3D printimine ehk kihtlisandustehnoloogiad

[quote]"harley"

Teksti muutmisega mingi tõsine jama siin foorumis!
"harley"
KWEB puhul ei saa mingist krahhist juttugi olla. Meeletu raha sissevool kus kõik ostavad.
https://www.nasdaq.com/articles/kweb-booming-with-inflows-as-investors-buy-the-dip-2021-07-28
This might be the biggest buy-the-dip the markets have seen in a while.
(krahhe ja põhjasid sedasi ei tehta)


Hinnalangust nimetati vanasti ikka raha väljavooluks. Ei meeldi investoritele need poliitilised riskid, midagi pole parata.

Hinna langus pole muutnud raha liikumise suunda. Odavam hind on meelitanud ligi uut kapitali rekord kogustes.
Kui ETF-i voolab raha rekord kogustes sisse siis me ei saa rääkida justkui väga negatiivsest meelestatusest.
Mis rekord kogustes?

KWEB on indeksiaktsia mis järgib üks ühele 50 aktsiast koosneva indeksi käitumist.
KWEB turukapitalisatsioon (AUM) on ainult 5 miljardit dollarit - see on kirbusitt võrreldes indeksi turukapitalisatsiooniga mis on triljonites dollarites. BABA ja Tencent väärtus koos on juba üle ühe triljoni dollari.
KWEB keskmine käive on 300 miljonit dollarit päevas. Indeksi, mida KWEB järgib, käive on kümnetes või sadades miljardites dollarites päevas.
Kui 50 aktsiast koosnevast indeksist läheb raha välja, siis indeks kukub ja kogu lugu.
Kui indeks kukub 50+ protsenti siis on tegu börsikrahhiga. See protsentides suurem langus kui S&P 500 2008. aasta finantskriisi -50 protsenti ja 2020. märtsi börsikrahhi -38 protsenti.
KWEB jaoks on see -55 protsenti indeksi kaheksa aasta pikkuse ajaloo suurim langus.

Sellel viiel miljardil ei ole turule mingit mõju. Kas KWEB AUM suureneb või väheneb ei ole mitte mingit tähtsust.
Kweb on jõudnud tagasi kõigest jaan 2020 tasemele.
Kui vaadata suuremaid fondi haldureid kes on investeerinud hiina suunal nagu Ray Dalio jne.
Siis kõik on juurde ostnud ja mitte keegi pole positsioone vähendanud. Pigem on vähendatud USA aktsiaid.
Me ei saa mitte mingil juhul rääkida siin ja täna negatiivsetest meeleoludest.
Hinna liikumine on MÜRA raha liikumine on Signaal. (vanasti oli vähemalt nii)

Markt saab sampust juua, SSYS +16% tulemuste peale

Revenue of $147.0 million

GAAP net loss of $20.2 million, or $0.31 per diluted share, and non-GAAP net loss of $1.6 million, or $0.02 per diluted share

Generated $5.6 million of cash from operations

Furthering penetration into Healthcare - introduced J5 MediJet medical 3D printer

$522.7 million cash and equivalents and no debt at quarter end

TULEVIK

Third quarter 2021 revenue of approximately 17% - 18% growth year-over-year. Fourth quarter revenue is expected to be sequentially higher than third quarter.

Full year operating expenses expected to rise approximately $30 million compared to 2020, primarily due to the return of employees to a full-time schedule starting January 1, 2021, as well as operating costs as the markets gradually re-open.

Full year capital expenditures anticipated to range from $24 million to $30 million.

Longer term, the Company continues to expect significant leverage benefit from its investments as revenue growth should start to accelerate in 2022 and beyond.
Augustis tuli uudis, et Desktop Metal (DM) ostab ära ExOne (XONE).
Seetõttu tuli mul XONE positsioon mitte kõige paremal hetkel sulgeda. Eesmärk oli teha 10x tootlus. Sisenesin eelmisel aastal umbes 14 dollari juurest ja sulgesin positsiooni nüüd 24 dollari juurest. Väga palju raha jäi lauale, sest aasta alguses lendas XONE aktsia korraks isegi 66 dollari juurde.

XONE aktsiate eest vastu pakutud DM aktsiad ei paku DM utoopilise valuatsiooni tõttu huvi.
Desktop Metal ja ExOne omamine pakuks huvi küll aga mitte sellise valuatsiooni pealt. IPO-de käigus lubatakse sageli maa ja taevas kokku ja tavaliselt on pärast nende lubaduste saavutamisega kärss kärnas ja maa külmunud. Ma ootaks lähikvartalites DM aktsiast õhu välja laskmist. Ei imestaks kui DM aktsia langeb tänaselt 8 dollari tasemelt isegi 2-3 dollari kanti.

https://seekingalpha.com/news/3729204-desktop-metal-acquires-3d-printing-peer-exone-in-deal-valued-at-575-million
- Desktop Metal (NYSE:DM) has entered into a definitive agreement to acquire ExOne (NASDAQ:XONE) in a deal that combines two additive manufacturing players.

- The offer will provide ExOne shareholders $8.50 in cash and $17 in Desktop Metal (DM) stock for each ExOne share, representing a total consideration of $25.50 per share and a transaction value of $575 million. The deal implies a 47.6% premium to the closing price for ExOne today.

- “We are thrilled to bring ExOne into the DM family to create the leading additive manufacturing portfolio for mass production,” says Desktop Metal (DM) founder and Chief Executive Ric Fulop. “We believe this acquisition will provide customers with more choice as we leverage our complementary technologies and go-to-market efforts to drive continued growth. This transaction is a big step in delivering on our vision of accelerating the adoption of additive manufacturing 2.0.”

- The deal is expected to close in the fourth quarter, subject to the usual regulatory requirements and closing conditions.
Suurendasin saksa ettevõtte Voxeljet AG (VJET) positsiooni.
Tänane hind ca $8.50.
Ostud soetatud vahemikus 9-12 dollarit. Osakaal umbes viis protsenti portfellist.
Voxeljet konkurentsieelis on suuremastaabiliste tööstuslike toodete välja printimine.
Nende VX4000 suudab välja printida objekte mõõtmetega 4x2x1 meetrit ja kubatuuriga kaheksa kuupmeetrit.
Tegu peaks olema maailma suurima liiva baasil 3D printeriga.



Üks "premium" saksa autotooja on ostnud varasemalt korduvalt nende VX4000 printereid. Üks VX4000 printer maksab suurusjärgus 1,5 miljonit eurot. Kuna konkreetne autotootja on juba mitu tellimust teinud, siis ma näen siin tehnoloogiale tunnustust ja väga head referentsi teiste firmade jaoks.
Sektor areneb kiiresti ja huvi 3D printimise vastu tulevikus ainult tõuseb.
Igat sorti globaalsed tarneraskused lisavad õli tulle.
Viimased kaheksa aastat kestnud karuturu käigus on 3D printimise sektorist 2013. aastal haibi käigus sisse lastud õhk välja vihisenud.



Voxeljet finantside olukord ei ole kõige parem ja seetõttu on ka valuatsioon väga madal. Kuid kui kogu turg tõuseb (mida olen siin korduvalt ennustanud), siis sellised nõrgema finantsseisuga ettevõtete aktsiad reageerivad märksa teravamalt kui tugevamad ettevõtted. Näen Voxeljeti puhul potentsiaali 10-20x tootluseks järgmise viie aasta jooksul. Kui täna maksab aktsia 8,x dollarit, siis ei oleks üllatunud kui järgmise viie aasta jooksul murtakse läbi 100 dollari tasemest. 2013. aastal maksis aktsia isegi 350 dollarit - ehk hurra-investorid said valuatsiooni (P/S 30+) ignoreerimise eest teenitud karistuse.
Tänase valuatsiooni juures - 1,5-2x müügikäive - on tegu küllaltki atraktiivse riski/tulu suhtega.

Kuna tehnoloogiline pool on neil tugev, siis võivad ka ülevõtupakkumised tulla (nii nagu juhtus hiljuti ExOne puhul).

Nüüd värske uudis ütleb, et plaanivad koos GE-ga hakata tootma tuulegeneraatorite osasid, mis on diameetriga üheksa meetrit.

https://3dprinting.com/news/ge-voxeljet-and-fraunhofer-institute-to-build-worlds-largest-3d-printer/
GE Renewable Energy is joining forces with researchers at Fraunhofer IGCV and printer company Voxeljet AG to manufacture the world’s largest 3D printer.

The printer will be used for the production of molds for creating large composite components for GE’s next generation Haliade-X offshore wind turbines. In particular, the engineers are looking to use this new process to produce the nacelles on the wind turbines.

The printer, dubbed the Advance Casting Cell (ACC) is a modular system based on Voxeljet’s own binder jetting technology, and is capable of printing molds for castings up to 9.5 meters in diameter and 60 metric tons (the same weight as the nacelles).

“The 3D printed molds will bring many benefits including improved casting quality through improved surface finish, part accuracy and consistency,” said Juan Pablo Cilia, Senior Additive Design Engineer at GE Renewable Energy.

“Furthermore, sand binder jet molds or additive molds provide cost savings by reducing machining time and other material costs due to optimized design. This unprecedented production technology will be a game changer for production efficiency allowing localized manufacturing in high cost countries, a key benefit for our customers looking to maximize the local economic development benefits of offshore wind.”


Layerwise deposition of the mold. Man for scale (Image credit: Fraunhofer IGCV)


Traditionally this pattern and mold would take over ten weeks to produce. With the new large scale 3D printer, they say that the production time will be reduced to just two weeks.

The printers will be installed locally to where the turbines will eventually be installed. This will reduce transport costs and could reduce the product’s carbon footprint by eliminating the need to transport the large parts from a central manufacturing location.

The project has been funded in part by the German Federal Ministry for Economic Affairs and Energy. The project is expected to launch later in 2021, with initial printer trials beginning early next year.
Craig-Hallum analyst Greg Palm upgraded Stratasys Ltd (NASDAQ: SSYS) to Buy from Hold with a price target of $42, up from $27 - 3D nimedes eluvaimu see toonud sisse.
Materialise (MTLS) tulemusi ootaks ka aktsia omanikuna huviga , 28. okt tulemused siis.
See SSYS juba mõnda aega 20 pealt 30 rallinud,mul uudiste tellimus,pidevalt midagi tilgub, alles oli,et Adobe asju saab nüüd otse välja lasta. Analüütikud alati nii pessimistlikud olnud,et kõrvalt vaadanud, valdkond huvitav,aga nii kui SPY litri saab, tuleb see 20 peale tagasi,nagu range.
"mehve"
Craig-Hallum analyst Greg Palm upgraded Stratasys Ltd (NASDAQ: SSYS) to Buy from Hold with a price target of $42, up from $27 - 3D nimedes eluvaimu see toonud sisse.
Materialise (MTLS) tulemusi ootaks ka aktsia omanikuna huviga , 28. okt tulemused siis.


ehk pajatad, mis hinnaga MTLS sisenesid . EPS -0,06 pole ju arenevale ettevõttele palju ja pole võimatu, et raporteeritakse positiivsetest arengutest. Mis ootustega homsele lähened ? 1y Target 31.15 , pole ulme.
Eilne, aga huvitav. See mida katsetatud siiani on nüüd maasstootmises.
MIAMI and AUSTIN, Texas, Oct. 26, 2021 /PRNewswire/ -- Lennar, one of the nation's leading homebuilders, and ICON, a construction technologies company pioneering large-scale 3D printing, today announced a commitment to build the largest community of 3D-printed homes to date using ICON's innovative robotics, software and advanced materials. Breaking ground in 2022, the 100-home community will be codesigned by the acclaimed architecture firm, BIG-Bjarke Ingels Group.
"martk"
22.06.2021
Eelmises postituses mainitud DDD aktsiast väljumise plaan õnnestus.
Keskmine soetushind 6 dollarit. Väljusin keskmise hinnaga 36,7.

Nüüd jääb üle oodata kui DDD-st õhk välja jookseb ja siis plaan kuskil 12-18 dollari piirkonnast uuesti siseneda.
Tegu oli alles DDD pullituru esimese faasiga.
Usun, et järgmise 10 aastaga saab selles 3D printimise gigandis kõvasti raha teha. Tingimusel, et oskad aeg-ajalt tekkivaid odavmüüke sisenemiseks ära kasutada.

Eelmine nädal liikus hind soovitud tasemeni ja paigutasin ligi 10 protsenti portfellist DDD (3D Systems) aktsiasse. Keskmise hinnaga $14.50.
Kui aktsia peaks veel madalamale liikuma, siis ostuorderid ootavad vahemikus 10-13 dollarit.
Soodsate tingimuste tekkimisel plaan viia DDD osakaal portfellis 20 protsendini. Arvan, et aktsias pikaajaline põhi tehtud ja pigem madalamale asja ei ole. Ootaks lähikvartalites külgsuunas liikumist ja kui see juhtub, siis tõenäoliselt lisan.

DDD-le lisaks on ca 20 protsenti portfellist investeeritud Stratasys'i (SSYS) ja mõned protsendid ka Voxeljet'i (VJET). Ehk 3D printimise valdkond kokku moodustab ca 30-35 protsenti portfellist.
Mitmed teised 3D aktsiad on absurdsetelt tasemetelt alla kolinud. Oleks huvi näha portfellis ka MTLS, PRLB, DM. Aga enne tahaks näha kas odavamaid hindu või hindade stabiliseerumist ja külgsuunaas liikumist.
Tänan jagamast.ilgelt huvitav.
Unustasin mainida, et käesolev sõjaolukord pigem toetab 3D printerite laiemat kasutusele võttu.
Igat sorti tarneraskused on vesi 3D printimise tehnoloogiale.
Kui kaubad ei jõua kohale, siis tekib suurem vajadus need kohapeal välja printida.

- 3D printimise suurimaid eeliseid on see, et saad toote välja printida ühes tükis. Ei ole vaja sadu erinevaid juppe maailma eri otstest kohale toimetada.

- Säästmine materjali hindadelt!
Eriti praeguste kõrgete materjalihindade ajastul.
3D printimine võimaldab säästa kuni 90 protsenti materjalikuludelt ja toote kaalult.

- Suure laoseisu hoidmine ei ole vajalik. Kui toodet läheb vaja, siis alles tootmine/printimine käivitub.

- Tootmise käivitamine ei võta kuid ja aastaid. Kohe kui 3D joonis on valmis saab sellest toote välja printida või saata joonise teise maailma otsa välja printimiseks.

- Samuti võiks 3D printimise eelset ajastut nimetada analoogtootmiseks ja 3D printimist tootmise digitaliseerimiseks.

Väga paljudes valdkondades oleks 3D printimine juba täna kuluefektiivne, kuid asi on pigem mõtlemise taga kinni.
Seoses sõjaga on võimalik, et 3D printimises tekib sarnane nähtus mis juhtus koroonakriisis. Järsku oli terve maailm sunnitud üleöö hakkama kaugtööd tegema. Kuigi kaugtööd võimaldav tehnoloogia oli juba ammu olemas.

Väga hea näide 3D printimise kasulikkusest toodi Stratasys'i poolt ühel viimasel konverentsil.

Seekingalpha: Stratasys Ltd.'s (SSYS) CEO Yoav Zeif Presents at 24th Annual Needham Growth Conference (Transcript)

Jim Ricchiuti

You touched on supply chain and we’re all hearing about that. We’ve been hearing about it for some time now. Is it a real catalyst you think for the industry?

Yoav Zeif

No doubt. Because we’re sure it is here, and it's becoming a very high priority to all OEMs, no matter where you look, and so, many good quotations from the largest OEMs in the world. Supply chain is a problem today. You need a plan B, you need an insurance. And many companies are reviewing the situation. They understand the need to change the -- they understand the need for a shift from a physical inventory to a digital inventory, and the fact that 3D printing can deliver it. So, now it’s on us to make sure that we are meeting the standards. And as I said before, we can. Today, we can.

Jim Ricchiuti

You…

Yoav Zeif

I can give some examples, by the way.

Jim Ricchiuti

Please.

Yoav Zeif

We have a service bureau that we are selling our new machine, the SAF, the H350. And he's serving one of the largest automotive players in Germany. And they have parts on the famous ship that was stacked in the Suez Canal. And he had to deliver -- they had to deliver some cars. And there were unique parts on this ship, and they couldn't do it because of the situation. But they sent him our service bureau, our client. They sent him the file, he printed it, and they delivered on time. This is amazing.


Enne Stratasys'i ja 3D Systems'i investeerimist tasub lugeda kuidas sektori kahel suurimal tegijal läheb.

Seekingalpha: Stratasys Ltd.'s (SSYS) CEO Yoav Zeif Presents at 24th Annual Needham Growth Conference (Transcript)

Seekingalpha: 3D Systems Corporation's (DDD) CEO Jeffrey Graves Presents at 24th Annual Needham Virtual Growth Conference (Transcript)
"martk"
Unustasin mainida, et käesolev sõda pigem toetab 3D printerite laiemat kasutusele võttu.
Igat sorti tarneraskused on vesi 3D printimise tehnoloogiale.
Kui kaubad ei jõua kohale, siis tekib suurem vajadus need kohapeal välja printida.

- 3D printimise suurimaid eeliseid on see, et saad toote välja printida ühes tükis. Ei ole vaja sadu erinevaid juppe maailma eri otstest kohale toimetada.

- Säästmine materjali hindadelt!
Eriti praeguste kõrgete materjalihindade ajastul.
3D printimine võimaldab säästa kuni 90 protsenti materjalikuludelt ja toote kaalult.

- Suure laoseisu hoidmine ei ole vajalik. Kui toodet läheb vaja, siis alles tootmine/printimine käivitub.

- Tootmise käivitamine ei võta kuid ja aastaid. Kohe kui 3D joonis on valmis saab sellest toote välja printida või saata joonise teise maailma otsa välja printimiseks.

- Samuti võiks 3D printimise eelset ajastut nimetada analoogtootmiseks ja 3D printimist tootmise digitaliseerimiseks.

Väga paljudes valdkondades oleks 3D printimine juba täna kuluefektiivne, kuid asi on pigem mõtlemise taga kinni.
Seoses sõjaga on võimalik, et 3D printimises tekib sarnane nähtus mis juhtus koroonakriisis. Järsku oli terve maailm sunnitud üleöö hakkama kaugtööd tegema. Kuigi kaugtööd võimaldav tehnoloogia oli juba ammu olemas.

Väga hea näide 3D printimise kasulikkusest toodi Stratasys'i poolt ühel viimasel konverentsil.

Seekingalpha: Stratasys Ltd.'s (SSYS) CEO Yoav Zeif Presents at 24th Annual Needham Growth Conference (Transcript)

Jim Ricchiuti

You touched on supply chain and we’re all hearing about that. We’ve been hearing about it for some time now. Is it a real catalyst you think for the industry?

Yoav Zeif

No doubt. Because we’re sure it is here, and it's becoming a very high priority to all OEMs, no matter where you look, and so, many good quotations from the largest OEMs in the world. Supply chain is a problem today. You need a plan B, you need an insurance. And many companies are reviewing the situation. They understand the need to change the -- they understand the need for a shift from a physical inventory to a digital inventory, and the fact that 3D printing can deliver it. So, now it’s on us to make sure that we are meeting the standards. And as I said before, we can. Today, we can.

Jim Ricchiuti

You…

Yoav Zeif

I can give some examples, by the way.

Jim Ricchiuti

Please.

Yoav Zeif

We have a service bureau that we are selling our new machine, the SAF, the H350. And he's serving one of the largest automotive players in Germany. And they have parts on the famous ship that was stacked in the Suez Canal. And he had to deliver -- they had to deliver some cars. And there were unique parts on this ship, and they couldn't do it because of the situation. But they sent him our service bureau, our client. They sent him the file, he printed it, and they delivered on time. This is amazing.


Enne Stratasys'i ja 3D Systems'i investeerimist tasub lugeda kuidas sektori kahel suurimal tegijal läheb.

Seekingalpha: Stratasys Ltd.'s (SSYS) CEO Yoav Zeif Presents at 24th Annual Needham Growth Conference (Transcript)

Seekingalpha: 3D Systems Corporation's (DDD) CEO Jeffrey Graves Presents at 24th Annual Needham Virtual Growth Conference (Transcript)


Ukrainlased võiksid stingereid ja javeline printida kohe kohapeal. Kas relvi ka saab nendega printida?
"tom100"

Ukrainlased võiksid stingereid ja javeline printida kohe kohapeal. Kas relvi ka saab nendega printida?

Väga hea, et sa selle välja tõid. Jah, relvi saab 3D printida.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_3D_printed_weapons_and_parts

Kas selle looma kohta keegi miskit julgustavat hiljuti näinud on?
Turuväärtus hetkel 19M USD, P/S 1 või alla selle.
GE tuuliku osade printeri kohta tundub olevat vaikus.
Viimase 1,5a jooksul raha kaasanud umbes 15M USD.
Saksas müüs kinnisvara, et võlast priiks saada 27M USD (järgmise kv.aruandega peaks see kajastuma).









Juhtkond aasta lõpus oli positiivne: https://3dprintingindustry.com/news/voxeljet-revenue-up-16-as-services-get-extremely-busy-in-q3-2022-217386/

Huvitav, kas kasutaja Markt veel elus, sai siin huvipärast mälu värskendatud ja teema läbi loetud.
Miks
Sest need kes alles, on ajalooliselt odava hinnaga ja mõnel 1.5$ hinna juures 2$ raha.
Kõik lubavad asjade paranemist, marginaalide tõusu, aga huvitav, siiani pole keegi epsi positiivseks saanud.Kuna SSYS tõstis tollide pärast Q3 hinda, siis Q4 marginaal peaks olema parem, samas calle lugedes, jäänud mulje, et äkki vähe liiga optimistid (2 kuud omasid vaadanud, 2-3 a pole teema huvi vahepeal pakkunud).

Olen siin mõnda aega silma peal hoidnud ühe USA ettevõtte tegemistel. Innoveerida nad seal oskavad, seda tuleb tunnistada. Hiljuti kaasasid ka raha edasiseks kasvamiseks. Nende kodulehelt saab palju huvitavaid näiteid, mida ühe tavalise, isegi koduse 3D printeriga valmistada saab. Küünalde, seebi, vees lahustuva ja isegi söödava massi printimine.

2 Likes