimesi ei saa yldse aru misasi on börs ja arvavad et see on mingi loto.
ma pole ka lhvst leidnud sellist maainimeste juttu misasi on börs. äkki Zirnaskil on?
Kuskilt meelde jäänud, et USA-s on olnud ainult paar korda, mil aktsiate tootlus jäi võlakirjade tootlusele kahel järjestikusel aastal alla (Suur Kriis 1929, eelmised kaks aastat). Samas pole kolm aastat järjest seda veel kunagi juhtunud.
Ma ei kipu seda viimast väidet eriti uskuma, kuid sõna "järjestikune" võib selle samas tõeseks ja samas edasise suhtes mitte midagi tähendavaks pöörata.

Tuletab meelde seda vana "Nõukogude võimu ajal on lehmade piimatoodang suurenenud kaks korda" väidet (jätk: "esimene kord aastal 1925 ja teine kord aastal 1966", täpsete aastatega võin samas vabalt puusse panna :-))
Kui tõesti pole aktsiate tootlus kolm aastat järjest võlakirjade tootlusele alla jäänud, siis on minu arvates viimane aeg et selline ajalooline ebaõiglus likvideeritaks.